Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

"Pratite" (nas na instagramu) ima isto značenje kao "zapratite" (nas na instagramu), koliko ja razumem, i jezički i tehnički.

 

Mada je istina da "društveni mediji" predstavljaju izazov. Veći problem od praćenja je "dopadanje", za koje se (koliko vidim) potpuno uobičajilo "lajkovanje". "Lakjujte nas na Fejsbuku" je vrlo lako reći, a srpski ekvivalent koji ima smisla i ne liči na dupe, još nisam smislio.

Link to comment

nego, dođoh ovde zbog jebenog jebeno i ogavno mnogo raširenog :rant: št_ikliranja

 

 

kaže se štRiklirati, ljudi, ima R!

To ti kažeš verovatno jer ti je nemački blizak. Inače se (koliko je meni poznato), decenijama govorilo "štiklirati". Jedino ako sad ima nešto novo, možda nisam čuo.

Link to comment

takođe, prvi put čujem. 

za mene je to štiklirati, a kaže se tako jer kad štikliraš, crtaš u stvari jednu malu štiklu (kao na ženskoj cipeli). 

Link to comment

"Pratite" (nas na instagramu) ima isto značenje kao "zapratite" (nas na instagramu), koliko ja razumem, i jezički i tehnički.

U principu da, ali nekako i fali glagol za "početak praćenja", a neko ga očigledno želi.

 

Inače ja nemam generalno ništa protiv formiranja novih glagola pomoću prefiksa (čak sam i lično izmislila poneki, čak i u nemačkom), tako da mož biti da sam subjektivna.

 

A lajkovanje na Fejsbuku, uf :lolol:

Btw ja to onako narodski kažem "dati plusić" :blush:

Link to comment

"Pratite" (nas na instagramu) ima isto značenje kao "zapratite" (nas na instagramu), koliko ja razumem, i jezički i tehnički.

 

Mada je istina da "društveni mediji" predstavljaju izazov. Veći problem od praćenja je "dopadanje", za koje se (koliko vidim) potpuno uobičajilo "lajkovanje". "Lakjujte nas na Fejsbuku" je vrlo lako reći, a srpski ekvivalent koji ima smisla i ne liči na dupe, još nisam smislio.

 

А оригинал не личи на дупе? "Допадајмо вам се на тамоитамоу" није "пријавите тамо и тамо да вам се допадамо" скраћено до имбецилности?

 

 

To ti kažeš verovatno jer ti je nemački blizak. Inače se (koliko je meni poznato), decenijama govorilo "štiklirati". Jedino ako sad ima nešto novo, možda nisam čuo.

 

Штрикла је она преломљена цртица. Штикла је оно што добије лош швалер. Ту никад није било дилеме, осим што се штиклирање провлачило јер се разлика слабо чује, и језички пизајзли нису налазили за сходно да гунђају, те сад већ друга генерација ни не зна да је ту било р, нити знају шта је штрикла, они штиклирају јер су чули да се тако каже.

Link to comment

Možda je problem što "pratite nas na instagramu" ne zvuči kao sugestija nego kao obično zapažanje. "Već nas pratite na instagramu? Baš lepo."

 

Naravno da bi moglo drugačije da se formuliše bez izmišljana glupavog glagola "zapratiti", ali ako mora u tri reči da se smandrlja...

Link to comment

 

a to što većina nešto radi ne znači da je pravilno (i upravo me zato i nervira užasno, kao i "majce" i "ovo ne pije vodu" i još ponešto)

Hm, kad završiš sa št®ikliranjem, mogla bi da se pozabaviš srpskim automobilskim rečnikom, gde imaš jedno 74367 primera sličnog usvojenog pogrešnog izgovora (a ponekad i značenja). :fantom: EDIT. Sa nemačkog, dakako.

Edited by Indy
Link to comment

Hm, kad završiš sa št®ikliranjem, mogla bi da se pozabaviš srpskim automobilskim rečnikom, gde imaš jedno 74367 primera sličnog usvojenog pogrešnog izgovora (a ponekad i značenja). :fantom: EDIT. Sa nemačkog, dakako.

 

Пази кад је büchse у колима биксна, а иначе пиксла...

Link to comment

ma sve je to ok, i nama je normalan auspuh a smejemo se na nemački Auspuff (i obrnuto :P), i fajront i koješta

 

ali ja ceo život govorim štRikliranje jer sam tako naučila iz okruženja (porodica, škola, niko živi nije govorio bez R) <a nisam Nemica>, i sada vidim da je ova krnja varijanta raširena najstrašnije, i nervira me, šta da radim

 

 

p.s. isto kao i struktu_iranje (koje veze sa nemačkim nema)

Edited by Amelija
Link to comment

...sada vidim da je ova krnja varijanta raširena najstrašnije, i nervira me, šta da radim

 

Hm, pa ja sam štikliranje govorio malo™ pre nego ti štrikliranje (ta se reč nekako u školi najviše i koristi... mislim da je 20 godina nisam ni koristio, sad prosto kažem tick... i na srpskom™).

 

Ali, ako te nerviram, ima samo da štrikam.  :P

Link to comment

takođe, prvi put čujem. 

za mene je to štiklirati, a kaže se tako jer kad štikliraš, crtaš u stvari jednu malu štiklu (kao na ženskoj cipeli). 

meni ovo uvek bila asocijacija, i korektno objasnjenje

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...