Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Uspon i sunovrat civilizacije, izdaja vrednosti

Featured Replies

34 minutes ago, Anduril said:

Inzinjer je napisao sasvim tacan post da na BI, za razliku od Evrope (mada, ko zna dokle), jos uvek nisu izasli iz civilizacijskog mejnstrima, a to su lokalne "zone uticaja" koje se ovde redovno promovisu Mershajmerom, imperijalizam, kolonijalizam, verski fanatizam, teokratija, autokratski monarhizam i nacionalizam, i uopste ekstremna nejednakost.

Inženjer nije pisao ni o kakvom civilizacijskom mejnstrimu, pisao je specifično o sekularnom uređenju nasuprot teokratskom

Implicirati da je iranska teokratija odgovorna za bombardovanje Irana je na nivou foksovsko-buševskih mudrosti tipa "they hate us because they hate us" i "they hate us for our freedoms".

34 minutes ago, Anduril said:

I sada se nalazimo u istorijskom trenutku gde se ovaj civilizacijski pomak koji se prosirio na dobar deo Zapada i cak sveta (bez SAD) moze dalje stabilizovati kroz poraz ruskog (kad crkne Putin) a mozda i americkog (kroz krizu a mozda i gradjanski rat) ili kineskog (kad crkne Xi) imperijalizma

a mozemo se i vratiti u stara dobra vremena "sve je to isto" autokratija, zona interesa, svetskih imperijalnih ratova sa desetinama ili stotinama miliona zrtava, i u super-tehnoloski neo-feudalizam. Sve prakticno zavisi koliko su ljudi intuitivno svesni ovoga sto sam napisao gore i koliko odgovornosti osecaju za ono sto su bolji od nas izgradili.

Infantilno poimanje politike individualizuje trendove, pa neumitnu smrt par staraca tumači kao priliku za "dalju stabilizaciju" evropskog "civilizacijskog pomaka".

Kao alternativa navodi se "povratak u doba autokratija, imperijalnih ratova, i tehno-feudalizma", glave udobno zarivene u pesak kako se ne bi iz tog doba nikad nismo ni izašli.

Zaista je fascinantno da u aktuelnoj ulozi Evrope - birokratski rogovi u vreći, patetični Trump-whisperers, neuspešni prodavači muda za bubrege - iko može da vidi civilizacijski uzor ka kom bi svet trebalo da teži.

A zašto ih takvim vidi? Eee, pa osamdeset godina bez ratova, brale! A šta je bilo pre tih osamdeset godina, pa ništa, samo dva gigantska rata koja su se proširila na celu planetu. Posle su svoje ratove lepo autsorsovali na istok i jug, a bezbednosne strukture autsorsovali preko Atlantika, i bog da ih vidi. Kad bi svi ljudi na svetu, baš kao sva deca na svetu, o kad bi svi ljudi na svetu...

  • Replies 87
  • Views 21.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Weenie Pooh
    Weenie Pooh

    "Svet je dovoljno globalizovan" je jedino sa čim bi se složio u gorenavedenom. Pokušaji internacionalizacije političke borbe nisu isto što i utapanje u ležeću amorfnu masu globalne monokulture. Inter

  • Anduril
    Anduril

    Meni i dalje nije jasno kako velika vecina i dalje ne prihvata prostu cinjenicu da su Milosevic i njegovi podrzavaoci razbili Jugoslaviju. Umesto te proste cinjenice koja je opste prihvacena sirom Evr

  • Anduril
    Anduril

    Inzinjer je napisao sasvim tacan post da na BI, za razliku od Evrope (mada, ko zna dokle), jos uvek nisu izasli iz civilizacijskog mejnstrima, a to su lokalne "zone uticaja" koje se ovde redovno promo

1 hour ago, Weenie Pooh said:

Inženjer nije pisao ni o kakvom civilizacijskom mejnstrimu, pisao je specifično o sekularnom uređenju nasuprot teokratskom

Implicirati da je iranska teokratija odgovorna za bombardovanje Irana je na nivou foksovsko-buševskih mudrosti tipa "they hate us because they hate us" i "they hate us for our freedoms".

Infantilno poimanje politike individualizuje trendove, pa neumitnu smrt par staraca tumači kao priliku za "dalju stabilizaciju" evropskog "civilizacijskog pomaka".

Kao alternativa navodi se "povratak u doba autokratija, imperijalnih ratova, i tehno-feudalizma", glave udobno zarivene u pesak kako se ne bi iz tog doba nikad nismo ni izašli.

Zaista je fascinantno da u aktuelnoj ulozi Evrope - birokratski rogovi u vreći, patetični Trump-whisperers, neuspešni prodavači muda za bubrege - iko može da vidi civilizacijski uzor ka kom bi svet trebalo da teži.

A zašto ih takvim vidi? Eee, pa osamdeset godina bez ratova, brale! A šta je bilo pre tih osamdeset godina, pa ništa, samo dva gigantska rata koja su se proširila na celu planetu. Posle su svoje ratove lepo autsorsovali na istok i jug, a bezbednosne strukture autsorsovali preko Atlantika, i bog da ih vidi. Kad bi svi ljudi na svetu, baš kao sva deca na svetu, o kad bi svi ljudi na svetu...

Pri cemu u Evropi bukti jedan poprilicno veliki rat u koji je Evropa vrlo umesana, jer Putin kad zavrsi sa onom shupom u Casov Jaru nece stati do Atlantika.

A taj rat je mogao da izgleda i kao Gruzija, u teoriji, a u praksi je morao da izgleda bas ovako. Da Ukrajinci odrade posao za odlican velju for moni.

11 minutes ago, Mel said:

Pri cemu u Evropi bukti jedan poprilicno veliki rat u koji je Evropa vrlo umesana, jer Putin kad zavrsi sa onom shupom u Casov Jaru nece stati do Atlantika.

E, ali to se ne računa, to je civilizacijski mejnstrim: "Izuzeci su naravno podrucje SFRJ (gde se probalo dva puta i propalo) i SSSR-a (ukljucujuci sta su okupirali)"

Mi primitivci smo mejnstrim, oni prosvećeni su alternativa.

1 hour ago, Vapad said:

@Anduril , plamen zapad... Kojih osamdeset godina u kakvom miru?

Na stranu podela evrope, i fašistička Španija, i invazija na Kipar, taj neki pat je jedva tridesetak godina išćerao.

Na stranu "srpski mini-imperijalizam" [sic]...

80 godina se odnosi na proces, a pocinje naravno od Francuske, Nemacke i Italije, tj. njihovih nekadasnjih "zona uticaja".

Spanija samo potvrdjuje proces da i bivse fasisticke zemlje mogu da se promene i to bez vojnog poraza.

Kipar ili Sev. Irska isto tako stabilizovane upravo zbog evropske perspektive, odnosa Turske sa Evropom, itd.

Inkorporacija istocne Evrope potvrduje da se ne radi samo o projektu germanskih i romanskih zemalja bivseg rimskog carstva, nego je proces univerzalniji.

1 hour ago, Vapad said:

I nisam generalno za tu diskusiju, ali moram da te pitam, na koga misliš kada kažeš reakcionarne povratnike na razna Kosova (i Metohije)?

Jer... jedna je reakcija, a drugo je očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta jedne, na kraju krajeva, evropske zemlje..

I tu je taj neki sunovrat. Ako si već za temu ozbiljan, zašto koristiš takva podmetanja?

Reakcionarni povratnici ili revansisti su oni koji bi sirom Evrope da povrate teritorije koje su drzave izgubile kroz ratove koje su same zapocele.

Veliki broj evropskih naroda je izgubio neku teritoriju kroz ratove koje su njihove maticne drzave same zapocele tokom 19. i 20. veka. Zapoceli, ne ako su napadnuti kao Ukrajina.

Ne mozes da se pozivas na teritorijalni integritet, a istovremeno krzis teritorijalni integritet nekoliko suseda i ubijas sopstvene manjine i to decenijama.

Osnovna evropska vrednost koja se ovde ne kapira je da je bolje ziveti zajedno u Evropi bez granica i sa nekim osnovnim pravima cak i u manjoj drzavi nego u Evropi gde svako pokusava da ispravi svoje nepravde, "zastiti" svoje manjine, i vrati se tamo gde se nekada vladalo. To je osnovni kompromis koji je vecina evropskih drzava i naroda napravila bez obzira sto taj kompromis nije uvek bio optimalan i pravican za sve.

Zamisli da je Jugoslavija ili kasnije Srbija shvatila da se kosovski problem moze bolje resiti kroz zajednicki put ka Evropi nego kroz rat. Ili, da je Rusija shvatila da bi se mnogo bolje razvili kao deo evropske porodice, a ne imperijalna sila koja bi da dominira manje susede i razbije EU. Pametnim ljudima je to bilo jasno jos osamdesetih, a ovi ostali to nisu shvatili ni do danas i uporno rade da se Evropa vrati gde je danas Bliski istok.

3 minutes ago, Anduril said:

80 godina se odnosi na proces, a pocinje naravno od Francuske, Nemacke i Italije, tj. njihovih nekadasnjih "zona uticaja".

Spanija samo potvrdjuje proces da i bivse fasisticke zemlje mogu da se promene i to bez vojnog poraza.

Kipar ili Sev. Irska isto tako stabilizovane upravo zbog evropske perspektive, odnosa Turske sa Evropom, itd.

Inkorporacija istocne Evrope potvrduje da se ne radi samo o projektu germanskih i romanskih zemalja bivseg rimskog carstva, nego je proces univerzalniji.

Reakcionarni povratnici ili revansisti su oni koji bi sirom Evrope da povrate teritorije koje su drzave izgubile kroz ratove koje su same zapocele.

Veliki broj evropskih naroda je izgubio neku teritoriju kroz ratove koje su njihove maticne drzave same zapocele tokom 19. i 20. veka. Zapoceli, ne ako su napadnuti kao Ukrajina.

Ne mozes da se pozivas na teritorijalni integritet, a istovremeno krzis teritorijalni integritet nekoliko suseda i ubijas sopstvene manjine i to decenijama.

Osnovna evropska vrednost koja se ovde ne kapira je da je bolje ziveti zajedno u Evropi bez granica i sa nekim osnovnim pravima cak i u manjoj drzavi nego u Evropi gde svako pokusava da ispravi svoje nepravde, "zastiti" svoje manjine, i vrati se tamo gde se nekada vladalo. To je osnovni kompromis koji je vecina evropskih drzava i naroda napravila bez obzira sto taj kompromis nije uvek bio optimalan i pravican za sve.

Zamisli da je Jugoslavija ili kasnije Srbija shvatila da se kosovski problem moze bolje resiti kroz zajednicki put ka Evropi nego kroz rat. Ili, da je Rusija shvatila da bi se mnogo bolje razvili kao deo evropske porodice, a ne imperijalna sila koja bi da dominira manje susede i razbije EU. Pametnim ljudima je to bilo jasno jos osamdesetih, a ovi ostali to nisu shvatili ni do danas i uporno rade da se Evropa vrati gde je danas Bliski istok.

Ako cemo pravo - za Evropu i sadasnjost bi najbolje bilo da je kraljica Viktorija bila neplodna.

Njeni potomci su krivi za mnogo stosta danas. fantom

3 minutes ago, Anduril said:

80 godina se odnosi na proces, a pocinje naravno od Francuske, Nemacke i Italije, tj. njihovih nekadasnjih "zona uticaja".

Spanija samo potvrdjuje proces da i bivse fasisticke zemlje mogu da se promene i to bez vojnog poraza.

Kipar ili Sev. Irska isto tako stabilizovane upravo zbog evropske perspektive, odnosa Turske sa Evropom, itd.

Inkorporacija istocne Evrope potvrduje da se ne radi samo o projektu germanskih i romanskih zemalja bivseg rimskog carstva, nego je proces univerzalniji.

Reakcionarni povratnici ili revansisti su oni koji bi sirom Evrope da povrate teritorije koje su drzave izgubile kroz ratove koje su same zapocele.

Veliki broj evropskih naroda je izgubio neku teritoriju kroz ratove koje su njihove maticne drzave same zapocele tokom 19. i 20. veka. Zapoceli, ne ako su napadnuti kao Ukrajina.

Ne mozes da se pozivas na teritorijalni integritet, a istovremeno krzis teritorijalni integritet nekoliko suseda i ubijas sopstvene manjine i to decenijama.

Osnovna evropska vrednost koja se ovde ne kapira je da je bolje ziveti zajedno u Evropi bez granica i sa nekim osnovnim pravima cak i u manjoj drzavi nego u Evropi gde svako pokusava da ispravi svoje nepravde, "zastiti" svoje manjine, i vrati se tamo gde se nekada vladalo. To je osnovni kompromis koji je vecina evropskih drzava i naroda napravila bez obzira sto taj kompromis nije uvek bio optimalan i pravican za sve.

Zamisli da je Jugoslavija ili kasnije Srbija shvatila da se kosovski problem moze bolje resiti kroz zajednicki put ka Evropi nego kroz rat. Ili, da je Rusija shvatila da bi se mnogo bolje razvili kao deo evropske porodice, a ne imperijalna sila koja bi da dominira manje susede i razbije EU. Pametnim ljudima je to bilo jasno jos osamdesetih, a ovi ostali to nisu shvatili ni do danas i uporno rade da se Evropa vrati gde je danas Bliski istok.

Ali... mi nismo počeli taj rat D

I to kršenje teritorijalnog integriteta suseda, da nisu možda u pitanju takozvane EX-YU zemlje, tebi istorija počinje 25. juna devedeset prve...

A o ubijanju sopstvenih manjina, posebno iz te vizure, molim te ...


Jasno mi je šta kažeš, ali se ne slažem. Zamisli da su Slovenci i Hrvati shvatili da su trebali zajedno da rade na kompromisu sa Jugoslavijom i uđu u EU odmah tad a ne da planiraju i sprovode oružanu pobunu i cepaju zemlju time revidirajući situaciju od post WW2, a slično je i sa kosovskim albancima. Ako ti ova izjava škripi, škripi i tvoja - tj. reakcija i revanšizam nema mesta u toj teoriji. Tako da je ideja već u startu pogrešna i neobjektivna.

Na žalost, trendovi su takvi da najpametniji kažu prvo i pre svega "gde sam tu ja", neki pogrešno, deluje da se UK preračunala pa će i marmelada morati da menja ime na užas mede Pedingtona da bi sa Evropom sarađivali. Neki, pak, deluje imaju i benefite od toga, Poljska, pa i Španija koja je odlučnija u nekim ključnim spoljnopolitičkim pitanjima a mislim da je jedna od best performing economies od većih u EU. Pa, u toj liniji, benefit od gledanja samo sebe i svoga imaju i SLO i HR, posebno prvi. KOS još rano to tell. To ništa nisu integrističke, svetle, ideje, nego krv, zemlja i sopstveni džep. I tu je EZ, potom EU, i izvini za to ali najtačniji izraz je - prdež u čabru. I jako je teško kao dostignuće u današnjem svetu videti tu lažnu EU ideju, koja je zgažena i izdata na svakom ćošku, dok demografski, tehnološki, geopolitički, evropa igra drugu ligu.

Tužnjikavo je što i takav, globalno, lokalno je svetlosnim godinama od džepova metana u srednje balkanskom mulju sopstvene proizvodnje u kom se valjamo i mažemo svaki dan ovde, ali to nije tema. Nego upravo sunovrat ideja. I dodatno - mi toj, takvoj, a gde sam tu ja, evropi stremimo svim silama, naša šugava vlast koristi sve demokratske/birokratske metode, za litijum, za izbore, za korupciju, za nasilje, samo su se zadnjih godina pokatkad zaigrali, ali da poštuju neke načrtanije koje je tamo neko ocenio na daljinu demokratskim, nikada im ništa ne bi falilo. I to je evropa.

14 hours ago, Weenie Pooh said:

Idealizacija koncepta slobode je možda i najpatetičniji metod suzbijanja kognitivne disonance koju stvarnost ume da isprovocira.

Kad god čovek ima potrebu da relativizuje svoju muku i sebe ubedi da mu realno i nije loše pa stoga zašto talasati, nepogrešivo se hvata za apstrakcije tipa slobode. Od najbanalnijih gluposti ("mogu da putujem u Urugvaj, slušam k-pop, kupim telefon, koristim aplikacije") pravi sebi ideale za koje vredi život dati - obično tuđ život, ali šta sad. Zamišlja kako su tamo negde u dalekom svetu "milioni" uskraćeni za te velelepne benefite u kojima on uživa. Kubanci mogu samo da sanjaju da otputuju u Urugvaj, Iračani da kupe ajfon, Korejci da slušaju k-pop... ali on - eee, on živi taj san jer ima slobodu!

Da se bar radi samo o glađenju ega (plus nesposobnosti da se ideal slobode ilustruje bilo čim što nije banalan konzumerizam), ni po jada. Ali kontekst u kom se ova masturbaciona retorika izvodi obično je morbidan. Često je reč o racionalizaciji ljudskih žrtava.

Inženjerski mozak nije te ponukao da otvoriš temu o blagodetima sekularizma pa tamo da guslaš u slavu Francuske revolucije i trijumfa racionalnog nad sujeverjem, ili šta već. Ne, ti si došao na temu o ratu u Iranu da nacrtaš kako su, znate, i Evropljani nekad ratovali ali od kako su se ratosiljali mantijaša više ne ratuju, dočim se zatucani bliskoistočnjaci već 4-5 hiljada godina međusobno ubijaju zbog tamo nekih bogova, i šta se tu može.

To je poimanje rata, religije, politike, i pre svega istorije na nivou starmalog dvanaestogodišnjaka.

"Sve to" je gomila banalnosti koje si nabrojao u odgovoru na sprdnju o OnlyFans karijerama iranskih žena koje američke bombe treba da donesu.

"Sve to" samo demonstrira da sladostrasno sišćeš izvore informacija koji rutinski serviraju humanitarne izgovore za bombardovanje.

"Sve to" je suštinski manje od nule, ima znatnu negativnu vrednost, ali ti ne želiš da je vidiš zbog ranije pomenute kognitivne disonance. Uslovljen tržišnim silama da svako malo menjaš telefon, ti ponosito klikćeš "slobodan sam da kupim koji telefon hoću, kad god hoću!" Kad čuješ za nlade žene prinuđene da se ponižavaju i prostituišu jer nemaju bolji način da ostvare prihode, ti vičeš "slobodan izbor, nedostižan san za milione!"

Sloboda koju ti idealizuješ je apstrakcija koju na hleb namazati nećeš. Ali je zato opušteno stavljaš na jedan tas vage, praveći se da ne kapiraš da su na drugom tasu ljudski životi.

4 hours ago, Weenie Pooh said:

Inženjer nije pisao ni o kakvom civilizacijskom mejnstrimu, pisao je specifično o sekularnom uređenju nasuprot teokratskom

Implicirati da je iranska teokratija odgovorna za bombardovanje Irana je na nivou foksovsko-buševskih mudrosti tipa "they hate us because they hate us" i "they hate us for our freedoms".

Infantilno poimanje politike individualizuje trendove, pa neumitnu smrt par staraca tumači kao priliku za "dalju stabilizaciju" evropskog "civilizacijskog pomaka".

Kao alternativa navodi se "povratak u doba autokratija, imperijalnih ratova, i tehno-feudalizma", glave udobno zarivene u pesak kako se ne bi iz tog doba nikad nismo ni izašli.

Zaista je fascinantno da u aktuelnoj ulozi Evrope - birokratski rogovi u vreći, patetični Trump-whisperers, neuspešni prodavači muda za bubrege - iko može da vidi civilizacijski uzor ka kom bi svet trebalo da teži.

A zašto ih takvim vidi? Eee, pa osamdeset godina bez ratova, brale! A šta je bilo pre tih osamdeset godina, pa ništa, samo dva gigantska rata koja su se proširila na celu planetu. Posle su svoje ratove lepo autsorsovali na istok i jug, a bezbednosne strukture autsorsovali preko Atlantika, i bog da ih vidi. Kad bi svi ljudi na svetu, baš kao sva deca na svetu, o kad bi svi ljudi na svetu...

Ti ne shvataš da ja ništa ne idealizujem, niti tvrdim da neko treba ili ne treba da veruje u nešto. Već govorim o jasno vidljivim i očiglednim primerima kako određena grupa ljudi može da se usere u život generacijama. Dok ti tvrdiš da im se zapravo i nisu usrali u život, jer ti ljudi ne znaju da je ono što mi živimo zapravo privid slobode i lepog života. Ja nikome niti mogu niti želim da propisijem kako će da živi i kom bogu da se moli, ali valjda bi trebalo da bude jasno da lidere više ne zanimaju ni bog ni vera ni nacija ni ideologija, ako ikada i jesu. I da im je jedini cilj da ih drže bukvalno kao taoce. I to ne u Iranu, već u svom komšiluku.

A još manje dižem Evropu u nebesa, to je samo kristalno jasan primer, koji mi ovde najbolje vidimo i poznajemo. Slično je i sa Južnom Amerikom, iako su tamo neke razlike manje (ali su svi solidno vezani za dedu u haljini), i po mnogo čemu njihovo dvorište drugačije od evropskog. Zato je Istočna Azija verovatno bolji primer. Da ponovom - ne idealizujem ja ni njihove sisteme, saveze, lidere, znam kakva je realnost danas, teško je, zaista. Ali je više nego očigledno da oni sa možda i većim istorijskim, društvenim, nacionalnim i verskim razlikama nego države na BI, žive kao susedi daleko skladnije. Jer prioritet Malzije nije smrt Filipinima ili vijetnamskim nevernicima. Ja bar nisam čuo takve izjave ni od jednih ni od drugih.

I apsolutno nijednom nisam ni pokušao da okrivim iranski režim za ovaj rat, već pre svega za situaciju u državi za ovih 40 godina. Ako napišeš to u svom odgovoru na moj post, to i dalje nema veze sa životom, ali ako ti je lakše da tako vodiš dijalog, onda ok. Za rat su krivi oni koji su ih napali, SAD i Izrael, i tu nema dileme i dalje diskusije. Ne može ni postojati opravdanje, koje iz nekog razloga ljudi ovde vole da učitavaju drugima kad apsolutno ne postoji ni naznaka za tako nešto. Čak i kada ljudi jasno i glasno kažu, tj. napišu da autokratski režim ne može biti povod za stranu intervenciju, pet njih se nakači sa stavom - eto ti podržavaš "američko širenje demokratije". Jedino je još ostalo da klešemo izjave u kamenu, ove diskusije postaju besmislene, ako već odavno nisu.

Ali takođe je glupo i besmisleno opravdavati takve režime, i izmišljati neke nepostojeće vrednosti koje mi navodno ne razumemo, ili to nije tako jednostavno kako ti zamišljaš. Nema šta da se zamišlja i izmišlja jer upravo takvi režimi postoje i održavaju se hiljadama godina. Nije to ništa novo, složeno, drugačije, zaista jeste tako jednostavno i može se lako objasniti. I to vidimo svojim očima, ne u Iranu, već ispred kuće. Ali ti možeš da daš sebi za pravo da tvrdiš da je Onlyfans život u Austriji sranje i bez smisla, dok je ono što imaju u Iranu bolje, posebno jer nešto zaista i jeste bolje nego u Avganistanu ili od zapada voljenoj SA. A kao da ništa drugo ne postoji, već je izbor jedino ta dva. I naravno da to uvek dolazi od ljudi koji nisu imali problema da uživaju u svim blagodetima globalizacije i američkog razvrata, između ostalog i ovde na forumu. Opet, ovaj balon ovde je sjajan, jer ima neverovatno mnogo različitih iskustava i života, gde su mnogi mogli da biraju život kakav žele. Neko je izabrao nešto što nije američki, tj. zapadni način života, dok je neko drugi baš hteo život prikazan u reklami. I ja sigurno neći tvrditi da je to loše ili nije ono pravo. Niti ću tvrditi da za to vredi ili ne vredi boriti se ili poginuti. Ali ću tvrditi da je to što su imali izbor vrednije od bilo čega što im oni koji taj izbor ne nude, obećavaju i u šta ih ubeđuju.

A najgore od svega je što kad god raspravljamo o represivnim režimima koji u manjoj (npr. Srbija) ili većoj (npr. Izrael) meri tlače nepodobne, niko nikada nije jasno i precizno rekao kakav bi stav trebalo da ima treća strana, tj. neka međunarodna zajednica, ili bar naša država kakvu bismo voleli da imamo. Niko ko ovde, ili bilo gde drugde, kritikuje vojne intervencije, sankcije, izražavanje zabrinutosti, pozivanje na uzdržanost, pravljenje mrtvim, nošenje leka tetki, nemešanje u unutrašnje stvari... nije u stanju da kaže kao bi trebalo reagovati. I u slučaju Avganistana, Irana, Izraela, Srbije, SAD, Rusije, Mjanmara... Više puta sam postavljao to pitanje i sve što se može pročitati je optužba za licemerje kad reaguju različito u istim situacijama. I nazivanje iste situacije različitom. Čak i kada ove jadne UN donesu neku odluku ili objave neki izveštaj o stvarnom stanju, to će se ignorisati, a neželjeni rezultati pripisati trenutnom neprijatelju.

Ja čak i ne tvrdim da postoji univerzalan sistem koji odgovara svima ili da svi treba da imaju uređenje kao Švajcarska. Niti tvrdim da su neki narodi sposobniji od drugih. Već samo da je pravac u kom treba ići poprilično jasan, a na akterima je da pronađu najbolji put sa svoje trenutne pozicije.

23 hours ago, Weenie Pooh said:

Evropljanin škrguće zubima na pomen Rusije, Kine, ili Irana, ne ropće što mu na kičmi sede vlastelini za koje nije glasao, što mu dižu cene svega i pozivaju na mere štednje - nisu oni krivi, da jebem mater Putinu i Siju i iranskim mulama.

lolol

Problem s ovom tvojom analizom polit-emocia je taj da Europljani nisu debili kojima ih predstavljaš - jednostavno recmo zato što vide da se promijenilo već nekoliko ''garnitura za koje nije glasao'', što i dalje uporno slobodno glasuju umjesto da budu tvoj nitko tko je glasao, a suprotiva tome vide da su Xi, Putin i odnedavno rahmetli Khamenei-senior mladići sa od 14 (vućićevski staž praktički) preko 26 sve do debelih nedavno naprasno prekinutih 36 godina 8 mjeseci i 42 dana neprikosnovene vlasti za koju su njihovi sretni & zadovoljni neškrgučući narodi najslobodnije glasali. I nikom nisu dlaku s čela iščupali sve te godine whistle

Inače, iskreno nisam znao za ovaj dolje primjer, tako tipičan. Ako ustav nije u skladu s političkim trenutkom, promijeniš ustav!

Shortly before Khomeini's death, a change was made in the constitution of Iran allowing a lower ranking Shia cleric to become the supreme leader. Khomeini had a falling out with his would-be successor Hussein-Ali Montazeri, who disapproved of human rights abuses by the Islamic Republic such as the mass execution of political prisoners in late summer and early autumn 1988. Montazeri was demoted as a marja and Khomeini chose a new successor, a relatively low-ranking member of the clergy, Ali Khamenei. However Article 109 stipulated that the leader be "a source of imitation" (Marja-e taqlid).

Khomeini wrote a letter to the president of the Assembly for Revising the Constitution, which was in session at the time, making the necessary arrangements to designate Khamene'i as his successor, and Article 109 was revised accordingly. In this letter, he supposedly "emphasised that he had always been of the opinion that the marja'iyat was not a requirement for the office of leader". hihi

Edited by Roger Sanchez

32 minutes ago, Roger Sanchez said:

Problem s ovom tvojom analizom polit-emocia je taj da Europljani nisu debili kojima ih predstavljaš - jednostavno recmo zato što vide da se promijenilo već nekoliko ''garnitura za koje nije glasao'', što i dalje uporno slobodno glasuju umjesto da budu tvoj nitko tko je glasao, i to što vide da su Xi, Putin i odnedavno rahmetli Khamenei senior mladići sa od 14 (vućićevski staž praktički) preko 26 sve do debelih nedavno naprasno prekinutih 36 godina 8 mjeseci i 42 dana neprikosnovene vlasti za koju su njihovi sretni & zadovoljni neškrgučući narodi najslobodnije glasali. I nikom nisu dlaku s čela iščupali sve te godine

Eto, prosto ne može čovek da se ne upusti u if you don't like it go to Russia kurobecanje, i to baš poričući tvrdnje da se takvo kurobecanje dešava D

"Dobro je nama, glasujemo za svoje predstavnike sa izlasnošću od 20%, bar je ta vlast smenjiva a ne kao kineska, ruska, iranska, marsovska..."

32 minutes ago, Roger Sanchez said:

Inače, iskreno nisam znao za ovaj dolje primjer, tako tipičan. Ako ustav nije u skladu s političkim trenutkom, promijeniš ustav!

Nisi čuo za Montazerija, the Supreme Leader That Never Was? Wannabe reformista već viđen da nasledi Homeinija, zajebali ga i ražalovali, on proveo sledećih 20 godina gunđajući, postao disidentska ikona. Eno ga neko citirao na iranskom topiku, kao fakat tretirao fantazmagoričnu tvrdnju da se po naredbi ajatolaha osuđenice na smrt siluju kako ne bi otišle u raj rolleyes

"Ali dobro je nama u Iranu, kod nas bar disident umre u dubokoj starosti prirodnom smrću, kod drugih dobije ili ice pick ili metak u glavu..."

13 hours ago, Engineer said:

Ti ne shvataš da ja ništa ne idealizujem, niti tvrdim da neko treba ili ne treba da veruje u nešto. Već govorim o jasno vidljivim i očiglednim primerima kako određena grupa ljudi može da se usere u život generacijama. Dok ti tvrdiš da im se zapravo i nisu usrali u život, jer ti ljudi ne znaju da je ono što mi živimo zapravo privid slobode i lepog života. Ja nikome niti mogu niti želim da propisijem kako će da živi i kom bogu da se moli, ali valjda bi trebalo da bude jasno da lidere više ne zanimaju ni bog ni vera ni nacija ni ideologija, ako ikada i jesu. I da im je jedini cilj da ih drže bukvalno kao taoce. I to ne u Iranu, već u svom komšiluku.

A još manje dižem Evropu u nebesa, to je samo kristalno jasan primer, koji mi ovde najbolje vidimo i poznajemo. Slično je i sa Južnom Amerikom, iako su tamo neke razlike manje (ali su svi solidno vezani za dedu u haljini), i po mnogo čemu njihovo dvorište drugačije od evropskog. Zato je Istočna Azija verovatno bolji primer. Da ponovom - ne idealizujem ja ni njihove sisteme, saveze, lidere, znam kakva je realnost danas, teško je, zaista. Ali je više nego očigledno da oni sa možda i većim istorijskim, društvenim, nacionalnim i verskim razlikama nego države na BI, žive kao susedi daleko skladnije. Jer prioritet Malzije nije smrt Filipinima ili vijetnamskim nevernicima. Ja bar nisam čuo takve izjave ni od jednih ni od drugih.

Ali naravno da idealizuješ, prijatelju, čak i u ova dva pasusa. Idealizuješ sekularizam kao takav, predstavljaš ga kao ključni faktor u uočenim civilizacijskim razlikama. Od početka pričaš da sekularna društva "žive kao susedi daleko skladnije" od onih religioznih koji su već "4-5 hiljada godina" na krv i nož sa susedima.

Čak i ako ostavimo po strani kontekst (rat u Iranu), to su i dalje teške gluposti.

Sami primeri koje navodiš pokazuju koliko pojma nemaš - sad opušteno navodiš istočnu Aziju kao primer dobrosusedskih odnosa isuse Žmuriš na nebrojene generacije brutalnih sektaških sukoba i etničkih čišćenja u samo poslednjih stotinak godina, od Indonezije šezdesetih preko Kambodže sedamdesetih do još skorijeg Mjanmara! Daleko od očiju, daleko od mozga.

13 hours ago, Engineer said:

I apsolutno nijednom nisam ni pokušao da okrivim iranski režim za ovaj rat, već pre svega za situaciju u državi za ovih 40 godina. Ako napišeš to u svom odgovoru na moj post, to i dalje nema veze sa životom, ali ako ti je lakše da tako vodiš dijalog, onda ok. Za rat su krivi oni koji su ih napali, SAD i Izrael, i tu nema dileme i dalje diskusije. Ne može ni postojati opravdanje, koje iz nekog razloga ljudi ovde vole da učitavaju drugima kad apsolutno ne postoji ni naznaka za tako nešto. Čak i kada ljudi jasno i glasno kažu, tj. napišu da autokratski režim ne može biti povod za stranu intervenciju, pet njih se nakači sa stavom - eto ti podržavaš "američko širenje demokratije". Jedino je još ostalo da klešemo izjave u kamenu, ove diskusije postaju besmislene, ako već odavno nisu.

Ali takođe je glupo i besmisleno opravdavati takve režime, i izmišljati neke nepostojeće vrednosti koje mi navodno ne razumemo, ili to nije tako jednostavno kako ti zamišljaš. Nema šta da se zamišlja i izmišlja jer upravo takvi režimi postoje i održavaju se hiljadama godina. Nije to ništa novo, složeno, drugačije, zaista jeste tako jednostavno i može se lako objasniti. I to vidimo svojim očima, ne u Iranu, već ispred kuće.

Dakle ne krivim ja režim, ne opravdavam agresiju, ja samo onako bezveze ističem da to autokratsko sranje već hiljadama godina hoće da ubija svoje susede rolleyes

Pričali smo o toj reprodukciji narativa pre mesec dana, mislim da je Filozof Manijak zastupao sličnu liniju. (Nisam ja za bombardovanje, da narod strada, samo da kažem da Mullah Bad!)

To je u najboljem slučaju trla-baba-lan forumsko zaludno nagvaždanje, u najgorem reprodukcija narativa kreiranih da opravdaju intervenciju. Kad god neko bupne kako su mule nedavno streljale 10k, 30k, 45, ili 60k građana na ulicama Teherana, odmah znaš da je taj obratio pažnju taman dovoljno da čuje da je bilo nekakvog ubijanja, a nedovoljno da čuje lamente Mosada kako akcija nije uspela da poljulja režim.

U tvom konkretnom slučaju, ti narativ plasiraš vitlajući sekularizmom kontra teokratije, jer evo npr Evropa od kako se oslobodila čiča u haljinama skladno živi sa susedima, dok bliskoistočni tutumraci i dalje žele da kolju komšije jer su zavedeni od strane svojih mantijaša isuse Azijskim apdejtom nisu nimalo odstupio sa ove dragstorske linije objašnjavanja.

13 hours ago, Engineer said:

I ja sigurno neći tvrditi da je to loše ili nije ono pravo. Niti ću tvrditi da za to vredi ili ne vredi boriti se ili poginuti. Ali ću tvrditi da je to što su imali izbor vrednije od bilo čega što im oni koji taj izbor ne nude, obećavaju i u šta ih ubeđuju.

I evo nama još malo idealizacije slobode, u ovom slučaju slavne slobode izbora inn Još jedna utešna deluzija, taj stav po kom su ljudi mahom izabrali da im bude kako im je. I onda smo neki izabrali ispravno a neki ste izabrali pogrešno, jebiga. Pacijenti na aparatima je trebalo da se ne razbole, ili ako baš moraju onda da to ne urade na ostrvu koje muče nestašice struje, ili bar ne u terenskoj bolnici koju će dron spaliti. Nije svejedno, vredna je veština doneti ispravan izbor.

13 hours ago, Engineer said:

Niko ko ovde, ili bilo gde drugde, kritikuje vojne intervencije, sankcije, izražavanje zabrinutosti, pozivanje na uzdržanost, pravljenje mrtvim, nošenje leka tetki, nemešanje u unutrašnje stvari... nije u stanju da kaže kao bi trebalo reagovati.

Ne znam gde si na PPP naišao na taj problem da ljudi kriju stav o eventualnoj reakciji tzv. MZ.

Ima nas ovde raznih, neki bi da se malo bocka sankcijama i zavrtanjem slavine, a neki bismo da se nose u tri pizde materine i ne reaguju nikako jer je jasno da ništa bolje ne bi uspostavili.

13 hours ago, Engineer said:

Ja čak i ne tvrdim da postoji univerzalan sistem koji odgovara svima ili da svi treba da imaju uređenje kao Švajcarska. Niti tvrdim da su neki narodi sposobniji od drugih. Već samo da je pravac u kom treba ići poprilično jasan, a na akterima je da pronađu najbolji put sa svoje trenutne pozicije.

Uvek se setite kako je Sveti Sava govorio Rumunima: "Sve vam je dato, samo treba znati uzeti" kandilo

1 hour ago, Weenie Pooh said:

"Dobro je nama, glasujemo za svoje predstavnike sa izlasnošću od 20%, bar je ta vlast smenjiva a ne kao kineska, ruska, iranska, marsovska..."

Nije parlament sve, samo je ilustracija da je čak i tako suluda institucija ima demokratsku utemeljenost jaču od 1 Savjeta Ruske Federacije ili onog kineskog svenarodnog nečega. Druga polovica svake nametnute štednje je kvalificirana većina, prema ključu, država članica u Saveti, koje predstavljaju njihove vlade s punim demokratskim legitimitetom - čak je i Orbanistan i dalje ispoštovan i ima glas. Ti ili to znaš pa valjaš floskule jer te zabavlja, ili si zaglupljen, 2 hi on your own supply

On 7. 4. 2026. at 12:46, Weenie Pooh said:

Žmuriš na nebrojene generacije brutalnih sektaških sukoba i etničkih čišćenja u samo poslednjih stotinak godina, od Indonezije šezdesetih preko Kambodže sedamdesetih do još skorijeg Mjanmara! Daleko od očiju, daleko od mozga.

Ja zaista ne očekujem da bilo ko čita sve moje postove po svim temama, ali ako već ne čitaš ili ne pamtiš, šta te navodi da izvlačiš tuđe stavove iz dupeta? Zar u prethodno napisanom postu nije bilo dovoljno da se napiše odgovor, već mora i da se izmisli još nešto? I sad kao ja treba da linkujem svoje stare postove da bih ti odgovorio na ovo?

Nisam ekspet za računanje, ali ako su Indonezija, Kambožda, Vijetnam su bili šezdesetih i sedamdesetih, to je bilo pre nekih 50-60 godina. Palestina, Liban, Jemen, Iran, Kurdistan su sada, baš danas, dok mi ovo pišemo. Azerbejdžan izvršio etničko čišćenje pre 3 godine. Plus američki i međusobni sukobi u prvih 20 godina obog veka. Pa pre toga irački napad na Kuvajt, pa iračko-iranski rat. Sitnije unutrašnje sukobe da ne spominjem. Evo ti izračunaj, ti si ekspert, ali meni se čini da je u poslednjih 35 godina i u istočnoj Evropi bilo više sukoba i žrtava nego u (jugo)istočnoj Aziji, sa jedno tri puta manjom populacijom. Mada za razliku od Azije, u ovom delu Evrope žive skoro isti narodi, koji pričaju sličnim jezicima, i uglavnom veruju u istog Boga.

Administracijo zatvaraj topic, može li niže od ovoga ph34r

Trojanski rat obustavljen na, čini mi se, dvanaest dana, da bi Prijam sahranio Hektora.

21 vek je počeo i nastavlja sjajno

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.