Jump to content
IGNORED

Masovno ubistvo u Mladenovcu, 4.5.2023


vojiste

Recommended Posts

1 hour ago, Tihajeza said:

Kuća je u Beogradu, ako sam dobro shvatila. Čovek radi u Bg u vojnoj arhivi, valjda stanuje isto u Beogradu.

Ne, on je živeo u BG dok je bio aktivan, navodno je po (formalnom) penzionisanju prešao da živi na porodičnom imanju u Duboni odakle je inače.

Link to comment
5 hours ago, mackenzie said:

 

Ja se trenutno ne mogu sjetiti ni jednog primjera da su nekog pustili niz vodu ili odabrali za zrtveno janje. U stvari, mogu samo jednog, i taj je zaplivao u Dunavu, valjda. Ali to je krajnji slucaj. Znaci, niko nije zrtvovan, svi u najgoru ruku budu skrajnuti i postavljeni na drugu poziciju. Nemoguce da svi imaju toliko jak "karakter" i da se drze tako grcevito tamne strane.

Jutka

 

Pustice on sve niz vodu ako vidi da mora al tad ce vec biti kasno...

Link to comment

Jbte kako znaju u Mlademovcu, mi ovde u blokovima znamo sve
Npr. da nam se "doselio" onaj Levijatan kod Vesne šabanke...



....shiit has hit the fan.

Link to comment
44 minutes ago, Shan Jan said:

Jutka

 

Pustice on sve niz vodu ako vidi da mora al tad ce vec biti kasno...

 

Slabo je to + i dalje je odbornik

He was convicted in 2020 and sentenced to three months in prison.

  • +1 1
Link to comment

Лако је могуће и да је Сима из Гроцке пуштен. Колико схватам овај из Младеновца маторији није део СНС структуре већ неке војне. Питање је да ли је нека кула или скакач или је само пион. 

 

 

Link to comment

Meni deluje kao običan, srednje pozicioniran žbir koji može da sredi sve i svašta preko drugova iz kaste, ali ako bude stani-pani kasta će lagano da povuče vodu za njim. 

 

  • +1 4
Link to comment
14 hours ago, Indy said:

Fala bogu, to znam, ali za pravnu situaciju ne znam... zato i pitam.

Btw hvala na razjašnjenjima, jasno je da meni tu razlike između pravnih sistema nisu poznate. Međutim i dalje me buni zašto se navodni ubica (u oba ova slučaja) u medijima, pa i ovde, zove prosto ubica. Moje nestudiranje prava na stranu, svakom i prosečno inteligentnom je jasno kako nepridržavanje određenih pravila u medijima može da se zloupotrebi. I imam malo sumnje da već i nije bilo zloupotrebljeno (i opet će.)

  • +1 1
Link to comment

@Indy “Navodni” možda nije najsrećniji izraz pošto u sebi nekako više nosi skepsu nego prezumpciju nevinosti. Otprilike kao alleged u engleskom, nešto što se iznosi napamet i bez trunke potpore.

 

”Osumnjičeni ubica” ili “optuženi ubica” bi bio bolji termin na srpskom, to su ekvivalenti suspected ili indicted na engleskom. Ovo drugo se i koristilo u praksi dok su bila aktuelna sudjenja za ratne zločine, pa smo često imali termin “optuženi ratni zločinac” (koji bi nakon presude postao “osudjeni ratni zločinac”).

 

U Srbiji se često koristi samo “osumnjičeni (za zločin)” kada se govori o nekome ko je pod sumnjom da je nešto uradio. Ali ovo je ipak specifična situacija, ne znam da li bi mediji na engleskom govornom području insistirali na “suspected mass shooter” ili bi izostavljali ono “suspected”. Dodatni problem je i to što “shooter” nema baš bogzna kakve ekvivalente u srpskom, pa se onda koristi “ubica”. 

 

 I za kraj imamo poseban nivo problema u slučaju Ribnikar, gde nije moguće koristiti jedan izraz pre a drugi posle sudjenja, jer sudjenja neće biti.

Link to comment

Može preko medija da se vrsi pritisak na policiju, tuzilastvo i sud naravno. Pravi se pritisak javnog mnjenja, sto se radi i na zapadu - advokati i tuzilastvo koriste medije da plasiraju narativ i sl. Mogu i da se pritisci vrše tako sto se objavljuju vesti o ucesnicima postupka u nameri da ih diskredituju. 
 

U krivičnom postupku postoje precizni termini kojima se opisuje status onoga prema kome se vodi postupak. 
 

1) "осумњичени" је лице према коме је због постојања основа сумње да је учинило кривично дело надлежни државни орган у предистражном поступку предузео радњу прописану овим закоником и лице против кога се води истрага;

2) "окривљени" је лице против кога је подигнута оптужница која још није потврђена, или против кога је поднет оптужни предлог, приватна тужба или предлог за изрицање мере безбедности обавезног психијатријског лечења, а главни претрес или рочиште за изрицање кривичне санкције још није одређено, односно израз који служи као општи назив за осумњиченог, окривљеног, оптуженог и осуђеног;

3) "оптужени" је лице против кога је оптужница потврђена и лице за које је поводом оптужног предлога, приватне тужбе или предлога за изрицање мере безбедности обавезног психијатријског лечења одређен главни претрес или рочиште за изрицање кривичне санкције у скраћеном кривичном поступку;

4) "осуђени" је лице за које је правноснажном одлуком суда утврђено да је учинилац кривичног дела или противправног дела одређеног у закону као кривично дело, осим ако се на основу одредaба Кривичног законика сматра неосуђиваним;

 

Frljanje u javnosti izrazima može da bude povreda pretpostavke nevinosti. E sada, sa pravne strane ne postoji termin ubica. Da li je ubica samo neko ko je pravosnažno osudjen ili je svako onaj za koga postoji sumnja da je svojom radnjom prouzrokovao smrt drugog - mislim da je to stvar novinarske etike i profesionalne etike onih koji daju izjave.

 

Uzgred, pretpostavka nevinosti:

Члан 3.

Свако се сматра невиним све док се његова кривица за кривично дело не утврди правноснажном одлуком суда.

Државни и други органи и организације, средства јавног обавештавања, удружења и јавне личности дужни су да се придржавају правила из става 1. овог члана и да својим јавним изјавама о окривљеном, кривичном делу и поступку не повређују права окривљеног.

 

Kod nas je postojalo i krivično delo kojim je jedno kratko vreme bilo zabranjeno komentarisanje postupaka u toku ba je ukinuto zbog slobode govora. Kršenje pretpostavke nevinosti u medijima može biti osnova za naknadu nematerijalne štete. Ako se dobro sećam, osudjeni kriminalac je od Srbije dobio u Strazburu neke sitne pare jer su mu kršili zvanicnici pretpostavku nevinosti. 
 

Kako bi izgledalo sudjenje u kome bi neko od ove dvojice tužio medije i pojedince zbog kršenja pretpostavke nevinosti, veliko je pitanje. Ovde se Informer i slično smece redovno obavezuju da plate neke sitne pare za objavu svinjarija o ljudima. To se desi par godina posle teksta, oni plate i idu dalje…

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...