Jump to content
IGNORED

Nostalgija


MrX

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Zapisivao sam svaki trening nakon 20. godine života, a još kao igrač odlazio sam na trenerske seminare i izazivao čuđenje budućih kolega. I danas koristim neke stvari sa predavanja koja sam slušao u Kragujevcu 1987. kada su predavali Ćosić, Nikolić, Đurović i Trninić,“ rekao je, između ostalog, Obradović za Večernji list.

 

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...
 
U kom smeru ste tada krenuli? - Bio sam tri godine trener juniora Zvezde, pa prvog tima Radničkog, a posle toga pomoćnik Žeravici u radu sa prvim timom Zvezde. A mogao sam da radim samostalno u nekom klubu Prve lige. Međutim, za mene je Ranko bio veći od svih klubova. I posle toga sam, u maju 1986. godine, dobio poziv iz Splita, iz Jugoplastike. A kad su pitali Žeravicu za mene on im je samo rekao: „Bolji je od mene"...
 
Kako su vas dočekali u Splitu? - Na splitskom aerodromu sačekao me je sekretar Jugoplastike Josip Bilić sa „renoom pet". Vozili smo se i pričali... Kad auto stade. Nema benzina! Tada pomislim „Gde je dođoh. Ovi su siromašniji od mog Ušća". Pri dogovoru o plati nisam zatezao dogovor, a u vazduhu se osećala njihova sumnja u moje mogućnosti.
 
I šta ste učinili? - Znao sam da ne može da se napravi ništa veliko, ako nema hrabrosti, a imali smo je i ja i igrači. Naterao sam ih da poštuju vrednost svake izgubljene lopte, svakog lošeg poteza. Prekidao sam svaku akciju kad pogreše. I naučio sam ih da pobeđuju. Bili su ekipa sa religioznom predanošću igri. Imali smo stotine uigranih akcija. Menjao sam sastav do formiranja tima od dvanaest „komandosa": Perasović, Pavićević, Sretenović, Naumovski, Ivanović, Naglić, Kukoč, Tabak, Rađa, Savić, Sobin i Tomić. Kukoč je bio najbolji i najmlađi. Van igre je nosio i tuđe torbe... 
 
Kako ste dočekani u Minhenu? - Na taj finalni deo šampionata Evrope stigli smo, po proceni rivala, Arisa, Makabija i Barselone kao autsajderi. U svim rasporedima i u svim pričama bili smo četvrti. Evo jednog primera: četiri sata je trajao sastanak, odnosno borba, Makabija i Arisa ko će od njih da nosi svoje, žute dresove, a zaboravili su da smo i mi žuti. Toliko su nas potcenili. A u prvom meču smo slistili Barselonu, a u drugom Makabi. I tada mi je profesor Aca Nikolić, koji je bio uz mene, rekao veliku istinu: „Ovo je jako veliki rezultat. Sad ćeš svima smetati. Ostaćeš sam"... I to je tačno...
 
I kako ste to proslavili? - U Minhenu nikako. Svi smo ostali bez energije. Bili smo jako istrošeni. Nismo imali snage za radost. Spakovali smo se u tišini i pošli na aerodrom. Čekao nas je put za Split. Pilot me je pozvao u kabinu da popijemo viski. Bio mi je toga dana trideset šesti rođendan. Pilot je tada, radio-vezom, pitao dežurnog: „Kakvo je vreme u Splitu?", a ovaj mu je, gotovo ljutito, kazao: „J... vreme. Nemate gde da sletite. Ceo Split je na pisti"...
 
A dve godine kasnije taj uspeh je ponovljen... - I 1990. smo bili prvaci Evrope. Bila je to naša nova radost, ali meni je srce više zaigralo nekoliko godina kasnije kad su me Splićani baš očarali. U Split sam, u onim ratnim godinama, došao sa Panatinaikosom i pobedio Jugoplastiku. Kad je utakmica završena, čuo sam aplauz. Nisam znao kome je namenjen sve do trenutka kad je aplauz prerastao u ovacije meni. Shvatio sam. Nisu me zaboravili. Taj gest publike naterao mi je suze na oči. To mi je veće priznanje nego svi aplauzi posle osvajanja dve titule prvaka Evrope. 
 

 

Edited by yolo
Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...