Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Vazduhoplovstvo je veoma slozena grana, i, sad ozbiljno govoreci, zahteva mnogo drustvenih resursa (vojna avijacija). Nabavka borbenih aviona je samo vrh ledenog brega gde su letelice, po toj analogiji, samo ono sto se vidi iznad vode. "Dole" su svi ostali faktori koji bilduju cenu jednog takvog aranzmana, i to na veoma duge staze. Zato je nabavka borbenih aviona strateska odluka za jednu drzavu sa veoma dalekoseznim efektima. Takve odluke se nikada ne donose samostalno, bez prethodno potpuno definisane (spoljno)politicke komponente. Srbija u ovom trenutku to nema, ni blizu, i zato bi se svaka takva kupovina mogla jedino tretirati kao neka "sitnosopstvenicka" varijanta u kojoj bi ceh platili svi mi. A ceh je veoma veliki. Kao sto Venom kaze...Ako pricamo cisto sa tehnickog stanovista (sto je u slucaju nabavke borbenih aviona nove generacije) suvi SBBKBB, moj stav je da je domaca avijacija okoncala jednu ekspanzionisticku fazu koja traje jos od 1930-tih godina, i da se ta faza zavrsila slomom u 1999-oj.Danas je neophodna potpuna revizija mentaliteta krugova u sistemu odbrane, civilnih i vojnih, da bi se srpska avijacija stavila na zdrave temelje. Dakle, cist papir i sve ispocetka. Uloga vojne avijacije je promenjena u zemljama kao sto je Srbija, posebno ukoliko nisu izlozene direktnoj vojnoj pretnji. Mi nismo ni Grcka, ni Izrael, ni Holandija. Nase vazduhoplovstvo je u krizi, izmedju ostalog i sto nasim najvisim politickim faktorima nije jasno, i dalje, da li smo Istok na Zapadu, Sever na Jugu, Jugoistok na Severozapadu, itd.Kad se budemo definisali, tada cemo znati tacno koja i kakva borbena avijacija nam treba. Do tada, piloti moraju da lete najvise u funkciji cuvanja zivota i imovine gradjana ovog drustva.

Link to comment
Ovaj, koje to presretače imaju slovenci?Hrvati imaju polovne migove21 i kao i svi muku muče da ih održe u operativnom stanju.
Slovenci nemaju presretače, tj. lovačku avijaciju. Air policeing im rade Italijani. Od borbene avijacije imaju samo COIN avione Pilatus.
Link to comment
Slovenci nemaju presretače, tj. lovačku avijaciju. Air policeing im rade Italijani. Od borbene avijacije imaju samo COIN avione Pilatus.
Znam, zato i pitam. :)Rekoh, možda sam nešto propustio.Bilo je govora da se udruže sa cro i bih i učestvuju u modernizaciji cro migova ali od toga za sada ništa.
Link to comment
Na jednostavnijim i jeftinijim avionima/helikopterima. Poput hrvatskih ili slovenackih kolega.
ja sam pre 2 godine čitao internu analizu instituta za strategijska istraživanja koja je predlagala ulaganje u transportne kapacitete (heli i fixed wing) koji bi kroz angažman u un/csdp doneli kakav-takav povraćaj sredstava i "podizanje ugleda" srbije kao bezbednosnog partnera i interno za jačanje kapaciteta 3. misije, dok je za LBA predlagana samo osnovna varijanta održavanja da se ne sruši sa neba. to sve za period od 5-10 godina.
Link to comment
ja sam pre 2 godine čitao internu analizu instituta za strategijska istraživanja koja je predlagala ulaganje u transportne kapacitete (heli i fixed wing) koji bi kroz angažman u un/csdp doneli kakav-takav povraćaj sredstava i "podizanje ugleda" srbije kao bezbednosnog partnera i interno za jačanje kapaciteta 3. misije, dok je za LBA predlagana samo osnovna varijanta održavanja da se ne sruši sa neba. to sve za period od 5-10 godina.
Što svakako ima smisla, ako održavanje postojećeg nije rupa bez dna.Kažem tema je suviše kompleksna da bi bi se olako donela odluka.Neko tamo treba "sve da stavi na papir", uzme u obzir ponudu(e), načine finansiranja...No toga se uvek plašim. Edited by wall
Link to comment

imamo mi stratega koliko voliš ^_^

Pre nego sto se analizira posledica "kad onli navale sa svojom dzinovskom ratnom masinom." treba da se sagleda uzrok.Nato je napao(navalio) jer je analizirao nasu vojsku i zakljucio da smo slabo naouruzani i opremljeni.Na primer od 14 MiG 29A i AB koji su u to vreme vec bili zastareli samo 7-8 je moglo da leti i tada je pod pitanjem bila ispravnost radara i svega ostaloga, PVO sistemi su tada bili stari preko 30 godinaDa vise nikada nebi palo nekome napamet da nas bombarduje Srbija treba da ima jaku vojsku(kao i ekonomiju)Srbiji treba:1.Povecanje brojnog stanja operativnih jedinica2.Uvodenje savremene NVO: Lazar 2(300-400 komada), Nora 52K(200 komada), VBR Morava(60 komada), Terenski kamioni(1500 komada), Kobac(24 komada), Mig 29(Modernizovanih 50 komada), Modernizacija ORLA, Buk M2E(K)(5 baterija 30 lansera), S300PMU2(2 bataljona), S300VM(1 bataljon, TOR M2E(12 komada ili 3 baterije), modernizacija tenkova M84 na varijantu AS, Bumbar POLO(240 setova), ALAS POLO(48 lansera), VBR Orkan 2 24 kom, razviti teski MANPADS(domet do 10km).Vecina naoruzanja i opreme se moze kod nas proizvesti, remontovati i sastaviti sto znaci i ogromno uposljavanje industrije, razvoj novih tehnologija itd...Ako neko misli da naoruzanje nije prioritet neka pogleda buzdet SAD-a i njihovu industriju i razvoj tehnologija(ukljucujuci i civilne) pa neka onda kaze da je to glupost i za Srbiju.Internet na kome sada diskutujemo je poceo kao vojni projekat.+Koji li je "strucnjak" iz Blica autor ovoga clanka pitam se?@markosA koja duzina aviona je po tebi odgovarajuca mozda 5 ili 30 metara nerazumem sta si hteo da kazes?:)@ludi splićoTvoj nik govori o svemu sto si napisaoMig 29 u varijanti M ima dosta prednosti:1.Kratka poletna pista od svega 400 metara(po nekim testovima i svega 200m) 2.Odrzavanje verzije M je jeftinije od osnovnog prvog modela 29A zahvaljujuci produzetku resursa za 2.5puta2.Postojanje mogucnosti daljeg unapredjenja avionike i pogona aviona kroz dodavanja vektorskog potisak kao u OMT verziji3.itd...Najbolja varijanta za Srbiju je kupovina MiG 35 12 komada koji bi cinili srz novog vazduhoplovstva i kupovina oko 30-40 komada polovnih MiG-a 29 koji se mogu nabaviti za oko 3-7 mil. USD po komadu a koji se mogu postepeno (10 komada godisnje) za 4-10 miliona unaprediti u nove savremene varijante postupno cime bi Srbija dobila jako vazduhoplovstvo bez velikog i naglog finansijskog odricanja a imajuci u vidu neprespektivnost mig-a 21 kao i najverovatnije odricanje od Orla koga treba zameniti sa necim drugim.Uz dogovor sa Rusijom oko dobijanja dokumentacije i svega ostaloga za potrebnog za velike remonte u Srbiji kao i radjenja upgrad-a kod nas kao i proizvodnju nekih osnovnih sklopova za remont i odrzavanje kod nas nasa industrija i vazduhoplovstvo bi dobilo dalji kvalitet i podsticaj kao i tehnoloski napredak preko potreban a koji se ostvaruje samo kroz jaku vazduhoplovnu industriju.(DPolitika, 26. april 2013 18:05)
on se dakle slaže sa beowlom da je za nas važno da održimo korak u vojnoj tehnologiji sa svetom- susjedi općenito nisu zabrinuti, oni sanjaju gripene u svojim vlažnim snovima
Sto ovde ima puno Hrvata koji komentarisu i sto se boje ruskih aviona to je cudo.
  1. A na Vecernjem Listu upravo pise da taj avion ima karakteristike kakve nema ni jedan avion u regionu. I u pravu su. (Slavko, 26. april 2013 11:35) ___…__ Komentar ti je potpuno besmislne, ja sam ovdje zato što me općenito fasciniraju vojni avioni, a rijetki su članci o njima po "našim" (ex yu) portalima, pa se prikačim gdje god stignem. Komentare čitam jer možeš saznati stvari koje možda nisi znao, premda ima puno više notornih gluposti. Hrvatska i Hrvati se apsolutno ne moraju bojati "Ruskih aviona", mislim da je rat davno iza nas... Ali za svaki slučaj, tu je članak 5. nato ugovora, tako da sasvim mirno spavam unatoč tome što nabavljate MiGove. :P Ja sam svakako mišljenja da je za zemlje kao šti su Srbija ili Hrvatska puno bolje opcije Gripeni. Samo što u Hrvatskoj vlast želi neku kintu u džep pa odbija ponudu Šveđana, nama su šveđani ponudili 12 aviona, dok ih ne isporuče dali bi nam dio svojih i Mađarskih aviona, obuku pilota, održavanje i još k tome koliko bi mi platili te avione, toliko bi oni naručili robe ili ugovorili poslova s Hrvatskim firmama. Samo eto, mislim da vam ne moram pričati o političarima na ovim prostorima. (Dule, 26. april 2013 13:51)

još 1 ambiciozan strateg, da li je ovo dovoljno za ponovno formiranje juge kada propadne nato i potone hms eu :D
Ovo ce biti odlicno odradjen posao. Misljenja sam da bi Srbiji bilo potrebno bar 20 ovih MIGova 29. Radarski sistemi se podrazumevaju u sklopu sa S300. Mada kad bolje analiziram trenutno stanje nase armije ne mogu se oteti utisku da nam trenutno pored avijacije treba i nesto oklopa. Nesmemo se zadovoljavati samo sa kupovinom ovih aviona, moramo gledati da kupimo bar 100tinjak tenkova T90c mogu se kod Rusa naci po povoljnim cenama, bar dve tenkovske divizije da oformimo uz postojece T84 i T72.E sag kad se sve to uzme u obzir sta nam je potrebno dolazi se do onog sto je najvaznije a to je ljudski potencijal. Srbija ima nepodnosljivo malu armiju svega 30.000 ljudi, pa to je smesno. Potrebno je po meni podici brojno stanje na bar 100.000 ljudi ali zadrzati sistem profesionalizacije kao sto je trenutno sad. Misljenja sam da bi sa ovako naouraznom i uredjenom armijom ite kako bili jak i neupitan faktor na Balkanu. Sve to iziskuje mnogo novca, ako Srbija svake godine samo od nasih iseljenika u inostranstvu dobije oko 4 miliarde dolara pitam se sta je problem da se na godisnjem nivou za vojsku izdvoji jedna miliarda. Ako jedna Hrvatska koja je duplo manja od Srbije moze izdvojiti 800 miliona zasto Srbija nebi mogla duplo vise.(KNIN, 26. april 2013 11:07)
Link to comment

I prva nabavka MiGa 29 je bila vise politicka odluka nego sto je to bila zelja RVa. Pocetkom osamdesetih RV je trazio manji jednomotorni avion koji bi bio zamjena za MiG 21 i koji bi mogao koristiti infrastrukturu kojom smo raspolagali. Dugorocno resenje je bio razvoj Novog aviona.Bile su u opticaju razne price manje ili vise ozbiljne.

Edited by nautilus
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...