Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

^^^Nemoj praviti šprdnju sa generalom Klarkom.On topic: Da li se zna koji radarski sistemi bi bili uključeni u ovaj "posao".

Edited by wall
Link to comment
Iskreno, ne verujem da bi te bilo ko zvao da dodjes tamo, no hard feelings.
U tom slučaju:1. Zašto me pitaš da li sam nekada bio u Vrhovnoj komandi ako ne veruješ da bi me bilo ko zvao tamo?2. Kako fotografije sa vojnih vežbi za slučaj elementarnih nepogoda i prirodnih katastrofa potkrepljuju tvoju tvrdnju da uloga vojske treba da bude pomoć nastradalima u saobraćajnim udesima?
Link to comment

FonTelefon:Lepo si to prozeo, kao i mnogo toga u prethodnim postovima. Malo guglas, malo kvotujes modulirano, malo ti objasne ljudi sa kojima sedis & rodjaci iz VTI... Nije lose. Dosta strasti unosis, i to svakim postom sve intenzivnije, da bi dokazivao kako ne znam sta pricam. Moguce i da ne znam, ne sporim, ali i ti se na ovoj temi nisi bas dokazao. Zanemaricemo Juga i Djudjara, Gnata i Galeba, T33 i, sta sve kno bese, Novi avion, visecevne bacace... Ali, nekako, dosta si postao ostar u poslednjim postovima, bez da sam ti uputio ijednu ostru rec.Izgleda da te je nazuljalo nesto drugo. To sto sam bio kritican prema JNA? Sto sam se sa ocitom nezahvalnoscu odnosio prema idejama o cetvrtoj sili na svetu, hiljadama uspesno prodatih Galebova Gadafiju, vrhunskoj aerodinamici vrhunskog DOMACEG aviona Orao ili sto sam za Laste ustvrdio da su kovcezi koji ubijaju svoje pilote. Iako je pravilo ovog foruma da nema linkovanja na RL, da nisi nesto od svega licno doziveo? Zbog VTI veze?Kako god hoces drugar. S obzirom na teze koje iznosis, i kako to radis, siguran sam da od tvoje reci nece zavisiti nista u sistemu odbrane Srbije, i da ni ti, kao ni kolega Beowl, neces biti u prilici da date poslednju rec u restruktuiranju tog sistema koji Srbiju nadalje ocekuje. A gotovo sigurno necu ni ja. Tako da nam ostaje samo naklapanje na ovom topiku: inace, ovde nisam dosao da bih tebe ili drugog tigra ubedjivao u neku svoju istinu, kao sto si ti pokusao mene, vec da bih zbog nekih ljudi koji citaju ovo, ispricao ponesto od svog skromnog saznanja napabircenog po internetu i petparackoj literaturi, kao sto negde gore rekoste ti ili kolega Beowl. Skromno je to sve, znam, ali bolje stvari i veca znanja leze po univerzitetskim bibliotekama, pa ako nas put nekad tamo nanese i sretnemo se, onda cemo diskusiju nastaviti snagom tih argumenata.I, da, kako si me ti ono gore pseudokvotovao: nisam leteo T33, ne bih nikad seo u oldtajmer avion. Letim ponekad neke savremenije masine, novijeg datuma i sa manje sati naleta. Amaterski. Onako, iz petparacke literature.Pozdravljam te srdacno, kao i tvog kolegu Owla.P.s. zbog publike u daljim redovima: nisam Pere Urban.

Edited by Topola
Link to comment

Da se malo vratimo na izuzetan jugoslovenski avion SOKO Galeb G2. Evo naprimer kako je izgledao jedan italijanski avion, Aermaki MB326aermacchi-mb-326-k.jpgJugosloveni, iako susedi Italije, u to vreme gledaju malo dalje, uzore traze u britanskom Gnatu, od koga tek dasak inspiracije prebacuju u svoj Galeb56130_76785900_g2-3.jpgItalijani, dosta indisponirani ovakvim rezultatom, shvataju da su dosta omasili sa uzorima pa krecu razocarano da nude svoj avion svakome ko zeli da ga kupi. Svega desetak-petnaestak zemalja odlucuje da kupi taj avion, svesni i oni da su Jugosloveni nasli bolju inspiraciju u Gnatu... Maticna Italija postaje glavni korisnik, mada uspevaju da ga zavale i po kojoj saveznickoj zemljiraaf-telstars-mb326-08.jpgZa to vreme nas Galeb brani nase ponosno nebo, ne sluteci da ce stari britanski djak Gadafi prepoznati uzore, i odmah naruciti stotinak komada za sebe. Dobro, ne bas odmah, koju deceniju kasnije, ali tako je to u avijaciji, mora vreme da testira neke stvari...Gg2.jpg

Link to comment

Nemas pojma zvanicnu bezbednosnu politiku zemlje. G2 nikad nije bio klasifikovan kao skolski jursinik zato je i pravljen J21. Nasi Gnatovi nisu bio dvosedi ovo su jos kasniji razvoji. Uporedi ga i sa aerodinamickim resenjima na G4 i J22 da si citao pazljivo razumeo bi mozda sta znaci da nisu kopirali vec im je bio uzor za pocetak proracuna i modelovanja.Aermacciev model isto se primas kabina, uvodnici, resenja krila, kormila visine i pravca, preseci aviona od nosa prema repu bas zbog uvodnika su potpuno razliciti. Ako si ti pilot znanje aerodinamike i uticaja pojedinih resena na nju su ti katastrofalni. tad je bilo na desetin aviona bez strelastih krila sa dodatnim rezervoarima na krajevima. zato sam te i pitao za T33 da li si ga video uzivo nije bilo pojma da nasi iskopiraju poprecne preseke i kabinu sa njega ali sukopirali sklopove koji su bili vazni za to sto su G2 voleli piloti i mehanicari. Aermacciev model deli sa G2 pogonsku grupu iz istih razloga kod oba razvojantima i narucioca posla. Nasi avioni su nas razvoj uz kopiranje pojedinih sklopova ili su nam u razvoju nekih pomagali i strani partneri kao razvoj stajnogtrapa sa Francuzima. Zamisli glupe Italijane sto su platili Rusima deo razvoja i podeli ga sa Brazilcima za svoj avion.

Link to comment

Jel su ti bas tako rekli ljudi sa kojima sedis?Objasnili ti zvanicnu bezbednosnu politiku zemlje?I sklopove? Tj. kopiranje pojedinih sklopova koji su bili vazni? I aerodinamiku? Sve to?Ok, ako tako kazu ljudi, iz VTI & Zastave, ja povlacim rec. I odajem ti priznanje. Sve je kao sto kazes. Vazi?P.s. cekaj, sad sam procitao jos jednom: Gnat je, ustvari, bio uzor ne za Galeba G2 nego za Orla? To? A, ok, sad je sve definitvno jasnije... Gnat = Orao, da, da, otac, sin, iver, klada...

Edited by Topola
Link to comment

Opet nista nisi razumeo proces razvoja svih aviona u svim zemljama je slozen proces, jedna neprekidna akumlacija znanja nisu mogli sve odmah da primene i razrade sa kupljenih aviona. Bio je uzor za oba necu vise da ti ponavljam nije to slon ispod sesira. Gnat je skoro privatan projekat kompanije i dosta ispred vremena i solidno se pokazao. Tek da smo se u doba nasih razvojnih muka docepali bombonice Willy Messerschmitta imali bi smo pre 40 godina nas nadzvucni aviona ne bi tamo kod Tanga imali vlazne snove za Mirazima. A nije da nismo bili u dobrim odnosima sa Naserom.Ovi nisu iz vti gospodin kog sam pomenuo radio je na razvoju drugih podsistema naoruzanja. Ti prosto ne mozes da shvatis da su u razvoju tih aviona ucestvovali ljudi iz razlicitih institucija i da sam imam priliku koju sam iskoristio da saznam o necemu sto me interesuje od malih nogu od profesionalacakoji su proveli mnoge sate da isteraju nesto do kraja i da oni dobro znaju koje su kompromise morali da prave u izuzetno komplikovanom projektovanjui kako uskladiti sve sklopove i sta sve treba osvojiti za tehnologiju upravljanja, uvesti od komponenti za navigaciju komunikaciju. Stalno se ucilo pa G4 zahvaljujuci iskustvima sa J22 ima jednostavniji sistem upravljanja jer je bolje isprojektovan. Smesno je kad citas kako su entuzijasti sa diplomom oplelipo stajnom trapu koji je kao pretezak na MIG29M i kako je sklepan aviona, a sama konstrukcija aviona u odnosu na prethodna izdeljanija znatno olaksana visestruko vecom upotrebom kompozita pri cemu je ukupna masa aviona povecana radi nosenja vise goriva i vise naoruzanja. Da li nasi pametnjakovicizaista misle da su rusi pogubili planove od stajnog trapa ranijih verzija i da im je problem da ih naprave ponovo. Na medjunarodnim vojnim sajtovima se raspravlja kako novouvedenim vise ne chadi motor, koliko je povecana duzina zivota konstrukcije, kakve su sanse novih sa novim raketama i radarima u sukobu sa raznim pretpostavljanim protivnicima etc.Uskoro ce izlozba Partner 2013 nekoliko skolskih drugova mi radi u namenskoj industriji i srecem ih na izlozbenim standovima mogao bi da me brifujes da im objasnim kako to njihovo nista ne valja da oni nista ne izvoze i da neki od njihovih roditelja nisu izvezli vojne tehnologiju i citave fabrike u zemlje azije i afrike.

Link to comment

Izgleda da si u brzini kucao dok su ti diktirali Ljudi, pa si sve ovo malo konfuzno napisao... Ali, uspeo sam da rastumacim nekako, pa i da razmislim sta bih mogao da ti otpisem.Ne znam nista o bombonici, W.Mesersmitu, dokopavanju iste & Naseru, Tangu i vlaznim snovima, najpre. Ili si ti to nesto pogresno zapisao ili si opet cuo neku tajnu. Ako je o tome rec, daj detalje, molim te. Meni je nepoznata bilo kakva dalja veza nase post1945 avijacije i Herr Mesersmita, osim praske epizode testiranja ceske verzije Me262 za J(N)A, i Jumo motora iz te epizode koji i danas trune u depou muzeja na Surcinu. Dakle, daj sta kazu Ljudi, izgleda da imas neku istorijsku ekskluzivu u rukama.A sto se tice tog mukotrpnog osvajanja aeronautickih znanja u FNRJ/SFRJ, preporucujem ti neki od mojih postova od ranije o komesarima i inzenjerima u domacoj avijaciji. Ne znam sta su ti rekli ljudi, kakva je bila situacija sa.domacom, srpskom avijacijom, pre 1941. i gde smo tu stajali. Ako nisu, u tri reci: u evropskom vrhu. U Kraljevini Jugoslaviji (u ovom njenom nasem delu) konstruisali su se odlicni avioni, napredni za svoje doba. I smelo eksperimentisalo. I radili po licenci najmoderniji vojni avioni. I pravili svoji.Posle je dosla VTI faza, pa ste sve osvajali mukotrpno. I tu i tamo kopirali po koji sklop. U zavisnosti sta bi ko i gde uspeo da fotografise i slike dopremi u zemlju. Pa ste dobili dolare da se igrate ozbiljnih konstruktorskih biroa. I napravili fantasticn letelice koje su izazvale pomamu u svetu... I otvarali fabrike po Aziji, Africi i sire. Svaka cast.Da ne duzim, pozdravi Ljude-drugove iz Namenske i pozeli im u moje ime najiskrenije sve najbolje. Trebace im puno srece, s obzirom da je nedavno umro jedini istinski mag odredjenih konstrukcija i sistema oruzja sa ovih prostora. Posle njega, pitanje je ko ce i kako da.radi na tim proizvodima za koje se sad interesuju ovi treci iz Beowlovog ljubavnog trougla.I da: to malo sto je zaista prodavano i sto mozda i sad moze da se proda, kad bi samo umeli da ga samostalno sdelamo, a da nije iz avijacije, konstruisao je - Englez.Nas Covek.

Edited by Topola
Link to comment

Da vas malo prekinem: danas je bila na RTSu neka emisija o Zlatku Renduliću, nekadašnjem načelniku Vazduhoplovno-tehničkog instituta i čoveku koji je stvarao od nule RV posle rata.Diplomirao u Rusiji, magistrirao u Americi, doktorirao na Mašinskom fakultetu, bavio se projektovanjem Galeba G2, nabavkama i svačim.

Link to comment

ZR je možda i najpoznatije ime domaće vojne industrije, i još je "aktivan"http://tangosix.rs/2013/28/01/zlatko-rendulic-ne-bismo-napravili-novi-avion-sve-i-da-se-jugoslavija-nije-raspala/ovaj linak da povežemo sa fantazijama lažanjskog o arapima kojima se može utrapiti "gotov projekat". btw, ovu tvrdnju je izneo i u knjizi "avioni domaće konstrukcije posle 2sr" pre 17 godina.i sa konferencije prošle godinehttp://tangosix.rs/2013/18/02/predavanje-zlatka-rendulica-na-simpozijumu-100-godina-srpskog-vojnog-vazduhoplovstva/

Link to comment

@topolaja bih vrlo uzdržano koristio minića, pogotovo u ovim paušalnim ocenama "od 45e" kao da je ceo sistem tokova novca i preraspodele ostao nepromenjen sve vreme socijalizma.

Link to comment
"четврта најмоћнија војска на свету"
хахаха какво лупање и булажњење
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...