Jump to content
IGNORED

Beč


bags

Recommended Posts

Ovo je brzo eskaliralo. Mislim da je broj ubistava u Becu ekstremno mali da bi se poredio sa Parizom. Probao sam naci ali jedino sto sam nasao je da ima oko 70 ubistava ukupno godisnje u Austriji i najveci broj u okviru porodice i uskog kruga prijatleja/familije.

 

https://www.bundeskriminalamt.at/501/files/PKS_Broschuere_2023.pdf

 

Broj nasilnih krivicnih dela u celoj Austriji: 

 

image.png

 

Ovde se vide tipovi oruzja (prvo ide vatreno, pa ubodi, pa macevi i macete):

 

image.png

 

 

Link to comment
39 minutes ago, Mel said:

U Bechu zadnji put 2009te.

Poshto mislim da se sve jako promenilo u ovih 10ak-15 zadnjih godina, sad me bash zanima kakav bi mi utisak bio da opet odem.

Samo kakav god da bude, sem ako su neke ekstremne razlike, moze da bude i do mene, Bech mi je bio first pik u Evropi kad sam htela da se odselim nekada davno, bio mi je nevidjen grad...

Nije “se sve jako promenilo u ovih 10ak zadnjih godina”. To su izmišljanja uglavnom ekstremne desnice i konzervi.

Beč je i dalje do jaja grad, u mnogim stvarima bolji nego što je bio pre 10 godina, u nekim malo lošiji. Jeftine pare kojih je bilo na pretek u tom periodu su iskorišćene i za mnoge dobre stvari i infrastkrura je još bolja. Nije isti kao pre 10 godina, niti vi valjalo da jeste, ali to je i dalje Beč i nije “se sve jako promenilo”. Isto važi i za ostale austrijske gradove. 

Edited by Heaviside
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
14 minutes ago, Heaviside said:

Nije “se sve jako promenilo u ovih 10ak zadnjih godina”. To su izmišljanja uglavnom ekstremne desnice i konzervi.

Beč je i dalje do jaja grad, u mnogim stvarima bolji nego što je bio pre 10 godina, u nekim malo lošiji. Jeftine pare kojih je bilo na pretek u tom periodu su iskorišćene i za mnoge dobre stvari i infrastkrura je još bolja. Nije isti kao pre 10 godina, niti vi valjalo da jeste, ali to je i dalje Beč i nije “se sve jako promenilo”. Isto važi i za ostale austrijske gradove. 

 

Mislila sam svet se promenio, a i Evropa sa njim u sadnjih 15ak godina... Bech je mozda profitirao u tome, zato i kazem bilo bi mi zanimljivo da opet posetim grad.

 

Link to comment

Ok i ja te obaveštam da se Austrija nije “jako” promenila u poslednjih 10 godina, a kad sam već tu mogu i da dodam da se ni ostatak Evrope nije “jako” promenio u smislu da ćeš da prepoznaš ne znam ni ja šta kao turista. 
 

Promene su pre svega na nivou međunarodnih odnosa i visoke politike uz promene u poslovnom svetu koje je doneo Covid i sada kriza u tech-u i tako dalje.
 

Na ulici, u kafani i u muzeju nema promena van normalne i zdrave evolucije. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 1. 8. 2024. at 12:56, bags said:

Malo sta trigeruje moje sugradjane kao kad se otkrije da neko prima vecu sumu od drzavve.

 

Danas je tema svuda kako sirijska porodica sa 7 dece dobija 4600 eur mesecno. 

 

Naravno potpuno legalno ali ljudima to i nije toliko vazno kada porede koliko oni rade i koliko imaju dece...

kako je to moguce 700 jura po detetu?

Link to comment
1 hour ago, Miki_belavista said:

kako je to moguce 700 jura po detetu?

 

za odrasle: 2 x (809,09 + 51,01) = 1720,20

za decu: 6 x 312,08 = 1872,48 (iz nekog razloga jedno dete ne dobija dodatak)

pomoc za iznajmljivanje stana: 996,46

 

Ukupno: 4589,14

 

Naravno sve je potpuno po zakonu ali smrde koriste za hate jer zvuci velika cifra.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, bags said:

 

za odrasle: 2 x (809,09 + 51,01) = 1720,20

za decu: 6 x 312,08 = 1872,48 (iz nekog razloga jedno dete ne dobija dodatak)

pomoc za iznajmljivanje stana: 996,46

 

Ukupno: 4589,14

 

Naravno sve je potpuno po zakonu ali smrde koriste za hate jer zvuci velika cifra.

cekaj koliko znam profe na faksu tamp imaju 3.5k/4k neto,posle Phdi i grdne muke. Koja je tu politika drzave da dovuce te polupismene i onda ih izdrzava? meni tu mnogo stosta nije jasno.

Link to comment

Pa i ti si nasao poredjenje. :)

 

Pogledaj gore roditelji dobiju po 860. To je puno manje od 4 neto. Svako profino dete isto dobije 312 ako ih je sestero jer valjda su sva deca ista...

 

  • +1 1
Link to comment

vidi,ja kazem ako profi zena ne radi,i ima dvoje dece tu su negde egal. Nije li to apsurdno?

Link to comment

Pa slobodno obrazlozi zasto nisam u pravu.

 

Mislim koje je tvoje resenja da profesorska deca + zena dobijaju veci dodatak od azilanata?

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ja živim u Beču već godinama, i trenutno radim kao obezbeđenje. Ovako na brzinu - problem (ili barem jedan dobar deo) je što je cela industrija obezbeđenja otišla u tri lepe posle 2020-te. Nema više sigurnosnih provera, nema kontrole, nema ispitivanja... Dosta se radi na crno, jednostavno pokupe ljude koji hoće da stoje 12 sati negde u prsluku i to je to. E sad, dalje, jedno 70-75% ljudi koji rade na tim mestima su Avganistan, Sirija, Pakistan, itd... Prosto im kultura diktira da moraju da budu na poziciji moći, bilo kakve, tako da ćete teško da vidite pekara iz Avganistana (za razliku od Turaka, koji vrlo rade otvaraju pekare). Ja uživam kad radim sa Turcima, oni odmah nađu svoje u prodavnici mobilne telefonije, pa nam kuvaju kafu... Ali zato kad se nađu Turci i Afganeri, onda ja izigravam plave šlemove, jer neće da pričaju jedni sa drugima (Turci sikću kao guja prisojkinja kad ih vide).

 

Da vam ne pričam da ogromna većina njih govori par reči nemačkog, da nemaju pojma šta treba da rade kad ih dovedete na poziciju, ali odlično znaju da uzimaju sve što im se da a i ne da - kad je mene video glavni supervizor saobraćaja na nedavno održanom festivalu na nekoj poziciji u sred poljane (gde sam mislio da lagano provedem ceo dan), čovek pozvao centralu, došla policija u civilu, odvezla me do centralne raskrsnice, on me stavio tamo, oterao četvoricu kolega koji su pravili haos (uzimali stvari iz kamiona za ketering, mobingovali posetioce, tražili pare), ostavio mi dva policijska kombija i u fazonu - ako ti neko u crnom prsluku (überšef) jebe mater, kaži Džimija neka zove, ti si moj covek. 

 

I stvarno je bolje da ne znate šta je tačno bilo oko ovog koncerta i sve detalje iza kulisa. Ja sam trebao da budem bukvalno prvi radnik obezbeđenja u centrali pored stadiona, prvi u prvoj smeni, i znam odlično zbog čega su šefovi stavili mene i još dvojicu kolega iz prvog severnog suseda kao zadnju liniju odbrane.

Edited by Dragonite
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
14 hours ago, bags said:

Pa i ti si nasao poredjenje. :)

 

Pogledaj gore roditelji dobiju po 860. To je puno manje od 4 neto. Svako profino dete isto dobije 312 ako ih je sestero jer valjda su sva deca ista...

 

Da ali profa nece dobiti nikakav dodatak za stanovanje od drzave a stan u Becu odnosi dobar deo porodicnog budzeta.

 

Stvarno ne zelim da gresim dusu jer ne znam u kakvoj je situaciji ta porodica, mozda su roditelji bolesni i nesposobni za rad. Mozda im je neko dete bolesno pa im treba dodatna pomoc, ne znam.

 

Ono sto 100% znam da su primaoci svake vrste socijalne zastite uglavnom upoznati sa  svakim evrom koji mogu da uzmu od drzave i da to obilato koriste. U vecini slucajeva je davanje pomoci savrseno opravdano i srecan sam sto zivim u drzavi koja na taj nacin brine o ljudima).

 

Opet, ima puno slucajeva gde ljudi namerno rade za neki minimalac samo da bi mogli da dobijaju pare od drzave. Ima ih koji rade 6 meseci, narednih 6 ne rade ali dobijaju pare od AMS i tako u krug.

 

Moja zena je clan jedne FB grupe (zene u Becu ili tako nesto) i tamo je videla sve moguce i nemoguce nacine kako se (zlo)upotreblja socijalna pomoc. Ako se neko nadje da ih kritikuje zbog toga (npr sa sugestijom da bi mogli nesto i da rade umesto da samo sede kuci), svi skoce kao kobre u zastitu svojih "prava". Sa druge strane, isti diskutuju o kupovinama najskupljih kucnih aparata i garderobe pa se onda i ja pitam gde gresim u zivotu :)

 

 

Link to comment
17 hours ago, Heaviside said:

Ok i ja te obaveštam da se Austrija nije “jako” promenila u poslednjih 10 godina, a kad sam već tu mogu i da dodam da se ni ostatak Evrope nije “jako” promenio u smislu da ćeš da prepoznaš ne znam ni ja šta kao turista.

 

Moja majka koja je kod mene dolazila povremeno u posete mi je prichala da se bash vidi razlika (posete od 2010-2020te).

Ti ne prichas iz perspektive turiste, ali ona je bukvalno dolazila na par nedelja svakih kako god, godinu dve cetiri... i iznela dosta obzervacija jer je takva osoba koja puno snima oko sebe stvari koje ja ni ne uochavam.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...