Jump to content
IGNORED

Jogurt, pice nase mladosti(tm)


TBoneSteak

Recommended Posts

Mi takođe kupujemo iz Guče, donosi jedna porodica samo subotom na spisak na banjičku pijacu. Kupujemo od njh kozje mleko, pa skvo pravi kozju surutku za tu sedmicu i nešto kozjeg sira, koliko ispadne. Ne treba ni da kažem da tako napravljen kozji sir košta više nego da ga regularno kupujemo.

 

Od jogurta vidim da niko ne pominje Nature promise jogurt bez laktoze, ja sam se na njega prebacio.

Link to comment
On 23. 1. 2024. at 11:49, Eleniko said:

apropo mlaćenice u srbiji, ovde postoji jezički problem. naime tu i tamo ima mlaćenice po ovim manjim radnjicama ali to nije buttermilch nego neki malo mekši buter, oni tom jezičkom razlikom hoće da naglase da je ručno mućen tj omlaćen /pomozi bože/. recimo u pavla papa ima jedna peštersko sjenička radnja koju volim da posetim jer imaju proizvode sjeničke mlekare korzo koja ima najbolju papriku u pavlaci otkada je sveta i veka, isto odlično halal meso. oni umeju da imaju mlaćenicu i onda prodavačica objašnjava ljudima da je to puter tj nekakav namaz na bazi putera.

 

buttermilch je zapravo kao nešto ređi jogurt u odnosu na ovo zgusnuto sralje koje se prodaje po srbiji ali sa jako sitnim komadićima putera ili već slične zgusnute mlečne tvari. ja sam odvajkada navučen na to, još od onolikih skijanja ili planinarenja po nemačkoj i posebno austriji. i jako mi je zanimljivo što rodoljub ovo pominje kao neku standardnu ponudu u hrvatskoj. najpre toga nije bilo u doba socijalističke rvacke i proizvodnja je vaspostavljen tek kada se ponovo panulo pod kulturni uticaj germanskog dela k und k. ne žalim se, samo konstatujem.

 

ako neko donosi neka mi baci jedan litrić, plaćam pošteno uz zaradu za prenosioca.

Jogurt sa komadićima putera? Bljax

  • +1 2
Link to comment

pa tako na ekranu jeste bljah ali nije ovako, pregrub je opis. treba se proba, eto imaš link od rodoljuba pa kad kreneš sa delijama da mlatiš cibose po zabregu a ti svrati na burek i mlaćenicu u onu leđendarnu arbanašku pekarnu kraj kolodvora

  • +1 1
Link to comment

uzeh onomad pilos kefir 2.8 u lidlu

 

dosta je to gušće nego što sam ga upamtio, ne volim to jer mi baca sumnju da su gurali nekakav želatin ili zgušnjivač unutra /čega su šampioni svi ovi šatro grčki jogurti, dukatosi itd/. videću da li stoji duže pa je to prirodan proces ili ga nisam dovoljno promućkao ili sam se ja izdegenerisao pa mi to smeta pod uticajem grčkog vodenastog 1.5 kefira....

 

 

Link to comment
5 hours ago, Milošica said:

Bilo je, kačio je onaj mučenik napadaj.

 

Odličan jogurt.

I ja sam bio mucenik dok nisam otkrio navedene proizvode.

 

A jel kacio neko Livanjski sir, jel imate neki review ?

 

Link to comment

meni je livanjski sir sa biberom savršen. zreo, počeo već da se kristališe. pred spavanje nekad uzmem parčence. a držim ga zamotanog u pek papir, pa u kesu da se ne suši. to kako se čuva sir sam ovde na ppp naučila.

  • +1 1
Link to comment

@brusli

samo u kesi hoće neki sir da se ubuđa. meni 1/6 koluta livanjskog (oko 350 g) traje nedeljama, jer uzimam parčence malo veće od kocke šećera jednom u nekoliko dana kada imam osećaj da neću moći zaspati od osećaja praznine u želucu, a objektivno nisam gladna jer sam večerala. mala ponoćna zakuska. komadić sira i 2 kašike kiselog mleka.

livanjski sir kupujem ubosni + travnički+trapist iz samostana marija zvijezda, koji je nekada fenomenalan, a nekada baš i nije.

sireve volim, ali iz zdravstvenih razloga moram i uspevam da se umerim.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, brusli said:

I ja sam bio mucenik dok nisam otkrio navedene proizvode.

 

A jel kacio neko Livanjski sir, jel imate neki review ?

 

 

 

decko vidim da si kasno stigao na zabavu...evo ti pa citaj,polako..od pocetka.. 

 

Link to comment
On 25. 1. 2024. at 10:28, Eleniko said:

pa tako na ekranu jeste bljah ali nije ovako, pregrub je opis.

S masovnom proizvodnjom industrijske mlaćenice (brandname: Stepko) krenula je bjelovarska Sirela u godini Ante Marković booma. Ne sjećam se točno kad je prestala, ali najkasnije 2007., kad je Lactalys kupio Dukat.

 

Brand očito nisu zaštitili ili su ga jeftino prodali jer ga je mljekara Veronika preuzela otprilike u isto vrijeme, a negdje oko i iza 2015. su njihovi proizvodi postali lakši za nabaviti jer su europskim novcima proširili i otkupnu i maloprodajnu mrežu.

 

Nijedna od tih mlaćenica nije imala niti ima ikakve komade putera u sebi, nego izgledaju točno kao tekući jogurt, samo što su i zaista tekućiji u viskoznom smislu.

 

Mislim da ima još proizvođača okolo, recimo Euromilk, ali to su očito manje serije jer rijetko dopiru do Zagreba.

  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...