Jump to content
IGNORED

Twitter v2.0 - powered by Elon


mustang

Recommended Posts

Tesla je pokretač revolucionarnih promjena u automobilskoj industriji a o SpaceX i ne treba trošiti riječi.

Zaista ne vidim kako to može da se osporava.  

Čini mi se da nekada lični osjećaj animoziteta (koji je naravno dozvoljen) onemogućava racionalno gledanje na uspjehe koje je ostvario 

 

 

  • +1 3
Link to comment

teslu nagrađuju za ono za što su opravdano kaznili vw

 

bmw ispituje novu komponentu minimum 3 godine pre nego što joj da zeleno svetlo

  • +1 1
Link to comment

Што му купују аутомобиле? Ако имају неке скривене недостатке то би изазвало пад куповине и срозавање компаније, није баш да људима 50.000 евра пада са неба... 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, red star forever said:

Tesla je pokretač revolucionarnih promjena u automobilskoj industriji a o SpaceX i ne treba trošiti riječi.

Zaista ne vidim kako to može da se osporava.  

Čini mi se da nekada lični osjećaj animoziteta (koji je naravno dozvoljen) onemogućava racionalno gledanje na uspjehe koje je ostvario 

 

 

 

Tesla placa tacno 0$ poreza u USA. Zato sto "ne ostvaruje dobit". 

 

Link to comment
5 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Што му купују аутомобиле? Ако имају неке скривене недостатке то би изазвало пад куповине и срозавање компаније, није баш да људима 50.000 евра пада са неба... 

 

Statusni simbol, ko ima taj kupuje.

 

Ne znači da kupac nije retardiran, ni da ga autopilot neće zaključati kad se auto zapali.

 

 

Link to comment
46 minutes ago, Braća Strugacki said:

teslu nagrađuju za ono za što su opravdano kaznili vw

 

bmw ispituje novu komponentu minimum 3 godine pre nego što joj da zeleno svetlo

Na šta mi misliš sa VW? Na koju kaznu i na koju nagradu u slučaju Tesle? 

 

Promenili su mnogo toga u auto industriji i bukvalno sve kompanije su neke stvari preuzele od njih. Poboljšanje performansi automobila softverskim apdejtom dok ti auto stoji u dvorištu je nešto što ostale kompanije nisu radile na primer.  

Za sve mora u servis, košta boga oca i samo popravlja, ne unapređuje. Sada najveće nezavisne konsultanske firme iz autoindustrije za sebe kažu da su softverske firme, a VW osniva pre dve godina novi bussiness unit samo za in car software sa 10k zaposlenih. Forsiranje auto pilota uz odbijanje korišćenja Lidara je takođe nešto što druge kompanije nisu radile i to je naravno do vere u softver. Videćemo da li su u pravu ali pristup jeste hrabar i inovativan. O glavnoj stvari tj. forsiranju elektro motora da ne pričamo. 

 

Naterali su druge da se mnogo brže menjaju od tempa kojim su planirali da to urade. Prepoznali da je tehnologija tu ali da su postojeće kompanije spore i konzervativne, uradili odličan marketing i na kraju krajeva uspeli da proizvedu neke automobile bitno drugačije od postojećih i da ih prodaju. To što je cena akcija verovatno precenjena ne mora nužno da znači da je Tesla beznačajna kompanija. Radio sam dve godine konsalting u auto industriji i ljudi iz velikih nemačkih OEM-ova izuzetnu poštuju Teslu i od konsultanata traže da im pomognu da neke stvari rade kao Tesla. 

 

Na kvalitet izrade nekih delova definitvno manje pažnje obraćaju što ima svoje mane, ali i prednosti jer ubrzava proces. To je poslovna odluka, akcenat nije na vratima koja se na svakom primerku savršeno zatvaraju. Da su stavili akcenat na to ne bi imali nikakve šanse protiv pomenutog BMW-a. Ne znam da li bih kupio Teslu kada bih hteo e-auto jer ja volim taj osećaj dobrog enterijera i sveukupnog kvaliteta koga nema u Tesli. 

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Statusni simbol, ko ima taj kupuje.

 

Ne znači da kupac nije retardiran, ni da ga autopilot neće zaključati kad se auto zapali.

 

 

Automobili su im sasvim bezbedni. Radi se o vrlo regulisanoj industriji. Nemojmo lupati.

 

Svaki automobil od 50k+ je statusni simbol i vrlo retko racionalna kupovina. Ko voli softver, AI, osećaj da ima najnoviji gedžet, nenormalno ubrzanje i slično taj kupi sebi Teslu. Ko voli luksuz, sus motore i njihov zvuk, udobnost i tako dalje taj kupi audi ili bmw ako hoće malo sportski. Ko voli luksuz, uzdignutu perspektivu, možda offroad vožnju i ogromne automobile kupi neki veliki SUV. Niko tu nije retardiran nego troše pare sebi za gušt. 

Link to comment
13 minutes ago, Heaviside said:

Na šta mi misliš sa VW? Na koju kaznu i na koju nagradu u slučaju Tesle? 

 

Promenili su mnogo toga u auto industriji i bukvalno sve kompanije su neke stvari preuzele od njih. Poboljšanje performansi automobila softverskim apdejtom dok ti auto stoji u dvorištu je nešto što ostale kompanije nisu radile na primer.  

Za sve mora u servis, košta boga oca i samo popravlja, ne unapređuje. Sada najveće nezavisne konsultanske firme iz autoindustrije za sebe kažu da su softverske firme, a VW osniva pre dve godina novi bussiness unit samo za in car software sa 10k zaposlenih. Forsiranje auto pilota uz odbijanje korišćenja Lidara je takođe nešto što druge kompanije nisu radile i to je naravno do vere u softver. Videćemo da li su u pravu ali pristup jeste hrabar i inovativan. O glavnoj stvari tj. forsiranju elektro motora da ne pričamo. 

 

Naterali su druge da se mnogo brže menjaju od tempa kojim su planirali da to urade. Prepoznali da je tehnologija tu ali da su postojeće kompanije spore i konzervativne, uradili odličan marketing i na kraju krajeva uspeli da proizvedu neke automobile bitno drugačije od postojećih i da ih prodaju. To što je cena akcija verovatno precenjena ne mora nužno da znači da je Tesla beznačajna kompanija. Radio sam dve godine konsalting u auto industriji i ljudi iz velikih nemačkih OEM-ova izuzetnu poštuju Teslu i od konsultanata traže da im pomognu da neke stvari rade kao Tesla. 

 

Na kvalitet izrade nekih delova definitvno manje pažnje obraćaju što ima svoje mane, ali i prednosti jer ubrzava proces. To je poslovna odluka, akcenat nije na vratima koja se na svakom primerku savršeno zatvaraju. Da su stavili akcenat na to ne bi imali nikakve šanse protiv pomenutog BMW-a. Ne znam da li bih kupio Teslu kada bih hteo e-auto jer ja volim taj osećaj dobrog enterijera i sveukupnog kvaliteta koga nema u Tesli. 

 

Što se tiče narodnih kola, mislim na softver modifikovan tako da laže po pitanju izduvnih gasova. Možda je namerno, možda je greška, ali su kažnjeni za to.

 

Tesla, sa druge strane, dobija ogromne subvencije, na osnovu, često ddiskutabilnih, projekata.

 

Ako napraviš novi nosač za baterije, na primer, nikako ne možeš brzo da znaš kako će da se ponaša posle X godina - zato su ozbiljni OEM-ovi veoma pažljivi kada nešto menjaju i zato takve stvari traju. Ne stave, pa onda idu logikom valjda neće, a i pored toga se potkradaju greške. Imam primedbu na skoro svaku rečenicu iz posta - ali da svedem zbog tldr - to što su naterali druge da se menjaju brzo nije dobro za potrošače, koji mogu i da poginu tokom procesa. Tempo koji je EU predvidela za zamenu postojećih tehnologija je prebrz, a kamoli ovo što se radi u Tesli da bi izgradili imidž lidera. To im je uspelo, ali se zato stalno zataškavaju razni propusti, bombastičnim najavama koje se nikada ne ispune, što ja blagonaklono nazivam trolovanjem.

 

Što se tiče vrednosti akcija, to ja nemam osnova da procenjujem.

Edited by Braća Strugacki
  • +1 2
Link to comment

Znam detalje skandala sa VW, moja bivša firma je bila uključena, ali nisam shvatio kakve veze on ima sa Teslom pa sam pomislio da misliš na nešto drugo. Nije isto varanje na obaveznim testovima za emisiju gasova i dobijanje sumnjivih  subvencija. Prosto nije tačno da "Teslu nagrađuju za ono za šta su VW kaznili", koji siguran sam u svojoj istoriji od početka svog razvoja pa do sada od svoje države nije dobijao nikakvu podršku :fantom:

 

Može da se skrati vreme testiranja virtualnim testiranjem i svi proizvođači to rade u većoj ili manjoj meri. Skraćivanje vremena na testbedu im je jedan od glavnih aspekata digitalne transformacije. Ja ne znam da li je Tesla prebza u nečemu, verujem ti da jeste. Prave više propusta od staaarih OEM-ova što je i očekivano za takvu kompaniju. 

Link to comment
6 minutes ago, Heaviside said:

Može da se skrati vreme testiranja virtualnim testiranjem i svi proizvođači to rade u većoj ili manjoj meri. Skraćivanje vremena na testbedu im je jedan od glavnih aspekata digitalne transformacije. Ja ne znam da li je Tesla prebza u nečemu, verujem ti da jeste. Prave više propusta od staaarih OEM-ova što je i očekivano za takvu kompaniju


Secas se Boing 737 max price? A to je stari biznis.

Edited by Moonwalker
Link to comment
19 minutes ago, Braća Strugacki said:

to što su naterali druge da se menjaju brzo nije dobro za potrošače, koji mogu i da poginu tokom procesa.

 

ta neki ćete poginete za progres tendencija me tek posebno plaši u kontekstu kolonizacije svemira

  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, Heaviside said:

Automobili su im sasvim bezbedni. Radi se o vrlo regulisanoj industriji.

 

Mhm, ekstremno regulisana industrija, uopšte ne čuvena po rizičnim prečicama, zapaljivim baterijama, i out-of-court settlements.

 

Nije ni youtube pun snimaka u kojima se Tesli zapale instalacije a pametni sistem se isključi i zaključa vrata, pa vlasnici razbijaju prozore nogama da bi pobegli. 

 

 

 

 

Naravno, dešavaju se incidenti na svim vrstama automobila, šta se tu može. Stvar je u tome da malo koji proizvođač insistira na ugradnji nepouzdanih self-driving sistema koji kad  god zakažu, ljude zaključavaju u nefunkcionalnim (i nekad zapaljenim) automobilima.

 

17 minutes ago, Heaviside said:

Nemojmo lupati.

 

Potpuno se slažem. S obzirom na to da si se pre dve strane iznenadio činjenicom da Musk nije napravio magične maglev tunele nego najobičnije rupe u zemlji kroz koje se voze kola, možda bi trebalo da razmisliš o tome šta ti je još promaklo o ovom "možda ne spasiitelju čovečanstva" ali "generalno pozitivnom liku".

 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Moonwalker said:


Secas se Boing 737 max price? A to je stari biznis.

pa ne kazem da virtuelno testiranje ne nosi rizike pogotovu u pocetnim fazama vec prenosim trendove. 

tu po meni treba da se umesa regulacija, a ona naravno kaska. ovo je safety critical i mora toliko sati na fizicki testbed, ovo su kriterijumi koje simulacija mora da ispunjava, mozda neki atesti za simulacije/emulacije itd. za safety stvari, u ostalo se ne mesati.

Link to comment
4 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Mhm, ekstremno regulisana industrija, uopšte ne čuvena po rizičnim prečicama, zapaljivim baterijama, i out-of-court settlements.

 

Nije ni youtube pun snimaka u kojima se Tesli zapale instalacije a pametni sistem se isključi i zaključa vrata, pa vlasnici razbijaju prozore nogama da bi pobegli. 

 

 

 

 

Naravno, dešavaju se incidenti na svim vrstama automobila, šta se tu može. Stvar je u tome da malo koji proizvođač insistira na ugradnji nepouzdanih self-driving sistema koji kad  god zakažu, ljude zaključavaju u nefunkcionalnim (i nekad zapaljenim) automobilima.

 

 

Potpuno se slažem. S obzirom na to da si se pre dve strane iznenadio činjenicom da Musk nije napravio magične maglev tunele nego najobičnije rupe u zemlji kroz koje se voze kola, možda bi trebalo da razmisliš o tome šta ti je još promaklo o ovom "možda ne spasiitelju čovečanstva" ali "generalno pozitivnom liku".

 

iznenadio sam se sto je to neko platio i nacinom na koji se tuneli ne koriste, a ne sto je neko uzeo pare da napravi tunel. mislim da sam cuo i za neke druge firme koje prave tunele za pare, a i za firme koje prodaju automobile pa ih ti koristi kako hoces.

nemoj da mi ucitavas, nisam napisao da je on generalno pozitivan lik nego  da se tri njegove kompanije koje sam nabrojao generalno bave pozitivnim stvarima. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...