Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Delta kao aviokompanija? Ima ona pravo/duznost/mogucnost da im proda nesto?

 

Pa ako su bili na nekom aerodromu u USA, nesto im se pokvarilo i treba da zamene deo, najjednostavnije je da kupe od lokalne avio kompanije koja ima iste avione/delove.

 

Zamisli koliko bi kasnjenje bilo da su morali da cekaju deo iz UAE... [imas npr. Swiss-ov avion sto je pre neki dan prinudno sleteo u Kanadu, gde su doneli novi motor iz Svajcarske da zamene].

Link to comment

Svaka aviokompanija ima provajdera za tehnicko odrzavanje na svakom od aerodroma na koje leti koji po ugovoru radi line maintenance i po standardnom modelu ugovora ima i spare parts koje im daje.

Ako Emirates nema takav ugovor sa Deltom onda mozda i nije narocito cudno sto im nisu hteli tek tako prodati.

 

Apparently “the [hydraulic component] was sourced from Delta’s local engineering office and installed on the plane, a senior manager at the U.S. carrier’s Atlanta base later ordered that it be removed.”

 

 

 

Evo blog vest.

Link to comment

Pa ako su bili na nekom aerodromu u USA, nesto im se pokvarilo i treba da zamene deo, najjednostavnije je da kupe od lokalne avio kompanije koja ima iste avione/delove.

 

To je nekad resavala stara, dobra i proverena Professional courtesy, PC...

Sada doduse imamo PC drugog znacenja  :puke:

Edited by namenski
Link to comment

Er Srbija obustavlja letove za Istanbul. Bolje i tako nego da većinu letova obavlja ATR zbog katastrofalno loših punjenja.

 

Na njihovo mesto uskače AtlasGlobal, fenomenalan turski prevoznik. Leteće za Beograd sa Ataturka svakog dana sa A321, u planu je codeshare sporazum sa Er Srbijom što bi bio win-win. Startuju u martu pa neka je sa srećom.

Link to comment

Po mom mišljenju iz tri razloga:

 

1. Atlas će imati bolje termine poletanja i sletanja i poklapaće se sa odlaznim talasima Er Srbije u Beogradu što će privući transferne putnike iz Turske.

2. Codeshare sporazum sa Er Srbijom će otvoriti mogućnost presedanja u Beogradu ka svim destinacijama Er Srbije (trenutno su neke dostupne a neke nisu)

3. Atlas može da dovede više turskih turista u Beograd nego Er Srbija. Oni imaju ugovore sa turskim turoperaterima koji prodaju paket aranžmane za city break ture (sa uključenim letovima) i sad mogu da odvajaju blokove sedišta na letovima ka Beogradu za ove putnike. Do sada su većinu tih putnika prevozili Turkish i Pegasus, Er Srbija ne znam da li je imala bilo kakav ugovor tog tipa.

 

Ako se sve odradi kako treba, Er Srbija malo iscima (kad ih je već mrzelo da se cimaju za sopstvene letove) i Turska malo stabilizuje, ovo bi mogao da bude pun pogodak i za Atlas i za Er Srbiju. Ako linija bude dobro radila očekujem ili da Turkish smanji svoju frekvenciju sa 14 na 10 nedeljnih letova ili da se Pegasus povuče.

Link to comment

Nisam siguran koliko je sve cisto ekonomska prica. JU nije mogao dobiti dobre slotove u Istanbulu i bilo je vec krljanja oko toga i ranije. Onda je Turkishu ukinuto da radi cartere za Antaliju pre koji dan. A danas je neko iz turskog tela za civilnu avijaciju posetio srpski direktorat.

Ipak je u pitanju odustajanje od 1 bitnog aerodroma, dosta neobicno za JU.

Link to comment

Nije neobično ako sagledaš stvari iz sadašnje situacije:

- neadekvatni slotovi

- loš marketing (pogotovo za p2p putnike iz Istanbula)

- nikakav codeshare sa lokalnim prevoznicima

- loše konekcije preko BEG za transferne putnike

- raspad p2p potražnje iz Beograda (zbog situacije u Turskoj)

 

Sad ti možeš u fazonu: "nema povlačenja, nema predaje" da kreneš i ispravljaš sve ove krive drine iz proteklh par godina a možeš i da pronađeš prevoznika sa kojim ćeš da potpišeš povoljan codeshare i obezbediš se najmanje za godinu ili dve. Posle toga Istanbul otvara treći aerodrom pa možeš da se vratiš u velikom stilu ako bude potrebno.

 

Slično su postupili AF i KLM sa linijama BEG-CDG i BEG-AMS. Potpisali lep codeshare sa Er Srbijom (još u vreme Jata) i pustili njih da obavljaju sve letove sa kojih oni onda vade svoje transferne putnike i svima lepo.

 

Letenje na Ataturk je surova rabota i Er Srbija uopšte nije usamljen slučaj sa ovim povlačenjem. Mnogi prevoznici su odavno odustali od tih letova jer ih je Turkish naprosto razvalio svojom ponudom, cenama i konekcijama koje nudi. Naizgled deluje da bi svako mogao i morao bez problema da napuni avion ovde ali Turkish mnogima kvari tu računicu.

Link to comment

počelo je. objavljen je javni poziv za koncesiju aerodroma beograd.

 

država očekuje oko 300mil€ odmah i po 10+mil€ svake godine. sklapanje ugovore možete očekivati na leto ove godine, ako do toga uopšte dođe i ne odustane se kao u slučaju telekoma.

sudeći po tome koliko je ovaj posao pripreman verujem da su svi detalji već unapred dogovoreni i da gledamo samo formalnost. mada konkurs je poprilično razumno propisan za razliku od sprdnje sa smederevskom železarom i minimalnim rokovima, gde je tender bukvalno pravljen da bi ispoštovali proceduru.

 

bitna stavka u ocenama konkursne dokumentacije će biti i planovi za razvoj aerodroma. zna se za megalomanski projekat pravljenja novog terminala i piste koji baš i nema smisla imho. tu je i pitanje u čega uložiti kada je terminal 1 rekonstruisan, a terminal 2 je nov. ostaje opcija da se izgrade dodatni sadržaji na aerodromu kao hotel, tržni centar i slično, ali to su investicije manjeg ranga i nisu ulaganja u suštinsku delatnost. pa tako nova pista i terminal nisu ni pomenuti u konkrusu... za sada.

 

na startu je uslovima konkursa eliminasno nekoliko velikih operatera aerodroma koji drže koncesije u zagrebu, ohridu, skopju i prištini, uslovom da se ne mogu prijaviti individualno ili kao deo konzorcijuma kompanije koje imaju učešće veće od 20% u radijusu od 450km od beogradskog aerodroma. interesantno je da ADP ima 20.78% u zagrebačkom aerodromu, a da je granica stavljena na 20%, no dobro. pitanje je da li bi ADP uopšte bio zainteresovan. svakako da ovaj uslov ima smisla jer sprečava da koncesionar kalkuliše sa time gde će dovesti koju aviokompaniju i podstiče konkurenciju.

 

bitna stavka u ovom dealu će biti i održivost poslovanja ersrbije, koja kreira 50+% saobraćaja na aerodromu.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Zbog cega mislis da se ovo radi?

 

Aerodrom je po svemu sudeci odrzivo i isplativo preduzece koje zivi od svojih prihoda (i zivelo je i pre Etihada), dakle ne radi se o zelji da se neki  gubitas skine s budzeta. Cak su iz prihoda aerodroma radjena renoviranja i sl.

 

Druga opcija da je Vladi frka za pare. To razumem. Ali pare uopste nisu toliko velike. 300 miliona unapred i 10 miliona godisnje...mislim, ta godisnja suma je kap u moru drzavnog budzeta, to je smesno. Ni ova upfront suma nije bog zna sta. OK, nije za bacanje naravno, ali to ce biti iskorisceno da se delimicno zakrpi rupa u budzetu u to u tokom jedne godine. Dakle ni ta motivacija mi ne drzi vodu.

 

Ostaje treca opcija, a to je neko muljanje. Arapima je obecana koncesija kako bi imali sigurnu bazu za Er Srbiju? Ili neko iz vlasti preko ovoga hoce da izvlaci pare u svoj dzep? Kombinacija ta dva? Ne znam, ali mi ne izgleda bas cisto. Posto je kako i sam kazes aerodrom renoviran, u sta ostaje da se ulaze da su bas potrebne pare sa strane? Smrdi na muljacinu.

Link to comment

pa ako dobiju to što očekuju onda je u pitanju fer cena. 

 

300mil + po 10mil€ po godini je daleko više nego kada uzmeš da ti kaplje po 25mil€ svake godine, ako uračunaš diskontnu stopu.

NPV račun na 25godina sa diskontnom stopom koju oni koriste (10%) je 390mil€ za koncesiju

na opciju da ostane u državnom vlasništvu to izađe na nekih 250mil€

 

drugo, mislim da je ersrbija udarila u plafon svog saobraćaja i da je dalji razvoj moguć uz dovlačenje nekih drugih kompanija, što će svakako pre uraditi neko ko je pro, a ne partijski kadrovi.

 

dakle ima ekonomskog opravdanja, ako dobiju to što su najavljivali. e sada problematično je da li će neko to želeti da plati.

naravno sve se to može izmeniti i ispasti da je glup potez sa ciljem da koncesionar na kraju ima mnogo više koristi, a neko od naših političara nešto više novca na računu.

 

 

ja lično samo želim da država što manje kontroliše u srbiji. čak sam bio u bedaku par dana kada su odustali od telekoma. jednostavno gde ima države, tu cveta korupcija i što manje države to bolje. čak i ne mora da bude korupcije. dovoljno je i stranačko kadriranje, koje nije obavezno praćeno korupcijom. to je isto beda i udaljava nas od normalnijeg tržišta rada.

po tome sam čak i bliže ideji da treba rasparčati na više proizvođača i prodati EPS, kamoli bilo šta drugo državno. zbg velike države smo i dalkeo od zdrave ekonomije.

Edited by Ravanelli
Link to comment

pa ako dobiju to što očekuju onda je u pitanju fer cena. 

 

300mil + po 10mil€ po godini je daleko više nego kada uzmeš da ti kaplje po 25mil€ svake godine, ako uračunaš diskontnu stopu.

NPV račun na 25godina sa diskontnom stopom koju oni koriste (10%) je 390mil€ za koncesiju

na opciju da ostane u državnom vlasništvu to izađe na nekih 250mil€

 

OK, sad mi je jasnije, hvala. No meni ostaje sledeci problem - ekipa na vlasti ne razmislja tako (racionalno sta je najbolje za drzavu, budzet), oni razmisljaju po sistemu "gde sam tu ja". Posto je razlika realno mala (390 mil vs. 250 mil) narocito posto govorimo o 25-godisnjem periodu, ne vidim koja je motivacija ekipa na vlasti da ovo uradi - jedino ako nije deo neke vece racunice gde se budzet krpi prodajem jos neceg pa se tu namice neka veca, znacajnija suma novca. Ako nije to, onda je tu neciji skriveni interes - jer u suprotnom bi vlasti vise odgovaralo da ima jos jedno javno preduzece (i to neko ko je nije gubitas i generise samostalno ozbiljan prihod) u koje ce sipati stranacke kadrove i iz kog ce izvlaciti preko njihovih plata sredstva za svoj stranacki rad.

Link to comment

ja lično samo želim da država što manje kontroliše u srbiji. čak sam bio u bedaku par dana kada su odustali od telekoma. jednostavno gde ima države, tu cveta korupcija i što manje države to bolje. čak i ne mora da bude korupcije. dovoljno je i stranačko kadriranje, koje nije obavezno praćeno korupcijom. to je isto beda i udaljava nas od normalnijeg tržišta rada.

po tome sam čak i bliže ideji da treba rasparčati na više proizvođača i prodati EPS, kamoli bilo šta drugo državno. zbg velike države smo i dalkeo od zdrave ekonomije.

 

Ja se generalno slazem sa ovim sentimentom. No vremenom sam naucio jelte da upravo te privatizacije i sl. mogu biti najveci izvor korupcije te sam nuzno skeptican - zasto neko prodaje "zlatnu koku" za to stranacko zaposljavanje - mora zato sto misli da moze tako da izvuce vise para za svoj dzep. Ova ekipa sada na vlasti je najgora i najbeskrupoloznija od pljackasa 90tih, radije bi da stvari ostanu u drzavnom vlasnistvu dok se oni ne skinu na vlasti nego da se kroz privatizaciju pune njihovi dzepovi i sklapaju neki dilovi koji ce dugorocno biti losi po Srbiju samo zato sto je to bila dobra prilika da neko uzme masan procenat. Necu da Telekom bude prodat DTu zato sto su oni ponudili najbolju "proviziju" Predragu Malom i Andreju Vucicu, itd.

Link to comment

Postoji još jedan mogući razlog za davanje aerodroma u koncesiju a to je prosto i jednostavno naređenje kolonijalne uprave. 25 milki godišnje je vrlo privlačan plen i nema razloga da te pare ostaju u Srbiji. Na ruku im ide i što mogu lako da se dogovore sa ovim našim imbecilima: njima koncesija a zauzvrat Evropska komisija u narednim godinama neće cimati Srbiju zbog toga što daje državnu pomoć Er Srbiji. Obaška što konačan ugovor o koncesiji može da bude jedno 20x gori od onoga što se sada nazire (tako je i Zagreb na početku sve lepo postavio i lepo zaštitio svoje interese a onda odjednom dođoše aneksi ugovora).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...