Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Moraš priznati da ako vidiš da je razlika u ceni istog nominalnog modela na njihovom sajtu i kod nas i do 1000E, svako mora biti bar malo sumnjičav.
1000 ?? :blink: gdje ti vidiš 1000 ? razlike?? 600 baksa je otprilike ista cijena ko 1 konfe ovdje, dakle WTF?Osim toga, jesi uzeo u obzir OS/no OS razliku u cijeni?
Link to comment
Meni je recimo na HPovom lapu kupljenom 2004 tri puta mijenjan disk. Našao sam bad sektor, i odmah je išao na servis. ...
Malo van teme, zar danasnji hardovi automatski ne stavljaju bad sectore van upotrebe (bez da korisnik ista primeti)? Tu mi je nesto cudno.
Link to comment
Malo van teme, zar danasnji hardovi automatski ne stavljaju bad sectore van upotrebe (bez da korisnik ista primeti)? Tu mi je nesto cudno.
Mislim da ne stavljaju dok ih Scandisk ne obilježi.. A ja sam meddlin' SOB, kad sam shvatio da Defrag neće radit, zapalio sam Scandisk, koji mi je objasnio sudbinu diska.
Link to comment

Ja sam nekako pod utiskom da svi ovi danasnji HD u stotinama GB uopste ni ne mogu da nemaju bad sectore, vec njih firmware krije od sistema (tj. konstantno ih izbacuje iz upotrebe, tako da i ne mogu da nanesu stetu). Ne znam otkud ti Scandisk na modernom Windowsu?

Link to comment
Ja sam nekako pod utiskom da svi ovi danasnji HD u stotinama GB uopste ni ne mogu da nemaju bad sectore, vec njih firmware krije od sistema (tj. konstantno ih izbacuje iz upotrebe, tako da i ne mogu da nanesu stetu). Ne znam otkud ti Scandisk na modernom Windowsu?
To su specijalni diskovi i specijalne verzije Windowsa, samo za tržište Hrvatske. Tamo i ogromni diskovi NEMAJU bad sectore, a moderni Windowsi umesto chkdsk imaju Scandisk.
Link to comment

Precizni stalker je u pravu, riječ je o chkdsku.Nije to veliki disk (40 GB, Seagate) - to je stari laptop, ali disk bilo koje veličine ne smije imati niti jedan bad sector. Ako se to dogodi u garantnom roku, zamjena...Na ovom novijem lapu (160 GB, Hitachi), nema nijednoga još. Kucam u drvo.

Link to comment

NTFS automatski zamenjuje bad clustere (tako pise u knjizi, nisam ja izmislio), sto je verovatno razlog sto ih nisam video jos od dana Windowsa ME. E, sad, sta si ti imao, to ne znam.

Edited by Indy
Link to comment
NTFS automatski zamenjuje bad clustere (tako pise u knjizi, nisam ja izmislio), sto je verovatno razlog sto ih nisam video jos od dana Windowsa ME. E, sad, sta si ti imao, to ne znam.
Hm, sa čime ih "zamenjuje"?Bad sector predstavlja fizičku neispravnost ploče diska, znači, nemogućnost magnetnog sloja da na određenom mestu "zapamti" informaciju, odnosno da se namagnetiše na odgovarajući način kako bi podaci bili ispravno upisani.Drugo je ako fajl sistem automatski maskira bad sektore, odnosno onemogućava pokušaj da se podaci na to mesto upisuju i sa njega čitaju, ali time ništa nije zamenjeno, samo je privremeno (do promene fajl sistema) sprečeno upisivanje podataka koji neće biti ispravno pročitani.U suštini, ukoliko dođe do pojave bad sectora na disku, velika je šansa da je u samom procesu proizvodnje ploča došlo do greške, što ukazuje na to da je veća verovatnoća da se pojave i na drugim delovima diska, te se takav disk ne smatra pouzdanim i trebalo bi ga zameniti.
Link to comment
Hm, sa čime ih "zamenjuje"?
Pa objasnio sam par poruka ranije (sa ispravnim clusterima, svakako)... nisam znao da je to saznanje toliko kontraverzno da ću morati ovde da prekucavam Microsoftove oficijelne materijale.
The NTFS file system logs all file transactions, replaces bad clusters automatically, and stores copies of key information for all files on the NTFS volume. With these mechanisms, NTFS actively protects the integrity of the volume structure and the file system metadata (the data related to the file system itself).
Toliko o tome. Edited by Indy
Link to comment
A ne, ne, to je nešto krivo sročeno i protumačeno. NTFS ništa ne zamjenjuje, kad napraviš pass sa chkdsk-om on samo pročita ono što se eventualno pročitati da, obilježi ih kao bad sectore u MFT da se više na njih ne zapisuje, i kaže im zbogom.Prvi znak upozorenja daje S.M.A.R.T - kad Offline Uncorrectable Sector Count umjesto 0 počne prikazivati neki cijeli broj, dobio si bad sectore.Drugo što vidiš je kad NTFS driver u letu 'shvati' da je sektor na koji je naišao puko, onda taj to ubilježi u Event Viewer. Točno mapiranje i brojanje bad sectora na kraju ipak obavlja chkdsk.Oko 'zamjene', jedino što sam čitao, a ne znam da li je apokrifno, je da proizvođači stave nešto sektora viška, i onda se u firmwareu u letu mijenjaju eventualni bad sektori sa tim rezervama a da OS toga nije ni svjestan. Onda kad nestane rezervi, problem dolazi i u OS vidokrug.edit: ah, evo, našao: u wiki tekstu o S.M.A.R.Tu.:
When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks this sector as "reallocated" and transfers data to a special reserved area (spare area). This process is also known as remapping, and "reallocated" sectors are called remaps. This is why, on modern hard disks, "bad blocks" cannot be found while testing the surface ? all bad blocks are hidden in reallocated sectors. However, as the number of reallocated sectors increases, the read/write speed tends to decrease. The raw value normally represents a count of the number of bad sectors that have been found and remapped. Thus, the higher the attribute value, the more sectors the drive has had to reallocate.
Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Ti bre svakako odnosiš nagradu za MIGY - most improved geek of the year :D
Služim narodu!No, videćemo šta će biti dalje (lično maštam da postanem 1 Linux guru... ne znam zašto, ali zvuči ubergeečki... no, ko zna šta mi je sudba spremila).
Link to comment
1 Linux guru...
...guru my assSjebo sve. <_< A lepo su ljudi govorili, "ne praviti dual boot na Vista masini". Sad ne radi Vista, ne radi XP recovery (masina je originalno XP), a ne radi ni Suse Linux koji sam probao da instaliram na eksternom hardu... tu sam zahvaljujuci Ubuntu Live CD-u, inace dok ne dobavim instalacioni Vista disk (koji mi je 500km odavde) laptop mi je samo teoretski ziv.PS. + Postavicu tamo 1 pitanje na Linuxu, mozda neko zna.
Link to comment
  • 2 weeks later...
Nema mi optičkog drajva uopšte kad kliknem na My Computer, a ni jedan disk koji ubacim neće da se pokrene. Malo ga zavrti, zablinka lampicom i stane. I'm freakin' out, pomagajte!
Ne znam 100% sigurno, ali moguće da je odgovor na ove probleme (koji su se desili nekolicini forumaša, a događaju se i sa drugim komponentama laptop hardwarea) veoma, veoma prozaičan. Naime, može da dođe do pomeranja DVD drajva (fizičkog). Isto važi i za zvučne adaptere na nekim vrstama laptopa, npr. mome - otuda sam i došao na ovu ideju + sam pre neki dan rastavljao laptop na delove i bio zapanjen koliko je "malo pričvršćen" DVD drajv, praktično je samo utaknut u jedan mali utikač, a spolja ga drži malo parče plastike ispod vratanaca.Ukoliko se sumnja na takvo štogod, treba isključiti laptop i lagano (a to znači lagano!) ga tapnuti o čvrstu podlogu... Prekrstiti se, i ponovo ga uključiti... U slučaju da i dalje ne radi (a sve ostalo je eliminisano kao uzrok, drajveri, itd), onda otvoriti laptop i ručno to malo pogurati da bolje legne (ovo važi samo za one kojima to neće pokvariti garanciju).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...