Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

hvala ti puno.

 

ne mora lenovo, to sam samo preneo preporuku.

 

SSD bi bio odlican, ali mislim da ce to biti preko 600 evra?

 

jel moze RAM naknadno da se doda, a da nije preskupo?

 

 

edit:

 

sad vidim da lenovo flex 2 ima 500gb + 8 gb SSD, koliko to znaci u radu?

Edited by zema
Link to comment

Uh, pazi prvo, postoji Flex i Flex 2 serija, i u obe postoje 14 i 15,6" varijante. Imaš Intel Pentium varijantu, i3 i i5 (nisam siguran za i7 da li ima). Zatim sa grafičkom u procesoru (intelov 4400) koja pod jedan uzima video memoriju od RAM-a, a pod dva u slučaju dual channel konfiguracije (tj. dva so-dimma od po 4GB) ta grafička profitira između 10 i 30% u raznim operacijama od toga (u odnosu na jedan modul). Ima zatim i varijanta sa zasebnom grafičkom - nvidia 840m koja ima svoju memoriju. Da se razumemo, to nije igračka mašina, čak ni sa ovom nvidijom, a stare i nezahtevne naslove će i Intel terati - ja sam se iznenadio koliko može da završi. Uglavnom, običan surf, office i slične stvari će ići lako i sa 4GB, ali držanje više paralelnih stvari ili zahtevnije stvari bi volele da imaju 8 u svakom slučaju. I5 varijanta (ima turbo, nekome to znači kao još jedan plus) mislim da košta nekih +40€, ako se ne varam. I ima opcija tastature sa pozadinskim osvetljenjem.

Uzeh nedavno rodbini jedan takav, i3-4030, sa 4GB i 500GB (bez nvidije, nisu imali SSD varijantu na lageru) za 390€, uzeo još posebno jedan 250GB SSD za 85€ i pošto sam ga otvorio, video sam koji RAM ide unutra, našao isti takav 4GB modul od Samsunga (pazi, to je low voltage modul, mora imati L u oznaci) na eBayu za 19 evrića, dakle sve zajedno za ispod 500€. I još kad se proda sad hard disk koji je ostao, ispašće još niža cena. Na tome bilo šta da se potera, od ofisa 2013 do fotošopa šestice, završava posao brzo i lako.

Plus računara je to što je sve vreme hladan i praktično nečujan - puštao 1080p filmove, davao mu batch jobove u Photoshopu, probavao neke stres testove - ni da bekne, a ostao je sasvim hladan da može sve vreme da se drži u krilu. Meni je plus i to što nema numeričku tastaturu, pa tasteri mogu da budu normalne veličine za kucanje.

Minus mu je otvaranje - nema male poklopčiće za ram ili disk, nego je jedan veliki pleh odozdo, kao plastika preko motora u kolima, pa ljudi koji nisu navikli na šrafcierisanje mogu da se uplaše, iako je procedura vrlo kratka i laka. U stvari, otvara se kao neki telefoni i tableti, onako sa kreditnom karticom. Računar nema optiku, tj cd/dvd. To sa druge strane znači da ima još slobodnog prostora unutra, pošto je ploča vrlo mala. Da su stavili još jedan sata kontektor, stao bi još jedan disk bez problema. Video sam da je američka varijanta imala M2 slot za dodatni mali ssd, ali na ovom što sam ga uzeo nije toga bilo.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Sada vidim da nude i hibridne SSHD hard diskove, tj. kapacitet od 500GB i 8GB SSD u jednom. Čisti SSD su pre nudili samo sa 128GB kapacitetom, a sad i 250GB.

Vidi kako ti zahtevi igraju ulogu. Ovde je za računar koji je malo manji i lakši (a da daje full hd IPS ekran) stvarno odličan bang for buck. Za tako nešto malčice manje i lakše jedino je u toj cenovnoj klasi davao Acer sa ES1 serijom, ali mislim da su kod njega napravili neku serijsku grešku sa touchpadom i tastaturom

Siguran sam da naši cepaju dodatno svoju maržu, ali ima toliko opcija na kojima možeš da zakineš (bez nvidie, bez pozadinskog osvetljenja tastature, procesor...) da bi trebalo da cena može da se spusti. U principu, ako računar ima ssd (i opcionalno dosta memorije), mislim da bi se i Pentium na bazi haswell jezgra solidno pokazao (sa Pentiumom 3558U dođe ovde ~320€). Ti nisi ni naveo šta bi sa laptopom radio, ali možda bi ti i slabiji intel ili neki od amd-ova (A6, A8 Kabini) takođe završavao posao.

 

Ako ti je to previše para, pogledaj i Asus X451MA. To je takođe četrnaestica, ali sa Celeronom iz Bay Trail-M serije, što će reći slabiji i slabija grafika, plus što je ekran 1366x768. Ali zato ovde cena 250-260€ za 4GB + 500GB disk, pa ne verujem da naši prodavci uzimaju po 500€ za njega. Mada bi za internet, office i slične posliće i taj trebalo da odrađuje stvari ok.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

koristice se za office, surf, nikakve igre... i necu ga ja koristiti, ja cu da trpim prekore kad radi sporo.

 

mislio sam da instaliram ubuntu, a windows u virtualbox-u, tako da ne moram stalno iznova da instaliram windows kad se nakupi djubreta.

Link to comment

Onda gledaj ako možeš FreeDOS varijantu. A ako baš dobiješ windows, vidi da disk sa windowsom skineš u imidž fajl pa iskoristiš za virtuelnu mašinu. Imaš onaj besplatni vmware standard convertor koji upaljenu mašinu može da konvertuje u vmdk na drugoj. Ili da bekap urađen Acronisom (*.tib format) konvertuje u vmdk. Pa onda taj vmdk nakačiš na vbox da ti bude primarni disk. I eto ga legalni windows u VM-u.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

stigao flex 2 14", ovo sto sam malo pogledao, izgleda super.

sad jos da vidimo da li cemo kupovati dodatni ram i ssd (ovaj je 500gb + 8gb ssd).

 

 

hvala na pomoci.

 

 

edit:

ako nekog zanima, placen je 420€ preko kupujem prodajem

Edited by zema
Link to comment
  • 4 weeks later...

Za internet, word, filmovi, muzika..

Za ovo ti je bukvalno svaki dovoljan.

 

Ova dva mi se ne svidjaju zbog integrisane grafike. Ne pratim trziste al pretpostavljam da bi moglo da se nadje i nesto sa neintegrisanom za slicne novce.

 

Ako su ti potrebe zaista samo ono sto si napisao a ne nesto ozbiljnije  onda bi ti i integrisana bila sasvim dovoljna.

 

evo ti jos 3 modela za razmatranje

 

http://pcpractic.rs/proizvodi/laptop-racunari/62344-lenovo-lenovo-ideapad-b5030-156intel-dc-n28404gb500gbgt820m-1gbhdmi

 

http://pcpractic.rs/proizvodi/laptop-racunari/59841-asus-asus-x554ld-xx584d-156-intel-i3-4030u4gb1tbgt820-1gbbthdmiblack

 

http://pcpractic.rs/proizvodi/laptop-racunari/61724-asus-asus-x552mj-sx006d-white-156intel-qc-n35404gb1tbgt820-1gbbthdmi

 

posto svi imaju istu graficku (uopste preporuka da vidis sta oni kazu za bilo koji model koji te zainteresuje)

 

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-820M.108477.0.html

 

Pretpostavljam da su ti ova dva koja si stavio interesantni zbog touch screen-a. Ima hp nesto slicno samo moram da se setim koji je model :)

 

edit: stream modeli

 

 

sestri sam uzeo crvenu jedanesticu i prezadovoljna je njime. Al skoro smo hteli da instaliramo neku igricu za klinca i cvrc - integrisana grafika

Edited by katamaran
Link to comment

Sada koristim Asus Vivo book uzet po preporuci svima nedostajućeg Filipenka pa sam se navukao na tačskrin. Pošto je zreo za penziju gledam zamenu pa mi ovaj zapade za oko. Na prvi pogled su skoro isti izuzev što jedan ima AMD A6-6310 procesor i grafiku o kojima veze nemam kakvi su. Za igre služiti neće samo da video dobro radi.

Link to comment

Pricaju ljudi da Filipenkova avet pohodi mracne hodnike benchmark foruma pa mozes tamo da vidis sta kaze.

 

Nadam se da ne krsim pravila ovom informacijom. Ovo moze i na guglu da se vidi za 2 sekunde

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...