Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

Prošle godine je Classic FM anketirao svoje slušaoce i napravljen je Top20 najomiljenijih kompozicija ikada. Na moje iznenađenje, na vrhu je Vaughn Williams, engleski neoromantičar i kompozitor nesumnjvo izuzetno zavodljivih komada inspirisanih lirskim elementima u engleskoj narodnoj tradiciji. 

 

Iako volim da ga slušam, meni je on uvek delovao kao podsetnik na dekadenciju engleskog ukusa u muzici naročito ako se uporedi sa onima koji su unutar svojih kultura osvojili sličan tretman. Meni je zato prva asocijacija na Vona Vilijamsa Rihard Vagner, koji je 70 godina ranije pravio nešto što na momente i dalje zvuči kao 22. vek i u odnosu na koga je Vilijams zakasnio barem stolece i po. A rodjen je 10 godina pre Vagnerove smrti i delovao najvecim delom u 20. veku (umro je negde ranih 60-tih, da ne gledam sada)

 

OK, Lark Ascending. Lepo je a i ova wubica Nicola što struže violinu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=OLhpkvQLDt0

 

 

 

The Classic FM Hall of Fame 2014 top 20 

1. Vaughan Williams - The Lark Ascending 

2. Rachmaninov - Piano Concerto No 2 

3. Vaughan Williams - Fantasia On A Theme by Thomas Tallis 

4. Beethoven - Piano Concerto No 5 (''Emperor'') 

5. Mozart - Clarinet Concerto 

6. Elgar - Enigma Variations (includes Nimrod) 

7. Uematsu - Final Fantasy Series (soundtrack) 

8. Beethoven - Symphony No 6 (''Pastoral'') 

9. Allegri - Miserere 

10. Beethoven - Symphony No 9 (''Choral'') 

11. Elgar - Cello Concerto 

12. Jenkins - The Armed Man: A Mass For Peace 

13. Bruch - Violin Concerto No 1 

14. Holst - The Planets 

15. Barber - Adagio For Strings 

16. Tchaikovsky - 1812 Overture 

17. Soule - The Elder Scrolls Series (Soundtrack) 

18. Pachelbel - Canon 

19. Beethoven - Symphony No 7 

20. Dvorak - Symphony No 9 (''From the New World'')

Edited by yolo
Link to comment

Prošle godine je Classic FM anketirao svoje slušaoce i napravljen je Top20 najomiljenijih kompozicija ikada. Na moje iznenađenje, na vrhu je Vaughn Williams, engleski neoromantičar i kompozitor nesumnjvo izuzetno zavodljivih komada inspirisanih lirskim elementima u engleskoj narodnoj tradiciji. 

 

Iako volim da ga slušam, meni je on uvek delovao kao podsetnik na dekadenciju engleskog ukusa u muzici naročito ako se uporedi sa onima koji su unutar svojih kultura osvojili sličan tretman. Meni je zato prva asocijacija na Vona Vilijamsa Rihard Vagner, koji je 70 godina ranije pravio nešto što na momente i dalje zvuči kao 22. vek i u odnosu na koga je Vilijams zakasnio barem stolece i po. A rodjen je 10 godina pre Vagnerove smrti i delovao najvecim delom u 20. veku (umro je negde ranih 60-tih, da ne gledam sada)

 

OK, Lark Ascending. Lepo je a i ova wubica Nicola što struže violinu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=OLhpkvQLDt0

 

 

 

The Classic FM Hall of Fame 2014 top 20 

1. Vaughan Williams - The Lark Ascending 

2. Rachmaninov - Piano Concerto No 2 

3. Vaughan Williams - Fantasia On A Theme by Thomas Tallis 

4. Beethoven - Piano Concerto No 5 (''Emperor'') 

5. Mozart - Clarinet Concerto 

6. Elgar - Enigma Variations (includes Nimrod) 

7. Uematsu - Final Fantasy Series (soundtrack) 

8. Beethoven - Symphony No 6 (''Pastoral'') 

9. Allegri - Miserere 

10. Beethoven - Symphony No 9 (''Choral'') 

11. Elgar - Cello Concerto 

12. Jenkins - The Armed Man: A Mass For Peace 

13. Bruch - Violin Concerto No 1 

14. Holst - The Planets 

15. Barber - Adagio For Strings 

16. Tchaikovsky - 1812 Overture 

17. Soule - The Elder Scrolls Series (Soundtrack) 

18. Pachelbel - Canon 

19. Beethoven - Symphony No 7 

20. Dvorak - Symphony No 9 (''From the New World'')

 

:ziga:

Link to comment

Prošle godine je Classic FM anketirao svoje slušaoce i napravljen je Top20 najomiljenijih kompozicija ikada. Na moje iznenađenje, na vrhu je Vaughn Williams, engleski neoromantičar i kompozitor nesumnjvo izuzetno zavodljivih komada inspirisanih lirskim elementima u engleskoj narodnoj tradiciji. 

 

Iako volim da ga slušam, meni je on uvek delovao kao podsetnik na dekadenciju engleskog ukusa u muzici naročito ako se uporedi sa onima koji su unutar svojih kultura osvojili sličan tretman. Meni je zato prva asocijacija na Vona Vilijamsa Rihard Vagner, koji je 70 godina ranije pravio nešto što na momente i dalje zvuči kao 22. vek i u odnosu na koga je Vilijams zakasnio barem stolece i po. A rodjen je 10 godina pre Vagnerove smrti i delovao najvecim delom u 20. veku (umro je negde ranih 60-tih, da ne gledam sada)

 

 

 

Ovo poređenje/asocijacija mi je krajnje zanimljivo, prije da bi Vona Vilijemsa ljudi vezivali za Holsta ili tako nekog ispisnika (Ravela). Meni je Vagner muzički skroz drugačija priča od VV, jednostavno žanrovski se ne poklapaju (VV je simfoničar, Vagneru su glavna djela opere gdje je on pisao sve živo za te opere), VV je radio sa Ravelom u Parizu i više naginjao toj školi a poznat je odnos francuskih i njemačkih kompozitora, on je više bio etnomuzikolog a Vagner inovator, Vagner je uveo na velika vrata lajtmotiv itd itd. Muzički ih je baš baš teško porediti, više ovako kako si ti napisao, kao umjetničke pojave u određenim školama ili kao sociološki fenomen, muzički nekako ne pripadaju istim ravnima.

Link to comment

pa da, ja to gledam kao nekakve nacionalne paradigme odredjenog trenutka nemacke i engleske, meni je prosto neverovatno da VV zadobije ovakvu popularnost sa muzikom koje je gotovo reakcionarno zastarela za 20 vek u kome on zivi i komponuje. gledaj sta u to vreme npr rade ruski kompozitori i to ne samo ovi avangardisti nego i ovi koji koriste tradiciju. a vagnera sam uveo u pricu samo zbog togu sto su obojici nekakvi narodni mitovi bili polaziste, jedan je od toga napravio radikalni iskorak napred a drugi lirsku retro pirotehniku

Link to comment

Oni su čak isuviše blizu kalendarski koliko je jedan bio progresivan a koliko drugi retrogradan (iako se ustvari preklapaju, kao što si primjetio, mada bi čovjek prije rekao da je Vagner mlađi od VV-a), ali valjda su ta fascinacija Engleza sopstvenim naslijeđem i činjenicom da je VV vrtio te narodne motive (i njihova potreba da se pokaže da su i oni imali neku "renesansu" dok su u Italiji majstori radili ludila, kao što je recimo moj omiljeni da Venoza - konkretno mislim na primjer "Fantazija na Talisovu temu") dovoljni da se VV (u očima Engleza) vozdigne na nivo ovakvih ala s kojim je u konkurenciji. To je kao kad bismo mi Mokranjca stavili kao pandan Čajkovskom ili Rahmanjinovu, možda on nama jeste bitan i bio je revolucionar, ali u svjetskim okvirima on je debelo kaskao  :lolol:

Link to comment

The Classic FM Hall of Fame 2014 top 20 

1. Vaughan Williams - The Lark Ascending 

2. Rachmaninov - Piano Concerto No 2 

3. Vaughan Williams - Fantasia On A Theme by Thomas Tallis 

4. Beethoven - Piano Concerto No 5 (''Emperor'') 

5. Mozart - Clarinet Concerto 

6. Elgar - Enigma Variations (includes Nimrod) 

7. Uematsu - Final Fantasy Series (soundtrack) 

8. Beethoven - Symphony No 6 (''Pastoral'') 

9. Allegri - Miserere 

10. Beethoven - Symphony No 9 (''Choral'') 

11. Elgar - Cello Concerto 

12. Jenkins - The Armed Man: A Mass For Peace 

13. Bruch - Violin Concerto No 1 

14. Holst - The Planets 

15. Barber - Adagio For Strings 

16. Tchaikovsky - 1812 Overture 

17. Soule - The Elder Scrolls Series (Soundtrack) 

18. Pachelbel - Canon 

19. Beethoven - Symphony No 7 

20. Dvorak - Symphony No 9 (''From the New World'')

uf, kakva lista! morali su vilijamsa da metnu ispred rahmanjinova, ne zvali se oni englezi :-)) tog vilijamsa, da nije nejdzela, ne bih prakticno ni imala medj' mojom klasicarskom fonotekom. a i ne znam nikoga od izvodjaca koje postujem, da ga ima na svom repertoaru... a i ove ''filmadzije'' medj dzinovima, stvarno slabo poznajem /uematsu, soule, jeniks/

inace, slusam despica, sviraju ga ucenici arbo valdeme: kinka, madzar i sam arbo valdma. a i spremam se za koncert eliso virsaladze /te nesrecne madzarove profesorice na cajkovskom/, pa slusanje treceg programa miksam sa slusanjem njenih interpretacija, raznih....

 

Link to comment

slusam classic fm. meni se to pali prvo na nekom net streameru kada podignem sistem, uz neizbezni bracni konflikt pre ili kasnije. moja zena pizdi na trivijalstine a ovi majstori bez pardona i bez upozorenja umeju da mu daju po nekom bubble gumu, u prepodnevnom programu. svejedno da li je neko mozart opste mesto ili je radecki mars.

 

u takvom ambijentu von vilijams zvuci skoro pa na granici avangarde i razumem ukus, mada je to zapravo granicna forma istog onog patriotskog ukusa koji se okuplja na night of the proms. nije bas rule britannia ali jeste lark ascending. sto bi se reklo, drugo pakovanje.

 

ukratko, slazem se. s tim sto voli da ga cujem ali mi se sa svakim novim recikliranjem prag tolerancije spusta i uskoro cu skloniti disk da ga nikad ne nadjem, barem dok ga ne zaboravim.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Uh, dokopah se brandenburških koncerata Dijega Fasolisa, snimak 2006-te, SACD. Mnogo dobro, ništa manje od njega nisam ni očekivao.

 

MI0001141023.jpg?partner=allrovi.com

 

Neverovatno je da još uvek ima šta da se kaže na tu temu, Englezi su bili Pinokov snimak iz '81-ve prošlog veka proglasili za 'definitive interpretation'. 

Edited by Anonymous
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...