Jump to content
IGNORED

Fizika


PitBull

Recommended Posts

da bi se elektron i pozitron digli na površinu zemlje treba uložiti rad Ege (jednak integralu dAge = me g ( r ) dr). te anhilacija na površini daje dva gama fotona veće energije hvp.
energija je ulozena na vrsenje rada tokom dizanja ovog sistema. na povrsini su elektron i pozitron koji anihiliraju iz mirovanja. njihova ukupna masa mirovanja se pretvara u energiju dva fotona (me=hv, neka je c=1).
apsurdnosti, paradoksi... su fizičke pojave u ljudskim glavama.
sta je apsurdno, a sta paradoksalno?
Link to comment
svaka tacka prostor-vremena ima svoj casovnik. vreme tece sporije u centru zemlje nego na povrsini (gravitaciona dilatacija vremena u opstoj teoriji relativnosti).
sta je apsurdno, a sta paradoksalno?
pa eto, meni bejaše apsurdno da vreme teče sporije u centru zemlje no na površini. pre bih rekao da će časovnik smešten u centar raditi sporije nego na površini. kao što su oscilacije (energije/ mase) elektrona i pozirona u mirovanju različite u centru i na površini.
Link to comment
pa eto, meni bejaše apsurdno da vreme teče sporije u centru zemlje no na površini. pre bih rekao da će časovnik smešten u centar raditi sporije nego na površini.
vratismo se na pricu o vremenu od pre par strana. u tvom modelu vreme je apsolutno, dok casovnici (kao i u teoriji relativnosti) ipak usporavaju ili ubrzavaju u zavisnosti od polozaja u grav. polju. sta mere ovi casovnici?
kao što su oscilacije (energije/ mase) elektrona i pozirona u mirovanju različite u centru i na površini.
na ovo sam vec odgovorila. medju vise modela (publikovanih & nepublikovanih) sa promenjlivim masama mirovanja, cini mi se da ti ovde zastupas ideje J. Heighway-a (koje nijedan casopis ne zeli da objavi), a po kome se gravitaciona potencijalna energija sadrzi u promenljivoj masi mirovanja cestica, dilatacija vremena je apsurd itd.:

Link to comment
medju vise modela (publikovanih & nepublikovanih) sa promenjlivim masama mirovanja, cini mi se da ti ovde zastupas ideje J. Heighway-a (koje nijedan casopis ne zeli da objavi), a po kome se gravitaciona potencijalna energija sadrzi u promenljivoj masi mirovanja cestica, dilatacija vremena je apsurd itd.
ne zastupam hajveja niti anjštajna. za prvog od tebe čujem. sa OTR i STR se slažem kao sa politikom HDZ-a. već smo o tome pričali. razlika u postavkama o percepciji vremena.
Vreme je potez. Potez se ne može vratiti

meni je svaka fizička teorija ( relativnosti, kvantnomehanička, mehanička, elektromagnetna, bigbeng) nepotpuna, tj. asimptotska, jer barata kontinualnim i nepostojećim svetskim vremenom. talasne jednačine kvantne mehanike se upravo izvode iz uslova homogenosti prostora (tj. invarijantbosti funkcija na poziciju, translaciju i rotaciju). to znači: svako fizičko telo, u odsustvu drugih, može biti bilo gde i zaokrenuto bilo kako. svetsko vreme je zamišljena referenca,

postoji potez-kretanje-promena. tako gledano, svaki najmanji delić sveta ima svoje kretanje, pa iz pređenog puta i neko svoje vreme . da ne bi baratali "vremenom" svake pojedinačne čestice, ljudi se dosetiše i formiraše imaginarno svetsko vreme. to hipotetično vreme odražava neku česticu koja se izvan ovoga sveta kreće konstantnom brzinom, neumoljivo ravnomerno uvećavajući stalno svoj veličinu - pređeni put. poput brojača u digitalnoj tehnici.

sa takvim vremenom se potom ulazi u fizičku matematiku. jedan od načina da se proveri valjanost teorije/formule jeste da se inverzno izračuna vreme "
t
".
ako se takvim postupkom dobijaju besmisleni rezultati, u odnosu na referentno svetsko vreme, onda teoriju ili zaključke treba staviti pod lupu.

i svetski prostor je takođe zamišljena referenca

ja bih razlikovao
zamišljen/apstraktni svetski prostor
od opažaja prostora preko kretanja materije, tj. stepeni njene slobode. apsurdno je tvrditi da fizički zakoni nisu invarijantni na ovaj zamišljen prostor, jer on ne zavisi od njih. baš isto kao u slučaju vremena.
svako obrazlaganje
,
koje na kraju dovodi do kerebečenja zamišljenog/apstraktnog prostora treba vratiti tamo đe mu je mjesto.

Link to comment
na ovo sam vec odgovorila.
jesi. ovako:
posto su na oba mesta anihiliarne dve iste mase me u mirovanju, energije (frekvencije) pojedinacnih fotona, hv ce biti iste na mestu kreacije
ovaj odgovor ne zadovoljava energetski bilans. energija elektrona/pozitrona na površini zemlje je veća od one u centru za vrednost uloženu prilikom podizanja iz centra na površinu. tj., energije emitovanih gama fotona neće biti iste na površini i u centru. istom relativnom umanjenu energije(frekvencije) je podvrgnut časovnik posmatrača u centru. pa bi on mogao izmeriti istu frekvenciju produkta anhilacije kao posmatrač na površini. :Hail: i konačno, neka onaj par sa površine prvo padne u centar. gde dostigne brzinu v. pa se anhilira. očito je da će dati frekvenciju gama fotona veću od para koji se anhilira u mirovanju. podizanje čestica iz centra na površinu, ide na račun umanjenja energije ostatka zemlje. znaš li protumačiti šta se dešava u slučaju pada u centar? Edited by billadni
Link to comment
sta mere ovi casovnici?
mož bidne gravitaciono polje. u pricipu,- sve što ima uticaja na brzinu njihovih oscilacija f=f(x). tako se neki kvarcni časovnici koriste za merenje jedne termodinamičke fizičke veličine

T

(Temperature).

 

Link to comment
ne zastupam hajveja niti anjštajna. za prvog od tebe čujem. sa OTR i STR se slažem kao sa politikom HDZ-a. već smo o tome pričali. razlika u postavkama o percepciji vremena.
O.K. onda samo primecujem da imas veoma slicne ideje kao pomenuti Heighway (foton ne menja frekvenciju krecuci se u gravitacionom polju, mase mirovanja elementarnih cestica rastu i opadaju sa udaljavanjem/priblizavanjem od izvora grav. polja. dilatacija vremena ne postoji, casovnici ipak uporavaju i ubrzavaju u zavisnoti od koordinata koje imaju u grav. polju itd.). nije vazno za ovu diskusiju, ali eto, bilo mi je zanimljivo sto sam pronasla nekoga cija se interpretacija gravitacije u velikoj meri poklapa sa tvojom.
ovaj odgovor ne zadovoljava energetski bilans. energija elektrona/pozitrona na površini zemlje je veća od one u centru za vrednost uloženu prilikom podizanja iz centra na površinu. tj., energije emitovanih gama fotona neće biti iste na površini i u centru.
kako moj odgovor ne zadovoljava energetski bilans? napisala sam:
energija je ulozena na vrsenje rada tokom dizanja ovog sistema. na povrsini su elektron i pozitron koji anihiliraju iz mirovanja. njihova ukupna masa mirovanja se pretvara u energiju dva fotona (me=hv, neka je c=1).
ukoliko zelis da pokrenes elektron iz mirovanja, moras uloziti spoljnu enegiju (na primer sudarom visoko-energetskog fotona sa elektronom u mirovanju. nakon sudara, ukupna energija elektrona ce da poraste, ali ne i njegova masa mirovanja). ukoliko ulozis energiju koja je tacno jednaka radu koji je potrebno uloziti da cestica predje razliku potencijala izmedju centra i povrsine zemlje, elektron ce na povrsini biti u mirovanju. ulozena energija da bi elektron stigao do povrsine i ostao da miruje na njoj je: Te=Ep(povrsina)-Ep(centar).u centru=1: me + Te + Ep(centar) (A)na povrsini: me + Ep(povrsina) (B)posto je ulozena kineticka energija jednaka razlici potencijalnih energija na povrsini i u centru Te=Ep(povrsina)-Ep(centar)=> (A) = (B)energije mirovanja elektrona i pozitrona daju energije dva gama fotona (me=hv).
i konačno, neka onaj par sa površine prvo padne u centar. gde dostigne brzinu v. pa se anhilira. očito je da će dati frekvenciju gama fotona veću od para koji se anhilira u mirovanju. podizanje čestica iz centra na površinu, ide na račun umanjenja energije ostatka zemlje. znaš li protumačiti šta se dešava u slučaju pada u centar?
pri padu u centar elektron i pozitron krecu iz mirovanja (A) i sudaraju se u centar sa kinetickim energijom Te (B). zbir kinetickih energija elektrona i pozitrona sa njihovim masama mirovanja daju energije proizvedenog para fotona(me+Te=hv' > hv).
Link to comment
podizanje čestica iz centra na površinu, ide na račun umanjenja energije ostatka zemlje. znaš li protumačiti šta se dešava u slučaju pada u centar?
pri padu u centar elektron i pozitron krecu iz mirovanja (A) i sudaraju se u centar sa kinetickim energijom Te (B). zbir kinetickih energija elektrona i pozitrona sa njihovim masama mirovanja daju energije proizvedenog para fotona(me+Te=hv' > hv).
ok povećanje. odakle proističe taj višak?
Link to comment
nije visak, vidi (B) & (A), vec je odgovoreno
postaje nejasno. energija je "popovski" parametar, a frekvencija zavisi od sekunde do sekunde. da li bi mogla jasnije napisati: 1. oni koji se anhiliraju na površini daju gama fotone te energije i te frekvencije.2. padaju, i u centru daju fotone te energije i te frekvencije.3. oni koji miruju u centru, anhiliraju se daju fotone te energije i te frekvencije. Edited by billadni
Link to comment
1. oni koji se anhiliraju na površini daju gama fotone te energije i te frekvencije.
hv=me
2. padaju, i u centru daju fotone te energije i te frekvencije.
hv'=Te+me
3. oni koji miruju u centru, anhiliraju se daju fotone te energije i te frekvencije.
hv=mezbir kinetickih energija elektrona i pozitrona sa njihovim masama mirovanja je jednak energiji proizvedenog para fotona.
Link to comment
2. hv'=Te+me
1. energetsko neslaganje pod 1. sam prokomentarisao.2. par koji pada u centar je povećao svoju ukupnu energiju i dao veću učestanost od hv pod 3.? šta je umanjeno da bi sveukupna energija sistema (zemlja-čestice) ostala ista?
Link to comment
1. energetsko neslaganje pod 1. sam prokomentarisao.2. par koji pada u centar je povećao svoju ukupnu energiju i dao veću učestanost od hv pod 3.? šta je umanjeno da bi sveukupna energija sistema (zemlja-čestice) ostala ista?
Te= Ep(povrsina) - Ep(centar)grav. potencijalna energija sistema zemlja-cestice je niza u centru nego na povrsini.
Link to comment
hv'=Te+me
grav. potencijalna energija sistema zemlja-cestice je niza u centru nego na povrsini.
sveukupna energija je konstanta.padanje tela u centar je pod dejstom gravitacione sile zemlje Fg. ona privlači i ubrzava telo povećavajući mu na putu dr, sve do centra, kinetičku energiju dA = Fg dr. istom silom telo privlači zemlju, ali ona primi, zbog enormne mase, zanemarljivo malo energije. dok smo telo iz centra podizali na površinu trošena je energija nekog izvora. (akumulatora lifta naprimer).pri padanju u centar povečava se energija tela u padu. čak, i intefezimalno malo, cele zemlje.gde se onda smanjuje energija? Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...