January 9Jan 9 Ja sam i dalje prilično siguran da mi se ulcerozni kolitis aktivirao jer su mi tog leta uporno lečili gnojnu anginu oralnim antibioticima, pa kad skoro mesec dana nije bilo pomaka, konačno se smilovali da mi daju injekcije Longacefa, koje su rešile problem za par dana. Moja mama (lekar inače) je bila u fazonu da bi mi pre 20 godina odmah dali injekcije bez previše razmišljanja.Inače, i ja sam uvek pre za hemiju nego za prirodu™ Edited January 9Jan 9 by Halvard
January 9Jan 9 4 hours ago, Valk said:Antibiotici su kod nas ipak u korektnoj upotrebi, za razliku od nekih drugih država.Malom sinu moje prijateljice je u Grčkoj na moru puklo slepo crevo, hitno su ga operisali u Solunu.Sve ok osim što je dobio antibiotik da pije samo tri dana. Dok je došao do Srbije, teške komplikacije, pravac IMD, naši se lekari za glave hvatali. Ako se dobro sećam, i neki naši forumaši koji su koronu ležali po nemačkama su ga nagrabusili po pitanju lekova... Ja volim tu vrstu farmacije, šta ću.To jeste, antibiotici se ovde ne daju refleksno, a pogotovo ne kod dece, što samo po sebi zaista nije loše. Međutim, posle jedne situacije sa ćerkom, koja se upravo zbog toga zakomplikovala jer je žena pedijatar uporno pokušavala da izgura tu neku svoju doktrinu sve dok nismo zaista morali na kraju da odemo u bolnicu da bi bilo urađeno sve što treba (što se pokazalo kao vrlo dobra odluka i praktično u poslednji čas), sam malo više uzela stvari u svoje ruke i radila po svom osećaju tj. detetu prepisivala antibiotik i generalno lekove kad ja mislim da treba, mada sam se i ja trudila da to bude što ređe (a trenutno se i ne sećam kada je to bilo poslednji put).I pored toga mislim da je ne mali problem što se često ne uzme na vreme (za sebe ili za dete, jer život) dovoljno vremena (i TLC) da priroda uradi svoje. Lekovi ili ne.
January 9Jan 9 5 hours ago, Valk said:Antibiotici su kod nas ipak u korektnoj upotrebi, za razliku od nekih drugih država.Malom sinu moje prijateljice je u Grčkoj na moru puklo slepo crevo, hitno su ga operisali u Solunu.Sve ok osim što je dobio antibiotik da pije samo tri dana. Dok je došao do Srbije, teške komplikacije, pravac IMD, naši se lekari za glave hvatali. Ako se dobro sećam, i neki naši forumaši koji su koronu ležali po nemačkama su ga nagrabusili po pitanju lekova... Ja volim tu vrstu farmacije, šta ću.To je sad nova moda koja je stigla i u Srbiju. Tako je Luksijeva dr ga tri nedelje lecila od nekog sinusitisa, pa se uradi krv, pa u krvi granicno limfociti samo CRP vise povisen ali to je slika jelte virusne infekcije i sam pocetak bakterijske infekcije, nije za antibiotik pluca ok, nek udise hipertonicni rastvor soli i evo vam preparat za imunitet i marisol. I tako mi jos bili u medjuvrmeenu, ista prica.Kad sam trebala da ga vratim u obdaniste, vidim saren mi, ali ipak 3 nedelje je on tako lecen i lecen pa ajde mozda moze nazad, ova dr se podesi na odmoru i ja ga odvedem kod Zutica za pregled i potvrdu. Tamo dr Gacesa samo sto nije pao sa stolice, nos upaljen pun zelenog sekreta (ova to nikad nije videla) i jedno uho pod kompletnom upalom. Dao mu antibiotik, rekao mi pet puta da ga ni slucajno ne vracam u obdaniste, proverio mu sluh koga nije bilo na upaljenom uhu i neubedljivo mi rekao da se to uvek vrati posle upale (vratilo se, ali nije bas uvek).Ja sam izasla zelena od muke a on samo sto mi niz stepenice nije vikao gospodjo molim vas i bar nedelju dana da prezdravi....Problem sa tom pricom sa antibioticima je da su prosecni dr slabo opremljeni znanjem da procene kad ipak jeste za antibiotik. Tako se razne nepotrebne komplikacije desavaju, a za koje ih po pravilu dupe boli eto nesto malo manje nego meni kad ispadne casa i razbije se.
January 9Jan 9 Kako prosečni doktori da budu loše opremljeni zananjem da procene kad jeste a kad nije za antibiotik Nije nova tehnologija, 100 godina su tu.Problem sa decom je što se stanje može preokrenuti brzo. Ne znači da hoće, nego da postoji mogućnost da pređe tu granicu za intervenciju (pa i antibioticima) jako brzo. Dosta brže se razvija klinička slika nego kod nas. Jedan pregled sve ok, za dva dana bronhitis. Naročito se brzo situacija menja kod beba. Za par sati doslovno.Takođe, ORL za odrasle nije upoznat sa dečijom anatomijom. To sam čula od pedijatra žaleći se da mu se od ORL-a (generalnog, za odrasle) stalno vraćaju deca sa terapijom antibioticima jer dečije uho ima crvenkastu membranu, ali to je kod njih fiziološki nalaz. To specijalisti za odrasle uši ne znaju, njima je crveno odmah upala, što nekad može biti tačno, ali često i nije. Ne kažem da je tvoj konkretno slučaj takav @Mel , samo da često jeste.
January 9Jan 9 Meni je toliko zlo od tih promašaja lekara kad se radi o antibioticima, da je bolje da ćutim. I jednog forumaša smo izgubili zbog toga.
January 9Jan 9 Radi li više iko ikad antibiogram?Inače, apoteka Igor u Resavskoj, ako nešto ne možete da nadjete u drugim apotekama zovete/idete kod njih. Ako oni nemaju velika je verovatnoća da nema nigde.Edit: da dodam, ako zovete pripremite se da kao iz topa ispalite šta vam treba pošto je uvek gužva i žena nema vremena za small talk ili objašnjenja. Nije neljubazna, samo ekspeditivna. Edited January 9Jan 9 by Boksi
January 9Jan 9 3 minutes ago, Pixisis said:Kako prosečni doktori da budu loše opremljeni zananjem da procene kad jeste a kad nije za antibiotik Nije nova tehnologija, 100 godina su tu.Problem sa decom je što se stanje može preokrenuti brzo. Ne znači da hoće, nego da postoji mogućnost da pređe tu granicu za intervenciju (pa i antibioticima) jako brzo. Dosta brže se razvija klinička slika nego kod nas. Jedan pregled sve ok, za dva dana bronhitis. Naročito se brzo situacija menja kod beba. Za par sati doslovno.Tehnologija nije nova ali obuka jeste.Na konto brzog menjanja stanja kod dece - U univerzitetskoj bolnici izazovu mi detetu povredu mozga abjuzom oksitocina, vakuumom koji su primenili iako se dete nije dovoljno spustilo (tj nije uopste, ali sestra je na moju konstataciju da se dete ne spusta urlala I don't give you Cesarian, koji nisam ni pomenula, ali znaju oni sta je trebalo nego znas ta kvota, to je bitnije od zdravlja bebe koja se radja)Nakon sto su zasrali i porodili dete carskim kad je bilo prekasno, da bi to zatrpali dete kome je sve losije odbijaju da pregledaju (kazu nervozna majka u svojim papirima, ne napisu u njima medjutim da su urlali pao je kiseonik i gurali plod nazad u matericu, i tako standardni dosije cleaning).Upregnu se da nas otpuste nakon dva dana, dete sve zelenije ali oni to toboz ne vide, dete umre na otpustu srecom, a ne dok smo dosli u stan pa je imao ko da ga ozivljava.Ozive oni njega i ubace u NICU, i sve se kao krste otkud sad povreda mozga, da nemam ja neku predispoziciju genetsku? Humanisti. U isto vreme sestra kaze da pa na porodjaju je bio problem, i onda bukvalno klisne iz sobe kad ukapira sta je rekla.Dobro, idemo dalje,Naprave ranu na nozi infuzijom, posto su je lepo zaboravili rana je stigla na pola donjeg dela noge dok su skontali. Ok, desava se.Nasi lekari u Srbiji koje smo vec angazovali preko svih vez akoje smo imali, i porodicni prijatelji i preko klinickog, svi kazu kao 1 - antibiotik - odmah, dete da se stabilizuje, u BG cim bude moglo, da putuje.Lekar u uni bolnici medjutimm odbija da da antibiotik. Kaze dacemo ako se zakomplikuje. Dete otpustaju cim su malo prestale aktivne konvulzije naroljano fenobarbitalom, samo spava znaci super je, meni na negu.Ok, kazem kako ja da imam brz pristup bolnici ako krene sepsa. Ljubazni bolnicki lekar kaze zovi svog gp-ja. Ja kazem ok, redovni smo kod gp-ja, znaju nas, ali ipak u najbrzem slucaju ispod nekoliko sati kad mi njih zovnemo, do uputa za bolnicu, da ne kazem prijema, sepsa moze da ormakne. To je novorodjence ispod mesec dana.On kaze da, sepsa ide bas brzo kod novorondjenchadi, ali imamo mi proceduru za to. Smeje se zadovoljno, praticemo proceduru.Proceduru?Da, proceduru za nogu.Mozete li d ami date uput za bolnicu direktno ako krene pogorsanje? Kaze necu ici ces preko gp-ja, ako se zakomplikuje praticemo proceduru za nogu (mnogo se zadovoljno smeje svaki [put kad kaze procedura za nogu, lepo je da se toliko raduje svom poslu ali meni je pakao u glavi, dete je vec dijagnostifikovano sa hemiplegijom, nije mi nuzna amputacija noge za njihovo dodatno zadovoljstvo).Lik je naravno jebeni fasista, antibiotike dobijam od devera koji dolazi avionom, detetu merim temperaturu nesto tipa na sat ili kako su mi vec rekli nasi lekari iz BGa slusamo njih, cilj je da se dete preveze u BG cim se rana malo zatvori i napravimo mu pasos. Prvi put kad je temp krenula da skace, dajem jos jednu dozu antibiotika preko one osnovne po uputstvu nasih lekara, temp pada, i vadimo dete da mu bar i nogu ne odseku kad su ga ionako napravili na invalida.Na grupama podrske vidim opisan moj porodjaj iznova i iznova po USA, Uk.Razlika, u USA se sude i cesto dobijaju. Ne uvek, starije zene pominju ociscene dosijee iz kojih nikad nisu uspevale da dobiju podatke koji fale. Ali neki proces postoji i deo makar zena i dece dobijaju kompenzaciju u ovo modernije doba. Ja recimo ostajem bez posla u svemu tome, bilo bi kulturno da bar mozes da dobijes kompenzaciju, ali advokatske kancelarije koje redom kontaktiram nisu bas upucene u taj tip sudjenja, prosto to tamo jos ne postoji i to je to.U mojoj uni bolnici u Evropi, gugl kasnije pokazuje bila je jedna uspesna tuzba koja je dosla do novina - gde je lekar iz bolnice ostecenoj zeni sam dao dokumentaciju, otpusten je naravno, to nije do nje trebalo da stigne mada kao imas pravo na svoje papire, i posle je otpustan sa svakog posla u celoj zemlji. Smatra da se to desi kad novi sef dobije poziv. Otisao je momak da radi u USA. Ja sam srecna sto sam se poradjala u uni bolnici koja ima jedan slucaj med greske potvrdjen u istoriji, za razliku od Boston childrensa i slicnih losih mesta koji imaju ko zna koliko dokazanih med gresaka. steta sto imam neku losu genetiku kako su mi iznova ponavljali vise njih. Jadne one zene kojima kazu da imaju losu genetiku i koje im poveruju, pa jos sebi natovare i grizu savesti bezrazlozno, ili razlozno, jer ovo je bolnica bez medicinskih gresaka. Ne znam sto su zaboravili one detalje oko kiseonik pada, aaaaa, guraj nazad, zovi carski da stave u dokumentaciju samo ako je genetika, sigurno su nebitne informacije za karton.Samokontrolisuci sistemi kao medicinski ili socijalne sluzbe, brzo postaju pir sociopata. U gore pomenutoj bolnici, dve dr su bile kao andjeli prema Luksiju - obe zene pred penziju. Ovo mladje (40, 50) sto su obucili, su sve odabrani ocigledno kao poslusna govna. Tendecija je korporatizacija bolnica.Lekari se tu uklapaju u kvotu za carski, i propagiraju kako je vaginalni porodjaj tu bio od sveta i veka. Ali u anketama kazu da bi sami isli u 50% na carski i bez jednog indikatora, a preporucili porodici u 70% slucajeva. Za sebe tako, a za nas I don't give you cesarian, jer hocu da spustim na 10% da mso imali carske i onda sranja prave.Tako su bili krenuli i u UKju, pa obarali taj procenat, sad je opet narastao na 40% navodno jer nisu uspeli da istreniraju osoblje da prate procedure korektno koje daju smernice koliko dete treba da se spusti, koje daju smernice da nekom ko je vec imao hiperstimulaciju ne smes da krkas ponovo oksitocin. Sve je to meni radjeno iakos sam (dok sam mogla da govorim) zabranila alje davanje oksitocina. To su tone serijskih silovatelja koji ti kazu da popunis ono papirche sta je dozvoljeno da ti rade i daju tokom lechenja a posle se popisaju na to. To ne kazme samo ja, posle sam videla da je cesta prituzba na tu konkretno bolnicu ali nisu oni jedini.3 minutes ago, Pixisis said:Takođe, ORL za odrasle nije upoznat sa dečijom anatomijom. To sam čula od pedijatra žaleći se da mu se od ORL-a (generalnog, za odrasle) stalno vraćaju deca sa terapijom antibioticima jer dečije uho ima crvenkastu membranu, ali to je kod njih fiziološki nalaz. To specijalisti za odrasle uši ne znaju, njima je crveno odmah upala, što nekad može biti tačno, ali često i nije. Ne kažem da je tvoj konkretno slučaj takav @Mel , samo da često jeste.Dete je imalo ravan signal na timapnometru na tom uhu koje je bilo upaljeno, i normalan signal na drugom uhu.
January 9Jan 9 34 minutes ago, Svemir Zeka said:Meni je toliko zlo od tih promašaja lekara kad se radi o antibioticima, da je bolje da ćutim. I jednog forumaša smo izgubili zbog toga.Problem je sto to tek poverujes kad prodjes kroz to iskustvo. Inace se pada na medicinski gaslajting, znamo mi, pa to su osnovne stvari, nemojte za svasta dolaziti, ne treba antibiotik za ogrebotinu. I ti slusas. A oni moraju iznova da objasnjavaju te bejziks, posto smo jel svi mi hipohondri koji bi samo da vise kod lekara, a istovremeno gomiletina divljaka koji ne idu na preventivne i sistematske preglede, sve tako viseci kod lekara, pa se rakovi i ostalo otkrivaju previse kasno.Upadljivo suvi i debeli pacijenti koji zele da doruckuje, rucaju i veceraju antibiotike jer ne mos da im objasnis, koji non stop vise kod lekara i koji nece da idu ne preglede na vreme.Ono sto mi "najbolje" je sposobnost samokorekcije tih kvalifikovanih profesionalaca - koliko god ljudi da strada usled ovakvih previda, oni ce za neki mesec jos nekog na isti nacin da pogresno lece i to za neke trivijalije, i da onda slegnu ramenima.
January 9Jan 9 Meni se isto desilo da mi upalu uveta leče ničim, pa Marocenom, pa na kraju nekim hevi antibiotikom + lemod solu injekcijom - ne upala sama, nego to što mi je uvo sktoz oteklo, uveličalo se i iznutra, ma strava. Inače se vakcinišem redovno, i srećom se ne razboljevam često, tako da ako tražim jednom godišnje (i ređe) antibiotik, jer dovoljno poznajem svoje telo (naročito astmu) da znam kako će da se završi ako ne popijem to, onda ne znam kako ću da postanem imuna i napravim superinfekcije. Evo i poslednji put me ostavila bez, odem u dežurno sutra (ona me slala da idem nakon vađenja krvi), da mi hemomicin. Ova prva posle pizdela, eto šta koj kurac dala antibiotik. Jebote....
January 9Jan 9 Ne mogu da govorim za Srbiju, ali cini mi se da se ovde pre svega radi o dva problema koji dovode do toga da se praktikuje taj uzdrzaniji stav prema antibioticima. Jedan jesu zaista rezistencije tj. strah od preovladavanja rezistentnih sojeva i gubitka efikasnosti. Drugi je "hajp" (sto ne znaci da je neopravdan) oko mikrobioma i uticaj antibiotika na stvaranja disbalansa i uticaj tog disbalansa na psihofizicki razvoj i imuni sistem (ukljucujuci tu i razvoj alergija i autoimunih oboljenja). Ima tu jos dosta otvorenih pitanja, ali zbog naznaka koje postoje mislim da se u principu kod vecine lekara (ili bar zelim to da verujem) ipak radi o zelji da se trajno ne naskodi. Edited January 9Jan 9 by Pixie
January 9Jan 9 43 minutes ago, Pixie said:Ne mogu da govorim za Srbiju, ali cini mi se da se ovde pre svega radi o dva problema koji dovode do toga da se praktikuje taj uzdrzaniji stav prema antibioticima. Jedan jesu zaista rezistencije tj. strah od preovladavanja rezistentnih sojeva i gubitka efikasnosti. Drugi je "hajp" (sto ne znaci da je neopravdan) oko mikrobioma i uticaj antibiotika na stvaranja disbalansa i uticaj tog disbalansa na psihofizicki razvoj i imuni sistem (ukljucujuci tu i razvoj alergija i autoimunih oboljenja). Ima tu jos dosta otvorenih pitanja, ali zbog naznaka koje postoje mislim da se u principu kod vecine lekara (ili bar zelim to da verujem) ipak radi o zelji da se trajno ne naskodi.Nije problem zelja da se trajno ne naskodi, antibiotici ne treba da se jedu kasikom. Problem je neukost kad se ekstremni simptomi ne prepoznaju i kad se pacijent vrati kuci 5 puta sa ajd ne foliraj, popij elektrolit, odlezi.Ne pricam o onim slucajevima gde krene brzo neka sepsa i zavrsi se sve u 24 hrs ili tako nesto, gde objektivno nema neke dobre zastite od toga.Ali precesto se procedure ili krse, ili se prosto nemaju znanja za prepoznavanje slucaja koji nije za idi si kupi marisol i sveti fizioloski rastvor.
January 9Jan 9 10 hours ago, Halvard said:Ja sam i dalje prilično siguran da mi se ulcerozni kolitis aktivirao jer su mi tog leta uporno lečili gnojnu anginu oralnim antibioticima, pa kad skoro mesec dana nije bilo pomaka, konačno se smilovali da mi daju injekcije Longacefa, koje su rešile problem za par dana. Moja mama (lekar inače) je bila u fazonu da bi mi pre 20 godina odmah dali injekcije bez previše razmišljanja.Inače, i ja sam uvek pre za hemiju nego za prirodu™ Sad ti je neki trend da je sve priroda super uredila, tvoj imunitet je napravljen da te drzi zivim, tvoja karlica da radja dete bez carskog, a lekare je stvorila da vracaju kuci pacijente i pisu sate sa kvotom da 90% ljudi otpuste sa receptima za fizioloski strcko sprej, andolcic, i tako nesto jer im ne treba vise od toga.Statistika to podrzava, jer kad neka ludaca rokne desetoro dece u porodilistu, nekom greskom se preminula deca ne upisu, i tako deset puta, moje dete eto niko ne zna sta mu se desilo ali ne vodi se nigde kao lekarska greska, nego eto, dolazi im cudan svet pun neke mistichne genetike i tako. Svi smo super zdravi, i to je dokaz da drs rade bas kako treba, a mi bogalji i polubogalji.Dva dana sam plakala kad sam setala Luksija u kolicima pa upoznala nekog sirotana, zivi u raspaloj kuci sa 10 macaka, koji nam je pokazao oziljke preko grla i objasnio da je imao ne znam nekek kako kompleksne operacije srca jos u YU, i ziv je i ok i danas. A meni zdravo i pravo dete sjebali, jer kvotica na carskic, rekla neka korpo tuka pishulja da treba 10% da bude target, i lekarima je najbitnije da se uklope u svoj target, pa ako nekog i sjebu, nema veze, napisace kako treba pa daj sledeceg. Jel znas ti koliko su oni ljudi spasili??? A nekad kad nije bio target, nego lekar imao slobodu da i tog bez zdravstvenog osiguranja izlechi, mogli su i iz groba da izvade a ne zivog i zdravog sjebu za target.
March 26Mar 26 zna li neko gde u srbistanu moze da se nabavi lek Itonorm 50mg. Nije registrovan kod nas, nema ga u apoteci Igor.
March 26Mar 26 41 minutes ago, Grunf said:zna li neko gde u srbistanu moze da se nabavi lek Itonorm 50mg. Nije registrovan kod nas, nema ga u apoteci Igor.Ako nije previse licno, za koju indikaciju je prepisan, koliko godina ima pacijent i koliko dugo bi trebalo da koristi?
Create an account or sign in to comment