Jump to content
IGNORED

Borislav Pekić o tuđini


Recommended Posts

uf, ascari, al si iskljuciv.pa po tom je kljucu i dante napisao bozanstvenu komediju potaknut jeftinom dnevnom politikom.dnevna politika se, uz malo truda, moze ucitati u bilo koji tekst. okej, kapiram, ne volis pekica. ni ne pokusavam da te ubedim da ga volis. samo konstatujem.

Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    21

  • Aineko

    11

  • alberto.ascari

    9

  • cyberwor/L/d

    7

uf, ascari, al si iskljuciv.pa po tom je kljucu i dante napisao bozanstvenu komediju potaknut jeftinom dnevnom politikom.dnevna politika se, uz malo truda, moze ucitati u bilo koji tekst. okej, kapiram, ne volis pekica. ni ne pokusavam da te ubedim da ga volis. samo konstatujem.
da, imaš pravo. kao što ne postoji ni jedna neisključiva rečenica u 5 ili 6 pasusa teksta koji sam komentarisao. ja ne prihvatam da mi neko nameće svoje stavove, pa neka se zove kako hoće. u tom kratkom tekstu ne postoji nijedna, makar mala alternativa.
Link to comment

meni se, recimo, ne cini da pekic bilo sta pokusava da nametne vec jednostavno pise o onome sto ga muci. cinjenica je da ne pise u prvom licu, vec koristi generalizaciju- koja nekome moze izgledati kao nametanje (ovo nije direktno tebi upuceno)- jer mozda ne zeli da se potpuno `ogoli` pred citaocem, ili iz ko zna kog drugog razloga. ali, dobro, to je vec ono `sta je pisac hteo da kaze`- a to me je gnjavilo i dok sam isla u skolu....Just my two cents.razlikuju nam se perspektive iz kojih posmatramo tekst i to je okej.

Link to comment
da, imaš pravo. kao što ne postoji ni jedna neisključiva rečenica u 5 ili 6 pasusa teksta koji sam komentarisao. ja ne prihvatam da mi neko nameće svoje stavove, pa neka se zove kako hoće. u tom kratkom tekstu ne postoji nijedna, makar mala alternativa.
...jos kad bi uspeo da shvatis da ti niko nista ne namece, vec da je tekst njegov dozivljaj sa kojim se, zamisli, neki ovde slazu, sve bi bilo super...maksimum koji si ti uspeo iz sebe da iscedis je shit, sanu, politika, plitko i flegmanje po pekicu da je kurac od pisca...jako...licno ne znam sta je tudjina, nisam uspeo da zapalim kada sam hteo, a sada kad mogu nisam siguran da zelim...ali oko prijateljstva mogu da kazem da sam poslednje bliske osobe upoznao pre vise od deset godina...i gotovo sam siguran da je nemoguce postici takvu prisnost sa nekim sada......mozda ima veze da sto smo stariji i radniji imamo sve manje vremena za upoznavanje i neproduktivno istrazivanje duse drugih ljudi, ili sto sa godinama stepen poverenja prema ljudima opada, ili ne zelimo...ne znam to, ali znam da moji najblizi prijatelji znaju kako sam postao ovakav covek, i obrnuto, i da cemo se uvek posmatrati kroz tu prizmu sazrevanja, ma kakvi bili danas, ili postali u buducnosti....zato je tesko svakome ko to izgubi, ili nikada nije imao...vrednost koju predstavlja saznanje da postoji osoba za koju ces uvek biti 'onaj stari' je neprocenjiva....cini mi se da tudjina sece ove veze izmedju prijatelja, i to mora biti tesko...
Link to comment
...jos kad bi uspeo da shvatis da ti niko nista ne namece, vec da je tekst njegov dozivljaj sa kojim se, zamisli, neki ovde slazu, sve bi bilo super...maksimum koji si ti uspeo iz sebe da iscedis je shit, sanu, politika, plitko i flegmanje po pekicu da je kurac od pisca...jako
I što ste se svi od reda usrali zbog Njegovog doživljaja, bla, bla, bla.... A imate li svoj doživljaj?Je'l vam on deda svima? Edited by alberto.ascari
Link to comment

...osim tebe i par ispada, ljudi su se trudili da opisu svoj dozivljaj...

Edited by msmodesty
deo posta bio trolovanje
Link to comment
I što ste se svi od reda usrali zbog Njegovog doživljaja, bla, bla, bla.... A imate li svoj doživljaj?Je'l vam on deda svima?
Meni nije. Korektan je & cenim ga k'o coveka i antikomunistu al' mi se cini kao da mi je Gao Xingjian vishe deda nego on.Gao Xingjian, autor "China, my own personal China, is in my heart. I need no other.".Imam utisak da sve te price o nostalgiji, tudjini & tako dalje vuku tamo gde, u stvari, nema povratka. Jeste - svi mi imamo neke svoje prijatelje (i prijateljice) iz ovog ili onog perioda zivota al' - je@i ga - ako nismo bili zajedno (mi sa njima i oni sa nama) - sto vreme vishe prolazi imamo sve manje & manje novih (to je kljucna rec) tema za razgovor. Sve manje i manje razumevanja za ove ili one probleme i tako to... Nista lose nego cisto moj doživljaj. I, kao posledica toga, moga dede Gao Xingjian-a izjava... Ono sto mozemo da ponesemo sa sobom & na licu mesta (gde god da je to) podelimo sa drugima - to je to. Ni manje ni vise. Sve ostalo su (je@i ga) lepa secanja... :) Ja toliko, drugovi & drugarice (i dame i gospodo, da se ne osete zanemareni).
Link to comment
Naravno da ova rečenica veze nema sa realnim životom, čista folirancija samo da bi se pojedinci pravili mudri.
Ta recenica je, kao prvo, potpuno beskorisna, kao drugo, najcesce samo izgovor da se nesto kaze ("ziv mi Todor da se cuje govor"), a kao trece neretko se pokaze i kao netacna.
Link to comment
i da, ja ne znam koliko ti imas godina.
Aha. Ali, ipak znas da sam Pekicev tekst okacio zbog "starenja". Edited by msmodesty
rec
Link to comment
Verovatno bi bila druga svirka da se tamo bolje snasao. A nije.
Pametno moje japanche! Sta bi ti rekao na to kako sam se ja snasao u Australiji, kada ja osecam isto sto i Pekic? Verovatno da se "nisam snasao"... ti si mi mustra za snalazenje.
Link to comment
Aha. Ali, ipak znas da sam Pekicev tekst okacio zbog "starenja".
za godine veruj ili ne. a 'starenje' je proces koji se odvija stalno, i za sebe i svoja neka razmisljanja nekad u sali (ili zbilji...) mogu da upotrebim takav komentar...koliko ti imas stvarno nemam pojma, ne citam forum toliko detaljno, po mojoj pretpostavci izmedju 40 i 60, ali tacno - nemam predstavu...nisam pretpostavila da si toliko osetljiv na godine i starenje, mogu samo da kazem izvini sto sam to pomenula. end. Edited by msmodesty
u cilju sirenja ljubavi i prijateljstva
Link to comment
Primetio sam tamo pogotovo, a nešto manje ovde, da ima nemalo onih koji se osećaju (moralno ili intelektualno) superiornima zato što su (navodno) slobodni od nostalgije.
Pa kad neko ima prenaglasenu potrebu da se iz petnih zila odbrani od necega ne stedeci ni jedan metak onda to dovoljno kazuje o raskolu licnosti. Situacioni grc. Superiornost (ona prirodna, nenametljiva) je u osvojenim dimenzijama i sirini misli. Ja mislim da sloboda nije ni u imanju, ni u nemanju nostalgije. Ja je prosto vidim negde drugde. I imanje i nemanje nostalgije je pitanje veze sa necim. Ta veza se verovatno razlikuje od slucaja do slucaja, od okolnosti do okolnosti. Svako ima uspomene. Ne znam (jos uvek) gde je granica i gde uspomene prestaju da budu lepe slike iz prolosti i postaju nostalgija.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...