Jump to content
IGNORED

Programatorski vocap


Recommended Posts

@brusli

Zavisi po mom misljenju najvise od korisnika tj. koliko je spreman da pazljivo odradi dizajn baze i optimizaciju indeksa i upita.

 

Moja glavna aplikacija je klasicna OLTP web aplikacija (80% read, 20% write) sa velikim brojem tabela i dosta relacija. Naravno samo mali broj tabela je ogroman. Cela baza je oko 512 gb. Mi smo razmisljali da li uzeti neki BI tool i preko noci prebacivati podatke u neki OLAP sistem. Medjutim ispostavilo se da bi to bio solidan overengineering za nesto sto mozemo sami napraviti. 

 

Mi imamo ukupno desetak reportova koji uglavnom idu na 7+ tabela (od kojih je bar jedna ogromna), skoro svi imaju i CTE i naravno racunaju proseke i sume. Nijedan od ovih reporta ne traje duze od 30 sekundi a nekoliko ide na 5,6 sekundi. Treba uzeti u obzir da su svi query pisani od strane Java/Angular developera a ne SQL eksperata i sigurno ima prostora za optimizaciju. Medjutim i ovo trenutno je vise nego dobro resenje a relativno jednostavno za odrzavanje.

 

Zaista je retko osecaj da je PostgreSQL bottleneck. Ono sto najvise koci je i dalje logicka replikacija. Taj deo kad jos ispeglaju i pojednostave setup onda ce doci na 99%. :) 

  • +1 1
Link to comment

:isuse:

Jedva čekam da vidim situaciju kad ljudi imaju problem, pa krenu da pretražuju "windows app not working"

Edited by Engineer
  • Haha 6
Link to comment

https://pbs.twimg.com/media/GV7OFlYaoAAQvww?format=jpg&name=medium

 

Neka prvi baci kamen ...

 

Ja sam znao imati stintove po par dana ali opet sam se trudio  da ne blokiram nekog drugog.

 

 

  • Wub 1
Link to comment

Mislim da je to mnogo češće nego što se misli. Možeš da se sakriješ i u organizaciji od 200 ljudi, a ne Amazonove veličine. Iskreno poslednju godinu na starom poslu i nije bilo nešto pametno da se radi, pa sam pisao oko 100-120 sati mesečno. Da sam pisao 160 niko me ništa ne bi pitao, razmišljao sam par puta o tome, ali na kraju se svodi na valjda neku ličnu odgovornost. I nije mi zapravo toliko smetalo što radim manje.

 

Na njenom mestu bih se više brinuo da neko to čita i onda gleda ko je došao pre godinu i po dana, ima 0 kingpin goals i 7 ticketa i dashboard koji rađen tri meseca. Doduše možda je frizirala podatke.

 

Edit: doduše problem je za druge ljude koji posao shvataju (pre)ozbiljno i na kraju završe na lečenju kad pregore. Jedna ženina prijateljica je ispričala da je imala burnout, jer u suštini posao se spušta niz hijerarhiju dok ne nađe nekog ko preuzme. Kad se osećaš odgovornim za sve, možeš samo da završiš na bolovanju. Budite odgovorni na poslu, ali ne za sve, sve radi i bez vas. Ili budite odgovorni za sve, ali za makar 10x više para.

Edited by Venom
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Ima ovoga koliko hoces. Mozda je ovo ekstremni slucaj ali vecina ITjevaca vise vremena provede ne radeci nego radeci. E sad, kljucno pitanje je da li se opet to isplati kompaniji? Jer imas one koji kad rade rade prosecno ili cak lose a imas one koji rade 20-30% radnog vremena ali tada razvale.

 

Ja sam u stanju da provedem celu nedelju prakticno ne radeci nista, ne racunajuci sastanke. Mozda 2-3 sata nekih najglupljih taskova. Procrastinujem najgore, jednostavno ne mogu da se nateram da krenem sa projektom. Onda sledecu nedelju odradim normalno, pa neka mesana nedelja... a nekad mi se desi da udjem u neki beast mode i ne mogu da ostavim posao ni tokom vikenda, onaj osecaj kad si in the zone. Ali u mom slucaju su stvari koje radim uglavnom jebeno komplikovane i osetljive pa zna da bude malo iscrpljujuce. 

 

Inace sam kroz karijeru naucio da nikad se ne ceni onaj ko radi puno vec onaj ko resava najzajebanije zadatke.

  • +1 3
Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

Ima ovoga koliko hoces. Mozda je ovo ekstremni slucaj ali vecina ITjevaca vise vremena provede ne radeci nego radeci. E sad, kljucno pitanje je da li se opet to isplati kompaniji? Jer imas one koji kad rade rade prosecno ili cak lose a imas one koji rade 20-30% radnog vremena ali tada razvale.

 

Ja sam u stanju da provedem celu nedelju prakticno ne radeci nista, ne racunajuci sastanke. Mozda 2-3 sata nekih najglupljih taskova. Procrastinujem najgore, jednostavno ne mogu da se nateram da krenem sa projektom. Onda sledecu nedelju odradim normalno, pa neka mesana nedelja... a nekad mi se desi da udjem u neki beast mode i ne mogu da ostavim posao ni tokom vikenda, onaj osecaj kad si in the zone. Ali u mom slucaju su stvari koje radim uglavnom jebeno komplikovane i osetljive pa zna da bude malo iscrpljujuce. 

 

Inace sam kroz karijeru naucio da nikad se ne ceni onaj ko radi puno vec onaj ko resava najzajebanije zadatke.

 

Moja bivsha shefica je tako konstantno radila svojih 10 h na poslu pa jedva dodje sa bolovanja nazad.

 

  • +1 1
Link to comment

Ja se tako vozam sigurno više od 20 godina. Doduše, nije baš tako ekstremno (ne bi me plaćali :D), ali da sam nešto strašno produktivan, nisam. 

 

Anegdota : upao sam tako kao kontraktor u neko veliko osiguranje (AGF, posle ih kupio Allianz) kao stručnjak za neki opskurni Microsoft proizvod za deployment web aplikacija. Naravno, za proizvod sam prvi put čuo par dana pre intervjua, ali uspeo sam da ih dovoljno izbelfiram da me uzmu (verovatno nisu našli nikog ubedljivijeg). Da ne širim priču, skelpao sam sve što je bilo zamišljeno, naravno usput učio kako prozvod u stvari radi (anegdota u anegdoti : nedeljnu dana sam igrao tetris sa odobrenjem direkcije zato što im je toliko trebalo da nabave ethernet kabl od stotinak metara i spoje dva servera u datacentru). To je sve proradilo kako je zamišljeno, njima se svidelo koliko sam ja dobar, a ruku na srce to je trajalo 5-6 meseci, a pravom stručnjaku bi trebalo nedelju-dve. 

 

Elem, produže oni meni tako ugovor, davali mi s vremena na vreme nešto da uradim, ali sam uglavnom radio svoje geek stvari pored. Security im je bio na nivou : sve otvoreno, mogao sam da se uključujem gde sam hteo na netu, sve open bar. 

 

Posle dve-tri godine takvog "posla" neko ih ubedio da im je ceo IT skup i veliko opterećenje, ajde bolje da oni to proslede stručnjacima, to je bilo doba kad je trend bio da se "skoncentrišu na svoj zanat", u ovom slučaju osiguranje, a sve ostalo prepuste drugim firmama. 

 

Dodju tako čike u trodelnim plavim odelima (IBM) i krenu prvo da intervjuišu sve redom da naprave kartografiju da bi mogli sve posle da preuzmu. BTW, unutar firme je to "prodato" da dolaze da im pomognu, kao neće ih pojesti na kraju...  Kad je došao red na mene, posle tri intervjua kaže meni tip u plavom : ja i dalje ne znam šta ti u stvari radiš...

 

 

Edited by braca
  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, braca said:

Kad je došao red na mene, posle tri intervjua kaže meni tip u plavom : ja i dalje ne znam šta ti u stvari radiš...

 

Nisi znao da te snimaju labude:

 

image.jpeg

 

Link to comment
9 minutes ago, bags said:

 

Nisi znao da te snimaju labude:

 

image.jpeg

 

 

Prijaviću te za otrivanje RL identiteta, samo da znaš...

 

Kad malo bolje razmislim, mislim da imam i mnogo sreće da radim u Fr, ovde postoji duboko usadjena ta kultura poštovanja radnika i njihovih prava, do te mere da sam često imao posla sa šefovima koji su bili više nego dobronamerni. Često se desi da su sindikalci (ili simpatizeri), stvari kao što su pauza za ručak ili godišnji odmori su svetinja u koju se ne dira... 

 

Da bi nekog otpustili treba stvarno da se debelo zabrlja. Za 30+ godina sam samo dvaput video spektakularna otpuštanja američki stajl : pokupi svoje stvari i izadji. Oba puta opravdano, na primer tip pustio Wireshark da snima mrežu, naravno bez ikakve dozvole...

 

 

Link to comment
21 minutes ago, braca said:

Dodju tako čike u trodelnim plavim odelima (IBM) i krenu prvo da intervjuišu sve redom da naprave kartografiju da bi mogli sve posle da preuzmu. BTW, unutar firme je to "prodato" da dolaze da im pomognu, kao neće ih pojesti na kraju...  Kad je došao red na mene, posle tri intervjua kaže meni tip u plavom : ja i dalje ne znam šta ti u stvari radiš...

 

 


To je verovatno bio IBM Global Services, oni su preuzimali IT banaka, osiguranja, kao outsorceri. Dok sve nije otislo u Indiju. IBM = Indian Business Machines.
Mene je IBM zaposlio kao nekoga retkog koji zna njihov SNA, To sam naucio radeci na mrezama za banke kroz Unisys, NCR (to i dalje radi, niko ne sme da pipne, po bankama i osiguranjima) jos nije prebaceno na TCP/IP.
Nisu ni znali sta SNA znaci (Systems Network Architecture). Bilo nas je u Australiji desetorica koji to znaju, 8 njih sam licno poznavao.

Link to comment
8 minutes ago, braca said:

Oba puta opravdano, na primer tip pustio Wireshark da snima mrežu, naravno bez ikakve dozvole...

Što je to toliki problem? Ok, znam da je zabranjeno instalirati bilo šta što nije dozvoljeno, ali manja je opasnost kad to radi neko ko je iole upućen u materiju. Mada opet baš zato i ne bi trebalo to da radi

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...