Jump to content
IGNORED

Stigli i konobari na red.


đorđe geprat

Recommended Posts

14 hours ago, Shan Jan said:

 

Au, ako mi dostave ovo na sto tacno mu nikad vise ne bih dosao

1-1.png

pa to će kod nas biti da se ova sprava ignoriše, tutneš konobaru solarno kao i do sada i svi zadovoljni

baš će konobari trčati da ti ovo poturaju, pa nisu blesavi

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Serena said:

Nas su pre tri godine u jednom restoranu u Pragu kad smo placali racun karticom pitali koliki baksis ostavljamo :blink: mi se zabezeknuli. 

stipsa :D

Link to comment

Bakšiš svaki put ostavljam:

1. Babama na lokalnoj pijaci koje prodaju svježe povrće

2. Prodavcima voća i povrća (uz put u Hercegovini kad uzimam voće)

3. Majstorima kad sam zadovoljan obavljenim poslom i zatečenim stanjem (da li su počistili iza sebe)

 

Kad su konobari u pitanju samo ako sam zadovoljan uslugom i u nekom iznosu cca 10%, možda sam stvarno seljačina ili cicija, ali niko ni meni ne daje bakšiš na platu.

Edited by Jesper23
  • +1 1
Link to comment
45 minutes ago, mire said:

stipsa :D

Ma nisam stipsa nego mi bilo cudno da se baksis daje elektronskim putem, a i nisam dozivela da me neko pita hocu li mu ga dati i koliki ce biti. 

 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Ja uvek ostavljam baksis ali zavisno od usluge. Ako je dobra onda dobro nagradim, ako je prosecna onda nesto malo a ako je losa onda bas malo :D Naravno, mi smo u Srbiji, znam da je u USA drugacije.

 

Mene ovde nervira sto ti daju da biras od vec 3 predefinisana iznosa a ako hoces da das manje ili ne das ima da se cimas dok te oni gledaju. Jako ruzno, tacno bi im rekao da odjebu sa tim fazonima.

 

 

Link to comment
31 minutes ago, Serena said:

nego mi bilo cudno da se baksis daje elektronskim putem

 

 

Kes je skoro kompletno ispao iz upotrebe ovde - jos od onomad, a CoVid i beskontaktno placanje mu je zakucao poslednji ekser u sanduk. Mene su kao cudaka gledali jer idem okolo sa stotinjak dolara u novcaniku i u samoposluzi placam na kes (ustvari sve - jerbo paranoja da "neko negde" nadgleda moje potrosacke navike) ali kad je krenuo cirkus sa CoVid na vecini mesta su privremeno prestali da prihvataju kes. I navuk'o se i ja na karticom - boc.

(E sad, tu ima jos jedan zec - na mnoge kartice banke naplacuju tarifu za svaku transakciju, imas lupam 5-10 besplatnih mesecno, sve preko toga ide provizija banci, tako da i jeste bila bolja racunica da odjednom izvadis par stotina sa bankomata pa to krckas umesto svaki put kad odes na kafu placas karticom... Tako da ti nekakav "baksis" ne gine svakako...)

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Ja uvek ostavljam baksis ali zavisno od usluge. Ako je dobra onda dobro nagradim, ako je prosecna onda nesto malo a ako je losa onda bas malo :D 

 

 

bome, ako je loša ja ništa, iz principijelnih razloga

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Placanje karticom ima veliki benefit za drzavu pa i biznis ali vrlo malo za nas, obicne gradjane. 

 

Placanjem karticom drzava dobija:

1. Bolju kontrolu novcanih tokova

2. Bolju naplatu poreza

3. Bolju borbu protiv pranja novca

 

Biznis dobija:

1. Vecu potrosnju (ljudi prirodno vise trose kad ne vide koliko fizicki daju novcanica)

 

Mi dobijamo:

1. Slabiji osecaj koliko trosimo na sta

2. Mogucnost drzave da nam se usere u zivot blokiranjem sredstava ako nismo dobri

3. Vecu sansu da neko nama ili banci uleti u sistem i uzme nam novac

  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, Radoye said:

 

Kes je skoro kompletno ispao iz upotrebe ovde - jos od onomad, a CoVid i beskontaktno placanje mu je zakucao poslednji ekser u sanduk. Mene su kao cudaka gledali jer idem okolo sa stotinjak dolara u novcaniku i u samoposluzi placam na kes (ustvari sve - jerbo paranoja da "neko negde" nadgleda moje potrosacke navike) ali kad je krenuo cirkus sa CoVid na vecini mesta su privremeno prestali da prihvataju kes. I navuk'o se i ja na karticom - boc.

(E sad, tu ima jos jedan zec - na mnoge kartice banke naplacuju tarifu za svaku transakciju, imas lupam 5-10 besplatnih mesecno, sve preko toga ide provizija banci, tako da i jeste bila bolja racunica da odjednom izvadis par stotina sa bankomata pa to krckas umesto svaki put kad odes na kafu placas karticom... Tako da ti nekakav "baksis" ne gine svakako...)


Ovo za naplacuvanke zavisi od tipa racuna, ja imam neki koji ukljucuje neogranicene transakcije karticom bez nadoknade. Ne znam kako bih sad prezivela bez toga 😂

Kesh dizem iskljucivo za veseraj i za dostavu dzidze posto ovi kod kojih uzimam ne primaju drugo.

  • Haha 3
Link to comment

Visa dere sa provizijom, ali ne kupca nego prodavca, mislim da je 3 %.

Zato ja koristim Dinu, mnogo manje globe prodavce, bolje da lova ostane kod nas nego da ide preko okeana.

 

Link to comment
2 hours ago, nera said:


Ovo za naplacuvanke zavisi od tipa racuna, ja imam neki koji ukljucuje neogranicene transakcije karticom bez nadoknade. Ne znam kako bih sad prezivela bez toga 😂

Kesh dizem iskljucivo za veseraj i za dostavu dzidze posto ovi kod kojih uzimam ne primaju drugo.

 

Ja radim za RBC pa mi gazde ne naplacuju transakcije, dosta je sto me deru za prekovremeni rad... :censored:

Link to comment
21 hours ago, đorđe geprat said:

 

 

tamo u tekstu piše i da poreska može da taj bakšiš kontoliše viškom/manjkom u kasi. kako? platim škembiće i pivo 830,, konobaru dam 900, o iz kase uzme 70 i stavi u džep.

Džep se tretira kao kasa, znači višak no no

Link to comment
7 minutes ago, Barti66 said:

Džep se tretira kao kasa, znači višak no no

pa valjda ima neka kasica prasica u nekom ćošku kafane za odlaganje bakšiša.

a, zaista ne znam, ako dođe finans i kaže konobaru da izvrne džepove, jel' mora to on da uradi. ili da kaže da je to njegova lova.

Link to comment

Mora sve da se izvrne što traže...

Da, može u svoje lične stvari da ćušne svaki put, ali lične stvari mora da drži u odvojenom prostoru.

Edited by Barti66
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...