Jump to content
IGNORED

R.I.P.


Parsons

Recommended Posts

14 minutes ago, harper said:

 

Glumila je predstavu u Beogradu u vreme kad su sukobi vec poceli, tada je to bilo dovoljno za unisoni progon i jos unisoniju cutnju. Kao i svako ko je bio iznad plemenskog nacina razmisljanja u Srbiji je bila Hrvatica, u Hrvatskoj cetnikusa i prodana dusa. Ljudi njenog profila se u mirnodopsko doba tolerisu, u ratno mrze najvise od svih drugih. Sto i ne cudi, nijedan primitivni um nikad nije toliko primitivan da ne vidi um koji mu je nedostizan i nedokuciv. Takav um je najlakse i najlepse mrzeti kad dodju vremena da te ta mrznja ne odvaja kao primitivnog magarca vec Gomilisava - do jaja hrabrog patriotu iz gomile. Mi smo sve nase "mirefurlan" devedesetih izgubili i mrka kapa da cemo ih ponovo naci, tu vrstu superiornosti drustva kakva su danas nasa ne mogu da proizvedu. Zato je danas toliko neprijatnosti, tuge i nelagode zbog smrti Mire Furlan, takve gubitke vise ne mozemo nadoknaditi. Svestan je toga i Gomilisav, u medjuvremenu se presvukao u civilno odelo.

 

Najbolji naslov novina iz tog doba je bio 'Sisama na Hrvatsku'.

 

Ovo boldovano je savršeno tačno.

Link to comment

https://pescanik.net/prisilni-egzil-mire-furlan/

 

Quote

...ali kao ključno svjedočanstvo vremena i onoga što smo kao društvo pogonjeno nacionalizmom napravili jednoj talentiranoj umjetnici najbolje svjedoči njeno pismo vlastitim sugrađanima koje je objavljeno 5.11.1991. u tjedniku Danas, a iz kojega ću za kraj teksta prenijeti tek dio. Iz njega je sve jasno i u nekoj idealnoj viziji moderne zemlje ušlo bi u srednjoškolski kurikulum iz povijesti da se ovakvo što više nikad ne ponovi: „Ovim putem želim zahvaliti svojim sugrađanima koji su se bezrezervno pridružili ovoj maloj, usputnoj i, po svemu sudeći, ne naročito značajnoj hajci na mene. lako usputna, ona će ipak promijeniti i označiti cijeli moj život (…) Preslušavajući svoju telefonsku sekretaricu, slušajući neshvatljivi broj neopisivo odvratnih poruka svojih sugrađana, čeznula sam za samo jednom jedinom porukom nekog prijatelja. Ili čak ne prijatelja. Običnog znanca. Kolege. Ali takve poruke nije bilo. Ni jednog jedinog poznatog glasa, ni jednog jedinog prijatelja – čovjek se pita da li je to moguće. Pa ipak, hvala im. I onim plemenitim rodoljubima koji mi ljubazno obećavaju „masakr na srpski način“ i onim kolegama, prijateljima i znancima koji mi svojom šutnjom daju do znanja da na njih više ne računam. Hvala i svim mojim kolegama u kazalištu s kojima sam igrala Držića, Molijera, Turgenjeva i Showa, hvala im na njihovoj šutnji, hvala im na tome što nisu pokušali barem razumjeti, ako ne pravdati, moje pismo povodom igranja predstave na Bitefu, pismo u kojem sam pokušala objasniti da je igranje predstave u ovom času za mene obrana naše zajedničke profesije koja ne smije i ne može sebe staviti u službu ni jedne političke ili nacionalne ideje, koja se ne može i ne smije sputavati političkim ili nacionalnim okvirima, jer se to naprosto protivi njenoj prirodi, koja mora, i u najgorim trenucima uspostavljati mostove i veze, kojoj je strana svaka nacionalna međa, koja je u samoj svojoj biti profesija koja ne pozna i ne priznaje granice.“

 

  • Hvala 1
Link to comment

Стварно је била супериорна, у сваком смислу, то је заиста најбољи опис Мире Фурлан. Прерано, мајку му.

 

Малоприје ми јутјуб алгоритам избаци ово у понуди:

 

 

 

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment
15 minutes ago, msv said:

Preminula Rialda Kadrić

 

Strasno. Sedeli smo pre par godina na nekom skupu zajedno, bilo mi je bas simpaticno da vidim kako sada izgleda neko u koga smo valjda svi bili "zaljubljeni" kao klinci. Bas grozna, grozna vest.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...