Jump to content
IGNORED

Killers of the Flower Moon (2023)


Ajant23

Recommended Posts

Šta je autor? Smrt autora! Jezivo je ovo čistilište, ako je autor dospeo u njega...

 

Da li je moguće da te reditelj drži u sali tri i po sata mahom čistim jebenim majstorstvom u kome je istovremeno nadahnut kao mladić u punoj snazi željan dokazivanja koliko i uglađen ogromnim iskustvom davno uzdignutog starca!

 

Moguće je, barem mene jeste.

 

Scenario, uh. Parabole, joj. Ali, drži te prelivima, rezovima, uglovima, kadrovima dugim po trajanju i svedenim na samo onoliko koliko se stigne pratiti u tom intelektualnom opažanju melodije koju plete; kadrovima dugim, kraćim, komponovanim toliko bogato da ti se čini da reditelj dugo nije imao prilike da išta kaže, pa mu se malo nakupillo.

 

U jednom kadru, teško bolesna žena leži na postelji kao da ispisuje liniju horizonta negde u daljini, levo pored nje lampa, nije jasno da li je na kitovo ulje, petrol ili struju, u centru kompozicije plamen jedne sveće na praznoj komodi svedenoj na sivu geometriju u kojoj su davno umrla drva. Lepo vidiš da se sveća smeje, ruga, likovima, gledaocima, svemu osim Scorseseu koji je gleda sa osmehom izvan svakog podsmeha, odbijajući cinizam.

 

Odmah na početku filma, preseca duge složene kadrove ne mareći uopše da juri rekorde ili kojekakve meta beočuge, ali produži jedan dugi kadar na kvarnjaka, proda rez kada se gomilica pokoškala na ulici.

 

Radnja se rve, živi od Scorsesea, a on te vozi i vozi. Joj, kako samo vozi, neumoran, perpetualno nadahnut, menja se, preliva u nova rešenja, i niže tri i po sata beskonačnih rešenja da majstorski održi radnju u život. A, zaplet je takav da mu ne bih dao više od pola sata da je bilo ko drugi režirao.

 

Ameri koriste tu reč plot, a glavnu radnju polunaratološki svode na master plot. Master plot ovde postoji koliko i Nepoznati Netko kod jednog pisca našeg jezika.

 

Promena fokusa unutar kadra od praktično neprimetne prve, ali praktično genijalne, do velikog finala u traženju fokusa kraj požara.

 

Izuzetno. Meni je ova režija mnogo bolja od svakog Oskara za režiju skoro deceniju unatrag, od Birdmana, koji mi takođe nije ni blizu...

  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 3
Link to comment
16 hours ago, Ajant23 said:

Šta je autor? Smrt autora! Jezivo je ovo čistilište, ako je autor dospeo u njega...

 

Da li je moguće da te reditelj drži u sali tri i po sata mahom čistim jebenim majstorstvom u kome je istovremeno nadahnut kao mladić u punoj snazi željan dokazivanja koliko i uglađen ogromnim iskustvom davno uzdignutog starca!

 

Moguće je, barem mene jeste.

 

Scenario, uh. Parabole, joj. Ali, drži te prelivima, rezovima, uglovima, kadrovima dugim po trajanju i svedenim na samo onoliko koliko se stigne pratiti u tom intelektualnom opažanju melodije koju plete; kadrovima dugim, kraćim, komponovanim toliko bogato da ti se čini da reditelj dugo nije imao prilike da išta kaže, pa mu se malo nakupillo.

 

U jednom kadru, teško bolesna žena leži na postelji kao da ispisuje liniju horizonta negde u daljini, levo pored nje lampa, nije jasno da li je na kitovo ulje, petrol ili struju, u centru kompozicije plamen jedne sveće na praznoj komodi svedenoj na sivu geometriju u kojoj su davno umrla drva. Lepo vidiš da se sveća smeje, ruga, likovima, gledaocima, svemu osim Scorseseu koji je gleda sa osmehom izvan svakog podsmeha, odbijajući cinizam.

 

Odmah na početku filma, preseca duge složene kadrove ne mareći uopše da juri rekorde ili kojekakve meta beočuge, ali produži jedan dugi kadar na kvarnjaka, proda rez kada se gomilica pokoškala na ulici.

 

Radnja se rve, živi od Scorsesea, a on te vozi i vozi. Joj, kako samo vozi, neumoran, perpetualno nadahnut, menja se, preliva u nova rešenja, i niže tri i po sata beskonačnih rešenja da majstorski održi radnju u život. A, zaplet je takav da mu ne bih dao više od pola sata da je bilo ko drugi režirao.

 

Ameri koriste tu reč plot, a glavnu radnju polunaratološki svode na master plot. Master plot ovde postoji koliko i Nepoznati Netko kod jednog pisca našeg jezika.

 

Promena fokusa unutar kadra od praktično neprimetne prve, ali praktično genijalne, do velikog finala u traženju fokusa kraj požara.

 

Izuzetno. Meni je ova režija mnogo bolja od svakog Oskara za režiju skoro deceniju unatrag, od Birdmana, koji mi takođe nije ni blizu...

 

Isti utisak sam imao, kako drži pažnju ta tri i po sata i niti u jednom trenutku nemaš osećaj da gubi konce, sjajna režija. Pametan izbor bioskopa, ja otišao da ga vidim u IMAXu, ali mislim da ću otići još jednom u nekom mirnijem terminu.

 

Fotografija i scenografija me na momente podsetili na Days of Heaven (posle video da je Jack Fisk radio scenografiju).

Link to comment

Filmcina. Bog. 

 

Interesantna mesavina Silence i Goodfellas, a opet nesto sasvim svoje. Lili Gledstoun carica drzi film ceo na svojim ledjima, ali Di Caprio, ljudi ce malo i da ga prenebregnu, u fazonu standard ili sta vec, a realno je pokidao. Igra glupandera jednog koji ovoj zeni cini sve lose, a skroz me je ubedio da je upak voli, a i ona njega. 

 

Muzika kida isto, sto odabrana, sto komponovana za film. Pozdrav Robi! 

 

Prelep poslednji kadar. Sve je jednostavno, sira, kompaktna slika, a opet slozeno od mnogo zivih delova, kao i sam film. 

 

Sto se duzine tice, nikakav problem, ni kadar ni tren viska nema. Matori, da si ziv i zdrav, snimaj samo!

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

pridružujem se hvalospevima, upravo odgledao u Ušću.

sve vrlo precizno, čisto, neverovatna rediteljska koncentracija.

u jednom momentu sam pomislio ma mora ova Moli da napravi neki žestok masakr a onda sam se ošamario i rekao sam sebi a čekaj bro, ne režira Tarantino!

biće (zaslužrnih) Oskara.

Link to comment
50 minutes ago, Arkadija said:

Ima samo TS vezija, što je skrnavljenje za bilo koji film, a za ovaj je zločin.

+1

Ja sam skinuo (informativno, ionako ću ići u bioskop da gledam) - međutim kad sam video šta su uradili, odmah sam obrisao. Ne samo da ima watermark reklamu sve vreme, nego je zvuk kao da se sluša projekcija kod komšije u stanu.

Link to comment
17 hours ago, Svemir Zeka said:

Jery može da se nađe večeras na internetima :D :lopov:

Rano je (za ljudsku verziju), javiću ti kad se pojavi pošto ne verujem ni ja da ću u bioskopu gledati.

  • Hvala 1
Link to comment
On 28. 10. 2023. at 0:15, Svemir Zeka said:

E to i ja, jednostavno ne mogu da odsedim toliko u bioskopu...

Prošlo je k'o ništa, nisam ni primetio. Tek kod odjavne špice sam se setio WC-a.

 

Vrlo solidan film kao film, ali i važna priča (zaboravljena, kao mnoge slične)... disposable unpeople su aktuelniji nego ikad.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...