Jump to content

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Sta sa nasiljem?

Pa treba da ga rzumemo... To je OK, jer su to potlačeni klinci, koji nemaju drugi način da se izbore sa zlom srećom, koja ih prati od rođenja... Ma šta od rođenja, od rođenja njihovih očeva i dedova... Oduvek, zato su oni jadni i bedni, i treba razumeti njihovo nasilje...

 

Bullshit.

Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Čak, ta teza i nije bez osnova, jer prosto realnost u ovom momentu frekventnog nasilja nalaže da se i to uzme u obzir. Samo, ko će da se time bavi?

 

Ali ono što je najopskurnije je što se iza ovog prenaglašenog stava pokušava neka racionalizacija i instrumentalizacija kulture nasilja, a pri tom niko jasno ne artikuliše šta se time hoće nego eto, svako nasilje = revolucionarna borba protiv stega građanskog društva. Ma...

Edited by McCabe
Link to comment

Čak, ta teza i nije bez osnova, jer prosto realnost u ovom momentu frekventnog nasilja nalaže da se i to uzme u obzir. Samo, ko će da se time bavi?

 

Ali ono što je najopskurnije je što se iza ovog prenaglašenog stava pokušava neka racionalizacija i instrumentalizacija kulture nasilja, a pri tom niko jasno ne artikuliše šta se time hoće nego eto, svako nasilje = revolucionarna borba protiv stega građanskog društva. Ma...

aham, kad bi iskljucivo realnost propisivala teze, daleko bismo dogurali.

Link to comment

Čak, ta teza i nije bez osnova, jer prosto realnost u ovom momentu frekventnog nasilja nalaže da se i to uzme u obzir. Samo, ko će da se time bavi?

 

Ali ono što je najopskurnije je što se iza ovog prenaglašenog stava pokušava neka racionalizacija i instrumentalizacija kulture nasilja, a pri tom niko jasno ne artikuliše šta se time hoće nego eto, svako nasilje = revolucionarna borba protiv stega građanskog društva. Ma...

 

ali on ne priča o nekom nasilju koje bi eventualno bilo usmereno protiv buržoazije™ ili ajde da kažem neko nasilje koji bi eventualno rezultovao nečim dobrim. konstantno ubacuje navijače u radničku klasu, a njihovo nasilje je uglavnom usmereno na jadne i nezašiteće manjinske grupe.

mada, koliko sam shvatio iz onog teksta iz prezušča, u radničku klasu su ubačeni i bata trlaja i kristijan i rutović, pa i njihovo nasilje bi trebalo da se razume,

Link to comment

prezupc cilja na hipsteraj, pristup mu je jako akademski mada tvrdi da je suprotno. nikad nece dospjeti do objekata svoje analize.

Edited by morgana
Link to comment

pa koliko ja vidim, govori se o tome da oni potiču iz radničke klase, što je tačno, bar za kristijana, batu trlaju i tu ekipu. problematizuje se valjda zašto su se oni okrenuli kriminalu kao legitimnom vidu sticanja onoga što smatraju da im pripada, a što im prodaje kapitalistička tj. konzumeristička mašinerija - odnosno, pokušaj prezupča je da se pristupi analizi tog izraza "socijalne mobilnosti" bez moralizovanja i bez apriori osude kriminalnog i nasilnog, nego da se samo gleda šta su šira društvena krtanja i mehanizmi u okviru kojih je to nasilje i kriminal samo jedan oblik izražavanja klasne borbe.

 

i meni je ovaj tekst o bratu Vrapcu skroz kul, mislim NAPUŠITE MI SE KURČINE SVI KOJI MISLITE DRUGAČIJE, jel tako sada pričamo, Mekejb, šta?

Link to comment

Pa da. Nasilje kao takvo je okej. I sad svako ko pita "a u kom kontekstu" je automatski građanin ili malograđanin koji gleda usko na stvar. 

 

Evo ti ne-toliko-hipotetička situacija, a ovde već pomenuta:

 

Ekipa ljudi prepozna noću žandara u civilu koji ih je negde malerisao. Prebije i njega i ženu koja je u njegovom društvu. Sad sledi pitanje "Jel to okej?". 

 

Odgovorom na to pitanje kreće spektakl i prezupč, kao i fernouovo pisanije je samo jedan deo tog spektakla.

 

Ja sam posebno alergičan zbog rl polemika koje sam imao na ovu temu pa zato sad reagujem kao Zoran Savic na Gregora Fućku u reketu. 

Link to comment

i meni je ovaj tekst o bratu Vrapcu skroz kul, mislim NAPUŠITE MI SE KURČINE SVI KOJI MISLITE DRUGAČIJE, jel tako sada pričamo, Mekejb, šta?

 

Pa jbg, izvinjavam se zbog rečnika ali zašto građani Surčina imaju pravo da ih se razume u naletu rasističkog okupljanja, a ja ne smem ni sakriven iza nika da kažem "jebalo vas ovo" bez da mi se prebacuje.

 

Razumi me jebemu, nisam ja šugav. 

Link to comment

@ariel

 

pa tom logikom je svaka veca otimacina nuzno klasna borba, posto za cilj ima katapultiranje u visu klasu. ne moze to biti argument ako nema iza sebe stav, politiku ili akciju da se sroza etablirana elita.

Edited by morgana
Link to comment

 i bez apriori osude kriminalnog

 

a jok, najbolje da sa svakim ubicom, otimačem ili silovateljem treba da se sedne i dobro promisli koji su njegovi motivi. da li je to frustracija što je njegov otac bio zaposlen u fabrici, pa nije mogao da uštedi ni stoti deo kao direktor te firme ili je čovek jednostavno bolestan.

sigurno je dobro da se razmotri zašto toliko ljudi hoće da im se cigani odsele, ali pri tome ih ne treba abolirati

Link to comment

pa koliko ja vidim, govori se o tome da oni potiču iz radničke klase, što je tačno, bar za kristijana, batu trlaju i tu ekipu. problematizuje se valjda zašto su se oni okrenuli kriminalu kao legitimnom vidu sticanja onoga što smatraju da im pripada, a što im prodaje kapitalistička tj. konzumeristička mašinerija - odnosno, pokušaj prezupča je da se pristupi analizi tog izraza "socijalne mobilnosti" bez moralizovanja i bez apriori osude kriminalnog i nasilnog, nego da se samo gleda šta su šira društvena krtanja i mehanizmi u okviru kojih je to nasilje i kriminal samo jedan oblik izražavanja klasne borbe.

 

i meni je ovaj tekst o bratu Vrapcu skroz kul, mislim NAPUŠITE MI SE KURČINE SVI KOJI MISLITE DRUGAČIJE, jel tako sada pričamo, Mekejb, šta?

 

što se bolda tiče. 

 

nasilje i kriminal mogu biti "oblik izražavanja klasne borbe" ali nasilje i kriminal nisu niti nužno, niti uvek, "jedan oblik izražavanja klasne borbe".

 

to je problem ovog pristupa jer se njime ne postiže ama baš ništa sem da u perspektivi svakog nasilnika i kriminalca proglasimo narodnim herojem. možda se i postiže nešto više, možda se i otvaraju neke oči ali ja ne vidim na koji način jer mi se na svako pitanje odgovara da ja ne razumem i da ja treba da se promenim jer sam deo problema. čak se ne odgovara meni nego kroz mene. ne mislim na mene kao mene nego na mene kao građanina. 

 

e pa jebiga, nadam se da ti je jasnije zašto me ovo iritira. 

Edited by McCabe
Link to comment

Nemaš pojma MC, kakvo ti je sad pa to izvinjenje? Ispravno se kaže "Ako je nekoga moj sinoćnji osvrt uvredio, meni je zbog toga zaista žao".

 

Forma zadovoljena, a u stvari se samo kaže "Žao mi je što ste takvi preosetljivi jadnici, ja sam prosto u pravu" -_-

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...