Jump to content
IGNORED

Cene roba i usluga u Srbiji


eumeswil

Recommended Posts

ali cene povrca i voca su generalno sulude svuda..i na pijacama pa tako lokalni lanac dok kupi povrce po vec viskoim cenama,dok donese,dok uracuna marzu i porez eto 350din za cas..

  • +1 2
Link to comment

Naravno da su sulude, kada su inputi skočili više puta. taman ćemo se lepo odvići od voća i povrća tokom cele godine, što je zdravo.

A, vala, i preko sezone kad im je vreme :fantom:

Link to comment
18 minutes ago, ivy said:

ali cene povrca i voca su generalno sulude svuda..i na pijacama pa tako lokalni lanac dok kupi povrce po vec viskoim cenama,dok donese,dok uracuna marzu i porez eto 350din za cas..

 

Aovo što kaže April je jedan od bitnih razloga suludih cena:

 

1 minute ago, April said:

U drugim vestima, poljoprivreda opet nije dobila subvencije, Orban će da pošalje Mađarima šta im sleduje; ako si slučajno Srbin i poljoprivrednik, pare nisu problem.

 

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Aovo što kaže April je jedan od bitnih razloga suludih cena:

 

Mislim da se ceo koncept poljoprivrede namešta prema krupnom kapitalu i da se svesno ubijaju manji. Prvo zakinu na subvencijama što automatski poskupljuje procese, a onda ih dokrajče uvozom jeftinih subvencionisanih proizvoda, vidi pod) mleko i voće.

 

Soju, žito i kukuruz dodatno obezvređuju referisanjem prema budimpeštanskoj berzi koja diktira cene nastale u potpuno drugim okolnostima.

  • +1 4
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Ove lepe darove jesen nam je dala...

 

Mislim da će tek biti šokova kad dođe berba posle ove tromesečne nepogode koju smo imali umesto leta.

  • +1 2
Link to comment

Ne znam na koju berbu misliš, što je imalo da se skine skinuto je sa njiva. I u pravu si, nije bilo ničega. A na ove cene goriva i oni koji nisu do sada palili njive nego ih zaoravali počeli ljudi i oni da pale.

  • +1 2
Link to comment

Kupila heljdu vulgaris posle dugo vremena. 540din kilo!!!

Jes da se uvozi iz Majčice (gde sam izguglala da košta oko 100 din/kg), ali brrraaaate stočna hrana realno.

 

Jedem i mislim se kakav lux doručak...

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
4 hours ago, Tihajeza said:

Kupila heljdu vulgaris posle dugo vremena. 540din kilo!!!

Jes da se uvozi iz Majčice (gde sam izguglala da košta oko 100 din/kg), ali brrraaaate stočna hrana realno.

 

Jedem i mislim se kakav lux doručak...

kad bude hiljadarka dogodine,sta cemo onda.....

Link to comment
8 hours ago, spettacollo said:

Ne znam na koju berbu misliš, što je imalo da se skine skinuto je sa njiva.

 

Yep, ostale su jabuke i kruške. I dunje i orasi. :happy: Htedoh reći kad se u brojke stavi ovogodišnji rod.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Tihajeza said:

Kupila heljdu vulgaris posle dugo vremena. 540din kilo!!!

Jes da se uvozi iz Majčice (gde sam izguglala da košta oko 100 din/kg), ali brrraaaate stočna hrana realno.

 

Jedem i mislim se kakav lux doručak...

 

Troll on

Možda je momenat da pokrenemo laganica topik za laganica recepte sa ovsenim, heljdom, klicama, svežim bosiljkom, itd? I da se topik zove Kontra Nešto 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
Quote

Komisija za zaštitu konkurencije, dana 10.10.2024. godine, pokrenula je postupak protiv društava DELHAIZE SERBIA DOO, PRIVREDNOG DRUŠTVA ZA POSLOVNE USLUGE MERCATOR-S DOO BEOGRAD, UNIVEREXPORT EXPORT-IMPORT DOO NOVI SAD i PROIZVODNO I TRGOVINSKOG PREDUZEĆA DIS DOO KRNJEVO, i izvršila nenajavljeni uviđaj u njihovim prostorijama, a nenajavljni uviđaj je istovremeno izvršen i u poslovnim prostorijama društva Cenoteka, kao trećeg lica. Postupak je pokrenut zbog osnovane pretpostavke Komisije da su pomenuti trgovinski lanci izvršili povredu konkurencije zaključenjem restriktivnog sporazuma iz člana 10. Zakona o zaštiti konkurencije.

Naime, Komisija sprovodi Sektorsku analizu stanja i uslova konkurencije na tržištima određenih prehrambenih proizvoda na teritoriji Republike Srbije u periodu od 2018. do 2022. godine. Kako su pojedini nalazi uslovili potrebu za daljom i detaljnijom analizom, Komisija je ispitivala uslove konkurencije na tržištu maloprodaje za veći broj prehrambenih proizvoda.

Detaljnija analiza je izvršena praćenjem odabranih proizvoda kod maloprodavaca protiv kojih je pokrenut postupak, a koji, prema javno dostupnim podacima iz finansijskih izveštaja koje objavljuje Agencija za privredne registre Republike Srbije, ukupno čine preko 50% tržišta maloprodaje na teritoriji Republike Srbije.

Tako je Komisija, tokom više meseci praćenja kretanje cena za 35 izabranih proizvoda, konstatovala da su u maloprodajnim lancima za posmatrane proizvode cene identične.

Nakon toga Komisija je za 45 proizvoda tokom avgusta 2024. godine upoređivala cene kod stranaka u postupku, uz dodatak još jednog maloprodavca.

Na osnovu svih sporvedenih analiza Komisija je izvela sledeće zaključke:

• tržište maloprodaje u Srbiji je ostvarilo je vrednosni rast u periodu od aprila 2023. do marta 2024. godine uz istovremeni količinski blagi pad;
• u periodu od aprila 2023. do marta 2024. godine porast cena u maloprodaji je bio skoro duplo veći od inflatornih pritisaka;
• u periodu od 2016. godine do 2023. godine konstatovan je značajan rast prihoda i bruto marži, odnosno profitabilnosti posmatranih učesnika na tržištu, što potvrđuju i podaci o njihovoj poslovnoj dobiti;
• u periodu višemesečnog praćenja (april – septembar 2024. godine) redovne cene osam proizvoda (mleko, jogurt, ulje, brašno, šećer, jaja, kafa i banane) kod svih posmatranih maloprodavaca su bile iste ili slične, uz različite uslove nabavke;
• vrednost potrošačke korpe koja sadrži 45 odabranih proizvoda se neznatno razlikuje između stranaka u postupku, dok je znatno niža u maloprodajnom objektu koji ima najnepovoljnije komercijalne uslove nabavke.

Komisija je na osnovu svega utvrđenog osnovano pretpostavila da su pokazatelji konstatovani na tržištu maloprodaje rezultat odsustva međusobnog konkurentskog pritiska posmatranih maloprodavaca, odnosno da su navedena društva zaključila restriktivni sporazum iz člana 10. Zakona. Izneto je utvrđeno naročito na osnovu toga što je kod posmatranih proizvoda jedini oblik cenovna konkurencija, koja u uslovima istih redovnih, pa i istih akcijskih cena izostaje u potpunosti.

Komisija koristi priliku da ukaže na to da u svom radu, naročito za dokazivanje tajnih, zabranjenih sporazuma, ima na raspolaganju različite mehanizme, a za koje je neophodan i određeni stepen poverljivosti. Iz tog razloga nije u mogućnosti da javno saopštava svoje eventualne namere za postupanje u konkretnim slučajevima, kako ne bi došlo do kompromitovanja postupka. Iz istog razloga ni ne komentariše nastupe u medijima niti objave pojedinaca ili organizacija, bilo tačne bilo netačne, kako ne bi bio poslat „signal“ učesnicima na tržištu i ugrožen postupak pred Komisijom.

Pozivaju se sva lica koja raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantnim informacijama koje mogu biti od značaja za utvrđivanje činjeničnog stanja u navedenom postupku, da iste dostave Komisiji za zaštitu konkurencije, ul. Savska br. 25 Beograd

 

Trebali su ovo da urade mnogo ranije, ali nikada nije kasno.

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...