February 14, 201412 yr Otvaram jedan topik da ne bih otvarao dva. :) Uglavnom, tamo sam kraj marta, početak aprila po 3, 4 dana oba grada. Ako je neko bio, acceptujem svaki hint u vezi bilo čega, šta god da se mora videti a možda nema po vodičima i sl /pa i ako ima/, čime ću se svakako opskrbiti ovog puta na vreme. I bliža okolina dolazi u obzir. Ali nekako napisana reč nekoga sa iskustvom uvek mi je bila najrelevantnija i svrsishodnija. Thank you, arrigato, grazias...
February 14, 201412 yr Sad sam, za Novu godinu, bila u Lisabonu, fenomenalan grad. Lep je, ali na neki raspadnut način. U centralnim neturističkim delovima svaka treća zgrada je napuštena, sve se izdaje, prodaje, zvrji prazno. Slična je atmosfera kao ovde. I ljudi su slični, samo je lepše. Piće nije skupo, ni hrana. Mi smo šetali po ceo dan pa onda opet uveče, ali grad je poprilično brdovit, gde god da kreneš ideš gore-dole, tako da se pripremi. Ali svuda su tramvaji, busevi, minibusevi i metro stanice (papirne kartice na dopunu važe za sve vidove prevoza, kupuju se na automatima u metrou) tako da je to spas. Prvi dan smo se spustili kroz Santos kvart do reke i šetali ceo dan do Belem tvrđave i nazad, sve vreme uz vodu. Bio je ludilo sunčan dan (nažalost, ispostavilo se jedini) i tu rutu preporučujem, ako ništa drugo - ravno je skroz. Može se jesti u nekom od restorana u Doca de Santo Amaro (to je nešto kao ovo naše gde je Frida, ali veći je izbor restorančića), proći ispod mosta sa pogledom na statuu Isusa. Ima usput i neki muzej elektrike u bivšoj termocentrali, to je simpatično za kratak obilazak i besplatno je. Skroz na drugoj strani, uz vodu, i jednako atipični Lisabon je lokacija gde je bio Expo '98. Tu je akvarijum, muzej nauke, tržni centar, žičare, isto fino za šetnju. Nije loš akvarijum, ja sam očekivala neko ludilo, ali lep je. Expo Centralni delovi (Baixa, Chiado) i uz njih Alfama na desno i Bairro Alto na levo su onaj Lisabon kakav ljudi zamišljaju. Mi smo samo jednom išli u Alfamu, obišli tvrđavu, ali nekako nam je bilo previše klasično-turističko. Mada žao mi je što nismo malo detaljnije istražili. U centru je šoping, knez mihajlove i gužve... Bairro Alto je prepun barova, studentarije i dilera hašiša, stalno je gužva (i nedeljom i 1. januara i 2. januara..), ali dobra stvar ko ne voli je što je kvart ispod, Bica, isto to, samo praznije, više za lokalce, alternativce, malo starije. Super su barovi, tiše je i opuštenije. U ulici u kojoj je elevador, uspinjača. Mi smo našli jedan koji je puštao dobru muziku i samo smo tamo išli (ne znam šta da mislim o tome) Bica Dole uz železničku stanicu ima jedna ulica sa klubovima, ali oni se otvaraju uglavnom oko 01:00, pa smo samo jednom povučeni nekim Francuzima zašli tamo. Ali u toj ulici (lokalci je zovu pink street zbog boje asfalta ili pločica - jer svuda su pločice-kaldrma) je i Sol e Pesca, bar u kome služe ribu iz velike selekcije konzervi, uz dobar hleb, pivo, domaće vino. Može da se svrati i na piće samo, a ljudi se smenjuju velikom brzinom, zahvaljujući Bourdainu i trip advisoru. Ali nije loš ni taj kvart, meni se svideo i predveče kad je još pust. Noću je garant krcato. Nismo mnogo hranu istraživali, često smo jeli ne u unapred planiranim mestima nego tamo gde crknemo od umora, u najbližem tourist trap-u. Pekare-poslastičarnice (pasticceria) su mi bile iznenađenje. Stvarno su im lepi svi ti kolači, hlebovi, peciva. To mi najviše nedostaje. Jeli smo i bifana sendvič sa svinjetinom, isto Bourdain preporučio - hleb, meso i socijalni senf, a nikad bolja stvar. Bifana I Ginjinhu smo probali, višnjevača ko višnjevača ali nije loše drmnuti je usput. Nisam stavljala linkove, ali ako treba neka još informacija, pitaj. Ovaj blog sam videla po povratku, deluje kao dobar izbor auxpaysdesmerveilles.wordpress.com/2013/10/23/where-to-go-in-lisbon/ Pogledaj i Bourdaina na youtube-u kad je bio tamo, a imaš i ovde u arhivi temu o Lisabonu, ja sam iskopala pre nego što sam išla. Ima i trip advisor aplikacija za android, ako ništa drugo zgodna je zbog mape, i cela može da se koristi offline. E da, izvinjavam se zbog instagram fotografija, tako mi je bilo najlakše.
February 14, 201412 yr Author Tazzo, hvala ti puno na informacijama i vremenu, dva puta sam pročitao :) To što je brdovito meni samo plus... Nadam se, vidikovci neki, a i daje neku atmosferu. Te pekare ću obavezno probati, na testu bih mogao da živim, a vala i Bifanu. Pretraživao sam teme da li ima nešto postojeće, ali nisam našao, valjda sam samo preleteo pogledom, arhiva mi nije pala na pamet.
February 14, 201412 yr Vidikovci nisu problem, ceo grad je vidikovac, vidici su svuda :) Edited February 14, 201412 yr by tazza
February 14, 201412 yr Author Vidikovci nisu problem, ceo grad je vidikovac, vidici su svuda :) Dakle bio sam u pravu ;) Quote-ovi sjebani btw. :D Edited February 14, 201412 yr by Glas RazumaN
February 15, 201412 yr U Lisabonu bio 2001. Prvi dan mi se ucinilo da sam jako daleko od kuce i ostatka Evrope (jer u tom trenutku to i jeste bilo najdalje sto sam ikada otisao), ta melanholija i sporost mi je bilo nesto sasvim novo. Sto se samog grada tice, Bairro Alto je bio najbolji za izlaske, Alfama najromanticnija, Baixa nekako najusminkanija. Jedi pasteis de Belem, to mi je jedna od omiljenih poslastica. Ovo sve +1.
February 15, 201412 yr mozes na koridu i u lisabon. btw, ako budes isao na grob ante pavelica, mozes li da pogledas da li jos uvek stoji u knjizi utisaka ono sto sam napisao prosle godine, javicu na pm za datum i sta sam napisao
March 31, 201412 yr Author Od tri dana u Lisabonu vreme nas je upropastilo. Danas nas u Sintri uhvatio pljusak pokisli ko zečevi. Pljusak na stranu, kiša padala ceo dan, vetar ubija. Sa Sintre smo bukvalno pobegli vreme je bilo haotično. Popizdeo... Evo nas doma pa ćemo uveče u šetnju i na avion u 6.30... Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4
April 1, 201412 yr Ima onaj lep kraljevski letnjikovac u Sintri, gomila finih soba sa umjetninama, mogli ste tamo da zbrisete od pljuska.... Kakvi su utisci iz Madrida i Lishboe?
April 1, 201412 yr Author Evo me u Ženevi, pišem kada se vrnem... Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4
April 1, 201412 yr Ima onaj lep kraljevski letnjikovac u Sintri, gomila finih soba sa umjetninama, mogli ste tamo da zbrisete od pljuska.... Ima i onih tunela i bunara u Quinta da regaleira. Tamo je i po lepom vremenu malo jezivo
April 11, 201412 yr I meni je Barsa bolja. Lepsa svakako, a i evropskija. Za njih ostatak Spanije veli da su "afrancesados", tj pofrancuzheni. "pariski konjusari" :D
June 8, 201412 yr Nadjoh neke "jeftine" avio karte za Lisabon na flytap.com, za 215e povratna iz BGa, sto je prilicno jeftino cini mi se. A moze i pristojan smestaj da se nadje za nevelike pare na airbnb. Planirao sam da idem poslednje nedelje septembra i prve oktobra. Kakvo vreme bude obicno tamo tad, tj. vredi li ici tad (mada kapiram da je dobro ici bilo kad :))?
Create an account or sign in to comment