Jump to content
IGNORED

Oppenheimer (2023)


Ajant23

Recommended Posts

4 minutes ago, Sludge Factory said:

aman, covece, odluci se, makar o jednoj stvari u zivotu imaj stav.

Prilicno tesko - mimo pozeljne naucnicke sumnje i neodlucnosti koju si pomenuo - za pripadnika generacije zapadnih intelektualaca uoci i za vreme WW2, uz to u slucaju Openhajmera i Jevrejina.

Quote

You are all a lost generation.

Napomena Gertrude Stein, gadjala je pravo u glavu pripadnike upravo generacija kojima je pripadao i Openhajmer: lutanja od levice, pa i pripadnosti kompartiji, razocaranost sistemom koji je svoje slabosti ekstremno pokazao tokom Velike depresije, jos veca razocaranost u nespremnost i nesposobnost zapadnih demokratija da pomognu Spaniji i kasnije se - pre nego sto je bilo kasno - suprotstave nacizmu, okretanje Sovjetskom Savezu, cesto nekriticko ili sa kasnim paljenjem, post-WW2 razocaranje antikomunistickom histerijom u SAD i nacinima na koja se ona sprovodila...

Film u stvari preskace, ne bavi se bitnim pitanjem: kako je i zasto sve sto vredi u naucnim, umetnickim i uopste intelektualnim krugovima zabasalo u levicu, sve do clanstva u Partiji, a to je i inace pitanje na koje se jos uvek ceka odgovor ili barem pokusaj odgovora.

Sama Bomba je u celoj stvari relativno nebitna: na stranu poznat i opisan fenomen nekriticke povezanosti naucnika/tehnicara sa tehickim/naucnim problemom pred kojim se nalaze i koji trebaju da rese, insistiranje na Bombi bacenoj na Japan kao nepotrebnoj i kao ratnom zlocinu je rezultat danasnjeg, modernog narativa.

Nemacka je tokom WW2 dozivela nekoliko bombardovanja koja se po broju civilnih zrtava mogu uporediti sa Hirosimom/Nagasakijem, Japan takodje, ne racunajuci neprekidnu kampanju bombardovanja upravo civilnih ciljeva, ali se zaboravlja, previdja da je tadasnji svet, u svakom slucaju onaj njegov boljitm deo, a WW2 je ipak bio poprilicno crno-beli rat u kome se znalo ko su dobri, a ko losi momci ziveo u atmosferi koja se ponajbolje moze opisati kao nista sto bi moglo se dogodi Nemackoj ili Japanu nije dovoljno lose...

A sama Bomba je postala Bomba, sa sve etickim i svim drugim konsekvencama tek posle WW2, sa pocetkom Hladnog rata: u WW2 je jednostavno bila samo jos jedno novo oruzje za koje se, eto, ispostavilo da pripada nekom drugom, buducem ratu.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Prilicno tesko - mimo pozeljne naucnicke sumnje i neodlucnosti koju si pomenuo - za pripadnika generacije zapadnih intelektualaca uoci i za vreme WW2, uz to u slucaju Openhajmera i Jevrejina.

 

Ma da, znam, malo sam hiperbolisao (iznosio je on (u filmu) prilicno jasne stavove oko Spanije, recimo, ili radnickih prava). Iako me je nervirao i, kao sto rekoh, izazvao stav koji naginje ka negativnom, s druge strane mi je ta njegova neodlucnost perverzno bila i simpaticna. Kad gledam njegove (pravog, dakle, Openhajmera) intervjue date posle rata prilicno je on tu precizan i jasan (ali i pazljiv i odmeren kod izbora reci) kad prica o bombi, recimo, mada i tu uvek imam utisak da ce da se razboli od tolikog odmeravanja sta ce da kaze i kako. Nije mozda imao bas stomak za "politicara" sto neko u filmu rece da je postao, ali nije bas bio ni bez talenta za politiku izgleda.  

 

 

8 minutes ago, namenski said:

Film u stvari preskace, ne bavi se bitnim pitanjem: kako je i zasto sve sto vredi u naucnim, umetnickim i uopste intelektualnim krugovima zabasalo u levicu, sve do clanstva u Partiji, a to je i inace pitanje na koje se jos uvek ceka odgovor ili barem pokusaj odgovora.

 

Sad cu bas da odvalim glupost, ali mozda su naucni, umetnicki i intelektualni krugovi na Zapadu (posebno anglo-americkom) naginjali levici i komunizmu vise nekako, je li, "intelektualno", iz intelektualnih razloga, mozgom, odnosno, vise nekako iz razloga sto eto tako treba, neki moral i neka logika nalazu da civilizovan covek, posebno 20. i 21. veka, treba da ima oderedjene stavove o nekim pitanjima, slabo oni ulaze u to "stomakom" i emocijama, da ne kazem, slabo "prozimaju i osecaju" taj Marksizam. Sto bi zapravo imalo smisla s obzirom na kulturu u kojoj su formirani i kojoj zive (protestantsko-puritansku), kao i na ekonomsku situaciju u kojoj se ti intelektualni krugovi najcesce nalaze ili iz koje poticu. Manje tu ima radnika i radnicke dece. Naravno, sad opasno generalizujem i mozda i masim fudbal skroz. 

 

 

23 minutes ago, namenski said:

Sama Bomba je u celoj stvari relativno nebitna: na stranu poznat i opisan fenomen nekriticke povezanosti naucnika/tehnicara sa tehickim/naucnim problemom pred kojim se nalaze i koji trebaju da rese, insistiranje na Bombi bacenoj na Japan kao nepotrebnoj i kao ratnom zlocinu je rezultat danasnjeg, modernog narativa.

Nemacka je tokom WW2 dozivela nekoliko bombardovanja koja se po broju civilnih zrtava mogu uporediti sa Hirosimom/Nagasakijem, Japan takodje, ne racunajuci neprekidnu kampanju bombardovanja upravo civilnih ciljeva, ali se zaboravlja, previdja da je tadasnji svet, u svakom slucaju onaj njegov boljitm deo, a WW2 je ipak bio poprilicno crno-beli rat u kome se znalo ko su dobri, a ko losi momci ziveo u atmosferi koja se ponajbolje moze opisati kao nista sto bi moglo se dogodi Nemackoj ili Japanu nije dovoljno lose...

 

Slazem se, prilicno se u toj prici o bacenim atomskim bombama zaboravlja Japanu sta je radio po Kini recimo. Mada, Amerikanci umeju to da potenciraju, mozda bas eto da bi opravdali Hirosimu i Nagasaki. I sad cu mozda da zvucim odvratno, ali meni je to opravdanje (ako vec mora da ga ima) mnogo blize i smislenije nego ono o potencijalnim velikim zrtvama zbog odsustva zelje Japana da kapitulira. Da se odmah ogradim, ne podrzavam i ne mislim da su civili u Hirosimi i Nagasakiju (ili bilo gde) zasluzili smrt i bolest kao odmazdu za genocid koji je Japan cinio po Kini ili bilo gde drugde i ne opravdavam time bacanje Bombi, ali te Bombe tada imaju kontekst koji je kompleksan i nije za ignorisanje. 

Link to comment
34 minutes ago, Sludge Factory said:

Ma da, znam, malo sam hiperbolisao (iznosio je on (u filmu) prilicno jasne stavove oko Spanije, recimo, ili radnickih prava). Iako me je nervirao i, kao sto rekoh, izazvao stav koji naginje ka negativnom, s druge strane mi je ta njegova neodlucnost perverzno bila i simpaticna. Kad gledam njegove (pravog, dakle, Openhajmera) intervjue date posle rata prilicno je on tu precizan i jasan (ali i pazljiv i odmeren kod izbora reci) kad prica o bombi, recimo, mada i tu uvek imam utisak da ce da se razboli od tolikog odmeravanja sta ce da kaze i kako. Nije mozda imao bas stomak za "politicara" sto neko u filmu rece da je postao, ali nije bas bio ni bez talenta za politiku izgleda.  

Znas :), ima jedna dokumentarna fotografija Oppenheimer-a i Groves-a koji su se slikali na samoj takozvanoj Nultoj tacki Trinity-a:

Trinity-Test-Oppenheimer-and-Groves-at-G

Ma koliko bilo nezahvalno, pa i nedopustivo zakljucivati samo na osnovu faca, izraza lica, tek na ovoj fotografiji Oppenhemer - meni barem - ne deluje nikako drugacije nego kao neko ko je vise nego zadovoljan svojim radom i njegovim rezultatima.

Sklon sam da verujem da tada nije imao, niti mogao da ima - kao uostalom bilo koje ljudsko bice na Planeti tog trenutka - svest o razornosti i domasajima svake vrste naprave koju su uspeli da naprave.

Osim jedne nove, mnogo strasne bombe, nevidjene do tada razorne moci.

Sve drugo je doslo mnogo kasnije u jednom potpuno drugacijem svetu, u kome je dojucerasnji saveznik postao arhineprijatelj, svaka ma i najmanja simpatija pokazana bilo kada prema njemu kao opasnost po bezbednost Amerike, i ja verujem da je njegovo i ne samo njegovo protivljenje pravljenju hidgrgenske bombe bilo iskreno.

I debelo zakasnelo: uzde su ispustili, otete su im, naucnici, na scenu je stupio vojnoindustrijski kompleks, a velika imena i jake individualnosti naprosto nestale, zamenjene masama bezimenih naucnika, tehnicara...

Osim kosmickog programa, a i to iz propagandnih razloga, samo po neko ime, posle hidrogenske bombe, tesko da ce i bolji poznavaocitm moci da se prisete nekog iole znacajnijeg imena, pojedinca od formata.

Ali i integriteta: Oppenheimer je mozda zadnji iz te generacije, spremne da se suoci sa posledicama svojih postupaka: posle toga imamo pokretnu traku na kojoj se takozvani sistemi oruzja nizu jedan za drugim, sve jedan savrseniji od prethodnog...

 

Quote

...ali mozda su naucni, umetnicki i intelektualni krugovi na Zapadu (posebno anglo-americkom) naginjali levici i komunizmu vise nekako, je li, "intelektualno", iz intelektualnih razloga, mozgom, odnosno, vise nekako iz razloga sto eto tako treba, neki moral i neka logika nalazu da civilizovan covek, posebno 20. i 21. veka, treba da ima oderedjene stavove o nekim pitanjima, slabo oni ulaze u to "stomakom" i emocijama, da ne kazem, slabo "prozimaju i osecaju" taj Marksizam. Sto bi zapravo imalo smisla s obzirom na kulturu u kojoj su formirani i kojoj zive (protestantsko-puritansku), kao i na ekonomsku situaciju u kojoj se ti intelektualni krugovi najcesce nalaze ili iz koje poticu. Manje tu ima radnika i radnicke dece.

Mislim da ovde gresis: naprotiv, nikako se ne radi - ako te dobro shvatam - o takozvanom salonskom komunisticarenju, teranju mode, mada se naravno ni bez toga nije moglo.

To su vremena opsteg kritickog preispitivanja uloge inteektualca u drustvu i nuzde, potrebe da se svoja ubedjenja dokazu delom.

Malro je teorijski naceo problem, cak ga i u praksi (Spanija) pokusao da razresi, a demantuju te kako Amerikanci, masa njih, tako i Evropljani, uostalom Cambridge Five :D, Orvel, pa ako bas hocemo i veliki broj nasihtm su dokaz: nacizam jednostavno nije ostavljao mesta, medjuprostore za intelektualne ladoleze, a nije bez nista tvrdnja da se sve sto je iole vredelo naslo na strani antifasizma i marksisticke levice kao njegovog osnovnog i najefikasnijeg pokretaca.

Naravno, sudbina onih koji su se opredelili za drugu stranu, takodje je tragicna i danas vredna neke vrste preispitivanja, ne mislim naravno na notorne kolaboracioniste, ali u svakom slucaju na likove poput Krakova, Monterlana, Hamsuna, Paunda...


 

Quote

 

Bombe tada imaju kontekst koji je kompleksan i nije za ignorisanje. 

 

+1

 

  • +1 3
Link to comment
54 minutes ago, namenski said:

Mislim da ovde gresis: naprotiv, nikako se ne radi - ako te dobro shvatam - o takozvanom salonskom komunisticarenju, teranju mode, mada se naravno ni bez toga nije moglo.

To su vremena opsteg kritickog preispitivanja uloge inteektualca u drustvu i nuzde, potrebe da se svoja ubedjenja dokazu delom.

Malro je teorijski naceo problem, cak ga i u praksi (Spanija) pokusao da razresi, a demantuju te kako Amerikanci, masa njih, tako i Evropljani, uostalom Cambridge Five :D, Orvel, pa ako bas hocemo i veliki broj nasihtm su dokaz: nacizam jednostavno nije ostavljao mesta, medjuprostore za intelektualne ladoleze, a nije bez nista tvrdnja da se sve sto je iole vredelo naslo na strani antifasizma i marksisticke levice kao njegovog osnovnog i najefikasnijeg pokretaca.

 

Da, mislio sam na salonsko levicarenje, mada ne samo i na to (a bilo ga je sigurno). Naravno, generalizujem i hiperbolisem i vise pricam na osnovu opsteg licnog utiska nego na osnovu neke dublje empirije™. Naravno da je bilo takvih pojedinaca koje navodis, ali bas imam utisak da se radi o pojedincima, a da su neke masovnije i vece grupe ili organizacije uvek uspesno zatirane i to ne samo zato sto je vladajuci establisment (desni) bio toliko dobar i uspesan u tom zatiranju, vec i zato sto su ti intelektualci cesto i brzo odustajali ili menjali svoje stavove i misljenja (sto je legitimno ako je iskreno i bez spoljnog pritiska), da li zbog pritisaka, ucena, pretnji, egzistencijalne ugrozenosti ili ugrozenosti licnog komfora, ali opet imam utisak da su retki ostajali dosledni i nepromenjenog stava sa svim posledicama koje su ih zbog togla mogle zadestiti i koje su im se i desavale. S druge strane, primera gde je neko u mladosti "zgresio" i eto bio mozda clan Kom. partije ili "prisustvovao sastancima" i "imao prijatelje komuniste" ili cak samo izrazavao levicarske stavove, a onda se kad malo "poodrastu" preispitaju, promene misljenje i pocnu da preispituju levicarske ideje i teorije i nalaze im raznorazne mane i nedostatke koje im kao mladima ili neiskusnima nisu bile tako uocljive u startu je jako mnogo. Doduse, uocljivo je insistiranje na takvom narativu u zvanicnim ili mejnstrim medijima i cak skolskim i akademskim materijalima, ono, kao mlad je bio komunista, ali je onda preispitao ideje i distancirao se i nastavio da kritikuje ili samo leve ideje ili i leve i desne (takoreci postao liberal). A cak i kad je neko ostao dosledan levici do kraja nalaze mu se neki momenti gde je izrazio sumnju ili nesto preispitivao i onda se to istice i na tome se insistira. Kako desnica i centar svojataju npr. Orvela i insistira na tome da je kritikovao komunizam u svojim knjigama, pa to je pisijada. A covek bio i ostao dosledni levicar do kraja. Ili recimo slucajevi Ursule Legvin i Doris Lesing. 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Sama Bomba je u celoj stvari relativno nebitna: na stranu poznat i opisan fenomen nekriticke povezanosti naucnika/tehnicara sa tehickim/naucnim problemom pred kojim se nalaze i koji trebaju da rese, insistiranje na Bombi bacenoj na Japan kao nepotrebnoj i kao ratnom zlocinu je rezultat danasnjeg, modernog narativa.

 

Ovo je i meni bio problem sa filmom a priori, znao sam da nema šanse da se ne projektuju (post) hladnoratovski stavovi o nuklearnom ratu, odnosno neuroza generacija odraslih pod pretnjom istog, na ljude koji sa tim majndsetom nisu mogli da imaju veze čak i da su hteli. 

 

Potpuno anahroni pogledi na širu sliku, ono "nije etički da pravimo bombu kojoj je cilj da se razaraju čitavi gradovi a ne vojni ciljevi", ili ono sa kraja "bojim se da ipak jesmo uništili svet", to se ne stavlja slučajno u usta baš intelektualcima. Ajnštajn i Openhajmer kao vrhunski fizičari su bili toliko ispred svog vremena da su... šta, usvojili stavove koji će se formirati tek nekoliko decenija kasnije? Nesnosno se ide niz dlaku generacijama koje će gledati film.

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
1 hour ago, Sludge Factory said:

Kako desnica i centar svojataju npr. Orvela i insistira na tome da je kritikovao komunizam u svojim knjigama, pa to je pisijada. A covek bio i ostao dosledni levicar do kraja.

 

Dosledni Antistaljinista, misliš, kom se onako usput gadio i Trocki? :rolleyes:

 

Zapad je oduvek bio pun razumevanja za tu vrstu levičara kojima nijedna ovosvetska verzija socijalizma nije valjala.

 

Link to comment

Aj sto se Orvelu nje svideo Stajin, nego je ispalo malko kasnije da se ni Rusima nije svideo Staljin. Kao ni ono posle Staljina. I da je onaj vic iz sovjetskog perioda da drzava ne dozvoljava izbore gde bi ucestvovale dve partije jer bi onda svi glasali za "onu drugu" partiju na kraju i nije bio vic.

 

 

Link to comment
14 minutes ago, ObiW said:

Aj sto se Orvelu nje svideo Stajin, nego je ispalo malko kasnije da se ni Rusima nije svideo Staljin. Kao ni ono posle Staljina.

 

Rusima nije morao da se svidi ni Lenjin ni Staljin ni Hruščev, ali Ruse u totalu niko ni ne zove "doslednim levičarima".

 

Orvel, Čomski, i ostali demokratsko-socijalni-anarho-sindikalni-whatevers su svoje mesto pod suncem kupili obilatim iseravanjem po svakom pokušaju uspostavljanja iole funkcionalnog levo-orijentisano poretka, uglavnom po liniji "njee, autoritarno vam je to previše".

 

To je ta dosledna levica™ koja na ovom svetu priznaje samo liberalni kapitalizam, dok Marksa izmešta u daleku utopijsku budućnost koja će sama od sebe doći kad-tad :yawn2:

  • Haha 1
Link to comment
17 minutes ago, Mos said:

Prva fotka za Opija, druga za Barbie.

 

"It's an accidental anti-woke masterpiece, bro, trust me! It's actually all about MGTOW, actually!"

 

 

Link to comment
11 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Rusima nije morao da se svidi ni Lenjin ni Staljin ni Hruščev, ali Ruse u totalu niko ni ne zove "doslednim levičarima".

 

Orvel, Čomski, i ostali demokratsko-socijalni-anarho-sindikalni-whatevers su svoje mesto pod suncem kupili obilatim iseravanjem po svakom pokušaju uspostavljanja iole funkcionalnog levo-orijentisano poretka, uglavnom po liniji "njee, autoritarno vam je to previše".

 

I gle, bili su u pravu.

 

Nije postojao demokraski funkcionalni socijalizam u zemljama u kojima je na vlasti bila komunisticka partija. Ni u jednoj. 

 

Doduse, kod nas je postojao socijalisticki savez radnog naroda koji je bio ona "druga partija" iz vica u prethodnom postu. Samo postojanje SSRNJ je garantovalo da cemo imati  "plurlizam misljenja" pa samim tim ce i pridev "demokratski" ispred reci "socijalizam" imati smisla jer jel te svi gradimo socijalizam iako ne mislimo svi isto.  Koliko je to imalo veza sa stvarnoscu govori ti cinjenica da se danas svi secaju SKJ a niko SSRNJ.

 

U mojoj zemlji je diktatura

Diktatura proletarijata

 

11 hours ago, Weenie Pooh said:

To je ta dosledna levica™ koja na ovom svetu priznaje samo liberalni kapitalizam, dok Marksa izmešta u daleku utopijsku budućnost koja će sama od sebe doći kad-tad :yawn2:

 

Ni tu nisu bili u krivu.

 

Svaki dan su sa prijemnika radio aparata i sa teve ekrana (tada je bio u upotrebi taj izraz) drugovi sa Dedinja objasnjavli narodu da razume i tako 45 godina, i opet narod nista nije razumeo. Kad imas takav glup narod svugde gde se na vlasti zapatila komunisticka parija, onda nema drugo nego da pocnes da verujes u buducnost koja ce doci kad tad, nekako, kad se narod urazumi, al ne uskoro.

 

Edited by ObiW
Link to comment
12 minutes ago, ObiW said:

I gle, bili su u pravu.

 

Nije postojao demokraski funkcionalni socijalizam u zemljama u kojima je na vlasti bila komunisticka partija. Ni u jednoj. 

 

Zamerke o manjku funkcionalne demokratije bi isto tako mogao da usmeriš na adresu jedne danas popularne dvopartijske zemlje koja svake druge godine kao bira između dve garniture licimurnih kleptokrata, koji se kao drastično razlikuju po ključnim pitanjima (tipa koliko tipova javnog WC-a treba da postoji u kojoj instituciji). 

 

Ko sedi udobno u takvim zemljama i gusla o nedemokratičnosti nekih drugih, tamo daleko, taj se zove "dosledni levičar".

 

12 minutes ago, ObiW said:

Ni tu nisu bili u krivu.

 

Svaki dan su sa prijemnika radio aparata i sa teve ekrana (tada je bio u upotrebi taj izraz) drugovi sa Dedinja objasnjavli narodu da razume i tako 45 godina, i opet narod nista nije razumeo. Kad imas takav glup narod svugde gde se na vlasti zapatila komunisticka parija, onda nema drugo nego da pocnes da verujes u buducnost koja ce doci kad tad, nekako, kad se narod urazumi, al ne uskoro.

 

Pa to nije "samo od sebe", to je pokušaj da se nešto izgradi u hodu, kao kad dizajniraš, projektuješ, i sklapaš avion kojim si već uzleteo. Narod je glup svugde, a ne samo tamo gde se na vlasti zapatila komunistička partija. Razlika je u tome što su negde postojale ideje da se ta glupost tretira (maoistički mass line sistem koji i danas u nekom obliku opstaje u Kini) dok se drugde glupost masa smatra za srećnu okolnost koju valja gajiti i ohrabrivati na svakom koraku.

 

Orvelovski uživaoci utopističkog marksizma, tzv. "dosledni levičari", se nadaju da će se iz te opšte tuposti spontano izroditi svest - bez previše talasanja, partenogenezom. Onda lepo parlamentarnim putem preobraziš kapitalizam u komunizam, fino kulturno, bez revolucije, i bog da te vidi.

 

Ali taj film jednostavno nećemo gledati, ne samo mi matori nego ni naši pra-praunuci.

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Zamerke o manjku funkcionalne demokratije bi isto tako mogao da usmeriš na adresu jedne danas popularne dvopartijske zemlje

 

 

Ne bih mogao. Ziveo sam u obe zemlje i SFRJ i Amerika danas nisu za poredjenje. Bolje je da o tome prica neko ko ne pamti SFRJ a ni u Americi nije ziveo.

 

5 hours ago, Weenie Pooh said:

koja svake druge godine kao bira između dve garniture licimurnih kleptokrata, koji se kao drastično razlikuju po ključnim pitanjima (tipa koliko tipova javnog WC-a treba da postoji u kojoj instituciji). 

 

Ah pa sva je ta gerijatrija ista, zar ne?

 

Pa i nije bas, evo recimo ovaj se razlikuje od ostalih predsednika jer je probao da izvrsi prevrat, a danas je zbog toga izasao pred sudiju da odgovori na neka pitanja:

 

https://www.cnn.com/politics/live-news/trump-arraignment-january-6-indictment/index.html

 

 

5 hours ago, Weenie Pooh said:

Ko sedi udobno u takvim zemljama i gusla o nedemokratičnosti nekih drugih, tamo daleko, taj se zove "dosledni levičar".

 

Evo ja sedim udobno u Americi i guslam o nedemokraticnosti rezima Aleksandra Vucica, negde tamo daleko. U cemu je problem?

 

Pa problem nije u tome dal sam ja tamo daleko, nego da li se moj oponent slaze mojim misljenjem. U slucaju da se ne slaze, e onda krece prica o udobnim toplim foteljama i gde se te fotelje nalaze.

 

 

5 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Pa to nije "samo od sebe", to je pokušaj da se nešto izgradi u hodu, kao kad dizajniraš, projektuješ, i sklapaš avion kojim si već uzleteo. Narod je glup svugde, a ne samo tamo gde se na vlasti zapatila komunistička partija. Razlika je u tome što su negde postojale ideje da se ta glupost tretira (maoistički mass line sistem koji i danas u nekom obliku opstaje u Kini) dok se drugde glupost masa smatra za srećnu okolnost koju valja gajiti i ohrabrivati na svakom koraku.

 

Svi ti socijalisticko/komunisticki sistemi su valjali do prvih deset godina posle rata. Svi. 

 

Posle otprilike 10 godina zemlja se dovoljno oporavi da se pojavi znacajan visak vrednosti koji drzava krene deli po narodu. Prvo pare dobije vladajuca klasa, pa zatim drzavni sluzbenici, pa tehnokrate, pa zatim svi ostali, ukljucujuci radnicku klasu. Posledica takve raspodele je stvaranje srednje klase. Srednja klasa je smrt za revoluciju i izgradnju novog drustva. Cim malo steknes, odmah bi da stitis sta si dobio i da ne das svoje, zabole te i za ugnjetene crnce u Alabami i za proterane Palestince, daj da pravim kucu u Sremcici i Zagradju.

 

To je Slobodan Milosevic kao bivsi komunista lepo razumeo, i otupeo ostricu nezadovoljstva zbog sankcija tako sto je prodao drustvene stanove gradjanima za 10 evra po kvadratu.  

 

To su  drug Mao i drug Pol Pot razumeli malo drugacije, i krenuli da iskorenjuju srednju klasu, bukvalno da ih fizicki istrebljuju. 

 

Drug Tito je, kao i uvek, nasao srednji put: svoju srednju klasu je konstantno podmicivao novcima iz inostranstva i poboljsavao standard iz godine u godinu. To je funkcionisalo savrseno dok inostranstvo nije izgubilo interes da finansira nas uspesni socijalizam.

 

U svakom slucaju, posle 10 godina na vlasti, komunisticka partija i socijalisticki sistem gube ideje sta dalje. I onda krece stancovanje neprijatelja unutrasnjih i spoljasnjih, gomilanje vojske, policije i kontrobavestajnih sluzbi, neumereno masovne proslave slavne proslosti, i tako dalje i tome slicno. Zavrsi se tako sto se narodu smuci da decenijama zivi pod takvim psiholoskim pritiskom i onda srecniji medju njima naprave plisanu revoluciju. Manje srecni zarate medjusobno jer zaboga gde je moj deo necete me prevariti.

 

5 hours ago, Weenie Pooh said:

Orvelovski uživaoci utopističkog marksizma, tzv. "dosledni levičari", se nadaju da će se iz te opšte tuposti spontano izroditi svest - bez previše talasanja, partenogenezom. Onda lepo parlamentarnim putem preobraziš kapitalizam u komunizam, fino kulturno, bez revolucije, i bog da te vidi.

 

Koji god sistem bude preovladao za 300 godina na ovoj planeti, to svakako nece biti marksisticko lenjinisticki socijalizam. Proveli smo ceo 20 vek pokusavajuci da napravimo verziju toga koja ce da se svidi radnicima, seljacima i postenoj inteligenciji, i svaki put se zavrsilo tako da su ljudi bukvalno bezali od toga.

 

5 hours ago, Weenie Pooh said:

Ali taj film jednostavno nećemo gledati, ne samo mi matori nego ni naši pra-praunuci.

 

Ja sam jednom gledao film socijalizam u mom sokaku, i ne bih reprizu. Dosta je jednom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...