Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

predlazem za citanje (iako bi to trebalo da se mete u samo SF) YA knjige paola bacigalupija smestene u istom post-apokalipticnom distopijskom svetu: ship breaker & drowned cities.i jos samo da dodam da mi oznaka YA u ovom slucaju nije jasno osim ukoliko treba da nam saopsti da su protagonisti mladi ljudi jedva zreli za srednju skolu. drugim recima nema ni traga potcenjivanja citaoca sto je postalo zastitni znak knjizevnosti za mlade ljude.

Edited by kim_philby
Link to comment
Sramota me da kažem... Ali kao dokoni tinejdžer pročitah obe knjige u 3 ova praznična dana. Delom puno lepih malih mudrosti spakovanih u priču, a delom dečije naivno, sa po meni nepotrebnim širenjem priče...Ali bez obzira na to, lepo pripovedanje i stvarno pročitah u 1 dahu...Nije završeno i biće još kabastih nastavaka...@kapetanvasićIgre Gladi sam isto jako brzo pročitao, ali mi one delovaše baš onako jeftino tinejdžerski, a negde nazad ima i dobar Bettin komentar o konceptu ekstremnog nasilja i stidljive tinejdžerske ljubavi instant upakovanih u knjigu.
Ја овај други наставак још нисам стигао да ишчитам. Прва књига ми се поприлично свидела, али сам схватио да трећег дела још нема па нисам хтео да навлачим још једну беду себи на врат као у случају Мартина.
bas sam sad za vikend pogledala i film. bolji nego knjiga rekla bih, jer taj vikend ljubavni element nije dominantan. a postavka je stvarno dusu dala za ekranizaciju.
Значи филм има препоруку...
predlazem za citanje (iako bi to trebalo da se mete u samo SF) YA knjige paola bacigalupija smestene u istom post-apokalipticnom distopijskom svetu: ship breaker & drowned cities.i jos samo da dodam da mi oznaka YA u ovom slucaju nije jasno osim ukoliko treba da nam saopsti da su protagonisti mladi ljudi jedva zreli za srednju skolu. drugim recima nema ni traga potcenjivanja citaoca sto je postalo zastitni znak knjizevnosti za mlade ljude.
Као и све остало овде и књижевност трпи ужасан терор корпоративне Америке, где је све аутоматизовано, сведено на профит, на класификације. Тако се појавио и тај тупави (под)жанр у коме се после дуела које агенти и уредници после сати проведених са фокус групама најме свршене студенте енглеске књижевности да штанцују којекакво ђубре, којим уништавају млад мозак у развоју. Но, изгледа да се понекада зезну и нешто пристојно им промакне. Оно што мене растужује је тако низак укус у просеку код оних клинаца који читају овде. Гутају, а све је то еквивалент бургера и осталог ђубрета...
Link to comment
Ја овај други наставак још нисам стигао да ишчитам. Прва књига ми се поприлично свидела, али сам схватио да трећег дела још нема па нисам хтео да навлачим још једну беду себи на врат као у случају Мартина. Значи филм има препоруку...Као и све остало овде и књижевност трпи ужасан терор корпоративне Америке, где је све аутоматизовано, сведено на профит, на класификације. Тако се појавио и тај тупави (под)жанр у коме се после дуела које агенти и уредници после сати проведених са фокус групама најме свршене студенте енглеске књижевности да штанцују којекакво ђубре, којим уништавају млад мозак у развоју. Но, изгледа да се понекада зезну и нешто пристојно им промакне. Оно што мене растужује је тако низак укус у просеку код оних клинаца који читају овде. Гутају, а све је то еквивалент бургера и осталог ђубрета...
meni se cini da je muceni paolo zeleo da podmetne kukavicije jaje. ship breaker deluje na momente, uz opasnost da zvucim pretenciozno, poput futuristickog toma sojera ili haklberi fina. u tom smislu to jeste YA literatura ali da li su to knjige koje zaista tako lako mozemo klasifikovati kao 'nezrele'?inace bacigalupi je dobio neke silne nagrade za roman prvenac wind up girl koji je zapravo kritika ideologije slobodnog trzista & razmisljanje o nesigurnoj distanci izmedju nasilja etnickog & korupcije kapitalizma. zvuci marksisticki ali nije. to ostavljamo mievillu.
Link to comment
meni se cini da je muceni paolo zeleo da podmetne kukavicije jaje. ship breaker deluje na momente, uz opasnost da zvucim pretenciozno, poput futuristickog toma sojera ili haklberi fina. u tom smislu to jeste YA literatura ali da li su to knjige koje zaista tako lako mozemo klasifikovati kao 'nezrele'?inace bacigalupi je dobio neke silne nagrade za roman prvenac wind up girl koji je zapravo kritika ideologije slobodnog trzista & razmisljanje o nesigurnoj distanci izmedju nasilja etnickog & korupcije kapitalizma. zvuci marksisticki ali nije. to ostavljamo mievillu.
Ко каже да је Том Сојер или Халбери Фин 'незрео'ћелава му кева. :lol: Као што рекох не сумњам да се могулима поткраде и пристојно писаније. Може чак и да буде симулакрум субверзивног, као у случају професора Кине, но његово писаније је други падеж у односу на литературу која се сервира средњошколцима и додипломцима.
Link to comment

Pročitao Simonsova Crna brda... ljudi su uglavnom oduševljeni, meni nešto nije leglo.Jači mi je bio u Teroru, Letu noći, Hiperionu...

Link to comment
a prvi valja? imam negde na policama ali jos nisam dohvatio
Врло добар, није најбољи риман свих времена у жанру да му се враћаш али је врло пристојан.
Link to comment
  • 1 month later...

RIP

Ray Bradbury, Master of Science Fiction, Dies at 91, A.P. SaysRay Bradbury, a master of science fiction whose lyrical evocations of the future reflected both the optimism and the anxieties of his own postwar America, died on Tuesday in Southern California. He was 91.By many estimations Mr. Bradbury was the writer most responsible for bringing modern science fiction into the literary mainstream. His name would appear near the top of any list of major science-fiction writers of the 20th century, beside those of Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein and the Polish author Stanislaw Lem.In Mr. Bradbury’s lifetime more than eight million copies of his books were sold in 36 languages. They included the short-story collections “The Martian Chronicles,” “The Illustrated Man” and “The Golden Apples of the Sun,” and the novels “Fahrenheit 451” and “Something Wicked This Way Comes.”
Link to comment

“My gosh, if you’re going away, we got a million things to talk about! All the things we would’ve talked about next month, the month after! Praying mantises, zeppelins, acrobats, sword swallowers!” Dandelion Wine

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ray-Bradbury-Author-of-Fahrenheit-451.jpg
Ја мислио да је умро пре једно десет година. Бог да му душу прости.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...