Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

3 minutes ago, John Coltrane said:


Malo finiji, ne znam, meni je ovo uzas. Duboke cipele i košulja kratkih rukava, misim stvarno.

to je nosio i prošli put

možda nema

:mellow:

Link to comment

Jao poruka za gledaoca  sa cebetom zarazenog na teniskom turniru koji je prenosila televizija koja mu sada salje poruku "sto nas ne gleda pre 2 vikenda"

Sve top 🏆

Link to comment
12 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

to je nosio i prošli put

možda nema

:mellow:


Šaper za siromašne :fantom:

 

edit:  red Homera, red Moldera, “aj rest maj kejs”

Edited by John Coltrane
Link to comment

Od svega ovoga najvise me pogodila recenica one bake "izvinite sto sam vas docekala u dvoristu koje izgleda ovako" nakon sto joj je poplava sve unistila. To je taj bedan narod na kojeg beskicmenjaci i poltroni poput Kona i Jankovica svaljuju odgovornost zato sto su savili "strucnu" kicmu pred majmunima iz vlasti i posluzili im da dezinformisu i ugrozavaju taj isti narod jer su "izbori" morali biti odrzani.

 

Kon i Jankovic = sinonim za jadnost. Ljudski otpad, prazne figure bez karaktera i morala. Gospodo, ne trebaju nam vise vase ostajanje na brodu koji tone, vas lazni moral zbog kojeg navodno istrajavate na poziciji u kriznom stabu, vasi stalni izgovori, izbegavanje odgovornosti, vasi Homeri, Ilijade i druge slicne doskocice vaseg popisanog ega. Popisali ste se sami po sebi i sad mozete da odjebete tamo odakle ste i dosli. Mi cemo se snaci kako znamo a vi vasih 260.000 testova sa lagera nabijte sebi u guzicu, odakle cete ih vaditi po potrebi kad vam ih zatraze Ceca, Aca Lukas i Marko Djuric.

  • +1 9
Link to comment

Kako doktor koji zajebe dijagnozu zaglavi zatvor (retko al se desi), a ovi mesec dana pricaju kako je oslabio virus, kako sad treba da izadjemo i da se zarazimo, i kad se ispostavi da su promasili dijagnozu nikom nista, iznenadio ih virus, pa i ove prve je iznenadilo slepo crevo.

Link to comment

Meni je Kon veceras licio na Nesu Slinu kada ga je ludi Radule u UN pitao za tajni ugovor za Etihadom...taj nivo prejadnog vadjenja

 

A Olja opet nije u stanju citavu emisiju da poentira, kada su lekari u stanju da joj dodge-uju pitanja...dosla je izgleda u fazu da joj je ok samo emisija gde su joj sva tri gosta manje vise istomisljenici alajnirani sa njenim stavovima

Link to comment

Samo da se osvrnem na 1 bazu™

 

Svojevremeno sam u okviru svog diplomskog rada koristio jednu medicinsku bazu™ koju su sastavili lekari iz jedne eminentne medicinske ustanove i bili jako ponosni na to. To je bio jedan kupus od eksela koji smo nas trojica trvoljili dve nedelje ne bismo li izvukli iole smislen data set iz toga. Ako i sad imaju tako neku bazu™ onda me uopste ne cudi da nemaju pojma o bilo kom bitnom podatku koji bi trebalo naci u 1 bazi™

Link to comment

Ponoviću ovde ono što sam pisao na FB:
 

Spoiler

Nisam epidemiolog, lekar niti imam iskustva u kriznim situacijama, ali jesam informatičar sa solidnim iskustvom u radu na informacionim sistemima raznih vrsta te bih želeo da se osvrnem na informatički aspekt afere sa "bazom" podataka za koronu.

 

Najpre, bitno je reći da ne znamo ni kakav je logički model podataka ni koja je fizička struktura pomenute "baze" i to ne zna niko osim izvođača tog softvera i, nadam se, njegovog naručioca. Po standardima, trebalo bi da su ovi elementi dokumentovani i da je ta dokumentacija isporučena zajedno sa softverom. U praksi, vrlo je moguće da dokumentacija nije isporučena ili je manjkava. Bez poznavanja modela podataka i fizičke strukture gotovo je nemoguće znati šta se tačno u toj "bazi" dešava. No, svakako znamo šta bi moglo i trebalo da se dešava.

 

Vrlo je moguće da u toj "bazi" postoji deo gde se skladište "raw" odnosno neobrađeni podaci. To nije ništa neobično, pogotovo za podatke koji pristižu na dnevnom nivou iz više različitih izvora. Ne znamo da li se ti podaci unose direktno u sistem distribuirano, uvoze iz nekih excel tabela, ili pristižu na papiru/mailu pa ih onda neko u centrali učukava u sistem. Takođe ne znamo da li prilikom unosa podataka postoje neke elementarne provere i validacije - npr. provera da li pacijent već postoji po LIB-u, kada su poslednji put ažurirani podaci za njega da bi se ispratila hronologija i očuvao hronološki sled, i slično.

 

Ukoliko ove elementarne validacije ne postoje, sa sigurnošću mogu da kažem da su podaci gotovo beskorisni bez dalje ručne obrade, a kvalitet ručne obrade isključivo zavisi od kvaliteta operatera koji se time bavi. Čak i dobar operater pravi greške i zbog toga bi trebalo da postoje neke kontrolne procedure koje proveravaju konzistentnost podataka.

No, kakvi god da su neobrađeni podaci, jednom kada počne njihova obrada trebalo bi da važi načelo sledljivosti podataka. Šta ovo znači? Znači da sistem mora da vodi preciznu evidenciju kako od tih "raw" podataka dolazimo do prečišćenih podataka koji se objavljuju. Mora da postoji revizijski sled koji nam govori imenom i prezimenom koji korisnik sistema je u kom trenutku "popravio" neki podatak (recimo uradio deduplikaciju za slučaj da je isti slučaj prijavljen više puta) i, takođe, koji korisnik sistema je odlučio da li je podatak relevantan ili ne odnosno da li ulazi u izveštaj. Mora se čuvati sam izveštaj koji je korišćen kao osnova za davanje dnevnih agregiranih podataka i u svakom trenutku mora da bude moguće rekonstruisati kako je taj agregirani izveštaj nastao.

 

Plastično, ako je u sistemu u raw podacima evidentirano da je Petar Petrović sa LIBom 123456 oboleo od kovida-19, a potom se pojavi da je i Петар Петровић sa LIBom 123456 oboleo od kovida-19, pa je onda neki operater sveo dva Petra na istu osobu (jer to jeste ista osoba), to mora da bude vidljivo u sistemu i u svakom trenutku mora se znati da je taj "+1" u finalnim podacima originalno vođen kao "+2" u raw podacima.

 

Ako ovo nije moguće, odgovoran je samo i isključivo naručilac softvera koji nije sproveo adekvatnu kontrolu i proveru softvera prilikom preuzimanja i puštanja u rad. Izvođači nisu krivi, premda ako imaju 2 grama mozga morali su da upozore naručioca na ovakav propust (koji je mogao da nastane zbog brzine izvođenja) i da ga reše u novoj verziji na kojoj bi se radilo tokom pandemije koja traje sad već 4 meseca.

 

Link to comment
5 minutes ago, Блок_64 said:

 

Stan u Bgd-u na vodi i volvo odradili posao.

ajde ako si ga video da vozi volvo, ali kako je moguce da znas pouzdano za stan?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...