Jump to content

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Citam ove zadnje 3-4 strane i ne mogu da verujem kako ste promasili temu. Covek je mislim hteo da prica o uzrocima vandalizma i kriminala kod te gnevne™ generacije, a diskusija se okrenu na vigilantism i da li treba ili koliko je lako ubiti nekog pljackasa/siledziju, da li treba uzeti stvar u svoje ruke ili sacekati drzavni sistem da obavi svoj posao. Najveca ironija je u tome sto je u ovom slucaju (bez obzira bio on pravilo ili izuzetak) drzava i ispunila svoje obaveze.A tek kako su neki uspeli za 3-4 stranice da od zrtve naprave nasilnika i obrnuto, svaka cast! :ph34r:

Link to comment
Amerika, moj Harpere. Tamo takve rasprave nikada nisu ni prestajale, a sistemom spojenih sudova ovaj naopak sistem licne pravde prelio se, sa popularnom kulturom, i kod nas. Korumpirani sudovi i nezainteresovana policija cine drugih 50% ove jednacine.
Jedna od omiljenijih: “Trespassers will be shot. Survivors will be shot again.” :P
A tek kako su neki uspeli za 3-4 stranice da od zrtve naprave nasilnika i obrnuto, svaka cast! :ph34r:
Nasilnik i jeste zrtva ovog NEnasilnog drustva. :P
Link to comment
Citam ove zadnje 3-4 strane i ne mogu da verujem kako ste promasili temu. Covek je mislim hteo da prica o uzrocima vandalizma i kriminala kod te gnevne™ generacije,
Ah, pa uzroci su poznati. Društvo im nije pružilo priliku, sistem ih je strpao u geto, pa moraju, eto, šta im drugo ostaje... <_< Mi u principu možemo da budemo srećni dok nam po vikendicama operiše LCF Mafia (momci su očigledno malo previše igrali Grand Theft Auto). Pravo veselje će nastupiti kada i Srbija dobije svoju Trenchcoat Mafiju (a dobiće je, to je samo pitanje vremena). Onda ćemo definitivno imati temu za raspravu. E, da, i jedno RL iskustvo: ljudi koji se po sedeljkama, kafanama i forumima najviše busaju u prsa kako bi nekog mogli da prebiju, izrešetaju ili odrobijaju bez razmišljanja, gotovo po pravilu ne razlikuju pištolj od revolvera, a da im isti stavite u ruke verovatno bi pre upucali sami sebe nego nekog drugog. Oni koji zaista imaju kapacitet da pređu crtu i nekog odrobijaju, ne hvale se time.
Link to comment
Ah, pa uzroci su poznati. Društvo im nije pružilo priliku, sistem ih je strpao u geto, pa moraju, eto, šta im drugo ostaje... <_< Mi u principu možemo da budemo srećni dok nam po vikendicama operiše LCF Mafia (momci su očigledno malo previše igrali Grand Theft Auto). Pravo veselje će nastupiti kada i Srbija dobije svoju Trenchcoat Mafiju (a dobiće je, to je samo pitanje vremena). Onda ćemo definitivno imati temu za raspravu. E, da, i jedno RL iskustvo: ljudi koji se po sedeljkama, kafanama i forumima najviše busaju u prsa kako bi nekog mogli da prebiju, izrešetaju ili odrobijaju bez razmišljanja, gotovo po pravilu ne razlikuju pištolj od revolvera, a da im isti stavite u ruke verovatno bi pre upucali sami sebe nego nekog drugog. Oni koji zaista imaju kapacitet da pređu crtu i nekog odrobijaju, ne hvale se time.
odrobijacu te! angry.gif
Link to comment

juče sam bio u ljigu na pretresu momku palikući. za onog drugog, maloletnog, nadležan je sud u kragujevcu. momak je optužen za tešku krađu i izazivanje opšte opasnosti. ukradeno je nakita za 200000 dinara, nekakve glupave sitnice i zapaljene dve kuće na kojima je šteta 1600000 dinara. pri kraju pretresa sudkinja me, kao i ostale oštećene, pitala za mišljenje. rekao sam da očekujem da momak bude primereno kažnjen za ono što je uradio, obavezan da nadoknadi štetu i da mi je žao što jedno punoletstvo počinje na takav način. kazna je bila neprijatno iznenađenje za mene. 3 i po godine zatvora, 100000 dinara (pod pretnjom zamene za 100 dana zatvora u slučaju neplaćanja) i paušal sudu od 50000 (pod pretnjom zaplene – čega?)svo vreme u autobusu motalo mi se po glavi:- efikasnost i strogost pravne države. klinac, blentavi luzer, podsetio me na uroša mišića na prvom suđenju. ekspresno je priveden pravdi, službeno određen advokat otaljao je posao, dečko je priznao i više od svega i sada mu sleduje boravak u valjevskom zatvoru. toliko drugih procesa vuče se godinama. Manju kaznu dobila je bitanga koja je ubila zablaćanskog.- šta se dobilo? oštećeni, savet da štetu namire u pranici. ovaj je priznao paljevinu a golja je, maloletnikova familija ima lovu ali on je samo čuvao stražu. i prodao nakit. dečko, mlad i nežan, postaće miljenik u valjevu, usput će da ispeče zanat koji će dobro da mu dođe pošto nikome neće da treba s dosijeom.naravno da ne razmišljam o pištolju. naravno da ne razmišljam o dobermanima. možete li da zamislite mene koji skupljam onakve lutalice i tetošem ih da mogu da se prešaltujem na krvoloke?razmišljam o ljubazno napisanom i okačenom na vrata letku/poruci lopovima da se manu ćoravog posla traženja biločega vrednog i posluže pivom i kokakolom iz frižidera iza kuće. da otpatke ubace u kantu za đubre i zatvore kapiju za sobom kako mi tuđa stoka i kučići ne bi ulazili na plac.ostaje naravno permanentni rizik da neka naša tv pusti «pse od slame» i da to deluje inspirativno na gnevnu generaciju a preko mojih leđa.pustite uzimanje pravde u svoje ruke, hajde da nastavimo da debatujemo o tome šta da se radi sa ovim klincima.sve najbolje.

Link to comment

Politika:Mladići nisu protiv šamara 24. decembar 2009. | 01:49 | Izvor: Politika Beograd -- Prema rezultatima istraživanja, većina mladića u Srbiji osuđuje silu nad ženama, ali nemaju ništa protiv batina i "disciplinskih mera", piše"Politika". Većina analiza rađenih kod nas pokazuje da su kod mladića dominantni staromodni "obrasci muškosti” po kojima "biti muško" znači biti nepopustljiv i agresivan.Gotovo su jednoglasni u osudi nasilja nad lepšim polom, ističući da je neopravdano jer su slabije, ali šamaranje, batine i slične, koje nazivaju "disciplinskim merama", ne doživljavaju nasiljem. Razmišljanje i ponašanje većine adolescenata i dalje su uslovljeni pripadnošću grupama bilo da je reč o školi, kafiću ili klubu pa je i ophođenje prema vršnjacima i devojkama uslovljeno "kodeksom časti" skupa kojem pripadaju. Istraživanja usmerena na to šta znači biti mladić na Balkanu govore da momci iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine osobinama koje krase idealnog muškarca smatraju fizičku snagu, odbranu časti, nepopustljivost u stavovima, sklonost ka sportu i alkoholu, heteroseksualnost, odsustvo kukavičluka... Neobično je što ističu potrebu da brane čast majkama i sestrama, a prema devojkama imaju drukčiji stav. Uglavnom veruju da treba da zadrže postojeću poziciju prevlasti prema ženama. "Koreni agresivnosti – izloženost nasilju u porodici, ratovi, sankcije, stres izazvan ekonomskom situacijom, mogućnost gubitka radnog mesta, upotreba alkohola i droge, stereotipni pojmovi muškosti – iznedrili su nezadovoljstvo koje se prenosi na mlađe generacije, smatra Jovana Stojanovski, psiholog i istraživač programa "Inicijativa mladića za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja na severozapadnom Balkanu”. Iako su svi ispitanici u osobine nenasilnih muškaraca svrstali zrelost, sposobnost samokontrole, svest o posledicama vlastitih dela, uvereni su da bi ovakav stav samo povećao rizik da se postane žrtva nasilja, pogotovo u vršnjačkoj sredini. Zbog toga je bolje nositi epitet "pravog” muškarca po svaku cenu, nego dobiti batine i biti izopšten iz društva. Ova pravila utiču i na stavove mladića prema devojkama. Tako više nije "in" imati jednu devojku i graditi stabilnu vezu zasnovanu na osećanjima ljubavi i poštovanja, već imati što više "riba" i tako skupljati poene zarad dokazivanja muškosti. "Od dve i po hiljade anketiranih srednjoškolaca, čak 60 odsto njih smatra da je opravdano nasilje prema homoseksualcima, a manji procenat podržava nasilje nad devojkama. Smatraju da je važno da muškarac bude glavni i da je nasilje opravdano kada se brani čast. Iako živimo u modernom dobu, još vlada patrijarhalno vaspitanje i staromodno, nasiljem protkano, 'mačo ponašanje'”, kaže Stojanovski.

Link to comment

Temperatura se nece menjati narednih dana... :yawn2: U ovoj zemlji vlada sila a ne zakon. To je odavno urezano u svesno i nesvesno mlade generacije. Mene bi cudilo da sam procitao da klinci nisu vise skloni tome.

Link to comment
Ko je sa ovakvom omladinom imao posla, ni pakao mu nece tesko pasti.
ovo je vidljiviji deo omladine i pogrešno je okvalifikovati celu ili većinu kao takvu. postoji i ona druga, bolja. nedavno sam posetio sajam đačkog srednjoškolskog preduzetništva u kragujevcu. bila je milina gledati rezultate truda tih tinejdžera.za ovo zlo koje vidimo kod mladih, fakat je, okolnosti su takve da se ono lako prima. no, porodica je ta koja može da neutrališe spoljne negativne uticaje. na žalost, tu se omanjuje naveliko.
Link to comment

mislim da su kasnije malo izmenili tekst, nova verzija je malo opširnija, boldovala sam najupečatljivije delove:Шамарање девојке не сматрају насиљемПрема резултатима истраживања, већина младића осуђује силу над женама, али немају ништа против батина и „дисциплинских мера“ Мушкарци све више проводе време са породицом и спремни су да учествују у подели послова са женом што нарушава универзални облик схватања мушкости одвајкада уврежен у свим друштвима, резултати су многих светских истраживања. Већина анализа рађених код нас показује да су ипак доминантни старомодни „обрасци мушкости” који утичу на развој младића, привржених нормама по којима „бити мушко” значи бити непопустљив и агресиван.Размишљање и понашање већине адолесцената и даље су условљени припадношћу групама било да је реч о школи, кафићу или клубу па је и опхођење према вршњацима и девојкама условљено „кодексом части” скупа којем припадају.Истраживања усмерена на то шта значи бити младић на Балкану говоре да момци из Србије, Хрватске и Босне и Херцеговине особинама које красе идеалног мушкарца сматрају физичку снагу, одбрану части, непопустљивост у ставовима, склоност ка спорту и алкохолу, хетеросексуалност, одсуство кукавичлука...За њих су женски приоритети – трачарење и шминкање. Необично је што истичу потребу да бране част мајкама и сестрама, а према девојкама имају друкчији став. Углавном верују да треба да задрже постојећу позицију превласти према женама. Готово су једногласни у осуди насиља над лепшим полом, истичући да је неоправдано јер су слабије, али шамарање, батине и сличне, како их називају, „дисциплинске мере”, не доживљавају насиљем. Због чега је тако?Корени агресивности – изложеност насиљу у породици, ратови, санкције, стрес изазван економском ситуацијом, могућност губитка радног места, употреба алкохола и дроге, стереотипни појмови мушкости – изнедрили су незадовољство које се преноси на млађе генерације, сматра Јована Стојановски, психолог и истраживач програма „Иницијатива младића за спречавање родно заснованог насиља на северозападном Балкану”.– Агресиван начин комуникације влада нашим окружењем па се мушкарцем сматра насилник према другим мушкарцима и онај ко рано ступа у сексуалне односе. Од две и по хиљаде анкетираних средњошколаца, чак 60 одсто њих сматра да је оправдано насиље према хомосексуалцима, а мањи проценат подржава насиље над девојкама. Сматрају да је важно да мушкарац буде главни и да је насиље оправдано када се брани част. Иако живимо у модерном добу, још влада патријархално васпитање и старомодно, насиљем проткано, „мачо понашање” – каже Стојановски.Агресивност се код адолесцената јавља из немоћи и сопствене несигурности. Окружење налаже да је неопходно приклонити се некој групи зарад заштите, што обавезује да се прихвате уврежени начини понашања. Иако су сви испитаници у особине ненасилних мушкараца сврстали зрелост, способност самоконтроле, свест о последицама властитих дела, уверени су да би овакав став само повећао ризик да се постане жртва насиља, поготово у вршњачкој средини. Због тога је боље носити епитет „правог” мушкарца по сваку цену, него добити батине и бити изопштен из друштва. Ова правила утичу и на ставове младића према девојкама. Тако више није „ин” имати једну девојку и градити стабилну везу засновану на осећањима љубави и поштовања, већ имати што више „риба” и тако скупљати поене зарад доказивања мушкости.– Чак 72 одсто анкетираних средњошколаца сагласно је да мушкарац мора да одређује када треба имати сексуалне односе у вези, а 46 процената да су мушкарцу потребне друге жене, иако се добро слаже са својом. Исто оволико њих верује да постоје ситуације када девојка заслужује да је ударе, а 25 одсто сматра да би лепши пол требало да толерише насиље како би породица остала на окупу. Десет одсто испитаних тврди да је у реду да ударе жену уколико она не жели да има сексуални однос – објашњава наша саговорница. Занимљиво је да 76 одсто младих мушкараца сматра да су мењање пелена, купање и храњење деце искључиво обавеза мајке. А најважнијом улогом жене сматрају бригу о кући.Љ. Перовић[објављено: 24/12/2009]

Link to comment

voleo bih da ovo istrazivanje dozivi nastavak. da sve te balvane koji misle da je ok primeniti navedene "disciplinske mere", upitaju da li se krste u autobusu kada prolaze pored crkve. cenim da bi postojala znacajna korelacija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...