Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

On 3/25/2018 at 5:09 PM, kud u maglu Simoviću said:

još jedno pitanje

:)

 

 

dajte dobru stranicu koja emituje kladičnu muziku. registracija stop, yt stop

 

tnx

 

 

Ako se ne varam, imas D3? E pa imaš Stingray klasične muzičke kanale...

Link to comment
1 hour ago, Jeremija said:

 

 

Ako se ne varam, imas D3? E pa imaš Stingray klasične muzičke kanale...

imam d3i osnovni paket,  stingray sam imao na mts box, al ga dušmani ukinuše

:mellow:

 

on je bio odliča, oba kanala

Link to comment

Svašta su oni poizbacivali iz Boxeva, meni HD kanale na Superboxu...   :angry:

 

 

Nisam znao da ga nema u osnovnom kod SBB-a, ali svejedno, ako treba neka preporuka za klasičnu muziku, samo me cimni..

Link to comment

Atonalna muzika? Pa volim Sonic Youth, mislim da je ceo njihov EP Confusion is Sex dobar egzemplarni predstavnik... :D

 

 

Ako imaš vremena, pokušaj da nabaviš Adornovu "Filozofija nove muzike", imaš jako lepih objašnjenja i primera...

Edited by Jeremija
Link to comment

Znam tu knjigu, ne cenim je. :) Zapravo mislim da je atonalna muzika aberacija i razlog zbog kojeg klasika nije (mnogo) popularnija. Kad kazem atonalna ne mislim na ranog Schoenberga, vec na serijalizam i potpuno odsustvo harmonije (tonalnog centra). Disonanca itekako ima svoje mesto u muzici, ali stav po kome je disonanca zapravo samo jos jedna vrsta harmonije je duboko pogresan. Jasno je da se kad-tad neko morao dosetiti tako neceg, ali i posle sto godina prosecnom coveku ta muzika zvuci isto tako grozno, konfuzno i neshvatljivo kao prvog dana, sto nije ni cudo jer odbija da komunicira prirodnim jezikom. Ne predstavlja svaka novina napredak, niti je svako kretanje "napred" dobra ideja. Tako da od savremenih kompozitora volim minimaliste, evo naprimer ovo:

 

 

 

Link to comment

Disonanca (po meni) mora da stoji u kontekstu sa konsonancom, da bi konsonanca imala efekta. Sama po sebi nema neku svrhu.

Ja sam čitao Adorna na studijama filozofije, nisam ni ja ljubitelj, premalo muzike, generalno su filozofi dosta nemuzički tretirali muziku, više volim čitati muzičare kad pišu filozofiju nego obrnuto.

Recimo jedan od boljih tekstova koje sam čitao na ovi temu (moderni muzički sistemi i čemu sve to) jeste od Hindemita, zove se "Umiruće vode".

 

Link to comment
11 minutes ago, James Marshall said:

Disonanca (po meni) mora da stoji u kontekstu sa konsonancom, da bi konsonanca imala efekta.

 

Slazem se. Paradoksalno ispada da tonalnost pruza mnogo vece mogucnosti od atonalnosti, jer preterani hromatizam vodi u isti efekat kao kad pomesas sve boje i dobijes samo sivilo ili crnilo. Razmisljam u poslednje vreme dosta o tome i smatram da je muzika trebalo da se okrene ukljucivanju na stotine razlicitih harmonija i skala iz drugih kultura ako je htela da "ide napred" umesto sto se bazirala na negaciji jednog sistema i, sto je jos gore i nelogicnije, nastavila da koristi iste note i iste instrumente pravljene za potpuno drugacije, odnosno tonalne efekte. 

 

@Jeremija, hvala super je, nisam do sada slusao. :) 

Edited by Meazza
Link to comment
7 minutes ago, Meazza said:

 

Slazem se. Paradoksalno ispada da tonalnost pruza mnogo vece mogucnosti od atonalnosti, jer preterani hromatizam vodi u isti efekat kao kad pomesas sve boje i dobijes samo sivilo ili crnilo. Razmisljam u poslednje vreme dosta o tome i smatram da je muzika trebalo da se okrene ukljucivanju na stotine razlicitih harmonija i skala iz drugih kultura ako je htela da "ide napred" umesto sto se bazirala na negaciji jednog sistema i, sto je jos gore i nelogicnije, nastavila da koristi iste note i iste instrumente pravljene za potpuno drugacije, odnosno tonalne efekte. 

 

@Jeremija, hvala super je, nisam do sada slusao. :) 

 

Apsolutno se slažem, po meni je odgovor za traganje za novim možda prije van temperovanog sistema nego li matematičko istraživanje krajnjih dometa ovog našeg sistema

Link to comment
Just now, James Marshall said:

 

Apsolutno se slažem, po meni je odgovor za traganje za novim možda prije van temperovanog sistema nego li matematičko istraživanje krajnjih dometa ovog našeg sistema

 

Bravo, i to je bila jedna od opcija. Plus muzika koja novine vidi u produkciji samog zvuka - novih instrumenata itd. Dok se klasika bavila filozofijom sve ovo je morala da nam da pop muzika koja je zapravo prava klasika dvadesetog veka po mom misljenju. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...