Jump to content
IGNORED

aLAN fORD


onamonamo

Recommended Posts

dobro vece svima,

kapiram da je AF generacijska stvar, i ne znam koliko ima zainteresovanih forumasa....

inace, AF je strip koji nije uspeo da dozivi globalnu popularnost, stavise, popularan je jedino u jugoslaviji, i mozda u italiji gde su ga i crtali....

zapocecu sa tezom da je AF bio smesniji u srbiji nego u hrvatskoj, zato sto je prevodilac bio nenad briksi, zagrepcanin, i prevod je bio u skladu sa tim...

na sav alanfordovski uvrnuti humor, upotreba hrvatskog narecja je bila dodatni tvist, i strip je cinila jos smesnijim...

eto, ne znam ima li ikoga da sve ovo zanima,

poz

Edited by onamonamo
  • +1 6
Link to comment

Cenim da jedino Milosica nije citao Alan Forda na PPPu :happy: BTW, Jesi to drzao caps lock dok si pisao naslov topica?

 

Alan Ford se tako dobro primio u SFRJ jer je sustinski kroz svoju ironiju ukazivao na to kakvo nam je drustvo, prosto se lepo poklopilo. To je taj neki mediteranski stil zivota i humor koji proilazi iz njega. Superhik, tri svinjske glave, ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena... meni je sve to isti vajb kao i balkanska melanholicna muzika - smeh i tuga u istom trenutku, jedno haoticno drustvo zbog koga patimo a ipak ga volimo jer smo i sami falicni. To je nepojmljivo nekom sa protestanskog Zapada ili striktnog Istoka.

 

Imamo kolekciju svih starih Alan Fordova u kuci ;) 

 

Inace od Briksija sam kao klinac citao "Dobra stara gangsterska vremena". Prilicno kul romancic.

  • +1 6
  • Haha 1
Link to comment

  

1 hour ago, onamonamo said:

ja bih voleo da se zapati neka rasprava o alan fordu, o tome nema nigde nista na internetu, izvan naseg govornog podrucja, zato sto je strip bio popularan samo u jugoslaviji

 

 

Sure thing, imam brdo alan ford skenova negde na starom kompu i ogroman problem, obožavam AF, znam brdo fora, kultni su, ali sada kada uzmem da čitam prosto me smara. Dragon balls leti, penny arcade leti (preporuka - ima arhiva od početka do 2021. free - flešbeci sa voodoo 5 vs prvi ge-force su razgalili ovo staro ubogo srce), Calvin&Hobes leti...

 

Ne znam da li je to do raspoloženja ali evo godinama ne ide AF - da li čitao nedavno ili čitaš aktivno ili je isto samo sećanje?

 

 

EDIT:

Omiljeni kvout, pored grunfovizama, je sigurno, surovo ali istinito "Bolje tisucu godina provjesti kao bogatun nego sedam dana u bijedi!"

Edited by Vapad
  • Wub 1
Link to comment
39 minutes ago, Vapad said:

A...u... Milaaaane, skidam kapu, ljubim ruke, ovo je ikein billy? :D:tongue:

 

Ali zaista fantastična kolekci, svaka čast!

nije ovo bili!

 

fascinirana sam :ziga:

  • Hvala 1
Link to comment
45 minutes ago, Vapad said:

A...u... Milaaaane, skidam kapu, ljubim ruke, ovo je ikein billy? :D:tongue:

 

Ali zaista fantastična kolekci, svaka čast!

 

Nije Ikea, domaća radinost. :D

Link to comment

pre nekoliko godina slucajno pomenem AF grupi od tada dvadesetogodisnjaka: niko nije znao o cemu pricam :blink: 
(moji bratanci su znali ali samo zahvaljujuci mom bratu koji jos cuva te nase prastare primerke) 

  • Tužno 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...