Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

Kon je rekao kao sto je ocigledno, da su testirali samo one koji su dosli iz zemalja gde gori trenutno, i one koji su bili u dodiru sa njima ovde. U buduće će testirati svakog ko dodje do bolničkog lečenja od respiratornih problema. Dok neće testirati one koji su bili u dodiru sa dokazano zaraženima i imaju očigledne simptome. Kao jasno je šta im fali a nećemo da trošimo test na njih jer to nije racionalno. Tako da oni interno prate trendove i imaju ideju kako se i gde širi virus, a apsolutni broj koji se objavljuje 2 puta dnevno ne znači ni njima, a realno ni nama, puno.

 

Još jedna stvar koja se ovde pominjala danima a sada je Kon potvrdio, naši žele da razvuku virus na, oni se nadaju, najmanje 4 meseca (16 nedelja) kako bi bio što manji rizik pucanja zdravstvenog sistema.

 

Takođe, on očekuje da narednih dana (sada je 10. dan epidemije) krene eksponencijalni rast broja obolelih kod nas. I da ove mere to trebaju da ili uspore ili spreče.

 

I ako sam ga dobro skapirao, za 72 sata je moguće da sednu ponovo i donesu odluku o ((skoro) potpunoj) zabrani kretanja , ukoliko ove sada mere socijalnog distanciranja ne budu dovoljne.

 

 

Znači, ne gine nam sedenje kući i čekanje leta. Uz nadu da će stvarno da se "razvuče" i da neće previše ljudi odjednom da zahteva bolničko lečenje.

 

Link to comment

Meni je sad lakse, mislim da i ovi lekari znaju ko je pacijent ZERO...

Mr. Zero nije dozvoljavao da neki drugu dodju do izrazaja...

Ceo problem je u tome...

Edited by gsb
Link to comment
3 minutes ago, gsb said:

Meni je sad lakse, mislim da i ovi lekari znaju ko je pacijent ZERO...

Mr. Zero nije dozvoljavao da neki drugu dodju do izrazaja...

Ceo problem je u tome...

 :D

Link to comment
9 minutes ago, ronin said:

Šta je tačno rekao za maske?

radovanović:

držim se saveta svetske zdravstvene organizacije, a

SAVET SZO O MASKAMA JE SLEDEĆI nema potrebe nositi masku u svakodnevnom životu

- hiruška maska igra ulogu svega 2h dok se ne navlaži;

- uputno je da maske nose oboleli od neke respiratorne infekcije kako bi zaštitili druge od sebe, kao i da maske nose lekari koji rade sa pacijentima;

- maska teorijski može 4-5x da umanji rizik od neke respiratorne infekcije, pod uslovom da:

1. se pravilno stavi tj. tako da potpuno prekrije nos i usta,

2. pravilno nosi: oko 2h max,

3. jednom kad se smakne odmah mora da se skida,

4. pravilno skine (ne dodirujući prstima onaj središnji deo, nego oko glave gumicu pipnuti i tako skloniti masku a da ne zagadiš prste)! 

 

imunolog dopunio radovanovića: 

ima smisla staviti masku (u trajanju od 2h kako se i nosi) kada čovek mora da ide tamo gde potencijalno ima rizičnih kontakata.

iako samo one profesionalne maske n-99 pružaju potpunu zaštitu, i obične hiruške maske u igri brojki igraju ulogu u tome jer smanje donekle broj virusnih čestica.

 

to je to o maskama. služimo narodu! :fantom:
 

offtopic: istu stvar mi je rekla apotekarka sinoć: - je l vi mislite da ja ne bih nosila masku na poslu da to ima smisla?

Link to comment

Ali ako nosiš i rukavice i masku onda nakon skidanja rukavica možeš da skineš masku hvatanjem za središnji deo :fantom:

Edited by ubibobi
Link to comment
40 minutes ago, pt 2.0 said:

radovanović:

držim se saveta svetske zdravstvene organizacije, a

SAVET SZO O MASKAMA JE SLEDEĆI nema potrebe nositi masku u svakodnevnom životu

- hiruška maska igra ulogu svega 2h dok se ne navlaži;

- uputno je da maske nose oboleli od neke respiratorne infekcije kako bi zaštitili druge od sebe, kao i da maske nose lekari koji rade sa pacijentima;

- maska teorijski može 4-5x da umanji rizik od neke respiratorne infekcije, pod uslovom da:

1. se pravilno stavi tj. tako da potpuno prekrije nos i usta,

2. pravilno nosi: oko 2h max,

3. jednom kad se smakne odmah mora da se skida,

4. pravilno skine (ne dodirujući prstima onaj središnji deo, nego oko glave gumicu pipnuti i tako skloniti masku a da ne zagadiš prste)! 

 

imunolog dopunio radovanovića: 

ima smisla staviti masku (u trajanju od 2h kako se i nosi) kada čovek mora da ide tamo gde potencijalno ima rizičnih kontakata.

iako samo one profesionalne maske n-99 pružaju potpunu zaštitu, i obične hiruške maske u igri brojki igraju ulogu u tome jer smanje donekle broj virusnih čestica.

 

to je to o maskama. služimo narodu! :fantom:
 

offtopic: istu stvar mi je rekla apotekarka sinoć: - je l vi mislite da ja ne bih nosila masku na poslu da to ima smisla?

 

 

super, to je to! ja sam pokusao sada da svedem ovako, ali sam se zapetljao samo, hvala!

 

+ ovo boldovano br.4

ako u tom smeru pogledas i imas u mislima sledece da nisu svi spretni prilikom stavljanja, a pogotovo skidanja maske. mozda, ali ovo samo razmisljam na glas da bi u tom slucaju bilo vise obolelih u odnosu na ove koji npr. nenose maske. deluje jednostavno skidanje i stavljanje maske, ali u praksi bi to moglo mozda da napravi vecu stetu .

Link to comment

ono što je još radovanović vrlo eksplicitno rekao u emisiji a da je važno,

(danas na forumu sam pročitala potpuno suprotnu tvrdnju!),

jeste da se COVID-19 ne prenosi putem aerosola,

već putem kapljica/kapljično 

i putem svežeg zagađenja (npr. bolesni dodirne kvaku, pa zdrav).

 

 

 

Edited by pt 2.0
Link to comment
7 minutes ago, msv said:

Ali zaključak je da su najvažnije čiste ruke i nedodirivanje lica.

meni, kao nekom ko pola karijere radi sa kontaminacijom,

vrlo je bitno da imam tačnu info kako se prenosi.

jedino tako možeš da pripremiš mere zaštite, 

kao i da isplaniraš dekontaminaciju.

 

 

Link to comment

  

5 minutes ago, pt 2.0 said:

ono što je još radovanović vrlo eksplicitno rekao u emisiji a da je važno,

(danas na forumu sam pročitala potpuno suprotnu tvrdnju!),

jeste da se COVID-19 ne prenosi putem aerosola,

već putem kapljica/kapljično 

i putem svežeg zagađenja (npr. bolesni dodirne kvaku, pa zdrav).

 

 

 

 

procitao sam i ja danas na forumu tu tvrdnju ali nemam neku nerazresivu kontradikciju u glavi, pa nalazim za shodno da nesto kazem na ovu temu. 

 

kad covek kaslje i kija, neke cestice su vece a neke manje, one najmanje su aerosolne cestice. evo slika coveka koji kija (nisu specijalni efekti nazalost):

1920px-Sneeze.JPG


virus pretpostavljam ne bira hoce li da putuje ovom ili onom cesticom. ako ti se neko iskija drito u facu zarazices se normalno i od udahnutih aerosola i od ovih projektila. mozda jos i gore od aerosola, koje udanes u neke zakutke pluca koji inace ne bi bili zahvaceni bolescu. za taj scenario nije ni bitna velicina cestica, ali pitanje je sta posle; sta ako nije direktno, nego stojis mozda iza ledja te osobe, ili udjes naknadno u sobu.

 

virus malih boginja satima leta po sobi gde je neko kasljao i zato ima titulu "airborne virus". virus korona, kazu da ne moze bas da opstane tako. znaci sansa da se zarazis virusom korona u nekim karakteristicnim scenarijima zarazavanja virusom malih boginja i sl. je toliko minorna da se kaze da se ne prenosi aerosolima. ali nelogicno mi je da "ne moze". npr mozda postoji neki sredinski faktor koji cini da se takve aerosoli zadrzavaju duze nego obicno, ili mozda neko ko bas jako ripa proizvodi vise aerosola nego normalno, ili aerosoli mogu nastati na neki drugi nacin (usled gresaka u rukovanju respiratorima, to sam procitao negde)...

Link to comment

I meni to da se ne prenosi aerosolom privuklo pažnju, i ostali gosti su se negde složili sa tim ili bar nisu negirali. Mislim da se pozvao na Kineze i njihovo iskustvo.

Link to comment
3 minutes ago, Host said:

Mislim da je vrlo vazno ne vaditi ga napolju. Telefon, tojest. 

Što nas opet dovodi do ruku. I kod kontaminiranih djonova recimo gde se neko vreme zadrži virus su opet kažu najveće šanse da se zarazimo tako što ćemo prilikom obuvanja/izuvanja dodirnuti obuću rukama pa onda lice. I neki zaraženi doktori u Vuhanu su se kažu zarazili tako što su prilikom skidanja zaštitne opreme dodirnuli lice. Zaključak je da su najveće šanse da se zarazi putem ruku ili kapljičnim putem, sve ostalo je malo verovatno. To što su neki boravili u istom prostoru pa se zarazili verovatno potiče od toga što su dodirivali isti predmet. Bar sam ja tako razumeo stručnjake.

Link to comment

necete valjda tvrditi da je na konferenciji u Biogenu bilo masovno iskijavanje jednih u druge posle cega je vise od 70 ljudi bilo zarazeno.

tvrdnja o obaveznim kapljicama koje lete jednostavno nije tacna i kao sto se vidi vec je opovrgnuta praksom.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...