Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Kao sto su na razvoj tih proizvoda trosene poklanjane americke pare...
samo oko ovoga - realno nisu, vojna pomoć je bila uglavnom materijalnog tipa a ne finansijskog, i prekinuta je 57/58.
Link to comment

Novcana sredstva koja su se trosila na te "razvojne" projekte nisu bila iz programa vojne pomoci vec iz budzeta koji se punio americkim novcem, dopremanim kroz razne forme, od bespovratne pomoci do nikad vracenih kredita. wall: mozda je Zrak super ziveo od irackog posla kao sto kazes, ali, realno, sumnjam. Trebalo bi da se obavestis o sudbini jugoslovenskih potrazivanja od Huseina, i da im vidis strukturu, da bi shvatio koliko je tu exyu institucija/ firmi bas iz ove oblasti ostalo kratkih rukava, kao i za koliko je taj dug na kraju prodat. Ali, ok, mit uvek lepo zvuci, a posebno kad je Nas Covek ispao Najlepsi&Najpametniji.

Link to comment
Novcana sredstva koja su se trosila na te "razvojne" projekte nisu bila iz programa vojne pomoci vec iz budzeta koji se punio americkim novcem, dopremanim kroz razne forme, od bespovratne pomoci do nikad vracenih kredita. wall: mozda je Zrak super ziveo od irackog posla kao sto kazes, ali, realno, sumnjam. Trebalo bi da se obavestis o sudbini jugoslovenskih potrazivanja od Huseina, i da im vidis strukturu, da bi shvatio koliko je tu exyu institucija/ firmi bas iz ove oblasti ostalo kratkih rukava, kao i za koliko je taj dug na kraju prodat. Ali, ok, mit uvek lepo zvuci, a posebno kad je Nas Covek ispao Najlepsi&Najpametniji.
Ne pišeš ništa konkretno, osim što podmećeš da ovde neko (ja), zastupa da smo bili "naj", pravili "vrhunsko" oružje i sl.Takava "diskusija" nije za mene, pa bih ovde završio.Pozdrav.
Link to comment
Novcana sredstva koja su se trosila na te "razvojne" projekte nisu bila iz programa vojne pomoci vec iz budzeta koji se punio americkim novcem, dopremanim kroz razne forme, od bespovratne pomoci do nikad vracenih kredita.wall: mozda je Zrak super ziveo od irackog posla kao sto kazes, ali, realno, sumnjam. Trebalo bi da se obavestis o sudbini jugoslovenskih potrazivanja od Huseina, i da im vidis strukturu, da bi shvatio koliko je tu exyu institucija/ firmi bas iz ove oblasti ostalo kratkih rukava, kao i za koliko je taj dug na kraju prodat. Ali, ok, mit uvek lepo zvuci, a posebno kad je Nas Covek ispao Najlepsi&Najpametniji.
Ne znam šta da kažem, tj. da upotrebim politički korektan termin govoriš neistine i kolosalne gluposti za koje nemaš apsolutno nikakvog dokaza.
Link to comment
Kao sto su na razvoj tih proizvoda trosene poklanjane americke pare, tako su i tretirani dalje, pa je veci deo onoga sto mislis da je prodavano ustvari poklanjano u svrhu gradjenja kulta lidera nesvrstanih. Da je G2 bio tako dobar izvozni artikal, ne bi ga samo ludi Gadai kupio/dobio u tolikom broju, budi siguran. Ista stvar sa G4. Korektna osnova (iskopiran britanski BAE Hawk), primitivna razrada. Da budem banalniji: i Yugo je bio auto koji je izvozen u SAD ali nije bio uspesan. Cak ni dobar automobil...No, ok, vec je to ovde razjasnjeno. Mentalitet u SFRJ je bio takav, proistekao iz mnogih samoobmana pa je i vojna industrija kao srz stuba tog sistema, JNA, delila isti pogled na svet. Malo iskopiraj, malo nabudzi, onda to ispoklanjaj kad dozivotni predsedniknaredi, i to je to. Pa posle pricaj kako si bio sila i pravio vrhunske stvari. A onda 30 godina kasnije, donesi odluku o kupovini desetina borbenih aviona direktno iz tog okvira.P.s. znas li da je vise SFRJ oruzja ispoklanjano, od Angole i Alzira do Burme, nego sto je prodavano?
Procitao si puno bezveznih prica po internetu, avioni koji su najvise uticali na razvoj domacih su T33 koje smo imali u naoruzanju i Folland Gnat koji stoji izlozenu Muzeju na Surcinu. U razvoju su cesto kopirani citavi sklopovi pa onda razvijani novi ukoliko iskopirani nisu radili dovoljno dobro. Orao nije kopiran vec radjenu saradnji sa Francuzima koliko su oni hteli. Uvek je bilo dostupnih motora ali nije bilo para za njih. Imao sam priliku da sedim sa ljudima koji su razvijaliaerodinamicke proracune za JNA i zasto je i kako izabiran koji aerodinamicki profil za koji avion i posle se to izjalovilo. To sto se tebi cini iskopirano ogromna jerazlika sta je u stvari, npr zasto neki Orlovi imaju "brkove" i stabilizatotore a drugi ne. Nisu ljudi radili napamet vec u okviru tehnoloske razvijenosti zemlje. Tako jei Yugo 45 je kupljen iz Giugiarovog studja kao razvojni model Una i zato sto je bilo lakse praviti kalupe za prese za takvu skoljku i sto je podsecao na prethodni uradak Golf 1. Ruka majstora se prepoznaje u kabriolet verzijama i uzduznoj liniji po sredini vrata i krila.Galeb 2 je bio odlican skolski avion i uz odredjena unapredjenja i modernizacije u konstrukciji i sad bi imao mesta na trzistu jeftinih trenaznih aviona posebno kad sekresu vojni budzeti. On nije prodavan vise, jer nismo stizali ni za sebe da ga proizvedemo Gadafi je tu nam legao ko budali samar, jer je kupio i obuku kod nas. Za razliku od Jastreba koji je bio cist abortus.
Link to comment

Alal vera! Kako ti to prozimas... Sve su ti lepo objasnili ljudi sa kojima si sedeo. Jel i to za Juga 45 i Djudjara od njih ili si sedeo sa Ljudima iz Zastave?Edit: cekaj, sad sam procitao: kad vec pominjes svetle uzore, sta smo to primenili u ingeniozne letelice SOKO programa, a da smo ga uzeli od Gnat-a ili T33? Sta kazu ljudi za stolom?

Edited by Topola
Link to comment
samsung želi da pravi sve od usisivača do raketnih sistema, nešto kao sloboda čačak samo sa nekoliko stotina puta više love na raspolaganju za r&d- šta im je sledeće interkontinentalne rakete sa hidrogenskom bojevom glavom, postaju li to zla korporacija iz sf filmova, hoćemo li sutra živeti u samsungokratiji ^_^
samo tako mogu da odbrane telefone od appla.svi veliki proizvodjaci oruzija u evropi i aziji su danas zapravo ogromni konglomerati, eads, ruag, mitsubishi heavy i. finmeccanica, ruski koncern proizvodjaca aviona. tako treba reorganizovati nasu industriju pod jedno ime i jednu krovnu upravu ali da svaki deo zasebno radi cist racun duga ljubav. Srbija sad ima kompletnu osvojenu proizvodnju za potrebe kopnene vojske osim gusenicara to se apsolutno ne isplati i ta se proizvodnja preselila na istok kod velikih kupaca. Ima toga i kod rusa i kod bugara za relativno male pare.
Link to comment
Alal vera! Kako ti to prozimas... Sve su ti lepo objasnili ljudi sa kojima si sedeo. Jel i to za Juga 45 i Djudjara od njih ili si sedeo sa Ljudima iz Zastave?Edit: cekaj, sad sam procitao: kad vec pominjes svetle uzore, sta smo to primenili u ingeniozne letelice SOKO programa, a da smo ga uzeli od Gnat-a ili T33? Sta kazu ljudi za stolom?
Kod jednog koji je radio na aerodinamici mogu i sad da odem. Kod pokojnog strica koji je radio u razvoju Zastave automobili ne mogu da odem. Kolega izkancelarije predaje na vojnoj akdemiji i domacim i stranim studentima koji stizu na obuku po medjudrzavnim ugovorima. Ne vredi da ti objasnjava da su mii roditeli i nekoliko rodjaka i roditelja mojih prijatelja radili u vojnoj industriji bas u najvece doba ekspanzije izvoza u africke i azijske zemlje i da su rodjacimoje zene radili od osnivanja u VTI neki kao nacelnici. Ti si svoja oskudna znanja posisao na internetu i petparackoj literaturi i tako se ponasas.
Link to comment

Pa eto, lepo si sad ocrtao sa koliko pristrasnosti gledas na temu. Tesko je izaci iz matrice porodicno-familijarnog mita o vrhunskim uspesima pa mi je jasno zasto sa toliko gorljivosti zastupas neke teze. No, dobro, ja bih se sa svojim oskudnim znanjima i petparackom literaturom zadrzao tamo odakle sam i krenuo u ovaj razgovor: da brojni faktori koji donose odluke o sistemu odbrane, shodno tome i o nabavci novih borbenih aviona, potencijalnoj nabavci, svoje odluke donose na osnovu odavno prevazidjenih gledista, znanja i poimanja globalne politike. Pa ce tako i tu strateski veoma skupu odluku, ako je ikada donesu, doneti pod uticajem takvih kadrova i stavova.Ovo sto si upravo napisao je idealan ilustrativan primer: bili smo ovo, bili smo ono, radili smo to i to... Vazi, super. A sad da vidimo sta cemo da radimo i kako u dosta promenjenim okolnostima, o kojima u VTI ne znaju puno. Jer nemaju pristup iole novijim tehnologijama. Pa ce i dalje da zastupaju "e bre koja smo mi sila bili" princip. Pa ce onda neko jednog dana da kupi od Rusa dcanaestak MiGova 29 i potpuno nas zakolje takvim aranzmanom.A planine ce i dalje da gore, ljudi ce da umiru u traljavim sanitetima na putu do Beograda, nasi vojnici ce u misije da idu vozom, itd. Super.

Edited by Topola
Link to comment

:smoris: kako si ti dosadan ko je ikad pomenuo vrhunski. Nasi vojnici na misije mogu i redovnim linijama ili charterima ako ih bude vise, vozila ionako moraju na brod ili voz, ako je bas problem da mora avionom ili da ne idemo u takve misije ili da im iznajmimo za prevoz antonove ili iljusine. Ovi manji natovci kupuju zajedno vrema na avionima oni moraju kao vazali da idu, mi jos ne moramo. Nama ionako nude ove manje transportne u rangu rvatskih An32 ili nasih An26. Sagledavaju oni mnogo boljeod tebe nasu poziciju. Eno tvojih Bugara pokrsise C27 koje su kupili.

Link to comment

A, Bugari imaju C27? Ujebote....pa otkud sad to, mi smo za njih uvek bili Zapad. Evo prilike da sa svojim znanjem + familijarnim vezama objasnis publikumu o kakvom se to bezveznom avionu radi. Bez obzira sto se glupi Bugari pokrsise u njima.Ali, da, izvini, sad tek vidim da si mi dao bye. Nego, ne rece mi: sta je to od Gnata&T33 implementirano u SOKO program?Edit: mogu nasi vojnici i redovnim linijama Etihada.

Edited by Topola
Link to comment

A moglo je i ovako: pilot JNA Suad Hamzic testira americki RF-5, izvidjacku verziju lakog lovca F-5, 1980 godina, Edwards AFB, SAD (vlasnistvo S.Hamzica)408682_463557493725125_1175121214_n-1.jpg

Link to comment

I dok je Antun Tus trljao ruke zbog MiGova 29, nasi piloti su imali i ovakve dozivljaje: u kabini turskog F16, pilot JNA Suad Hamzic, 1989. godina190507_110036652410546_293351_n.jpg

Link to comment
A, Bugari imaju C27? Ujebote....pa otkud sad to, mi smo za njih uvek bili Zapad. Evo prilike da sa svojim znanjem + familijarnim vezama objasnis publikumu o kakvom se to bezveznom avionu radi. Bez obzira sto se glupi Bugari pokrsise u njima.Ali, da, izvini, sad tek vidim da si mi dao bye.Nego, ne rece mi: sta je to od Gnata&T33 implementirano u SOKO program?Edit: mogu nasi vojnici i redovnim linijama Etihada.
Pa bezvezan je bez obzira sto su se italijanska posada na mitingu krajnje uljudno i prijateljski ponasala prema domacinim istakli su zastave i pristojnoodgovarala na nepristojna i debilna pitanja novinara. Prilikom izvodjenja manevara na mitingu koji inace demonstriraju sposobnost prilaska avionaraznoraznim pistama u raznoraznim nezgodnim situacijama doslo je do ostecenja repnih upravljaca i lako smo mogli da prisustvujemo tragediji. Po avionsu sutradan poslali drugu isti avion sa mehanicarima. Znaci nije toliko robustan koliko bi trebalo za jedan vojni transportni avion, a i udesi kakve su imali Bugarisa tvrdim sletanjem nisu jedini. Mislim da su i Ameri treshirali svoje sluzice zemljama koje ne moraju zestoko da ih arce.Mnoga tehnicka resenja iz njih od hidraulike komandi do uzora za uvodnike vazduha, stajni trap, sve je to doradjivano i razradjivano kasnije. Nije se kretalo od nule. Razvoj tehnologije trazi vreme i pare i svi vole da vide tudje resenje. Razvoj nekih od vojnih sistema doprineo je da neki nasi kolektivi stignu dotle da mogu biti komponentasi za druge da im izadju naruceni delovi u trazenom kvalitetu. U proteklih 20 godina mnoge su tehnologije izgubljene i sad mora da se radi na novinacin i neke stvari iznova da se osvajaju, a ionako bi im bilo vreme za zamenu. U konkretnom slucaju cevi za visecevne bacace raketa. To npr neko sedi i lupa glavuu VTI, a ne da li je zajebao zapad i sl.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...