Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

Ako ukupni GDP sracunas u dinarima, pa ga onda podelis sa 117 umesto sa 130/140/150 ( bilo bi dobro da imamo osecaj realnosti kursa), naravno da ce GDP biti veci (pa sledstveno procenat zaduzenosti manji) nego ralno.

Sto se kursa tice pogledaj gornje postove. Ukratko prekomerno se zaduzujemo.

 

Sto se zaduzenja tice negde sam naletela da 

kamate na kredite tokom 2005 - 2011. placene 2 mlrd evra a tokom 2012 - 2023. preko 11 mlrd evra.
Od koga mislis da će ova administracija uzeti 1.5 mlrd evra za kamate u ovoj godini?

Da li na tvoj rad i zivot utice povecani PDV 2012. i 2014, akciza na struju uvedena 2015. i nova sada uvedena akciza na gas. 

 

A sve se to najbolje vvidi po cenama goriva, gde smo postali rekorderi.

 

ovo su sve moja razmisljanja ekonomiste-domacice, hocu reci malo znanja ali nadam se dovoljno zdravog razuma. Ako negde gresim ispravljajte... Ali ne na nivou trenutnih pokazatelhja, nego gde ovo sto se radi vodi zemlju za par godina

Edited by gsb
  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Lancia said:

Zaduzivanje po visim kamatnim stopama koje Srbija praktikuje podrazumeva nula transparentnosti. Kina u odnosu na EU ima nesto vise kamatne stope, ali arbitraza lezi na kineskim institucijama, tenderi za izvodjenje radova ne postoje, uvid u projektnu dokumentaciju ne postoji i samim tim su podlozni svim tipovima korupcije. Ne znam zasto trazis detalje, kad ti je to dostupno na netu na izvolite. A i kad nadjes neki podatak, uglavnom je sve obavijeno maglom, pa i ne cudi zabrinutost gradjana za sopstvena prirodna bogatstva, koja su Kini dostupna u slucaju neblagovremenog vracanja kredita ili kreditnih obaveza.

Kineski krediti su izvor funkcionisanja SNS-a jer se radovima na infrastrukturi kroz korupcionaske delatnosti finansira dalje funkcioisanje ovog nakaradnog sistema. Pravi nacin finansiranja u infrastrukturi je onaj koji dolazi iz privrede, ali to radikalima ne pada na pamet, zarade su minimalne i dugotrajne, ovako se lakse obrne kreditni ciklus a kredite nek placa neka buduca generacija, ako je uopste bude bilo.

 

 

 

Ajde da probam.

 

1. Kina

Kineski dug je 8.4% u strukturi ukupnog duga. 

Ovo oko transparentnosti, skrivenih kaluzula, i sl. krenulo da se prica kada su EU/SAd videli da je vrag odneo salu pa je krenula kuknjava o kineskim lihvarima. Ja tu vidim kuknjavu "porazene" strane i muljanje informacijama. Mislim, dugovi prema Zapadu su transparentni, how yes no. 

Kuknjava oko kineskog zagadjenja: VIdeti pod Exxon i Amazonija, "arbitraze" i tako to.

Dajte da se ne zajbevamo sa time da je kineski dug "los", a zapadni "dobar" - em jefti, em transparentan, em nema zagadjenja, em u korist zajednica, em korporativno odgovoran...

 

2. Infrastruktura

Infrastruktura ima ogromne eksternalije i skupa je. Za  pojedinacnog privrednog agenta nikada ne moze biti isplativa. Zato i ne postoji potpuno privatno finansiranje. Uzgred, ako bi postojalo privatno finansiranje 100%, onda  bi mogle i privatni limiti da se uspostave, a to se sa infrastrukturom ne radi. "Privreda da finansira" za infrastrukturu ne postoji nigde u svetu. Postoje PPP, koncesije NAKON izgradnje.

 

3. Srbija nije prezaduzena, manje je zaduzena, recimo, od Spanije i ogromne vecine zemlaja EU. Deficit je takodje mali, recimo u 2023. a manji od spanskog. Dug je jedan od konstrukata ljudske civilizacije. Kuknjava oko duga je populisticka i ne zasniva se na realnosti

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

ništa nisam saglasan sa tim što pišete, ne može Bor da bude sledeći, sledeći može da bude samo Jadar

 

imamo situaciju koja je sada i protiv nje moramo da se borimo, samo tako možemo da sprečimo sutrašnje situacije

 

a šta je sada? (neću da guglam tačne cifre, ali neću ni biti daleko od njih)

 

- nema filtera na dimnjacima, vazduh koji truje svakoga je oko nas, ma gde da smo

- maziva ulja - recimo da je otpad oko 40.000 tona godišnje, od čega se reciklira maksimalno 10%, što znači da oko 36.000 tona završi negde, a to negde su na kraju vodotokovi

- kojekakve rudnike, koji otvaranjem jadra, zagađuju za nekoliko procenata više, ma neka bude i 10%

- ukupnu masu otpada koja se stalno povećava, a čijom reciklažom se uopšte ne bavimo - a ta reciklaža bi pored uklanjanja izvora zagađenja donela i bitan profit u otvaranje više od 10.000 radnih mesta

 

umesto suočavanja sa sadašnjom situacijom, mi je zanemarujemo iz nekog razloga, čak i ovde se većina drži jadra tvrdoglavo, a ovde pričamo tipa pas laje vetar nosi, tako da mi stvarno nisu jasni razlozi

 

Hm.. a sta mozemo da uradimo sa Borom? Mozemo ili da ga ugasimo, sto se nece desiti jer previse ljudi sad zavisi od posla tamo, ili da se uloze nenormalne pare da se napravi da lici na nesto, sto drzava nece da da. 

 

Litijum kad krene jednom da se kopa u Jadru bice ga nemoguce zatvoriti zbog radnih mesta, skoro nemoguce dovesti u red zbog toga sto drzava nece da ulozi novac ni pod kojim pritiskom i ostace nam da cistimo zagadjenje dok je sveta i veka.

 

Ili da karikiram: mozemo mi da zagovaravamo rusenje BGH2O koliko hocemo, znamo sta je realnost a to je da je zadnji trenutak kad smo mogli nesto da uradimo povodom toga bilo pre pocetka gradnje.

Link to comment
9 minutes ago, Budja said:

 

 

 

Ajde da probam.

 

1. Kina

Kineski dug je 8.4% u strukturi ukupnog duga. 

Ovo oko transparentnosti, skrivenih kaluzula, i sl. krenulo da se prica kada su EU/SAd videli da je vrag odneo salu pa je krenula kuknjava o kineskim lihvarima. Ja tu vidim kuknjavu "porazene" strane i muljanje informacijama. Mislim, dugovi prema Zapadu su transparentni, how yes no. 

Kuknjava oko kineskog zagadjenja: VIdeti pod Exxon i Amazonija, "arbitraze" i tako to.

Dajte da se ne zajbevamo sa time da je kineski dug "los", a zapadni "dobar" - em jefti, em transparentan, em nema zagadjenja, em u korist zajednica, em korporativno odgovoran...

 

2. Infrastruktura

Infrastruktura ima ogromne eksternalije i skupa je. Za  pojedinacnog privrednog agenta nikada ne moze biti isplativa. Zato i ne postoji potpuno privatno finansiranje. Uzgred, ako bi postojalo privatno finansiranje 100%, onda  bi mogle i privatni limiti da se uspostave, a to se sa infrastrukturom ne radi. "Privreda da finansira" za infrastrukturu ne postoji nigde u svetu. Postoje PPP, koncesije NAKON izgradnje.

 

3. Srbija nije prezaduzena, manje je zaduzena, recimo, od Spanije i ogromne vecine zemlaja EU. Deficit je takodje mali, recimo u 2023. a manji od spanskog. Dug je jedan od konstrukata ljudske civilizacije. Kuknjava oko duga je populisticka i ne zasniva se na realnosti

Nasao si da poredis spansku i srpsku privredu, dobro nsi uporedio sa Japanom :sad: nemam pojma cemu uopste sluzi ovo tvoje pisanje, kad mi nismo u stanju da saznamo ni cenu onog sranja ispred Zeleznicke stanice a kamoli kreditne uslove u odnosu na Kinu. Ulaganje u infrastrukturu postoji kao zamajac za privredu ali nigde ne postoji kao osnovna privredna delatnost. Zasto? Jer mi nemamo nikakvu delatnost, niti se uopste radi na tome.

Edited by Lancia
  • Hvala 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
1 minute ago, Lancia said:

Nasao si da poredis spansku i srpsku privredu :sad: nemam pojma cemu uopste sluzi ovo tvoje pisanje, kad mi nismo u stanju da saznamo ni cenu onog sranja ispred Zeleznicke stanice a kamoli kreditne uslove u odnosu na Kinu. Ulaganje u infrastrukturu postoji kao zamajac za privredu ali nigde ne postoji kao osnovna privredna delatnost. Zasto? Jer mi nemamo nikakvu delatnost, niti se uopste radi na tome.

 

A zasto da ne poredim srpsku i spansku privredu?

 

Ovo ostalo su opsta mesta zasnovana ni na cemu.

1. Po cemu je ulaganej u infastrukturu OSNOVNA privredna delatnos? 

2. Je l se to zalazes za plansku privredu da neki baja "odredi" koja je to privredna delatnost na kojoj ce da se radi?

 

 

Link to comment
6 minutes ago, Budja said:

 

A zasto da ne poredim srpsku i spansku privredu?

 

Ovo ostalo su opsta mesta zasnovana ni na cemu.

1. Po cemu je ulaganej u infastrukturu OSNOVNA privredna delatnos? 

2. Je l se to zalazes za plansku privredu da neki baja "odredi" koja je to privredna delatnost na kojoj ce da se radi?

 

 

Zato sto je spanska privreda u stanju da otplati dugove, kako mislis i iz kojih izvora da se vrate krediti, novim kreditima, poreskom politikom?¿ 

Navedi mi koja je to privredna grana koja se razbija od posla i prihoda a da nije ulaganje u infrastrukturu, poslovne neproizvodne prostore i stambene zgrade.

Ja se zalazem da se ovo zlo skine a ne da mu pruzam infuziju smesnim poredjenjem sa razvijenim zemljama. Fali ti jos samo da Nemacka samo sto nije propala i imamo sve na SNS tanjiru.

Edited by Lancia
  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
20 minutes ago, Budja said:

 

 

 

Ajde da probam.

 

1. Kina

Kineski dug je 8.4% u strukturi ukupnog duga. 

Ovo oko transparentnosti, skrivenih kaluzula, i sl. krenulo da se prica kada su EU/SAd videli da je vrag odneo salu pa je krenula kuknjava o kineskim lihvarima. Ja tu vidim kuknjavu "porazene" strane i muljanje informacijama. Mislim, dugovi prema Zapadu su transparentni, how yes no. 

Kuknjava oko kineskog zagadjenja: VIdeti pod Exxon i Amazonija, "arbitraze" i tako to.

Dajte da se ne zajbevamo sa time da je kineski dug "los", a zapadni "dobar" - em jefti, em transparentan, em nema zagadjenja, em u korist zajednica, em korporativno odgovoran...

 

2. Infrastruktura

Infrastruktura ima ogromne eksternalije i skupa je. Za  pojedinacnog privrednog agenta nikada ne moze biti isplativa. Zato i ne postoji potpuno privatno finansiranje. Uzgred, ako bi postojalo privatno finansiranje 100%, onda  bi mogle i privatni limiti da se uspostave, a to se sa infrastrukturom ne radi. "Privreda da finansira" za infrastrukturu ne postoji nigde u svetu. Postoje PPP, koncesije NAKON izgradnje.

 

3. Srbija nije prezaduzena, manje je zaduzena, recimo, od Spanije i ogromne vecine zemlaja EU. Deficit je takodje mali, recimo u 2023. a manji od spanskog. Dug je jedan od konstrukata ljudske civilizacije. Kuknjava oko duga je populisticka i ne zasniva se na realnosti

Transparentnost Kineskih kompanija je NULA. Sta je ova drzava stavila kao kolateral za njihove kredite, pojma nemamo. Prvi put kad smo pokusalu da reprogramiramo bilo je no no.

Edited by gsb
  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, gsb said:

Transparentnost Kineskih kompanija je NULA. Sta je ova drzava stavila kao kolateral za njihove kredite, pojma nemaju. Prvi put kad smo pokusalu da reprogramiramo bilo je no no.

Reprogramiracemo tako sto cemo da prosirimo borski kop na primer. Naravno da je no-no, nisu Kinezi sisali vesla.

Edited by Lancia
  • +1 1
Link to comment

Btw, Spanija kad se poredi sa nekom zemljom, uglavnom nalazi slicnu po teritoriji, stanovnistvu, razvijenosti privrede itd, u x slucajeva je to uglavnom Koreja.

Link to comment
12 minutes ago, Lancia said:

Reprogramiracemo tako sto cemo da prosirimo borski kop na primer. Naravno da je no-no, nisu Kinezi sisali vesla.

Ne samo borski kop nego sve što bi kinezima bilo od koristi da kopaju, da koncentrat ili prečišćenu sirovinu otpremaju preko luke Prahovo za Kinu, a ovde ti ostavljaju jalovinu sa pitajboga kojim otrovima na površiini koja čeka kišu da sve to spira negde nizvodno.

 

Usput, da dodam da uveliko iznose balvane do luke Prahovo sa takvom količinom seče šume koja će nadmašiti Mlečane kad su opustošili šume Dalmacije. Granje ti ostavljaju, pa ti pravi pelet od toga ako umeš.

  • +1 3
  • Tužno 2
Link to comment
2 minutes ago, J-♣ said:

Ne samo borski kop nego sve što bi kinezima bilo od koristi da kopaju, da koncentrat ili prečišćenu sirovinu otpremaju preko luke Prahovo za Kinu, a ovde ti ostavljaju jalovinu sa pitajboga kojim otrovima na površiini koja čeka kišu da sve to spira negde nizvodno.

 

Usput, da dodam da uveliko iznose balvane do luke Prahovo sa takvom količinom seče šume koja će nadmašiti Mlečane kad su opustošili šume Dalmacije. Granje ti ostavljaju, pa ti pravi pelet od toga ako umeš.

Zahvaljujem. Ja ne zivim tamo frtalj veka i vise ali prirodno imam bujnu mastu, sta sve moze da se uradi, ne bi li se rupe koliko toliko zatvorile. Zabole me kurac, da izvine Budja, za grafikone, tabele i uporedne analize - vi tamo zivite jedinstven teror bahate klike. Ne verujem da je iko sposoban da predoci pravu sliku stanja drzave, cak i ovi na vlasti. Plasim se samo da ceo ceo vek biti potreban da se zemlja dovede u neko normalno stanje, ako ikad dodje to na red. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

mi imamo realno stabilan dinar, a da bi ostao stabilan, potrebne su nam konstantne investicije i to je od suštinske važnosti za svaku vlast, ova je to dobro shvatila

 

negde sam čuo narkomanska ekonomija i taj mi se izraz svideo, zato što dobro predstavlja potrebu za redovnim prilivom stranih investicija kako bi opstali

 

ukoliko pravimo probleme investitorima oko sitnica kao što su prava radnika, zagađivanje životne sredine i tsl, naći će nekog drugog narkomana

 

zato nam zakoni važe za male domaće firme, a malo manje za one od kojih nam zavisi ekonomija

 

bez obzira na to, neke strane firme se drže pravila, a neke nešto manje

 

te koje se drže pravila su uglavnom iz EU, njima je bitna reputacija, ne žele da se piše o njima kao izrabljivačima ili zagađivačima

 

glavni problem je što se one (EU firme) suočavaju sa izazovima koje nisu imale ranije, bar ne u ovolikoj meri, tako da moramo da se oslanjamo na investicije iz nekih drugih krajeva sveta

 

nemam ništa protiv borbe da se spreči rio tinto, ali mi smeta zato što se ne suočavamo sa pravim problemom

 

odlaganjem tog suočavanja stvaramo uslove za novo razočarenje posle neke buduče promene vlasti i mogućnost da ostanemo zarobljeni u radikalskom zagrljalu mnogo duže nego što je to neumitno

 

zato ne želim populizam od opozicije, makar to malo i produžilo vladavinu sadašnjih, mi moramo da ih smenimo na dugo, ne na par godina

 

 

  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment
37 minutes ago, Braća Strugacki said:

mi imamo realno stabilan dinar, a da bi ostao stabilan, potrebne su nam konstantne investicije i to je od suštinske važnosti za svaku vlast, ova je to dobro shvatila

 

negde sam čuo narkomanska ekonomija i taj mi se izraz svideo, zato što dobro predstavlja potrebu za redovnim prilivom stranih investicija kako bi opstali

 

ukoliko pravimo probleme investitorima oko sitnica kao što su prava radnika, zagađivanje životne sredine i tsl, naći će nekog drugog narkomana

 

zato nam zakoni važe za male domaće firme, a malo manje za one od kojih nam zavisi ekonomija

 

bez obzira na to, neke strane firme se drže pravila, a neke nešto manje

 

te koje se drže pravila su uglavnom iz EU, njima je bitna reputacija, ne žele da se piše o njima kao izrabljivačima ili zagađivačima

 

glavni problem je što se one (EU firme) suočavaju sa izazovima koje nisu imale ranije, bar ne u ovolikoj meri, tako da moramo da se oslanjamo na investicije iz nekih drugih krajeva sveta

 

nemam ništa protiv borbe da se spreči rio tinto, ali mi smeta zato što se ne suočavamo sa pravim problemom

 

odlaganjem tog suočavanja stvaramo uslove za novo razočarenje posle neke buduče promene vlasti i mogućnost da ostanemo zarobljeni u radikalskom zagrljalu mnogo duže nego što je to neumitno

 

zato ne želim populizam od opozicije, makar to malo i produžilo vladavinu sadašnjih, mi moramo da ih smenimo na dugo, ne na par godina

 

 

Ovo sto ti pises je na nivou "wishful thinking".

Da bilo bi divno da kao zemlja lako privlacimo strane investicije, a ne da straci nesto prikazuju kao investicije, a realno se svodi u vecini slucajeva na stimulacije iz budzeta. Cak bi i to bilo razumljivo da somewhere in between ne dolazi i enormno podmazivanje i pljacka od strane SNS bratije od negde barem 2 milijarde dolara godisnje.

 

E svih tih nekoliko milijardi godisnje mi moramo da nadoknadimo kroz zaduzivanje, a NE investicije.

 

Napravi misaoni eksperiment i zamisli da Mali pocne da sprovodi konzervativnu politicku: nema kredita, trosi koliko imas ali olaksaj i stimulisi SDI, tek onda bi video u kolikoj smo dubiozi.

 

I opet ponavljam: Vucic ce da zateze sajlu dok ne pukne, a posle nema nazad.

Edited by gsb
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...