Jump to content
IGNORED

aLAN fORD


onamonamo

Recommended Posts

dobro vece svima,

kapiram da je AF generacijska stvar, i ne znam koliko ima zainteresovanih forumasa....

inace, AF je strip koji nije uspeo da dozivi globalnu popularnost, stavise, popularan je jedino u jugoslaviji, i mozda u italiji gde su ga i crtali....

zapocecu sa tezom da je AF bio smesniji u srbiji nego u hrvatskoj, zato sto je prevodilac bio nenad briksi, zagrepcanin, i prevod je bio u skladu sa tim...

na sav alanfordovski uvrnuti humor, upotreba hrvatskog narecja je bila dodatni tvist, i strip je cinila jos smesnijim...

eto, ne znam ima li ikoga da sve ovo zanima,

poz

Edited by onamonamo
  • +1 6
Link to comment

Cenim da jedino Milosica nije citao Alan Forda na PPPu :happy: BTW, Jesi to drzao caps lock dok si pisao naslov topica?

 

Alan Ford se tako dobro primio u SFRJ jer je sustinski kroz svoju ironiju ukazivao na to kakvo nam je drustvo, prosto se lepo poklopilo. To je taj neki mediteranski stil zivota i humor koji proilazi iz njega. Superhik, tri svinjske glave, ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena... meni je sve to isti vajb kao i balkanska melanholicna muzika - smeh i tuga u istom trenutku, jedno haoticno drustvo zbog koga patimo a ipak ga volimo jer smo i sami falicni. To je nepojmljivo nekom sa protestanskog Zapada ili striktnog Istoka.

 

Imamo kolekciju svih starih Alan Fordova u kuci ;) 

 

Inace od Briksija sam kao klinac citao "Dobra stara gangsterska vremena". Prilicno kul romancic.

  • +1 6
  • Haha 1
Link to comment

  

1 hour ago, onamonamo said:

ja bih voleo da se zapati neka rasprava o alan fordu, o tome nema nigde nista na internetu, izvan naseg govornog podrucja, zato sto je strip bio popularan samo u jugoslaviji

 

 

Sure thing, imam brdo alan ford skenova negde na starom kompu i ogroman problem, obožavam AF, znam brdo fora, kultni su, ali sada kada uzmem da čitam prosto me smara. Dragon balls leti, penny arcade leti (preporuka - ima arhiva od početka do 2021. free - flešbeci sa voodoo 5 vs prvi ge-force su razgalili ovo staro ubogo srce), Calvin&Hobes leti...

 

Ne znam da li je to do raspoloženja ali evo godinama ne ide AF - da li čitao nedavno ili čitaš aktivno ili je isto samo sećanje?

 

 

EDIT:

Omiljeni kvout, pored grunfovizama, je sigurno, surovo ali istinito "Bolje tisucu godina provjesti kao bogatun nego sedam dana u bijedi!"

Edited by Vapad
  • Wub 1
Link to comment
39 minutes ago, Vapad said:

A...u... Milaaaane, skidam kapu, ljubim ruke, ovo je ikein billy? :D:tongue:

 

Ali zaista fantastična kolekci, svaka čast!

nije ovo bili!

 

fascinirana sam :ziga:

  • Hvala 1
Link to comment

pre nekoliko godina slucajno pomenem AF grupi od tada dvadesetogodisnjaka: niko nije znao o cemu pricam :blink: 
(moji bratanci su znali ali samo zahvaljujuci mom bratu koji jos cuva te nase prastare primerke) 

  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...