Jump to content
IGNORED

Borislav Pekić o tuđini


Recommended Posts

Nije lijepo što se vrijeđate i psujete. Nema razloga. Pekićeve riječi su izraz tjeskobe, nostalgija je index straha od smrti. Kako neko reče, stariti i pomalo umirati počnemo već vrlo rano. Kasnije toga i postanemo svjesni. Ja bih recimo vjerovatno bio otišao i bez rata. Doma sam se u svijetu lišenom iluzija osjećao strancem. Regularna uloga stranca u inostranstvu je snošljivija od otuđenosti u zavičaju. Pogotovo što ne dijelim ni Pekićev sentiment prema matičnoj kulturi i povijesnom iskustvu naroda. što ni najmanje ne oduzima od Pekićeve veličine. Ali ne moramo se s njim u svemu slagati. Naprotiv, zanimljivo je saznati o različitom iskustvu.

Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    21

  • Aineko

    11

  • alberto.ascari

    9

  • cyberwor/L/d

    7

Pade mi na pamet da je mozda relevantna razlika izmedju toga da neko mora da ode a neko zeli da ode iz matice. Pomislila sam na par slucajeva koji su zaista morali. Kod njih se osecala znatna nostalgija. Mozda je ona cak i bila srazmerna njihovoj nemogucnosti da se vrate.

Link to comment
Pade mi na pamet da je mozda relevantna razlika izmedju toga da neko mora da ode a neko zeli da ode iz matice. Pomislila sam na par slucajeva koji su zaista morali. Kod njih se osecala znatna nostalgija. Mozda je ona cak i bila srazmerna njihovoj nemogucnosti da se vrate.
Razlog odlaska je sigurno bitan faktor u osecanju/nedostatku osecanja nostalgije. Drugi faktor je ono sto je KL malo iznad rekao... mrzi me da citiram, ali otprilike je "koliko si se osecao neprilagodjenim u gradu u kojem si odrastao, toliko ce ti biti lakse da ga prebolis". Treci je kolicina "srodnih dusa" koje uspes da pronadjes u novom okruzenju. Sto se tice pravih drugova/prijatelja... tacno je da ljudi sa kojima si odrastao poznaju jedan deo tebe koji stranac nikada nece razumeti. Ali, posle mnogo godina provedenih napolju, vazi i obrnuto: stranac koji te dugo poznaje zna jedan deo tebe koji ljudi sa kojima si odrastao nikada nece razumeti.
Link to comment

alberto ascari,postujem ja tvoje pravo na misljenje ali ipakkkk :) izvlacis ovaj text iz istorijskog kontexta u kojem je nastao, izvlacis taj text iz kontexta jednog BP a ono sto si dao svoj, da tako kazem, citalacki sud o knjizevnom opusu BP je ili provokacija, ili trenutna tvoja nadrndanost, ili 1 dziberizam ili ne znam ni ja sta.samo ti uzivaj u svom zivotu tamo gde je si ali ipak ne razumem taj tvoj trip intezivnog gadjenja na sve ovo ovde tj. zemlju odakle si potekao, sto bi rekli u americkoj komediji, da li ti nisu kupili psa kada si bio dete pa si tako kivan ili sta? :D@Indymalo bih preciznije definisao ono sto si napisao

Bacanje "šitom" na mog najomiljenijeg pisca je - dobar razlog.
nije to bacanje shitom - to se covek baca sam na delo BP :D mislim da jasniji ne mogu da budem :D Edited by Pontijak
Link to comment
Uh, pa potpuno obratno je istina, barem kod mene.
postajes manje emotivan, a vise nostalgican?... jel to moze?meni barem je nostalgija bilo koje vrste neodvojiva od sentimentalnosti, takoreci pretvara me u pekmez :)
Link to comment
Ne znam da li primećuješ notu superiornosti u zauzimanju 1 takvog stava (ne kažem da si ti njegov proponent, naprotiv). Kao, "mi smo toliko cool da kewamo ledene kocke i nas su (bre!) zvali da dođemo u Amerike i švecke... nije lako onim mučenicima koji su (jadni!) morali da odu..." Ima toliko tog "holier than thou" kewawa među internetskom emigracijom... Na žalost, baš ih je ovaj topić prizvao.
Jok, objasnicu ti ... Rekoh "oni koji su morali" jer mi je na pamet pala jedna (bliza) rodjaka koja je emigrirala `41. Morali ljudi (valjda ne treba previse maste da bi se to shvatilo). E, oni su u Jugoslaviju prvi put dosli posle 40+ godina a za svo to vreme su nostalgicno mislili na neke stvari. Eto na primer, ostvarila im se konacno zelja da odu u Abaciju (umrese ljudi a nikada ne prestadose da kazu Abacija). A nisu mucenici, vise su bili nezeljena gospoda. A pazi mi danas ... internet, mobilnost po svim pitanjima, niko nas nije proglasio neprijateljem naroda, necemo da gulimo u logoru na Banjici, mozemo da odemo, mozemo da se vratimo ... Zato rekoh da su neki morali. Nije to nikakva superiornost. Pre znak da su mnogima od nas okolnosti naklonjenije. I naravno, opet to nije garancija da nostalgija nece da nas zakaci.
Link to comment

mislim da zavisi koje ste godiste, koje ste godine zapalili preko granei koliko ste vremena imali da upoznate sopstvenu zemlju i ljudeda ne generalizujem iskustva onih rodjenih s pocetka 70ih, samo svojekod kuce sam se osecao samo u bg, dubrovniku i saraj'vu. skijao 1 u slo, bio 1 u zg, prosao vozom kroz macedoniju, bio na par slava/vencanja itd u sremu i shumadiji. mnogo putovanja kao klinac kojih se ne secam; kazu da su me provozali svuda i da sam bio svugde. nedovoljno materijala za nostalgiju

Link to comment
Sto se tice pravih drugova/prijatelja... tacno je da ljudi sa kojima si odrastao poznaju jedan deo tebe koji stranac nikada nece razumeti. Ali, posle mnogo godina provedenih napolju, vazi i obrnuto: stranac koji te dugo poznaje zna jedan deo tebe koji ljudi sa kojima si odrastao nikada nece razumeti.
Hehe poslije desetak postova s jalovim vrćenjem oko žala za mlados i poštovanja prema Pekiću konačno i 1 dijalektički iskorak. Najme kaj, da, u čovjeku je mogućnost unutarnjeg rasta. Kvalitete koje stekneš sazrijevanjem staro društvo često ne vidi. Možeš poslije u životu preskočiti vlastitu sjenu, za neke stare znance ćeš ostati onaj isti smušeni adolescent. Tipična za takav odnos je tako česta nesposobnost roditelja da primijete ličnost vlastite odrasle djece. Opet, takvo limitiranje komunikacije na starim granicama ličnosti se događa uglavnom s onim starim prijateljima, koji sami nisu prošli neki razvoj, pa ga ni kod drugih ne umiju opaziti. Kad opet sretneš starog prijatelja umješnog u pitanjima života, takvom će biti dovoljno relativno malo da te prepozna kao izmijenjenog. S takvim se onda događaju one dragocjene reminiscencije i životne rekapitulacije nad bocom dobrog vina u ljetno predvečerje. Na raspustu u starom kraju. Ili riječima pjesnika kad legne da se više ne probudi, jedino za čime žudi je da, umjesto blaženstva i raja, vidi zoru kako rudi i sunce starog kraja. edit: @PontijakPoštovani kolega, tek sad primijetih da ste čekali na moju registraciju prije uključenja na ovaj medij za istraživanje ruda. Dirnut sam u sentimentalno osjetilo. :lol: Edited by king louie
Link to comment

chistachica on:postovani prijatelji, topic je mogao da bude postedjen vredjanja ali nijemolim vas da slobodno prijavite svako vredjanje i mi cemo se truditi da odreagujemo najbrze mogucehvala vam ako nastavite diskusiju argumentima, misljenjima, pesmama i kolacima a ne vredjanjimachistachica offfEdit: ako iko moze da stavi vise puta jednu imenicu u post od mene - svaka mu chaS'

Edited by msmodesty
Link to comment
promeniti ime topika u gerontologija, pelene i inostranstvo
I otposlati na Deponiju. (Dodatak. A mene trajno banovati što živim u prošlosti, umesto da se uzajamno hranim fekalijama, kao sav napredni svet). Edited by Indy
Link to comment
edit: @PontijakPoštovani kolega, tek sad primijetih da ste čekali na moju registraciju prije uključenja na ovaj medij za istraživanje ruda. Dirnut sam u sentimentalno osjetilo. :lol:
postovani kolega,sta cete, teraju nas u mom institutu da postujemo iso standarde i da se ukljucujemo u eurointegrisanje istrazivanja ruda i gubljenja vremena pa ja sta cu, morao sam da sacekam vas jer je ipak vas institut stariji i ugledniji od mog :lol:
Link to comment
I otposlati na Deponiju. (Dodatak. A mene trajno banovati što živim u prošlosti, umesto da se uzajamno hranim fekalijama, kao sav napredni svet).
ma bre Indy,... uzmi i opet citaj Zlatno runo :) cisto da se podsetis tog remek-dela knjizevnosti a i da se podsetis da nije sve ovo ovde nastalo pojavom interneta, sta ces, ta'ki smo ka'ki smo :)i jedan mali trol: jos se cudom cudim onim tramvajima koje su uslikao u San Francisku :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...