Jump to content
IGNORED

Oppenheimer (2023)


Ajant23

Recommended Posts

29 minutes ago, ObiW said:

Ne bih mogao. Ziveo sam u obe zemlje i SFRJ i Amerika danas nisu za poredjenje. Bolje je da o tome prica neko ko ne pamti SFRJ a ni u Americi nije ziveo.

 

Ma možeš i ti, nemoj tako lako da odustaješ. Sećaš se valjda da su ti na pasoškoj kontroli ugradili merač demokratičnosti sistema, standard issue za decu sedamdesetih.

 

Za slučaj da si dobio nešto stariji model, i on je dovoljan da izbaci rezultat BZZZT NEUPOREDIVO BEEP BOOP, što ovde ionako tvrdiš.

 

29 minutes ago, ObiW said:

Pa i nije bas, evo recimo ovaj se razlikuje od ostalih predsednika jer je probao da izvrsi prevrat, a danas je zbog toga izasao pred sudiju da odgovori na neka pitanja:

 

https://www.cnn.com/politics/live-news/trump-arraignment-january-6-indictment/index.html

 

The curse of small differences, pt. LMCXXVII, da ne ulazimo opet u to.

 

Skrenimo samo pažnju na činjenicu da građanina proglašavaš krivim na osnovu toga što je izašao pred sud i izjasnio se da nije kriv. Kao da si, božemeprosti, u nekoj divljoj komunističkoj zemlji neposredno posle revolucije, gde je dizanje optužnice ~ pravosnažna presuda.

 

29 minutes ago, ObiW said:

Evo ja sedim udobno u Americi i guslam o nedemokraticnosti rezima Aleksandra Vucica, negde tamo daleko. U cemu je problem?

 

Pa problem nije u tome dal sam ja tamo daleko, nego da li se moj oponent slaze mojim misljenjem. U slucaju da se ne slaze, e onda krece prica o udobnim toplim foteljama i gde se te fotelje nalaze.

 

Ne, problem je u tome što o nedemokratičnosti režima Aleksandra Vučića guslaš na temi posvećenoj filmu Oppenheimer (2023), kako bi oponirao vrlo očiglednoj tvrdnji da salonski socijalisti više vole utopiju nego bilo šta konkretno. 

 

Nisi ti ni Orwell ni Chomsky, baš kao što ni ja nisam Michael Parenti, ali se ničim izazvan podmećeš da braniš njihove utopijske tendencije iako se sa njima evidentno i fundamentalno ne slažeš. Protiv čega se ti ovde boriš, čoveče?

 

29 minutes ago, ObiW said:

Svi ti socijalisticko/komunisticki sistemi su valjali do prvih deset godina posle rata. Svi. 

 

Majke ti, baš svi? Čak i onaj izvorni, što je u prvih deset godina zabeležio deset miliona žrtava? :unsure: Radikalno, nema šta.

 

29 minutes ago, ObiW said:

Posle otprilike 10 godina zemlja se dovoljno oporavi da se pojavi znacajan visak vrednosti koji drzava krene deli po narodu. Prvo pare dobije vladajuca klasa, pa zatim drzavni sluzbenici, pa tehnokrate, pa zatim svi ostali, ukljucujuci radnicku klasu. Posledica takve raspodele je stvaranje srednje klase.

 

Jeste, wallahi, komunizam uvek iznedri "srednju klasu" - da ne koristimo sad onu ružnu francusku reč - posle bremenitih deset godina. It is known, to prosto tako ide. 

 

U nastavku nabacaš primere koji nemaju mnogo veze jedan sa drugim (Milošević, Mao, Pol Pot, Tito) da bi onda opet dekretom zaključio da je ishod uvek isti, nema veze što su sve priče drastično različite, što su jedni nasilno zbačeni a drugi sahranjeni uz sve državne počasti posle prirodne smrti, itd. Sve je to isti kurac.

 

29 minutes ago, ObiW said:

Drug Tito je, kao i uvek, nasao srednji put: svoju srednju klasu je konstantno podmicivao novcima iz inostranstva i poboljsavao standard iz godine u godinu. To je funkcionisalo savrseno dok inostranstvo nije izgubilo interes da finansira nas uspesni socijalizam.

 

Dogovori se, da li je problem bilo generisanje buržoazije iz viška vrednosti, ili je problem bilo to što je ponestalo para da se buržoazija "podmićuje"? 

 

29 minutes ago, ObiW said:

Koji god sistem bude preovladao za 300 godina na ovoj planeti, to svakako nece biti marksisticko lenjinisticki socijalizam. Proveli smo ceo 20 vek pokusavajuci da napravimo verziju toga koja ce da se svidi radnicima, seljacima i postenoj inteligenciji, i svaki put se zavrsilo tako da su ljudi bukvalno bezali od toga.

 

Bez preterivanja, ovo je apsolutno najluđe sumiranje dvadesetog veka na koje sam ikad igde naišao :hail:

 

Ceo dvadeseti vek smo proveli pokušavajući da napravimo marksističko-lenjinistički socijalizam, ali nije vredelo - bežali ljudi od toga svaki put, šta ćeš!

 

Baš ceo, a? Nije se ništa drugo dešavalo za tih sto godina? Nije se implementirala nijedna druga ideologija nigde na svetu, nego baš ML do daske? I na kraju se slupao sam od sebe jer je slupavanju bio sklon?

 

Svaka čast, ovo je stvarno kraj istorije. Nema smisla baviti se tom naukom više, pobedio si, uništio si je temeljno.

 

29 minutes ago, ObiW said:

Ja sam jednom gledao film socijalizam u mom sokaku, i ne bih reprizu. Dosta je jednom.

 

Pa kažem ti da ga nećeš gledati više, ne brini. 

 

Ostaje samo da se odlučiš, da li braniš salonske levičare zato što im veruješ (smatraš da njihove utopijske fantazije mogu biti konkretizovane jednog dalekog lepog dana), ili zato što im ne veruješ (smatraš da njihove utopijske fantazije neće nikad biti konkretizovane i služe samo kao prividna alternativa statusu kvo)?

 

 

Link to comment

Upravo idem iz bioskopa - drago mi je što sam pogledala film.

Suviše sam subjektivna jer me tema zanima, i jer je previše fizičara/naučnika XX veka bilo prikazano.. glumci su odlični.

Met Dejmon je 1 glumčina, nije da to nisam znala ali nekako svaki put kad ga vidim na platnu - ozarim se.

Još uvek sam pod utiskom

 

  • +1 6
Link to comment

‘nači film za nerdove, ništa za nas ljubitelje sedme umetnosti i estete

:sleep:

 

vidim da svi pričaju da ga treba gledati u imax-u, a kako mi vera brani da odlazim u galeriju mislim da ću sačekati napoleona za odlazak u bionju. uleti mi neki trejler na yt dok sam ga gledao na tv, bukvalno na osnovu trejlera može da se zaključi da je u pitanju mega film, top produkcija za poslednjih 20ak godina

još na kraju izađe cv reditelja

:ziga:


 

 

ps

nerd = previše fizičara(wtf) bilo prikazano

 

i jedan je previše

:fantom:

 

Link to comment

Idi slobodno u najprazniji kino i gledaj Openhajmera, nema potrebe za IMAXom imho. Film je o ljudima koji šetaju okolo i pričaju, osim eksplozije bombe i par nekih flešova (što sve zajedno pojede možda dva minuta tročasovnog filma) nema niti jedna vizuelna sekvenca koja iziskuje IMAX, a za sve ostalo je sasvim ok i obično platno.

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
On 3.8.2023. at 3:38, Weenie Pooh said:

 

Dosledni Antistaljinista, misliš, kom se onako usput gadio i Trocki? :rolleyes:

 

Zapad je oduvek bio pun razumevanja za tu vrstu levičara kojima nijedna ovosvetska verzija socijalizma nije valjala.

 

 

Hej, za njihove standarde bio je levicar do koske :D A naduvavanje antistaljinizma i kritike totalitarizma da bi se prisvojio neko ko je postao popularan i priznat sirom sveta cak, a eto malo je bio sklon levim skretanjima™, redovan je i uobicajen postupak "utapanja" i samim tim ublazavanja i umrtvljivanja ideja, kako u politici tako i u umetnosti recimo.  

 

Mislim da oni prosto kulturoloski jako tesko (mogu da) budu levicari tog tipa o kom pricamo. Naravno, posebno je tesko da takvi levicar dopru do mejnstrima, zato mi mozda i deluje da ih nema mnogo ili da su skoro pa nemoguci. A i kad nekako dopru, onda se razvodnjavaju njihovi stavovi i traze odstupanja kojka se onda potenciraju i preuvelicavaju. Naglasavam opet da je u pitanju utisak vise nego neka empirija. 

 

 

16 hours ago, pt 2.0 said:

Met Dejmon je 1 glumčina, nije da to nisam znala ali nekako svaki put kad ga vidim na platnu - ozarim se.

 

I meni se svideo Met Dejmon, valjda sam na osnovu trejlera ocekivao drugaciju ulogu od njega, medjutim bio je bas super. Inace je Metara potcenjen glumac (ako se to moze reci za nekako ko je toliko ipak prisutan). 

Link to comment

A što ne bi bio levičar do koske, pa i čisti komunista?

Komunistrička partija amerike imala je preko 100 iljada članova posle II sv. rata.

Tu negde oko završetka korejskog rata krenuli su tzv. Makartijevci da čiste kapitalizam i desetkovali kom.partiju. Mislim da je preostalo jedva nekoliko iljada aneričkih imforbiroovaca pred vijetnamski rat, a to je bilo malo za toliku zemlju.... 

Oće nejo da kaže da USA nije imala svoju verziju konc. logora/Golog otoka/Ljubianke ili slične organizacije za masovna mučenja i pročišćavanja svesti nesvesnih  ???

Edited by zmanic
Link to comment

Zakleo bih se da su Amerikanci firebomb-ovali Japan mesecima pre bacanja atomke gde je izginulo više civila nego u Hirošimi i Nagasakiju i ovi nisu davali naznake da će se predati.

 

Kao i uvek u istoriji, ništa nije jednodimenzionalno, pa tako ni bacanje bombe. No, ono što znamo je da su bombe bačene, rat je završen, Japan je dobio oprost grehova za carsku porodicu i unit 731, a potom su prešli u Hello Kitty i hentai mod da bi na kraju dogurali do jedne od najmoćnijih ekonomija sveta i dalje su u vrhu iako su 30 godina u stagnaciji.

  • +1 2
Link to comment

Bio sam u Hirošimi u muzeju, to ne želim ni najgorem neprijatelju.

 

Ne znam koliko je ovo istina, ali deluje nadrealno. Dan posle bombe osposobljena struja, par dana kasniej i saobraćaj u nekim delovima grada.

 

1015072_10151606500112626_363547927_o.jp

 

Maketa grada posle bombe:

 

1009583_10151606499812626_708202229_o.jp

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Ajd i ja da se upišem - nako, standardna Nolanština - zvuk ubiva iako nisam siguran dal je zvučnik sa jedne strane crkao il je neki Nolanov trik - al je nešto skičalo, krckalo i pištalo ceo film.

Iznenadjenje neprijatno, za mene je gluma. Imam utisak da su svi odreda po malo preglumljavali, a ne znam što. Plus, su mi svi bili onako ko Nikola Kojo - onaj glumi Piki Blajndersa, Rami Malek glumionog iz Kvina, Met Dejmon Bred Pita, a Kenet Brana Herkula Poaora.....jbmliga, možda nisam bio u raspoloženju.

Plus, traje tri sata, bulju ne osećam a celu noć ću da se vrtim u paranoji da mi je dobar deo kokica ostao medju zubima.

Link to comment
15 hours ago, steins said:

Plus, traje tri sata, bulju ne osećam

Ja sam svojevremeno gledao sva tri Gospodara prstenova jedan za drugim u Sava Centru

  • Wub 2
  • Haha 1
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
36 minutes ago, igoraki said:

Ja sam svojevremeno gledao sva tri Gospodara prstenova jedan za drugim u Sava Centru

 

Ja sam jedva treci deo odsedela u Sava Centru samog. Jos pochelo da mi se ide u toalet posle jedno sat i po, a nisam htela da izadjem da prekidam film, greska decenije. Provela sam pola sata vichuci Frodu ajde vuci se uza to brdo, ajde, brze to malo, ne slinavi...

 

  • +1 1
  • Haha 5
Link to comment

Bile su pauze između filmova po pola sata za toalet, naravno...ali jeste bilo zajebano iskustvo, em što je trajalo ceo dan em što ne znaš šta će sa organom za sedenje posle nekog vremena.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...