Jump to content
IGNORED

Laibach - otpor je bio uzaludan!


Ras

Recommended Posts

3 minutes ago, Ras said:

Ovo je Ambrozić nedavno pisao o Laibachu i link je prenet na ovaj pdf u temu Svaštara: KOLUMNA: Najbolje pesme jugoslovenskog alternativnog roka (1983. – 1991.) (1/12) – Laibach – “Država” (1985.) – Music Box – Glazbeni portal (music-box.hr)

 

U tekstu piše o tim reflektorima, scena koja kao de je preuzeta iz Valter Brani Sarajevo a u kojoj Nemci podižu cerade kamiona, pale reflektore i pucaju na omladince koji su uhvaćeni poput zečeva.

Ocigledno da je moja memorija prezubila i da sam zamenio malu salu SKC-a sa malom salom DOB-a.

Link to comment

Ja sam ih gledao prvi put uživo u hali sportova na novom beogradu, to je bilo kad su nato album izdali, ne sećam se tačno, ali tu negde...

Edited by igoraki
Link to comment

Sjajna reklama se vrtela letos za promociju koncerta; Amsterdam, Berlin, pa još nekoliko velikih evropskih gradova i na kraju Mokrin.

Morao sam to da vidim,... i bilo je odlično. Čak smo i plesali na njihovu muziku , što nošeni muzikom, što od hladnoće. 

  • +1 1
Link to comment

Koncert u Hali sportova je bio 14. novembra 1997., prvi od početka rata.

 

e. Naredni je bio u onom tehno klubu u Sarajevskoj, 1999. ili 2000.

 

Edited by Malkmus
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, igoraki said:

 to je bilo kad su nato album izdali, ne sećam se tačno, ali tu negde...

Tih godina su izdali Jesus Christ Superstars i ovaj maksi singl. Dobro je da su Bugari bili vredni  :)

 

temp-Image-Hkx-Q08.avif


temp-Imagen224hw.avif


 

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...

meni je koncert laibach-a u SKC (bila sam prvi razred gimnazije, dakle 1986-7. godine) bio prvi koncert u životu.

i danas se sećam utiska koji je koncert ostavio na mene.

 

  • +1 3
  • Wub 2
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

meni je koncert laibach-a u SKC (bila sam prvi razred gimnazije, dakle 1986-7. godine) bio prvi koncert u životu.

i danas se sećam utiska koji je koncert ostavio na mene.

 

Moglo bi se reći da si prvoborkinja, nosilac Partizanske Laibachove spomenice!

Može li taj utisak u jednoj rečenici? Po meni, tada su bili na vrhuncu.

 

Ja sam ih prvi put gledao 1989. godine. Bile su pesme sa ploča: "Opus Dei", "Let It Be" i "Sympathy For The Devil". Od starih je bila samo "Krvava Gruda - Plodna Zemlja", i to kao instrumental. Koncertu je prethodilo puštanje dva dokumentarna filma. Prvi je bio o Pokretu nesvrstanih, a drugi o početku Drugog svetskog rata. U drugom je bila klasična priča, bombardovanje Beograda, kralj pobegao u London, a onda narator kaže "Za to vreme u Nemačkom Rajhu", i sledi idilični snimak umetničkog klizanja. Tu se dokumentarac prekida, i grupa izlazi na binu. Gitaru je svirao Oto Rimele (ex-Lačni Franz). Imali su gostujućeg pevača na "Sympathy For The Devil" (pretpostavljam da je operski). On je pevao na nemačkom, a Milan na engleskom. Ta duetska verzija i jeste najbolja od osam koliko ima na ploči.

 

Tada je Peter Mlakar održao sledeći govor:

(Na snimku piše mart, što nije tačno, nastup je bio u aprilu. Silovanje koje se pominje, odnosi se na slučaj Martinović.)

 

 

Kada je grupa napustila binu, čuo se glas Slobodana Miloševića: "Ova zemlja nikada neće propasti, zato što to neda njen narod!"

Edited by klimt
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
3 hours ago, Hermetico said:

očajna je izložba  :cry: pro forme, nema niš. al nemoj da vas obeshrabrim da svratite

Verujem ti, ali se neću obeshrabriti!

Trebalo bi da odem danas.

 

Prateći progam:
Subota, 9. mart u 14 časova – razgovor i vođenje kroz izložbu uz prisustvo umetnika. Razgovor vodi Bojana Matejić, teoretičarka umetnosti.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, klimt said:

Verujem ti, ali se neću obeshrabriti!

Trebalo bi da odem danas.

 

Prateći progam:
Subota, 9. mart u 14 časova – razgovor i vođenje kroz izložbu uz prisustvo umetnika. Razgovor vodi Bojana Matejić, teoretičarka umetnosti.

Idemo i mi

Link to comment

Moj prvi koncertni susret sa Lajbahom se desio u SKC, krajem osamdesetih, ali ne mogu da se setim da li je to bilo 87 ili 89.

Koncert je poceo u mrklom mraku, i jedino osvetljenje tokom koncerta je dolazilo sa crveno-crnih projekcija iza benda. Nikad ni pre, ni posle toga, nisam izasla sa koncerta tako puna utisaka i slika. Svaki deo koncerta je bio kadar za pamcenje, kao da sam provela dva sata u nekom umetnickom filmu. Mozda @pt 2.0 moze da mi resi dilemu da li je to bio koncert na kom je i ona bila.

E, da, tokom nekog od desavanja naroda u slavu Milosevica isli smo kroz gomilu ispred skupstine obmotani posterima Lajbaha i okupljenima govorili: Lajbah drugovi, ne Milosevic! Milosevic vas laze, slusajte Lajbah!
Eeee, kakva smo mi omladina bili, once upon a time, before the wars started

  • +1 3
Link to comment

Ovo kad sam ja bila je sigurno bilo u mom prvom srednje, dakle najdalje 1987. 
Sećam se filma (ali ne i boja?!) u mojoj glavi je ravnokraki krst i jelenovi… jeste bio mrak.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...