Jump to content
IGNORED

Iseljavanje u Irsku


Ledja

Recommended Posts

Hvala vam🤗

 

Da, Hrvata ima bas puno tamo, zamenili su Poljake😄 imaju vec i po nekim lancima odeljke sa domacim proizvodima. Njima je doduse mnogo lakse otici, jedna vreca sa prnjicama, par stotina evrica u dzep i put pod noge, pa tamo nadju posao, koliko sam slusala iskustva za nedelju dana vec rade nesto. Za nas je ipak potrebna veca procedura, neophodno je da vec odavde pronadjes poslodavca koji ce zeleti bas tebe. Doduse, mi smo sa porodicom, i nije da bas idemo trbuhom za kruhom, ipak smo zeleli neki siguricu. Ali svakako ohrabruju sve te price koje sam slusala/citala ovih meseci. Vecina je prezadovoljna i jedini zal je sto nisu otisli ranije😄 Meni je malo frka kako ce se klinci privici, cura je sad krenula u skolu i vec kuka kako ne zeli da napusti svoje drugare i nastavnike, a mladji je jos u vrticu. Jos uvek su mali, ali su veoma socijalni, i znam da ce im u pocetku biti tesko dok malo ne savladaju jezik i steknu drugare. Takodje, mi svakog vikenda imamo druzenje sa prijateljima i oni to obozavaju, pa ce nam svima to malo faliti, ali citajuci kako su Irci druzeljubivi (a i mi smo☺️), nadam se da cemo brzo srediti i tak socijalni aspekt🙂

Za pocetak, prvi izazov ce nam biti trazenje stana, jer je trziste nekretnina bas slabo, nista se ne gradi, a stalno pristizu ljudi. Za jedan stan se prijavi i njih 30-ak, ako ne i vise, pa ko ima srece. Samim tim i cene su skocile, u Corku se ne moze naci ispod 1300 evra dvosoban pristojan stan. Ima manjih gradica oko Corka ili prigradskih naselja, ali ne znam kakva je situacija tamo zbog skola i svega. Cork je otrpilike kao Novi Sad, bas po meri🙂 

Link to comment

znam da je bivsi kolega otisao sa porodicom (ln headhunt), ista prica - prvo otisao on dok nije sredio sta je imao pa dosli njegovi naknadno

 

i jos par bivsih kolega poznanika, sto za amazon sto za majkrosoft i ostale ali single pa tamo valjda svi zive u istoj gajbi.

 

 

Edited by extragluv
Link to comment
5 hours ago, fargo said:

(.....) Ja se osecam oterano iz svoje zemlje (.....)

 

 

Kako si ovo dobro formulisala. Tužno jeste ali jbg, volim kad vidim lepo napisanu rečenicu i osetim je.  :) 

 

 

Link to comment
  • 2 months later...

Stigla muzu viza!😃 Deca i ja cemo sacekati jos mesec-dva, ali to je to🙂 Idemo stvarno!

Btw, Irci se ponudili da plate sve troskove preseljenja, karte, agencije za porez, stan, skolu, onda savetnike oko osiguranja, penzije... Muzu bude placen hotel dok ne nadje stan

Divan osecaj, kad znas da ce neko da se zauzme oko tebe. To nam je prvi put u zivotu, ovde se smo dobrano iscimalo oko bilo cega sta smo zeleli da uradimo.

Svakako obecavajuci start🙂

Link to comment

Haha, dogovoreno. Kazem muzu cim stigne da krene da fotka (ili bolje ne, ipak ce biti sam tamo neko vreme😄)

 

Hvala vam❤️

Da, svakako ce barem probati nesto od njihovih sportova, pa ako im se svidi sto da ne🙂

 

Link to comment
  • 1 year later...

Imam pitanje za ljude koji znaju irske zakone.

Kakva je procedura u irskoj oko zdravstvenog osiguranja: da li to poslodavac placa ili mora radnik to da plati kroz privatno osiguranje?

Koliko se oduzima od bruto plate na zdravstveno u Irskoj?

Znam da su u Irskoj niski porezi za nize bruto plate ali nisam primetio da u to ulazi zdravstveno osiguranje.

Link to comment

Zahvaljujem na odgovorima.

Nasao sam ja taj kalkulator za bruto-neto plate u Irskoj ali nigde ne pise konkretno da je to za zdravstveno osiguranje. Da li to spada pod Universal Social Charge?

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...