Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Enterijeri u mnogim 737icama su menjani nedavno. Mislim da su stavljani polovni Lufthanzini enterijeri, ali dosta noviji od originalnih koji su bili iz 70ih i 80ih. U mnogim 737icama su tako nestala ona stara jako udobna kozna sedista u biznis klasi i zamenjena sa obicna 3 sedista iz ekonomske klase u redu (samo sto u sredini niko ne sedi, dvoje zauzimaju mesto za troje, pa se ima vise mesta). Ne znam da li su ove 737ice sto jos uvek lete te sa zamenjenim enterijerima.

 

Inace, tu foru gde su u biznis klasi samo 3 obicna sedista tj. ista kao u ekonomskoj, ali bez putnika u sredini pa kao sa vise prostora, smatram za jednu od najvecih prevara u avioindustriji. Par puta sam isao starom Jatovom biznis klasom, sedeo u tim sirokim koznim sedistima, i to je bila fantAzija sto bi reko Cvarkov. Za sat i po - dva leta se bukvalno covek odmori, jer je toliko udobno i iz aviona izadje nekako u boljem stanju nego sto je usao, za razliku od letenja u ekonomskoj klasi gde je otprilike najbolji moguci ishod da budes blago ukocen nakon leta. I to je standardna praksa svuda sada (nije to Jat izmislio), narocito u manjim avionima tj. na kracima relacijama. Posto biznis klasa svakako kosta bar dva puta vise od ekonomske, ne znam zasto ljudi koji redovno lete biznisom pristaju na to.

Link to comment

Takodje, ,,nemanje dovoljno aviona" je danas problem fakticki svake aviokompanije. Avioni su skupi, njihovo letenje je skupo, a camljenje u hangaru jos skuplje (jer ne zaradjuje nista). Svaka aviokompanija danas pokusava da maksimalno iskoristi svoju flotu, tako da tokom ,,radnog vremena" (ne leti se generalno 24h dnevno ipak) svaki avion nonstop bude u pokretu, u rotaciju, u letu. Dani kada su avioprevoznici drzali jedan ili dva aviona ,,u rezervi" i van rotacije nekim danima su cini mi se davno prosli. To niko ne zeli sebi da priusti, a manje firme poput Er Srbije i ne mogu. Problem s ovim pristupom je kada dodje do kvara ili nekog neocekivanog kasnjenja (nevreme, velika guzva u avioprostoru, strajk na nekom aerodromu, itd.) koji izbaci jedan avion iz rotacije i predvidjenog reda letenja nastaju poveliki problemi cesto, a ako ispadnu dva ume da nastane haos. Ovo je narocito problem kada krene letnja ili novogodisnja sezona, pa letova ima vise i mnogi su poprilicno popunjeni.

 

Sad, ako si Lufthanza sa ogromnom flotom koja sa svojim cerkama firmama i partnerima leti npr. 5 puta dnevno iz Frankfurta za Cirih, Bec, Pariz, Berlin itd., ti mozes jednostavno da otkazes jedan ili dva ta leta i putnike prebacis na ostale letove (sa takvom frekvencijom, retko su svi puni), i cela stvar se generalno slabije primeti, dok ako si Er Srbija sa dosta manjom flotom onda to mnogo vise utice na tvoj red letenja, kasnjenja na drugim letovima i sl. Er Srbija trenutno ima tu srecu da ima te stare Jatove avione da uskacu. Jat nije imao takvu mogucnost, pa su se ljudima u spic-sezonama desavala katastrofalna kasnjenja kada se neki avion pokvari ili negde bude zadrzan, zbog cega je Jat imao tu uzasnu reputaciju (i ako, u proseku, nije bio nista gori od velikih svetskih aviokompanija sto se kasnjenja tice, ali vecina ljudi putuje u sezoni, a tada je najveca verovatnoca da te strefi neki katastrofalno pomeranja reda letenja).

Link to comment

Jbg, postoji razlog zašto na spisku benefita za putnike biznis klase nikada ne stoji tip sedišta odnosno aviona... :(

 

Ali zato biznis sedišta u busevima Er Srbije zakivaju kako su udobna.

Link to comment

Jbg, postoji razlog zašto na spisku benefita za putnike biznis klase nikada ne stoji tip sedišta odnosno aviona... :(

 

Ali zato biznis sedišta u busevima Er Srbije zakivaju kako su udobna.

Zavisi, npr. AA/BA joint venture za NYC-LON obecavaju flat bed u biznis klasi na svakom letu.

 

Sto JU biz klase tice, definitivno je napredak u odnosu na euro (pseudo) biz, ali (meni bar) ne bas super udobna.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

Turkish imho ima još bolja biznis sedišta u uskotrupnoj floti ali kad letim u Beograd nekako me češće zapadnu avioni u koje nisu stavili zaseban biznis. Sa Er Srbijom sam do sada uvek imao sreće da je let obavljao bus tj. nije ga menjao Aviolet.

Link to comment

Danas je bilo slikanje unutrasnjosti aviona za medije...

FB i TW ce eksplodirati..

A sutra ce psiho da SMARA PUTNIKE U 5am...

Link to comment

Danas je bilo slikanje unutrasnjosti aviona za medije...

FB i TW ce eksplodirati..

 

Pa videsmo ih pre par nedelja, kad su radili one letove po regionu?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...