Jump to content
IGNORED

Stigli i konobari na red.


đorđe geprat

Recommended Posts

7 hours ago, Radoye said:

 

Ja radim za RBC pa mi gazde ne naplacuju transakcije, dosta je sto me deru za prekovremeni rad... :censored:

 

Ah, racun mi je u RBC :happy: neki sa neogranicenim transakcijama, isplati se.

Kako te bre deru za prekovremeni rad? :ph34r:

Link to comment
23 minutes ago, Radoye said:

Stici ce i prosjaci na red. Bogu bozije, caru carevo!

 


Eh, vec ima po Kini, pisao Bane o tome negde. Imaju karticu sa qr kodom, ti skeniras kod i odvede te negde gde doniras koliko hoces. Oni sa tim mogu u nekim prodavnicama valjda da pazare. Sad, ako sam nesto pogresno zapamtila izvinjavam se.

Link to comment
1 hour ago, nera said:

 

Ah, racun mi je u RBC :happy: neki sa neogranicenim transakcijama, isplati se.

Kako te bre deru za prekovremeni rad? :ph34r:

 

radim za yearly salary, ne za hourly wage.

pa se onda 40-satna radna nedelja polako pretvara u 60-satnu.

a ja placen isto, radio 40 ili 120 sati nedeljno...

Link to comment
16 hours ago, goofs said:

US je doktorirao to zamazivanje očiju potrošača, nikad cena nije onolika koliko piše. U većini saveznih država su i stvari u prodavnici izložene sa cenom bez poreza, pa ti onda obračunaju tih 10-20% preko na kasi.

Kapiram da ako živiš tamo da se navikneš, ali mene kao posetioca je to jezivo smaralo.

To je odlicna stvar. Trgovac ti naplati X, a za onih 10% preko vidi sa vlastima grada gdje kupujes.

Link to comment

Ja cuo da se neki ameri zeznuli kod nas, mislili da je PDV na racunu koliko treba da plate konobaru preko cene rucka :D 

Link to comment
5 hours ago, Radoye said:

 

radim za yearly salary, ne za hourly wage.

pa se onda 40-satna radna nedelja polako pretvara u 60-satnu.

a ja placen isto, radio 40 ili 120 sati nedeljno...


Kontam, to sam odavno prestala da racunam. 
Radila samo u jednoj firmi gde smo naplacivali prekovremeni.

Sadasnji posao zna da predje normalne sate ali isto tako ima perioda kad blejimo a firma cuti pa se kompenzuje.

Link to comment
20 hours ago, goofs said:

US je doktorirao to zamazivanje očiju potrošača, nikad cena nije onolika koliko piše. U većini saveznih država su i stvari u prodavnici izložene sa cenom bez poreza, pa ti onda obračunaju tih 10-20% preko na kasi.

Kapiram da ako živiš tamo da se navikneš, ali mene kao posetioca je to jezivo smaralo.


 

na pretproslom putovanju tamo, Montana je bila uzivanje (no state tax). 

Link to comment
2 hours ago, nera said:

Kontam, to sam odavno prestala da racunam. 
Radila samo u jednoj firmi gde smo naplacivali prekovremeni.

Sadasnji posao zna da predje normalne sate ali isto tako ima perioda kad blejimo a firma cuti pa se kompenzuje.

Mozda benefit sto jos uvek u ITu mozes da biras ali ja nikad nisam radio za firmu koja ne placa prekovremeno niti imam nameru. Cim znaju da moraju da plate, mnogo manje su spremni da te cimaju van radnog vremena :) 

Link to comment
21 hours ago, Radoye said:

 

Kes je skoro kompletno ispao iz upotrebe ovde - jos od onomad, a CoVid i beskontaktno placanje mu je zakucao poslednji ekser u sanduk. Mene su kao cudaka gledali jer idem okolo sa stotinjak dolara u novcaniku i u samoposluzi placam na kes (ustvari sve - jerbo paranoja da "neko negde" nadgleda moje potrosacke navike) ali kad je krenuo cirkus sa CoVid na vecini mesta su privremeno prestali da prihvataju kes. I navuk'o se i ja na karticom - boc.

(E sad, tu ima jos jedan zec - na mnoge kartice banke naplacuju tarifu za svaku transakciju, imas lupam 5-10 besplatnih mesecno, sve preko toga ide provizija banci, tako da i jeste bila bolja racunica da odjednom izvadis par stotina sa bankomata pa to krckas umesto svaki put kad odes na kafu placas karticom... Tako da ti nekakav "baksis" ne gine svakako...)

 

Po Amerikama deru s troškovima kartica. Ne znam kako je u Kanadi, ali u Americi mislim da ide i do 4%. I onda imaju one cashback programe gde su ljudi srećni što dobijaju pare od korišćenja kartice, a u stvari dobijaju deo nečega što je već uključeno u cenu koju su platili. S tim što ima ljudi koji imaju manji cashback ali je prodavac već uračunao najveće moguće troškove u cenu. I razliku zadrži Visa.

 

U EU su hvala bogu ograničili na nešto normalno i gle čuda cashback programi su jad i beda. Kako to 

 

Kartice su korisne iz raznih razloga ali su dobrim delom nepotrebni teret gde Visa itsl. zloupotrebljavaju poziciju na tržištu. Toliko su rasprostranjeni da ih ne možeš odbiti jer ćeš gubiti mušterije, a sve i da se pojavi konkurencija prodavnica ne može da ima jedne cene za skuplje kartice i druge za jeftinije kartice.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Mozda benefit sto jos uvek u ITu mozes da biras ali ja nikad nisam radio za firmu koja ne placa prekovremeno niti imam nameru. Cim znaju da moraju da plate, mnogo manje su spremni da te cimaju van radnog vremena :) 


Ja sam isto u IT 💩

Jedini posao gde sam imala placeno prekovremeno je tehnicka podrska i to opet jer je firma takva. Ovde gledaju da izbegnu prekovremeno i placanje koliko god moze.

 

  • Tužno 1
Link to comment
13 hours ago, Shan Jan said:

Mozda benefit sto jos uvek u ITu mozes da biras ali ja nikad nisam radio za firmu koja ne placa prekovremeno niti imam nameru. Cim znaju da moraju da plate, mnogo manje su spremni da te cimaju van radnog vremena :) 

 

10 hours ago, nera said:


Ja sam isto u IT 💩

Jedini posao gde sam imala placeno prekovremeno je tehnicka podrska i to opet jer je firma takva. Ovde gledaju da izbegnu prekovremeno i placanje koliko god moze.

 

 

I ja sam IT.


Teoretski mogu da odbijem da radim prekovremeno, postoji i ta opcija, ali:

a) sjebace mi godisnji "performance review" (od kojeg zavisi da li cu i koliku dobiti povisicu, sto je vrlo bitno u ova inflatorna vremena), i
b) sve sto ne uradim danas docekace me sutra, a nesto od toga ce u medjuvremenu i da eskalira u znacajno vece sranje s kojim cu morati znacajno vise da se zajebavam.

Tako da sedi di si ni za di si nisi...

  • +1 2
  • Haha 1
  • Tužno 1
Link to comment

Na stranu porez, ali mogućnost da se da bakšiš karticom, u Srbiji postoji bar 4-5 godina (moguće i duže, za ovih 4-5 znam sigurno) i to na tim istim terminalima, Forbes lol

To što se nije koristilo, može da bude samo par faktora, da klijente nije interesovalo, da banke nisu ni specijalno nudile, a prvenstveno da sami konobari to ne nude, iako postoji kao opcija na terminalu, uvek bolje da se uzme keš

Link to comment

U prvoj firmi gde sam radio prekovremeno se godinams nije plaćalo, sve dok gazda nije počeo da pritiska da se radi bukvalno svaki dan i svakog vikenda i onda je krenuo da plaća (na ruke) da bi tako motivisao ljude.

 

U drugoj firmi se plaćalo, ali samo ako se unapred najavi i odobri.

 

U trećoj firmi (američkoj) nije bilo govora o tome.

 

U sadašnjoj firmi ljudi u Evropi dobijaju prekovremeno, a ljudi u Kini ne - kod njih nije opcija da se uopšte odbije kad ti se kaže da radiš vikendom i uveče.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...