February 14, 201412 yr nema potrebe i nemas vremena da ides po okolinama. i jedan i drugi grad su spektakularno dobri. bio sam prosle godine 7 dana u madridu, sa porodicom, tako da su nam aktivnosti bile vezane za decija interesovanja: stadion reala - ulaz oko 20 evra, ali se isplati, jer se ima stosta videti, ukljucujuci i silazak na svetu travu parque de la atracciones (nesto kao diznilend) - ulaz sam zaboravio koliko je, ali recimo 40-50 evra, luna park za decu i odrasle, preporucujem. zoo sa akvarijumom i dresurom delfina - proporucujem parque del retiro - park u sirem centru grada, kristalna palata mi se najvise dopala, mi nismo imali srece sa vremenom, jer je padala jaka kisa bili smo u nekom children friendly hotelu u sirem centru grada, prenociste sa doruckom, udobno, klopa dobra i raznovrsna. rucak i vecera po gradu, od 10-15 evra po osobi, sto si blize centru to dobijas manje na tanjiru, ali i te najmanje su dovoljne. glavni utisak je da su spanci izuzetno obzirni i tolerantni prema deci i decijim potrebama, sto npr. nemci bas i nisu. u lisabonu sam bio nekoliko puta poslovno, na nekoliko dana. uzimao sam sightseeing bus (oko 15 evra za ceo dan) i silazio na mestima koja su mi se dopadala. ali, gde god da sidjes ne mozes da omanes... pitaj za konkretne stvari... Edited February 14, 201412 yr by Parsons
February 14, 201412 yr Nisam bas veliki strucnjak ni za jedan od navedenih, ali bilo do jaja u oba grada. Madrid ima muzeje, jebe kevu. Ajde Prado, nego to Reina Sofia, to Thyssen. Najzanimljivije cetvrti uvece su mi bile Chueca i Lavapies. Sve u svemu dobar grad, mozda ne osvaja na prvi utisak, vise je nekako acquired taste. U Lisabonu bio 2001. Prvi dan mi se ucinilo da sam jako daleko od kuce i ostatka Evrope (jer u tom trenutku to i jeste bilo najdalje sto sam ikada otisao), ta melanholija i sporost mi je bilo nesto sasvim novo. Onda sledeci dan isporucise Slobu i Sloba na svim naslovnim stranicama, a u hotelskoj sobi dokumentarac o Otporu sa sve nekim poznatim licima iz RL. Tako da se kuca onako bas priblizila. Sto se samog grada tice, Bairro Alto je bio najbolji za izlaske, Alfama najromanticnija, Baixa nekako najusminkanija. Jedi pasteis de Belem, to mi je jedna od omiljenih poslastica.
February 14, 201412 yr Hvala oboJci. ™ stadion reala - ulaz oko 20 evra, ali se isplati, jer se ima stosta videti, ukljucujuci i silazak na svetu travu Tamo sam, čisto da mogu da pričam da sam bio i na Nou Kampu i na njemu. Šalu na stranu, kamp nou je bio dranje tipa 25e ali je stvarno vredelo. parque de la atracciones (nesto kao diznilend) - ulaz sam zaboravio koliko je, ali recimo 40-50 evra, luna park za decu i odrasle, preporucujem. Sa tom ulaznicom sav sadržaj dostupan? uzimao sam sightseeing bus (oko 15 evra za ceo dan) i silazio na mestima koja su mi se dopadala. ali, gde god da sidjes ne mozes da omanes... Klasika, busevi idu u određenom intervalu, ti izađeš gde hoćeš pa hvataš sledeći? I to ću svakako da odradim. Hvala još 1.
February 14, 201412 yr Matori, što se tiče Madrida, prvo što bismo preporučili, onako na prvu loptu, jeste putovanje žičarom (Teleferiko), poseta Pradu (koliko se sećamo, ulaz par sati pre zatvaranja je besplatan, nismo samo sigurni kojim danima) i, naravno - korida! Na koridi čovek oseti autentični Madrid ... Iznajmljivanje jastučeta za sedenje je jedan evro ... Zbog velike jagme, dobro je karte za koridu kupiti preko neta, podižu se u jednoj agenciji nedaleko od stadiona ... Sezona traje od marta do oktobra ... Edited February 15, 201412 yr by stoka
February 15, 201412 yr Koliko traje prosečan "event" u koridi? Zvuči super cool ali ne mogu baš da sedim tamo 3 sata, za to vreme prepešačim i vidim boga oca. :) Ipak smo po 3, 4 dana u oba grada.
February 15, 201412 yr Koliko traje prosečan "event" u koridi? Zvuči super cool ali ne mogu baš da sedim tamo 3 sata, za to vreme prepešačim i vidim boga oca. :) Ipak smo po 3, 4 dana u oba grada. oko dva sata traje prosečna korida ... Madrid, kao i svaka normalna metropola, ima funkcionalan metro i ako se dobro isplanira putovanje, može se obići jako puno stvari. Samo treba uza se imati mapu metro stanica, koju prethodno valja dobro proučiti da se zna na kojoj stanici je koja znamenitost ... Naravno, kupi se dnevna karta za neograničeni broj vožnji u javnom prevozu ... Edited February 15, 201412 yr by stoka
March 28, 201412 yr Top 3 znamenitosti Madrida: 1. Muzej El Prado 2. El Prado Muzej 3. El Muzej Prado Magija! <3 O ostalom kad se vrnem, sutra u Lisabon... Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4
March 31, 201412 yr uploadfromtaptalk1396031857815.jpg uploadfromtaptalk1396031882267.jpg uploadfromtaptalk1396031919619.jpg Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4 Na prvoj fotki je deo Retiro parka. Setnja istim je bogovsko, nepregledno uzivanje. Reina Sofija pre Prada, za nijansu. Sedaj u Renfe voz, za pola sata si do Toleda. Prosetaj staarim utvrdjenim gradom, udisaces nekoliko stotina godina istorije i verskog suzivota&fajta. Tu lezi El Greko. Preko puta je Sahrana grofa Orgaza. Posmatranje te slike duze od deset sekundi ostavlja ozbiljne posledice po umetnicki i estetski ukus te razbukti svaku mogucu emociju, nedeljama nakon toga se dovodis u red. U Lisabonu u Bairo Alto na fado. U bulevaru Markiza de Pombala na rakove.
April 9, 201412 yr Elem, ajde da probam da budem kratak. Madrid - ne mogu da kažem da je grad spektakularan, ali smo se svakako lepo proveli. Ja sam teški meteoropata, na mene vreme jako utiče. A svaki dan je bio opako oblačan, sa konstantnim vetrom, i povremenim kišicama. Jednostavno, to me čini jako nervoznim i ne mogu da uživam u okolini, nisam opušten, i utiče mi verovatno na globalni utisak. Imali smo tamo 4 skoro cela dana, ali pošto nas je čekalo i 3 dana u Lisabonu, nismo hteli da preterujemo sa naporima i celodnevnim šetnjama od čega noge otpadaju koliko god da si "spreman". Možda smo se i malo previše ulenjili, pošto smo spavali do tipa 12, al ajde. Što se tiče znamenitosti, El Prado mi je bez konkurencije, bili smo dva puta. Drugi put je bila dilema da li Reina Sofija ili Prado, ali nama je u Pradu toliko lepo bilo da smo lako doneli odluku. Možda je pogrešna, slabo sam obavešten šta tamo ima i šta smo propustili, znam da je gernika tamo. Ovo nam je jednostavno bila sigurica. Pored NEVEROVATNIH slika Ticijana, De Goje, El Greka, Rafaela (koji mi je No. 1, prvi put sam se uživo sreo sa njim u Vatikanskom muzeju), oduševili su se Mensk i Madrazzo. Ovaj drugi pogotovu i već gledam kako neke reprodukcije da nabavim za spavaću koju krečim za koji dan. Obišli placa major tj glavni trg, bili smešteni 10 metara od Puerta del Sol glavnog trga koji je ništa specijalno ostim što je upravo to, polazna tačka, mesto nalaženja i neki centar zbivanja, al eto. Retiro park je must ne see već provesti vreme, prelepog zelenila, kristalna palata sva u staklu, jezerce ispred, idila. Veliko centralno jezero, statua Alfonsa 12 okružena lavovima, ceo dan smo tamo bili, super je. Vozili se telefericom, tj žičarom, ništa specijalno, preko nekog dosadnog dela grada i neke šumice doduše jako lepo skockane, dosta off road bajkera. Nisam spomenuo Kraljevsku palatu, više od 50% odaja otvoreno za javnost, lepo je videti taj raskoš, svaka soba je drugačija, drugi materiji, drugi fazon, drvo, porculan, mermer predrkano je, otmeno, preskupo, klasično iživljavanje kraljevsko iživljavanje :) Vozili smo se dva dana sa city tour busom, cool je, frekventno, može da se koristi i kao gradski prevoz, 25e 2 dana karta, 21e dan, glupo je ne kupiti i korisno ako ste kratko tamo kao i mi. Bili smo i u najstarijem restoranu na svetu. Ušli unutra, hteli čak i da potrošimo osetne novce na "najbolje pečenje na svetu", ušli unutra, ali nisam skontao da li je to atrakcija, ljudi prolaze, defiluju, sve odiše atmosferom "ne sedaj, odlazi", pa smo to i učinili... Hteo sam na koridu, nije je bilo u našem terminu, to mi najžalije. To je ukratko to, nisam iskreno raspamećen ali mi je bilo lepo. Dosta sam već dosta proputovao i provaljujem kako mi je jako teško oduševiti se gradovima posle Tokija, Rima, Istanbula i Štokholma npr.. Valjda je to i normalno. Pri tom, Madrid za razliku od Lisabona (o kome neki drugi put) je nekako više moderan i urbaniji, ulice su klasične, raskrsnice i sl, dok je npr Lisabon na brdima, uske ulice (nije da ih nema u Madridu), kaldrma, ima malo više taj neki srednjovekovni prizvuk, dvorac na brdu, stari tramvaji koji furaju okolo, daje sve neku atmosferu zanimljiviju. Kao što rekoh, ne mogu da kažem da smo ga baš prešli uzduž i popreko, možda mi je utisak varljiv. Aj dok sam već tu... Lisabon, kao što rekoh, mnogo zanimljivi iako opet imamo totalni debakl sa vremenom na 2 i po dana, pošto nam se put busom otegao i legli smo u 10 ujutru i probudili se u 14h da ipak barem malo iskoristimo dan. Opet smo imali super smeštaj, jako blizu dešavanja. Odmah na brdu pomenuti zamak Svetog Đorđa sa koga se pružaju prelepi pejsaži Lisabona. Na putu do njega, zanimljiva katedrala "Se". Bili smo jako blizu reke Tagus, i dva ogromna trga, jedan ispred Narodne Biblioteke i drugi uličicu dalje, plaza de figueira. Od njih se ide ulicom Rua Augusta koja je klasična "knez Mihajlova" svakog grada puna turista, i kojekakvih uveseljivača naroda (onaj sa balonima sa slike je iz te ulice) i izbija direktno na jako prostran Trgovački trg, tik do vode. Drugi dan smo otišli busom do tvrđave Belem na samoj obali, meni liči na veliku čizmu. U okolini Belema jako lepa i grandiozna zgrada Manastira Džeronimo (gotika... <3), preko puta takođe jako lep park... Nismo išli po muzejima i sl... Probao sam što valjda tazza reče, Bifanu, valjalo je. Valjda je to to, možda sam nešto zaboravio. Treći dan idemo na SIntru, mesto na brdu gde su kraljevi gradili svoje vile i dvorce za letnju dokolicu. Kiša pada ceo dan, magla, vetar, havarija. Idemo nekako do biletarnice i levo je Maorski zamak, kraljevska rezidencija Pena. Kupili smo kartu za Penju jer je maorski zamak mnogo privlačniji, tj tvrđava, ali je na otvorenom a napolju je smak sveta. Karta za Penju 14e, DRANJE. Lepo je videti, ali je ipak previše. Obišli smo ga za nekih 20ak minuta, 30 max, malo je soba a i male su, i nije da je neka tura. Pri tom, dvorac je jako lep spolja, ali vidljivost je bukvalno bila tipa 10 metara + kiša + vetar, ma strašno. Nismo imali izbora, spustili se u sintru u piza hutt i čekali prevoz do Kabo Da Roca, najzapadnije tačke Evrope. Bez konkurencije najbolje nešto na celom putu, nepregledni okean piči i udara u stene, vetar toliko duva da ako stojiš u mestu - pomera te, ali bez obzira, sat sam se muvao tamo iako i dalje kišica prcka i vetar kida, malo je i dalo na atmosferi... Na povratku prošli kroz Estoril i stali u Kaškaišu, zanimljivom mestu na samoj obali okeana, prošetali smo tamo par sat, lepo je. Leti sigurno 10x lepše. Bem li ga, umorih se od pisanja, verovatno mi je nešto promaklo. Sve u svemu, sa obzirom na uslove, i vreme, lepo smo se proveli i manje više sve bitno videli. Bili u Ženevi takođe dobar deo dana, pošto smo presedali tamo, ništa specijalno osim što je sve specijalno neopisivo skupo, SVI su lepo obučeni, SVI su namirisani i to lepo, i grad je skockan da ne može da bude skockaniji.. Ako nekome trebaju Top 10 vodiči za oba grada, rad sam zajmiti, koristili su, a imam ortaka koji mi krade knjige u pola cene. :D
April 10, 201412 yr Malo je cetiri dana za Madrid, bas zbog muzeja (Prado i Reina Sofia). Svaki vredi dva dana. A jos nisi obisao Toledo, to je pet. Madrid-Lisabon, ima voz ili avion?
Create an account or sign in to comment