Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
http://blog.vecernji.hr/zvonimir-despot/2010/06/24/mitomanija-dure-zatezala-oko-jadovnog/Despotov davnasnji uradak... Ne postoji strasniji zlocin od smisljenog, temeljno organizovanog, masovnog, i nikad zamoljenog za oprostaj. Sva strahotna klanja po selima, ubistva za dukat, cizme ili cokule, noz zbog zavisti, metak iz mraka zbog komsijske decenijske mrznje, kama zbog ideje, blede sa svojom monstruoznoscu pred onim sto je tokom Drugog svetskog rata na ovim teritorijama uradio nemacki nacizam i njegova lokalna verzija, hrvatsko ustastvo, klero-inkvizicijski zlikovacki pokret. Razmere onoga sto su nacisti uradili u odmazdi tokom 1941. po srpskim gradovima i selima, ubistva jevrejskih ljudi, zena i dece, i ubistva talaca po logorima, kao i genocid na srpskim (pravoslavnim) stanovnistvom na prostoru tadasnje NDH (Bosna i Hrvatska), prevazilaze nase danasnje mogucnosti poimanja zlocina...Negirati bilo kakav cin ubistva, ili mu traziti opravdanje, zlocin je sam po sebi, cak i u gradjanskom ratu gde posebno nema milosti i, verujem, svojevrsni cin nasilja. Ali, nemati stav gnusanja prema bilo cemu sto moze da cak i zalici na "razumevanje" prirode onoga sto su nacisti i ustase ovde radili, dokaz je ozbiljne poremecenosti u sistemu morala i etike u jednom coveku.Nijedna istorija ovog rata ne sme da bude pisana a da u sebi nema premisu razmera i strahota nacistickih i ustaskih masovnih zlocina. Edited by Topola
Link to comment
http://blog.vecernji.hr/zvonimir-despot/2010/06/24/mitomanija-dure-zatezala-oko-jadovnog/Despotov davnasnji uradak... Ne postoji strasniji zlocin od smisljenog, temeljno organizovanog, masovnog, i nikad zamoljenog za oprostaj. Sva strahotna klanja po selima, ubistva za dukat, cizme ili cokule, noz zbog zavisti, metak iz mraka zbog komsijske decenijske mrznje, kama zbog ideje, blede sa svojom monstruoznoscu pred onim sto je tokom Drugog svetskog rata na ovim teritorijama uradio nemacki nacizam i njegova lokalna verzija, hrvatsko ustastvo, klero-inkvizicijski zlikovacki pokret. Razmere onoga sto su nacisti uradili u odmazdi tokom 1941. po srpskim gradovima i selima, ubistva jevrejskih ljudi, zena i dece, i ubistva talaca po logorima, kao i genocid na srpskim (pravoslavnim) stanovnistvom na prostoru tadasnje NDH (Bosna i Hrvatska), prevazilaze nase danasnje mogucnosti poimanja zlocina...Negirati bilo kakav cin ubistva, ili mu traziti opravdanje, zlocin je sam po sebi, cak i u gradjanskom ratu gde posebno nema milosti i, verujem, svojevrsni cin nasilja. Ali, nemati stav gnusanja prema bilo cemu sto moze da cak i zalici na "razumevanje" prirode onoga sto su nacisti i ustase ovde radili, dokaz je ozbiljne poremecenosti u sistemu morala i etike u jednom coveku.Nijedna istorija ovog rata ne sme da bude pisana a da u sebi nema premisu razmera i strahota nacistickih i ustaskih masovnih zlocina.
ko je trebalo da moli za oprostaj? ustase? zasto bi im iko oprostio i da zamole?Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Bas tako. Brant nije bio nacista, a klekao je u Varsavi. Ne moras mene da pitas, Filbi, ko treba da klekne, to je pitanje za nekog ko zivi / radi u Zagrebu, najpre. Mozda Kapitolu... Evo, recimo, nedavno sam bio na nekom proputovanju kroz Zg, i odvedem dete da vidimo katedralu na Gricu. Unutra lezi Stepinac, sa svom prigodnom dekoracijom, sede pored neki ljudi, mole za blazenopocivseg kardinala, okolo spomenice na stradale u Blajburgu, itd. Citav koncept. Mozda da sledeci put odemo zajedno, pa da pitamo tu na licu mesta...

Edited by Topola
Link to comment

Ја сам разумео да човек говори о овоме, седе око саркофага или клече испред њега, моле се свецу.Не знам чему заједљивост.Sarkofag_bl_Alojzija_Stepinca.jpgБлагословио је новог поглавника на Ускрс 1941 речима:Док Вас ми срдачно поздрављамо као главу НДХ, ми молимо Бога Звезда да да свој небески благослов Вама, вођи нашег народа.И ово је доста интересантно...1943. када Ватикан почиње да врши притисак на хрватски клер да преусмери подршку ка Мачеку и ХСС-у, Степинац јавно говори о усташким покољима након чега је уследила одмазда у његовом родном селу Крашићу када усташе стрељају 30 сељака, међу којима и његовог брата Максима.Прекрштавање Срба називао је верским прелазом већ крштених људи, наставио је да подржава усташки режим, након рата Броз покушава да се пајта са њим али не налазе заједнички језик гледе односа цркве и КПЈ која води нову државу али то је већ позната историја...едит: 17_1_14.gif

Edited by pere urban x
Link to comment

Hartman: trebalo je bar jednom da odes u katedralu na Kaptolu da bi video za koga mole ljudi okupljeni oko Stepinca. U katedrali postoji poseban deo sa klupama oko njegovog balsamovanog tela, izdvojen od ostatka gde se mole drugi vernici. Znas vec, kult sveca zastitnika... Mozda je najbolju definiciju ustastva nedavno dao jedan profesor Beogradskog univerziteta recima da je to bio "autenticni satanisticki pokret".Dj.Zatezalo, "Radio sam svoj seljacki i kovacki posao", za dalje citanje. Za preciznije informisanje. O Vermahtu i zlocinima te regularne vojske Treceg rajha i skoro 50.000 mrtvih u cetiri meseca krajem 1941. u Srbiji (31. avgust - 31. decembar), mozemo posebno...P.s. bas a propos tih nacistickih zlocinaca, Hartman, da li bi bio ljubazan da otkrijes svekolikom forumskom pucanstvu po kome si izabrao nik, i sa aviona kog vazduhoplovstva si "skinuo" taj krajnje simpaticni avatar. Cisto, kad vec imas zanimljive opaske, da znamo... Moze?

Edited by Topola
Link to comment
...Dj.Zatezalo, "Radio sam svoj seljacki i kovacki posao", za dalje citanje. Za preciznije informisanje. O Vermahtu i zlocinima te regularne vojske Treceg rajha i skoro 50.000 mrtvih u cetiri meseca krajem 1941. u Srbiji (31. avgust - 31. decembar), mozemo posebno.....
33000, poimence, rekoše mi Jovan Mirković i Milan Koljanin.Ovo za Hartmanna - Erich "Bubi" + Adolf Galland za avatar, al plz ne ulazi u potprc...
Link to comment

Da ne udjemo u "igru brojeva" ali jos uvek tih poimenicnih 33.000 ja ne videh kao zvanican podatak. Ono sto jos uvek zvanicno vazi je 47.800 ljudi. Moguce je da Koljanin tu nije "uracunao" 12.000 Jevreja, ali od toga je 6.500 zena i dece stradalo tek u prolece 1942(kamion dusegupka). Dakle, sve da ih je i 15.000 manje, tih ubijenih ljudi u Srbiji od nacista, to je strasan broj zrtava. Otprilike 10.000 mesecno. I to najvise u odmazdi, i ne samo Kragujevac i Kraljevo... (pocelo sa odmazdom kod Kosjerica, ubistvo dva nemacka vojnika motociklista na Bukovima, put Valjevo-Kosjeric, leto 1941, ljudi sakupljani po kucama i sa polja)... U isto vreme, broj ubijenih ljudi srpske nacionalnosti (pravoslavne veroispovesti) u NDH daleko prevazilazi taj broj...Erih "Bubi" i Adolf Galand su leteli za koje/cije vazduhoplovstvo? Ne vidim nikakav potprc, samo me zanima koja misao navede nekog da uzme nik i avatar od takvog "izvora". Pa da onda postavlja razna potprc pitanja na mojoj tezi o hipotetickom hrvatskom izvinjenju Srbima za genocid izvrsen u Drugom svetskom ratu. Zato.

Edited by Topola
Link to comment

Uračunato sve do kraja '41, Banat + Nedićeva Srbija, Jevreji, Srbi, taoci, ubijeni u toku borbi itd. Tu se računa i Draginac kao najveći pojedinačni zločin (2950 civila za 24h).Cepajte se po postovima, ne po nikovima i avatarima, nema šta lepo & korisno od toga da ispadne.

Link to comment

Ja bih ipak sacekao neko Koljaninovo izdanje da vidimo na koji nacin se doslo do tih poimenicnih 33 hiljade. Moguce je, mozda, ne kazem, ali, nekako, velika je razlika u odnosu na vazecih 48 hiljada zrtava. Ne treba zaboraviti, nacisti su vodili precizne beleske, posebno o broju streljanih u znak odmazde, pa mi se cini da je na osnovu njihove zaplenjene dokumentacije moglo da se pouzdano usfanovi koliko je ljudi ubijeno u toj fazi u Srbiji. U borbenim dejstvima - ustanici vs. Vermaht - bilo je najmanje mrtvih u tom "zbiru", mada su i to zrtve nacista.Insistiram na niku i avataru iskljucivo iz jednog razloga, i najmanje ga smatram "cepanjem", vec nuznim razjasnjenjem kada je rec o nekom ko zeli da diskutuje na temi Drugog svetskog rata, i to u Jugoslaviji (mada bi vazilo i za bilo koju drugu zemlju okupiranu ili stradalu od nemackih nacista). Kako mozemo da smatramo nepristrasnim i objektivnim forumasem nekog ko za nik uzme prezime pilota nacisticke Luftvafe (oborio 352 Saveznicka aviona), odlikovanog licno od Hitlera najvisim odlikovanjem Treceg rajha, a za avatar amblem sa aviona jos jednog od vodecih pilota te iste Luftvafe, Adolfa Galanda...? Iako sam obecao Radisi da necu kaciti slike kao atacmente, sa telefona na kome pisem ne mogu da drugacije postavim fotografiju pa moram na taj nacin, da bi smo shvatili zasto je to sa nikom i avatarom izuzetno vazno, a posebno na forumu koji se dici antifasistickim duhom, evo Hartmanovog avatara u originalnom kontekstu. Pa sad procenjujte da li je moje insistranje na tome problematicno ili priroda nika i avatara..990-4-1.jpg

Edited by Topola
Link to comment
Hartman: trebalo je bar jednom da odes u katedralu na Kaptolu da bi video za koga mole ljudi okupljeni oko Stepinca. U katedrali postoji poseban deo sa klupama oko njegovog balsamovanog tela, izdvojen od ostatka gde se mole drugi vernici. Znas vec, kult sveca zastitnika...Mozda je najbolju definiciju ustastva nedavno dao jedan profesor Beogradskog univerziteta recima da je to bio "autenticni satanisticki pokret".Dj.Zatezalo, "Radio sam svoj seljacki i kovacki posao", za dalje citanje. Za preciznije informisanje. O Vermahtu i zlocinima te regularne vojske Treceg rajha i skoro 50.000 mrtvih u cetiri meseca krajem 1941. u Srbiji (31. avgust - 31. decembar), mozemo posebno...P.s. bas a propos tih nacistickih zlocinaca, Hartman, da li bi bio ljubazan da otkrijes svekolikom forumskom pucanstvu po kome si izabrao nik, i sa aviona kog vazduhoplovstva si "skinuo" taj krajnje simpaticni avatar. Cisto, kad vec imas zanimljive opaske, da znamo... Moze?
Ne znam samo odakle ti ideja da nisam bio pa mi ti sad opisuješ enterijer...ljudi došli u crkvu i mole se svecu, čudna mi čuda..Uglavnom za zdravlje najmilijih, video si po pločicama zahvalnosti okolo - ne bih rekao da se tripuju na genocidno ustaštvo.Apropo tvog nicka očekivao bih da si se ritualno samospalio na Jelačić platzu pevajući Od Topole sve u inat ovima što neće da kleknu pred nas.Reci, jel bolelo kad si im pare ostavljao, mater im genocidnu?edit -imaš problem sa nickom i avatarom? Banuj me. Edited by Hartmann
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...