Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

bradilko, za slucaj da ti je zgodna kupovina na rate, da znas da telekom ima ugovore sa par prodavaca, pa mozes da placas komp kroz telefonski racun, na 12 ili 24 mjeseca

Link to comment
5 minutes ago, renne said:

bradi, ako nisu polovni, to bi valjalo kupiti nekoliko komada, jer je cena ludački dobra za te mašine

pa kako ja to da proverim? nisam stručan jebiga.

to je problem. 

@morgana

hvala na infou ali sam u "ratu" sa telekomom već duže. 

nije problem ni jedno ni drugo. mislim način plaćanja.

 

Edited by bradilko
Link to comment
39 minutes ago, Host said:

 

Najbolje da mu posaljes pare pa da tebi kupi 10 komada.

najbolje da me se maneš i da mi se ne obraćaš, jer se ja tebi ne obraćam nigde

pametnjakoviću

Link to comment
4 hours ago, Host said:

Pogledaj da li ima nalepnicu "refurbished product" sa donje strane. Tu negde bi trebalo da ima i nalepnicu sa serijskim brojem na cijem kraju pise mesec proizvodnje.

hvala i tebi @Host

sutra ću to da proverim do u tančina. ovo mi je rekao (refurbished.. i da zavisi koliku garanciju daju) i 1 drugar koga ću voditi sa sobom kao stručno lice.

hvala svima što ste me uputili na koje stvari da obratim pažnju

 

Link to comment
8 hours ago, Host said:

Refurbished racunari dolaze iz dva izvora: vraceni racunari od firmi koje su ih uzele na lizing i neprodati primerci iz prodavnica, tako da u teoriji moze da se dobije i nov racunar. U ovom slucaju sumnjam da ces dobiti nov primerak jer je taj model dosta mator. Takodje je bitno ko je radio osvezavanje. Lenovo prilikom opravljanja otvara racunar, cisti iznutra, sredjuje vece kozmeticke probleme, testira ispravnost i menja neipsravne komponente ako ih ima. U principu to dosta dobro rade i verujem njihovom procesu. Sa druge strane, ne bih uzimao u obzir racunar koji je neko drugi sredjivao (prodavnica, servis...). Trebalo bi da na nalepnici sa donje strane ima nalepnica na kojoj pise ko je radio osvezavanje. Pitaj ko daje garanciju, tj. da li vazi Lenovo garancija ili dobijas garanciju prodavca. To bi takodje moglo da posluzi kao indikator ko je refurbovao. Bitno: kod refurbovanih racunara retko menjaju baterije pa moze da se desi da je kapacitet baterije smanjen i da manje drzi. Ako je racunar cesto napolju, to zna da iznervira, a baterije nisu bas jeftine. Pitaj da li garancija pokriva bateriju.

 

Od spolja dostupnih komponenti obrati paznju na gumbice i touchpad - izlizani ili sjajni dugmici znace da je racunar dosta koriscen. Pogledaj da li ekran ima ogrebotine i trazi da ga ukljuce da vidis da li ima mrtve piksele. Kuciste Thinkpadova je dosta dobro i ojacano za cest transport (moj stari Thinkpad je jednom pao na goli beton sa visine od metar mal'ne bez ogrebotine), pa ne bih brinuo oko toga. Pogledaj da li se USB portovi i dzek za napajanje klimaju i pogledaj da li je punjac ispravan (racunar pokazuje da se puni kad se ukljuci) jer je punjac, tj. kablo kod muskog dela koji ide u racunar, jedina bolna tacka Thinkpada.

 

Pitaj koja je rezolucija ekrana ako ti je to bitno (na toj dijagonali vec nije zanemarljivo da li je full HD (1,920x1,080) ili ne). Pretpostavljam da je ekran mat, kao na vecini Lenova? Meni je to super i samo takve ekrane volim, ali ako si navikao na sjajne glossy ekrane to moze da ti smeta. Koliki je hard disk na sadasnjem racunaru i koliko je prostora zauzeto, tj. koliko ti veliki hard treba? 120 giga nije bas mnogo, pa te i to moze nervirati. 

 

Ostale komponente su sasvim OK. Procesor je bolji nego na novijim racunarima te cene (pogledao sam sta se prodaje za 40-50 hiljada u Srbiji :isuse: ), a memorije ti ne treba vise od 8GB.

 

E sad, neke stvari imaju vek trajanja. Npr. SSD diskovi imaju ograniceni broj upisa, mehanicki diskovi pokretne delove koji se drndaju, ploce imaju kondenzatore, pikseli znaju da uginu isl. i pitanje na koje nemam odgovor je da li ima smisla da kupujes nekoliko godina star refurbished racunar. Thinkpad je super sprava i nije ruzna , nego elegantna i smekerska, jesi cuo, izrada medju najboljim u klasi, tastatura prva liga (otipkaj bilo sta na njoj pa odmah zatim probaj tastaturu na nekom drugom laptopu i bice ti odmah sve jasno), kuciste ojacano blabla, ali kazem, taj racunar nije bas u cvetu mladosti. Nesto poput mene: sad sam nikad lepsi i pametniji i valjalo bi me udomiti, ali vec sutra me mogu predati u staro gvozdje. 

 

Pogledaj u nekoj drugoj radnji sta moze da se dobije za taj novac, cisto da uporedis, pa odluci da li ces polovnog merdzovana ili novog jugica.

brt kolko teksta o kineskoj spravi, motja 2 :fantom:

Link to comment

ono bili polovnjaci. pitam lika za garanciju dok cacka po nekom nesrecnom lap topu a on kaze dve ali nedelje.

ali nasao sam neke druge a i nacin da se iskobeljam od placanja pdv-a.

skromnije performanse ali bar novo i dve godine garancije.

vrv sam nasao i ovo o cemu je @host pisao ( refurbished),  tu je garancija jednu godinu.

eto tako za sad

Link to comment
  • 4 weeks later...

Totalno sam van tokova, jel može za 400€ da se kupi nešto pristojno sa 8 GB rama, da bez problema pokreće Photoshop i slične programe? Šta mi preporučujete u tom rangu?

Edited by mraki
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

 

Poz.

 

Dokle vredi ici cenovno na potencijalnoj aukciji za sledece kompjutere/laptopove.Pocetna cena je 70 euro za desk i 140 za ljaptopove :D

 

HP Compaq EliteDesk 800 G1 SFF (RAM 8GB Hard disk – 500 GB, Win 8)

HP Compaq EliteDesk 800 G1 SFF (RAM 8GB Hard disk – 250 GB SSD, Win 10)

Lenovo Thinkpad X240        (RAM 8GB Hard disk – 167 GB SSD, Win 7/8)

Lenovo Thinkpad X220  ( RAM 8GB Hard disk – 250 GB SSD, Win 10)

 

 

 

Link to comment
6 hours ago, djekson said:

 

Poz.

 

Dokle vredi ici cenovno na potencijalnoj aukciji za sledece kompjutere/laptopove.Pocetna cena je 70 euro za desk i 140 za ljaptopove :D

 

HP Compaq EliteDesk 800 G1 SFF (RAM 8GB Hard disk – 500 GB, Win 8)

HP Compaq EliteDesk 800 G1 SFF (RAM 8GB Hard disk – 250 GB SSD, Win 10)

Lenovo Thinkpad X240        (RAM 8GB Hard disk – 167 GB SSD, Win 7/8)

Lenovo Thinkpad X220  ( RAM 8GB Hard disk – 250 GB SSD, Win 10)

 

 

 

AKo su I5 procesori na Laptopovima, ovaj 240 možeš komotno da guraš do 220-250€, toliko mu je na kupujem prodjem...

 

Ovaj 220 ne idi dalje od početne...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...