Jump to content
IGNORED

Stigli i konobari na red.


đorđe geprat

Recommended Posts

Nas su pre tri godine u jednom restoranu u Pragu kad smo placali racun karticom pitali koliki baksis ostavljamo :blink: mi se zabezeknuli. 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

ja, nekad davno, zabezek na francuski service compris. standardizovano, registrovano, oporezovano. i ne mozes da ne das ako nisi zadovoljan jer je - compris.

al ziv je pourboire. samo kes i crna ekonomija. :kecman:

 

poz

Link to comment

prihvatam ja to service compris tamo, uključeno je u račun, koliko se sećam konobari nisu ni imali platu, prihod im je bio taj service compris.

 

juče u aranđelovcu svratih u biirtiju na škembiće, čoveku platim novčancama, dodam 70 dinara za njega. ne misle valjda da račun mogu da platim novcem a bakšiš na ono sokoćalo.

 

tamo u tekstu piše i da poreska može da taj bakšiš kontoliše viškom/manjkom u kasi. kako? platim škembiće i pivo 830,, konobaru dam 900, o iz kase uzme 70 i stavi u džep.

Link to comment

Ma nikako, dokle god se plaća gotovinom u Srbiji ovo je pusta priča. Ovo verovatno žele da uvedu jer su kupili sistem od nekoga, a sasvim slučajno implementaciju radi firma burn-a-bitch burazera, ili tako neko. 
Čak i kad plaćaš karticom, uvek ostavljaš bakšiš u kešu.

  • +1 5
Link to comment

Ovo je neko kupio softver za severno americko trziste. Ovde po Kanadama i Amerikama placas tip na sto sta i svi imaju ovakve aparate. Skoro uvek postoji opcija da smanjis tip ili odbijes skroz ali se potrude da nije lako naci je 💩.

 

Restorani, pabovi su stigli do 18% za minimum tip, isto i za dostavu, to za placanje karticama. Ako narucis i samo preuzmes moze i 10% 😜

Link to comment
59 minutes ago, nera said:

Ovo je neko kupio softver za severno americko trziste. Ovde po Kanadama i Amerikama placas tip na sto sta i svi imaju ovakve aparate. Skoro uvek postoji opcija da smanjis tip ili odbijes skroz ali se potrude da nije lako naci je 💩.

 

Restorani, pabovi su stigli do 18% za minimum tip, isto i za dostavu, to za placanje karticama. Ako narucis i samo preuzmes moze i 10% 😜

I kako ljudi reaguju na to?

Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

I kako ljudi reaguju na to?

 

Ovde je tipping normalna stvar. Iznosi baksisa su generalno manji nego u USA ali je isti kulturni obrazac. Ovde konobari i ostalo usluzno osoblje zapravo zive od baksisa jer (skoro) svi rade za minimalac, s tim sto je u USA "konobarski" minimalac jos dodatno snizen u odnosu na normalan minimalac jer se podrazumeva da konobari dobijaju baksis. Pa onda na standardnih kanadskih 15-18% posto baksisa u Americi misle da su Kanadjani cicije.

Ono, nece ti niko otkinuti glavu ako ne ostavis ali jbg ako nameravas opet ikada svracati na isto mesto bez da ti neko pljune u hranu sledeci put... ;)

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

 

Au, ako mi dostave ovo na sto tacno mu nikad vise ne bih dosao

 

 

Verovatno ne putuješ mnogo, u dobrom delu Evrope je ovo već godinama normalno. 

 

U SAD je 20% napojnice standard jer su tamo konobari plaćeni manje od minimalca baš jer se računa da će dobijati napojnice. Užas, ali je tako.

 

S tim što si u SAD apsolutno u obavezi da svaki prihod prijaviš za porez, bila to napojnica, prodaja nečega na Craigslistu, šetanje pasa za keš... naravno teško je proveriti, ali koga jednom zakači IRS obično se ne zajebava.

Link to comment

Poznata mi je ova praksa, mada ja sam lično uvek bio za to da sve bude na računu, pa makar on bio i nešto veći, a da konobar prima razumnu platu od svog poslodavca.

 

 

Uopšte nemam sumnje da će ovo zavladati i na globalnom nivou, klasičan primer kapitalističke eksploatacije i radnika, ali i korisnika usluge.

  • +1 4
Link to comment
10 hours ago, Jeremija said:

Poznata mi je ova praksa, mada ja sam lično uvek bio za to da sve bude na računu, pa makar on bio i nešto veći, a da konobar prima razumnu platu od svog poslodavca.

 

 

Uopšte nemam sumnje da će ovo zavladati i na globalnom nivou, klasičan primer kapitalističke eksploatacije i radnika, ali i korisnika usluge.

 

Ja sam ostavljala cesto neki tip ali mi je to opterecujuce ako je neko moranje a USA sistem me blago receno nervira.

Onako kao Hunger games, koliko cu tipova zaraditi danas, kolika mi je ustvari plata...

Link to comment

US je doktorirao to zamazivanje očiju potrošača, nikad cena nije onolika koliko piše. U većini saveznih država su i stvari u prodavnici izložene sa cenom bez poreza, pa ti onda obračunaju tih 10-20% preko na kasi.

Kapiram da ako živiš tamo da se navikneš, ali mene kao posetioca je to jezivo smaralo.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...