Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

2 hours ago, Caligula said:

 

Nema tu jednostavnog objasnjenja ali mislim da je najgora varijanta svesti ovo na puki slučaj i individuu, "eto desilo se" pa jebemmu koje su sanse da se desi bas u usranoj Srbiji sa sedam miliona stanovnika? Na gotovo osam milijardi ljudi?

 

Kada se ovo desi u SAD onda se po celoj Srbiji pise o SAD, a ne o nekom tamo meksikancu ili poludelom belcu. Tada je to (sasvim ispravno) sistemski problem, problem njihove drzave.

A onda nama u dvoristu jedno dete pobije osmoro dece i to je onda je to od jednom vrlo individualan slucaj potpuno izolovan od ove septicke jame u kojoj zivimo.

 

 

Zlo se desava uvek i svuda, u pitanju je samo modus operandi. Koliko bese imao godina klinja iz Cidade de deus?

Problem je sto smo mi navikli na pakao, to su drugi. 

 

  • +1 1
Link to comment

@Plajvi

mora tamo gde se racuna: na sudovima. sve cesce se pustaju kojekakvi za kojesta, jos i odstete traze i dobijaju, jer zakoni, ugovori.

iz jednog danasnjeg razgovora: mi nemamo alate, aparat  da mislimo o ovome = izuva nas.

meni je bas to uteha za bogalja: toliko je nepojmljivo da se ne moze ponoviti. statistika.

 

hajde da o merama i kaznama pisemo na tajnoj temi nevidljivim mastilom. :fur:

 

poz

  • +1 1
Link to comment

@gospa buba meni je logicno da se to ponudi, narocito za osnovne skole i nize razrede. roditelji nisu dobili slobodan dan, djeca bi sama kod kuce procesirala traumu.

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, le petit nicolas said:

@Plajvi

mora tamo gde se racuna: na sudovima. sve cesce se pustaju kojekakvi za kojesta, jos i odstete traze i dobijaju, jer zakoni, ugovori.


I 1 gigantski apsurd - da sad neka odrasla osoba njega rokne - to bi bio kvalifikovani oblik i dobio bi jos vecu kaznu od one propisane za osnovni oblik :isuse: jer je ovaj dete

Bila je nekoliko dana pre ovoga ona legalno/legitimno diskusija u Utisku nedelje oko lekara iz Nisa sto su operisali ljude i skracivali listu cekanja, pa onda smo pre toga ovde diskutovali oko legalno/legitimno slucaja u vezi sa stanovima/stanodavcima, itd. Da ne skrecem sad s teme previse nema ni potrebe ni smisla

I iz svih tih situacija izvire isti apsurd - legalitet nema veze s pamecu (ovako kako je postavljen), a legitimitet je moralno i sustinski potpuno na mestu

Tako da bi verovatno najbolje bilo da sinhronizujemo legalitet s legitimitetom jer su u disbalansu i svi ispastamo zbog toga 

  • Hvala 1
Link to comment

@gospa buba kakav nakaradni, neiskorenjivi stav da je pesma, igra = veselje. osim "ozbiljne" muzike za dane zalosti.

i onaj labud sto mre, da umre skroz i zauvek.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 3
Link to comment
19 minutes ago, le petit nicolas said:

ako nije previse detaljisanje, zanima me odgovor: da li je danas moguce snimiti majmune (i majmunice, znamo i za takve) dok vicu, prete, ucenjuju, divljaju... i prijaviti ih, ili nastavno osoblje to mora da trpi i moze samo "da ih smiruje"?

zaista me zanima jer sam iz skolstva pobegla 1993. zbog slicnih pojava.

 

poz

 

 

Stvarno ne znam, pretpostavljam da imaju neke kamere po skoli, ali evo ne znam kakva im je politika (ne mogu sad ni zenu da pitam, non stop je na telefonu, to su razgovori i razgovori u vezi danasnjih desavanja i sutrasnjih planova). Mogu samo da kazem da je privatni sistem, mozes i da zamislis sta sve ljudi umisljaju da mogu da rade jer placaju skolu. 

  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, Valkyrie said:

 

Moramo fokus prebaciti na preživelu decu. Neverovatno je šta ih je snašlo, iz čega su izvukli žive glave. Devojčicu koja je bila toliko prisebna da se baci na svoje mrtve drugare (<- molim vas pročitajte dva puta ovo :cry:) kako bi imala šansu da ne puca i u nju.. Ja ne znam, grlila bih je tako jako, mislim dok je ne udavim. Krivica preživelih je užasna stvar koja može zauvek nekog da sjebe.
O strahu i paranoji, nepoverenju u sav ljudski rod koji će ova deca razviti - da ne govorimo. Dakle, sav fokus, briga, empatija, resursi, reforme.. - sve u njih usmeriti. Mali govnar ne zaslužuje pažnju, koja možda bude motiv nekom drugom ludaku. 


Ne postoji nista sto je o ovom zlocinu napisano sa cim bih se vise slozila nego sa ovim sto je Valk napisala. Ni odrasli ljudi ne bi ostali bez trauma da su bili svedoci masakra dece, a koliko ce biti duboke traume prezivele dece ne smem ni da zamislim. 

Ako bi se napravila grupa psihologa koja bi bila na raspolaganju toj deci 24/7 na pltaformama koje deca vole da koriste, to bi mozda bio jedan od nacina da im se pomogne. @Svemir Zeka  mislis li da bi se to moglo inicirati medju tvojim kolegama i da li bi taj vid pomoci deca prihvatila?

Edited by LaLinea
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Mil@n said:

Mali je svet, sad saznao, jedna od nastradalih bratanica od strica najboljeg ortaka. Bila dežurna. 😢

 

Sad se čuo sa njim, njemu nije do života, a kako je roditelju ne može ni da se pojmi. 

 

Pakao, jednostavno. Pakao.  Baš sam se smorio. Jebem ti život, koliko je sve krhko. Svi mi i naši životi. 

velika tuga :(

 

kad smo vec kod dezurstva, pre mozda 6-7 godina je skolama stigao dopis ministarstva u kome se preporucuje da ucenici ne dezuraju, a narocito ne na ulazu u skolu, radi sopstvene bezbednosti. vec godinama ni moja sadasnja skola, ni ona u kojoj sam ranije radila, nemaju, iz tog razloga, dezurne ucenike. a koliko znam, ni druge skole u gradu. dezuraju nastavnici i pomocno osoblje.

mi kao da imamo poseban skolski sistem u svakom gradu, kvartu i skoli. 

Link to comment
[mention=135]gospa buba[/mention] kakav nakaradni, neiskorenjivi stav da je pesma, igra = veselje. osim "ozbiljne" muzike za dane zalosti.
i onaj labud sto mre, da umre skroz i zauvek.
 
poz
vecina nisu ni sposobni za igranje i pevanje sada, tako kazu. da li je to naucheno iz kuce/kulture ili ovaj konkretan sluchaj nisu sposobni da obrade (i) na taj nachin, to ne znam.

mislim da i nisu sposobni, ovo je preveliko. junior sad doshao iz grada, kaze grad je sjeban.

Sent from my RMX3710 using Tapatalk


  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
3 minutes ago, LaLinea said:


Ne postoji nista sto je o ovom zlocinu napisano sa cim bih se vise slozila nego sa ovim sto je Valk napisala. Ni odrasli ljudi ne bi ostali bez trauma da su bili svedoci masakra dece, a koliko ce biti duboke traume prezivele dece ne smem ni da zamislim. 

Ako bi se napravila grupa psihologa koja bi bila na raspolaganju toj deci 24/7 na pltaformama koje deca vole da koriste, to bi mozda bio jedan od nacina da im se pomogne. @Svemir Zeka  mislis li da bi se to moglo inicirati medju tvojim kolegama i da li bi taj vid pomoci deca prihvatila?

nisam s zeka, ali sam isto skolski psiholog :)

evo, drustvo psihologa vec nesto radi tim povodom

https://www.dps.org.rs/2023/3846/?fbclid=IwAR3NXh3Jqhn70qFA_4tU3Y5MTf-Kv6zw_x2YkxUUV1I7M9ElS9De6QJ7bOM

 

  • +1 4
  • Hvala 4
Link to comment
7 minutes ago, Plajvi said:


I 1 gigantski apsurd - da sad neka odrasla osoba njega rokne - to bi bio kvalifikovani oblik i dobio bi jos vecu kaznu od one propisane za osnovni oblik :isuse: jer je ovaj dete

Bila je nekoliko dana pre ovoga ona legalno/legitimno diskusija u Utisku nedelje oko lekara iz Nisa sto su operisali ljude i skracivali listu cekanja, pa onda smo pre toga ovde diskutovali oko legalno/legitimno slucaja u vezi sa stanovima/stanodavcima, itd. Da ne skrecem sad s teme previse nema ni potrebe ni smisla

I iz svih tih situacija izvire isti apsurd - legalitet nema veze s pamecu (ovako kako je postavljen), a legitimitet je moralno i sustinski potpuno na mestu

Tako da bi verovatno najbolje bilo da sinhronizujemo legalitet s legitimitetom jer su u disbalansu i svi ispastamo zbog toga 

Pitanje je i filozofsko i praktično.

Pravo treba da teži idealu pravde, ali u praksi često nije tako.

Nekad zbog toga što to ne odgovara onima koji donose zakone, a nekad zato što je to teško izvodljivo.

Da ne govorimo o tome da različiti ljudi različito doživljavaju pojam pravde i pravičnosti.

Za značajan broj ljudi jedina adekvatna kazna za ubistvo je smrtna kazna.

 

  • +1 2
Link to comment
36 minutes ago, le petit nicolas said:

@Valkyrie me je podstakla da se setim teme koja me dosta okupira: legalno vs legitimno.

mnogi smatraju da je ovaj ubica intrinzicno i individualno zao i da treba da bude kaznjen.

drugi misle da je, opet uopsteno, zrtva sredine.

recimo, da su oba stava legitimni.

legalni stav kaze: premlad je, nikom nista.

da li smo, uopsteno gledano, postali drustvo koje se klanja legalnosti kao totemu, a legitimnost macku o rep?

 

Mnogo je bolje klanjati se legalnosti kao totemu, sa svim njenim nesavršenostima, nego skliznuti u neko još gore ludilo gde se kazne propisuju od slučaja do slučaja i prema željama javnosti.

 

Zakon je takav kakav je, svakako će se menjati.

 

Činjenica da ovaj neće dobiti 40 godina u zabeli spada u manje probleme koje je ovaj pokolj otvorio i kojima treba hitno da se pozabavimo. 

  • +1 6
Link to comment

Takođe, zakonodavac mora da prati društvene tendencije i na osnovu toga mijenja ili donosi nove propise.

Dijete od 14 godina danas nije isto što i dijete istih godina 1980.

Pa kod mene u razredu 20% nije znalo čitati kako treba do trećeg- četvrtog osnovne.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, BWA said:

Pa kod mene u razredu 20% nije znalo čitati kako treba do trećeg- četvrtog osnovne.


:ohmy:

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...