Jump to content
IGNORED

Borislav Pekić o tuđini


Recommended Posts

Pa eto, ti u suštini tvrdiš baš da si pametnija od mene zato što sam ja "ostareo". Baš to tvrdiš u prvom postu
e jeste bas. nigde nisam rekla da je percepcija stvarnosti u mladosti 'pametnija' od one u starosti ili obrnuto, ali cu svakome, bez obzira na njegove godine, ko krene sa tvrdnjom da ovakva pitanja imaju jedan odgovor za apsolutnih 100% ljudi na ovom svetu, reci da mislim da nije u pravu. prosto, ovakva razmisljanja cesce idu pod ruku sa staroscu nego sa mladoscu (nemam statistiku, samo zakljucak iz licnog iskustva...), otud konstatacija iz prvog posta, ali kako god, shvataj kako hoces...
"Nisam dovoljno mlad da bih sve znao", lepo je rekao Oskar Vajld. On se ne bi ni smarao sa ovakvim sveznajućim sadiskutantima, a vala neću ni ja više. (Mada ono što mene satire je vaš nesnosni relativizam, "sve je to individualno, varira od slučaja do slučaja"... 'Ajde! Kako je to samo mudro.)
da li je taj zakljucak mudar ili prost k'o pasulj - ne znam. ali znam da sam se malo opekla na generalizacijama, i svojim i tudjim.
Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    21

  • Aineko

    11

  • alberto.ascari

    9

  • cyberwor/L/d

    7

prosto, ovakva razmisljanja cesce idu pod ruku sa staroscu nego sa mladoscu (nemam statistiku, samo zakljucak iz licnog iskustva...), otud konstatacija iz prvog posta, ali kako god, shvataj kako hoces...
Shvatam to kao uvredu, doduše delimično imaš popust jer si mlada, neiskusna i uobražena.Over and out. Edited by Indy
Link to comment
To niko nije tvrdio, barem to nigde ne piše u prvom postu, odmah iza koga je usledila tvoja diskvalifikacija "starih".
u prvom postu ne pise nista sem Pekicevog citata, nema naznaka pitanju da li uvek mora da bude tako...ako se moja prva asocijacija na takav post (da se sam tako osecas) uzme sa drugom (da razmisljanja o nepovratnosti malo cesce idu sa godinama) dodjes do mog posta, koji ti citas kao diskvalifikaciju, a za mene je samo pominjanje jos jednog moguceg cinioca u situaciji (sto ne znaci da je pakovanje godina uvek i jedini uzrok slicnim razmisljanjima vec da moze nekad da doprinese). diskvalifikacija starih...pa bas.
Shvatam to kao uvredu, doduše delimično imaš popust jer si mlada, neiskusna i uobražena.
a ti, izgleda, do zla boga lako uvredljiv...i da, ja ne znam koliko ti imas godina.
Link to comment

Pekic je bio u UK mucenik. Sam Crnjanski je bio ljut i gorak - nije ni cudo, prodavao je cipele za svog zivota o kojem se usudio da napise "Roman o Londonu".Ni za jednog niko u UK nije znao ko je i sta je. Manje drastican primer je Jugoslav Cosic koji proveo 3-4 godine u Australiji (kao i Vlada Divljan) i vratio se tamo gde njegovu rec neko slusa. Kad imas samo rec, cak iako si talentovan, vrlo je tesko u inostranstvu i to ne vidim da je iko od nasih prevazisao.Velika je razlika izmedju imigranata koji imaju samo svoju rec i jezik i publiku i ostale koji imaju nesto da prodaju, nezavisno gde su.Kako je bilo, Pekic je sedeo kuci i cirkao, skribomanisao i bio ljut (ali manje) na svet nego sto neki mucenici na ovom forumu pokazuju. Bar je to nekako lepo literarno rekao i mislim da je bio potpuno u krivu. Nepoznat, nepriznat, dok ga zena (arhitekta) izdrzava mogao je da radi BBC Serbian Service i nista vise od toga.Sta bi bilo da je Pekic bio tamo primljen u neku Akademiju ili ne znam sta? Ili da su knjizevnici u Engleskoj znali kakav biser zivi medju njima?Verovatno bi bila druga svirka da se tamo bolje snasao. A nije.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Sto volim vas koji niste nostalgicni (jer je to nesto sto je "sit"), vas koji ste se tako asimilirali pa postali... :Hail: <_<
Vi?s ovako ... nema tu sta ni da se voli ni da se mrzi. Sto ljudi, sto cudi. Nemati nostalgiju ne znaci obavezno asimilirati se. A ni to da je nostalgija shit. Niko tu nema sta kome da zamera, svrstava, stavlja u vrednosne kategorije. Ja nisam nostalgicna. A da li ce da me snadje u buducnosti, ne znam. Necu ni da spekulisem. I ako mi se desi, nije zarazna bolest. Zivot nas voda kroz razne faze. Prioriteti i potrebe mogu i da se promene. Sto nam ne fali danas moze da nam zafali sutra. A i obrnuto. Nisam ni asimilirana. Nije mi ni cilj. Ne verujem ni da je to moguce u prvoj generaciji. Osim ako ne izbrises sebe samog i sklon si mimikriji.
Link to comment
Ascari, na holešovickoj tržnici Makedonac peče burek. Izvrstan! Skoči, pa javi kakav je.
Nisam ga jeo ni kad ga je majka ispekla, KL nemoj da me zajebavaš, ja sam od zemljaka operisan. Ostala mi je samo alergija.
Link to comment
Nisam ga jeo ni kad ga je majka ispekla, KL nemoj da me zajebavaš, ja sam od zemljaka operisan. Ostala mi je samo alergija.
ne mora svako voleti burek niti se pajtati sa zemljacima samo zato sto je sa balkana, al cemu i ovakva averzija/alergija?samo dokazujes da se bes prema toj nasoj sada vec bivsoj zemlji tesko moze pretociti u ravnodusnost... idemo iz ekstrema u ekstrem, neki hoce da svisnu od nostalgije, dok je neki otresaju sa sebe ko kugu.nije retko ni da se obe reakcije desavaju istoj osobi, kroz razna zivotna doba...i da, mislim da sa godinama postajemo emotivniji, nekako nam sve vise znace te rane uspomene prosto jer su nam sve dalje i lakseih idealizujemo, jos kad se uz vremenski doda i prostorni faktor... (i nije to lose, niti nesto na sta se treba vredjati, indi.)kula u oblacima
Link to comment

posle uspeha kosovskog donela mi sestra DVD "pravog" Shpijuna, Balkanskog da li je genetika ili sta li je ali smo mi uzivali, nekako se covek nadje u tim stereotipima, bice da je genetika i sto smo "matori i zreli" otisli da damo DVD prijateljima ovde - ne ide, njima to nece biti smesno/tuzno, nista nece razumeti(kao i kad smo prijateljima u US odneli Little Britain :Dmada, pocinje sezona rostilja - komsija domaci, n-ta generacija luxemburzanin me vec pita kad cu u "jugoslovensku" prodavnicu da kupim cevape a da on raspali vatru :)ali da ne dolazim bez gibanice

Link to comment
Pekic je bio u UK mucenik. Sam Crnjanski je bio ljut i gorak - nije ni cudo, prodavao je cipele za svog zivota o prodaju, nezavisno gde su.Kako je bilo, Pekic je sedeo kuci i cirkao, skribomanisao i bio ljut (ali manje) na svet nego sto neki mucenici na ovom forumu pokazuju. Bar je to nekako lepo literarno rekao i mislim da je bio potpuno u krivu. Nepoznat, nepriznat, dok ga zena (arhitekta) izdrzava mogao je da radi BBC Serbian Service i nista vise od toga.Sta bi bilo da je Pekic bio tamo primljen u neku Akademiju ili ne znam sta? Ili da su knjizevnici u Engleskoj znali kakav biser zivi medju njima?Verovatno bi bila druga svirka da se tamo bolje snasao. A nije.
'fala Britaniji sto ga nije primila u neku tamo Akademiju vec je eto izskribomanisao i 1 Zlatno runo :Hail: uostalom, za mnoge znalce engleskog jezika koji su bili kao neke gradske face iz moje generacije, vrhunac postignuca je bio rad za BBC Serbian Service kada je pocela seoba urbanih Srbalja pocetkom 90-ih i to je to, osim spiskova za hipermarket potrepstine nikad nista nisu napisali i sta sad, pa nista sad.@Indynego, koncert 16. maja tvog i mog omiljenog gitariste Dzona Meklaflina :) videh plakat u gradu, njegova fotka na plakatu i ja pomislih, auh bok'te ala je ostario a onda se nasmejah sam sebi, pa i ja sam ostario vise nego on za ovih blizu 30-ak godina koje su prosle od prvog slusanja njegovog koncerta a na sve sam isao i velika je verovatnoca da smo bili u istim halama na tim koncertima (ponekad me jos dusa boli sto nisam uspeo na vreme da kupim kartu za Shakti postavu, eh) i eto, ja cu da odem na koncert i neka ovo bude mali trol, takvi ljudi kao sto si ti i mnogi znani i neznani a koji su negde drugde, bas ce nedostajati na tom koncertu, to je isto neka vrsta nostalgije, kada covek ostane ovde a ima iluziju kao da se udaljava od mesta u kome zivi jer su ljudi koji su bili tako ok i zbog kojih mi je ovaj grad bio tako lep tokom mladosti jednostavno otisli kao sto je i vreme otislo sto ne znaci da nema razloga da svako na svoj nacin vidimo i ono lepo u nasim zivotima sada i ovde, ma gde to ovde bilo na planeti. Edited by Pontijak
Link to comment
ali zar to nije uvek tako (prosto chinjenica?) i veoma nevezano sa emigracijom kao takvom (kad smo vec oko pekica)?tj ne se mozesh vishe vratiti u svoje selo, pa makar preshao samo iz gruze u guberevac :P (kojima blizina nadoknadjuje * ono sto sveckijim putnicima nadoknadjuje mreza?)
Убедљиво најтежи случај носталгије... ваљда деведесете или ту негде, након обиласка муштерије одемо на ручак - није баш центар Жабља, него неки буџак у неком сокаку у југозападном квадранту... и кад смо већ угледали дно првог тањира рибље чорбе, прилази један од суседног стола, извинте, сте ви из Зрењанина? И ја сам - бурегџија, ту имам радњу у центру, лепо ми је, али ме све нешто вуче, тешко ми је... и искука се човек онако, само што нас није изљубио и затражио по раме за плакање.А од Жабља до Зрењанина може и бициклом - има у вр главе 20км.
Link to comment
Убедљиво најтежи случај носталгије... ваљда деведесете или ту негде, након обиласка муштерије одемо на ручак - није баш центар Жабља, него неки буџак у неком сокаку у југозападном квадранту... и кад смо већ угледали дно првог тањира рибље чорбе, прилази један од суседног стола, извинте, сте ви из Зрењанина? И ја сам - бурегџија, ту имам радњу у центру, лепо ми је, али ме све нешто вуче, тешко ми је... и искука се човек онако, само што нас није изљубио и затражио по раме за плакање.А од Жабља до Зрењанина може и бициклом - има у вр главе 20км.
fenomenalno :Di sad ti njemu objasni da to nije geografski utemeljeno. u opasnosti sam da trujem indijevu temu, al imam ja i bolji - imala sam komshinicu koja je ceo zivot u zemunu patila za sarajevskom ulicom u beogradu. intenzivno, sve do samog kraja pochinjala je da prodaje stan svake druge nedelje i da se seli tamo. off. sori :P
Link to comment
fenomenalno :Di sad ti njemu objasni da to nije geografski utemeljeno. u opasnosti sam da trujem indijevu temu, al imam ja i bolji - imala sam komshinicu koja je ceo zivot u zemunu patila za sarajevskom ulicom u beogradu. intenzivno, sve do samog kraja pochinjala je da prodaje stan svake druge nedelje i da se seli tamo. off. sori :P
to je zato sto se nije snasla u zemunu.
Link to comment
?U prostoru opšte, prinudne, zadate otuđenosti, postoje zone u kojima se ona dobrovoljno pooštrava. Tuđinci, voljom ljudske sudbine, postajemo to i svojom. Više načina ima da se dvostruka otuđenost iskusi.Govorićemo samo o jednoj koju su migracije, ekonomske, kao i političke, istorijske kao i životne poslednjih vekova učinile opštom pojavom.Govoriću o osećanju tuđinstva, proisteklom iz okolnosti da, ma kakvi bili razlozi, ne živite u svojoj zemlji, sa svojim narodom, u prostorima njegovog duha, mentaliteta, običaja i jezika. U prostorima koje je krvlju, gresima, zabludama, ali i ponekim trijumfom, obeležila njegova istorija.Svako ko je duže vremena živeo u geografskoj tuđini, zna šta to znači i koliko ? čak i ako je dobar ? život gubi kad se ne živi na pravome mestu. A, pravo je mesto uvek ono na kojem smo porasli, jer od svih tuđina na koje je čovek osuđen, najsnošljivija je ipak ona sopstvena.Odlaskom iz zemlje, iz nje se čupaju koreni koji nas spajaju saporeklom, rodnim tlom, njegovom istorijom i sudbinom. U tuđem svetu ne nalaze odgovarajuću hranu i venu. Puštaju se drugi, ali su oni lažni i veštački. Oni nas site, ali ne hrane. U međuvremenu staro korenje trune.Možemo se mi fizički vratiti u svoju zemlju, još dugo živeti pa i umreti, ali ništa više neće biti kao pre.Staro korenje ne može se obnoviti, novo se ne može pustiti. Nesporazum nije u tome što zemlja nije spremna da nas prihvati, nego što mi više nismo sposobni da nju prihvatimo.Odbaciti nešto zašta znate da mu pripadate, teže je nego biti odbačen od nečega čemu se ne pripada i nikada se nije pripadalo.Nije najteža tuđina što su vam je svojim nerazumevanjem nametnuli drugi, najteža je ona koju ste svojim nerazumevanjem drugih sami stvorili. Zato se od onih do čijeg vam je razumevanja stalo, od onih za koje vam je presudno da ih razumete, nikada dugo nemojte razdvajati. Zateći ćete druge ljude.?
Evo prilike za još jedan frontalni napad obožavalaca lika i dela najvećeg sina srpskog naroda ever na AA, ali ovo je, ovaj text, nešto tako plitko i dnevnopolitičkojeftino, da ga se ne bi danas stidela ni Politika u rubrici moj život u inostranstvu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...