Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Ima odličnih momenata. Svjedočenje o partizanima u bolnici u Užicu 41.:“Dr. Levi je bio pun besa, videlo se da su došli kao osvetnici.“ Ili glas komentatora o četničkim zločinama po Srbiji:“Nema dokaza, ali postoje priče da su se komunisti prerušavali u četnike, pa ubijali ugledne građane.“ Vrhunski dokument.

Link to comment

E dobra je ova zadnja. Bataković udara vrlo jako od samog starta. "Komunizma u Srbiji nije bilo među narodom, nego je to bilo privlačno kmetovima i bezemljašima među Srbima u Bosni, kao i iz pasivnih krajeva Crne Gore i pasivnih krajeva koje sa razlogom nazivamo Krajinom". :0.6: Treba li uopšte sumnjati da kaže da su "Srbi izgubili Drugi Svetski Rat"? Fino je videti da ovo đubre može da snima filmove, courtesy of članovi krunskog saveta.

Edited by Filipenko
Link to comment

Vidim na kraju špice da emisije imaju neki sertifikat. Da li neko zna o čemu se radi?Hazard, ovo je poprilično staro, otkud da si ga sad izvukao?

Link to comment
E dobra je ova zadnja. Bataković udara vrlo jako od samog starta. "Komunizma u Srbiji nije bilo među narodom, nego je to bilo privlačno kmetovima i bezemljašima među Srbima u Bosni, kao i iz pasivnih krajeva Crne Gore i pasivnih krajeva koje sa razlogom nazivamo Krajinom". :0.6:
Нешто га је засврбео нос кад је то говорио :lolol:Него, не знам како је правио статистику, вероватно на основу тога што је нема па може да лупа шта хоће.----Кад смо код страдалих од нове власти, има ли помака у раду Комисије за тајне гробнице убијених после 12. септембра 1944?http://www.komisija1944.mpravde.gov.rs/cr/articles/pocetna/Нема помака скоро већ две године. Могли су макар да уклоне дупла имена, кад нису убацили нова.
Link to comment

Jel ima neko od stručnjaka da preporuči neku knjigu koja govori o tome kako je izgledalo preuzimanje vlasti u jugoslaviji posle 45. Kad kažem preuzimanje vlasti, mislim na to kako su se stare upravne strukture ponašale, kaako su novi kadrovi preuzimali vlast, šta je bilo sa starim učiteljima, sudijama, prosvetnim inspektorima...Govorim o periodu posle izbora. Takođe me zanima neka knjiga u kojoj može da se pročita šta se dešavalo sa starim političkim strukturama - strankama i njihovim srednjim ešalonima. Jedino što sam čitao je stranački pluralizam i monizam koštunice i čavoškog, ali me zanima nešto više istorijski.Najviše me zanima nešto sine ire et studio, ali ako nema,zadovoljio bih se i ideološki ostrrašćenim knjigama, ako može pisanim sa obe strane...

Link to comment

Uzmi Petranovića (Istorija Jugoslavije, III), Petranovića i Zečevića (JUGOSLAVIJA 1918-1988. TEMATSKA ZBIRKA DOKUMENATA), M. Pavlovića (Zatiranje političkog pluralizma u Srbiji 1945-1948) i Istorija građanskih stranaka u Jugoslaviji (2 toma), Srbi u Jugoslaviji 1945-48.Imam i Carol S. Lilly, Power and Persuasion. Ideology and Rhetoric in Communist Yugoslavia 1945-1953, ako hoćeš daću ti linak.

Link to comment
Uzmi Petranovića (Istorija Jugoslavije, III), Petranovića i Zečevića (JUGOSLAVIJA 1918-1988. TEMATSKA ZBIRKA DOKUMENATA), M. Pavlovića (Zatiranje političkog pluralizma u Srbiji 1945-1948) i Istorija građanskih stranaka u Jugoslaviji (2 toma), Srbi u Jugoslaviji 1945-48.Imam i Carol S. Lilly, Power and Persuasion. Ideology and Rhetoric in Communist Yugoslavia 1945-1953, ako hoćeš daću ti linak.
Yes please!
Link to comment
Tempo je takođe govorio o tome kako je KPJ bila bez ikakvog uporišta u srbijanskim varošima.
Pa nije imala neposredno pred drugi svetski rat, kada je bio zločin i misliti komunistički i kada su postojali koncentracioni logori za komuniste, kao što je onaj u Bileći. Ljudi se pritajili, sem par slobodnjaka koji su naglas pričali šta misle i rizikovali svašta zbog toga. Ali je prosto degutantno pričati o tome da su komunisti pali sa Mar(k)sa u Srbiju, gde su najviše glasova osvojili na izborima 1920. godine od svih teritorija monarhije (paradoks, osvoje najviše u staaaaroj Srbiji a ne na teritorijama gde je ipak bilo industrije na zapadu) i gde su osvojili vlast u Beogradu, koja im nikada nije predata, a što je bio povod za Obznanu.Uostalom, Bataković je samo u ovom uvodu pokazao i dokazao kakvo je kultur-fašističko smeće u pitanju, bespredmetno je diskutovati o njegovim namerama, izrazima ili kontekstu. Pisac je hteo da kaže nešto odvratno i suštinski lažno, nebitno je šta. Uostalom, Tito nije došao u Beograd da diže ustanak jer mu se tako ćefnulo, nego je ovde bilo najviše članova partije i najšira delatnost komunista u odnosu na druge krajeve države (dovoljno je znati na primer da se Univerzitet u Beogradu tada kolokvijalno zvao "crveni univerzitet"). I onda mi neki napuhani, nedosoljeni batak™ trubi bajke iz njegove i Svetlane Velmar-Jankovićke mašte...
Link to comment
Yes please!
Može i Жарко С. Јовановић, Нова власт у Србији 1941 - 1945 i Koštunica, Čavoški, Stranački pluralizam ili monizam. Taman lepo izbalansirano.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...