Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

43 minutes ago, Sammael said:

 

Svaki put kad prođem pored, pomislim - eto je fabrika filozofije.

filozofi bez sanse da filozofiraju....

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, salerokada said:

Mislim da smo pričali već negde, jedan bivši kolega HR-ovac koji je zavšio Nemački na Filološkom (i radio jedno vreme u NCR-u) je opisao NCR kao distopiju: gomila filologa, socijologa, filozofa, andragoga (jednom rečju intelektualci) koji rade u call centru.

Ne znam sta da mislim. Sa jedne strane jeste distopijski al sa druge ceo moj zivot te drustvene nauke su osudjene u nasoj zemlji na crkavicu i mucenje, znas sta te ceka kad udjes u to.

 

Kod nas gomile sa filoloskog, rade za neke smesne pare administraciju sa klijentima iz raznih zemalja. 

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Ne znam sta da mislim. Sa jedne strane jeste distopijski al sa druge ceo moj zivot te drustvene nauke su osudjene u nasoj zemlji na crkavicu i mucenje, znas sta te ceka kad udjes u to.

 

Kod nas gomile sa filoloskog, rade za neke smesne pare administraciju sa klijentima iz raznih zemalja. 

 

Kod klijenta, jedan sa doktoratom iz istorije radi neke quality ugovore u farma sektoru.

Edited by Mel
Link to comment
On 23. 9. 2024. at 13:36, red star forever said:

A šta ako si Malezani isto dobri? 


Naravno da su dobri, odlicni su. Zato je DELL tamo i otvorio centar, Penang, pre 20 godina kada nije imao nista osim PCja. Svi govore engleski, solidno obrazovanje, mislim da ih ima bar 10 hiljada koji odatle rade za DELL.
Sada rade PC i jos i corporate scale mashine.

Link to comment

To, Work from Home (WFH), se naglo pogorsalo 2022. I perjanice WFH veslaju unazad. Stotine hiljada zaposlenih su bili i zaposleni da rade od kuce.
Vracanje u ofise (koji su nekima stotinama km daleko) je , izgleda, namera je da daju otkaze, pogotovo zene.
Tiho otpustanje.

Link to comment
On 21. 9. 2024. at 17:14, Sludge Factory said:

Jbt, ko preuzme poslove 10-20 hiljada ljudi? Mislim, ko ce da nastavi da radi to sto je do sad radilo tih 10-20 hiljada ljudi? Nikad mi to nece biti jasno. 

Imas 2 osnovne stvari:

- vazni ljudi (key people) su otpilike "kvadratni koren" clanova tima (ako imas tim od 20 ljudi, njih 4-5 nose 80% posla, ostali su manje vise ukras). U velikoj vecini timova mozes da odbacis 10 do 20% ljudi i da to utice na rezultat

- masa ljudi radi na sporednim projektima i poslovima. Nista neces izgubiti ako te poslove zatvoris. 

Napravis analizu, ostavis ono sto ti donosi 80% para (profita pre svega). Ostatak ti je cist visak.

 

 

  • +1 2
Link to comment

koliko je mene smorio ceo IT svet i svo ovo prodavanje magle nemate pojma.

 

satisfakcija 0

 

odradjivanje iz meseca u mesec za jebene pare. projekti, sastanci i izlozene budale.

 

zavidim svakom majstoru koji radi nesto drustveno korisno/vidi jasan rezultat svog rada

Edited by Mr.Mxyzptlk
  • +1 4
Link to comment
18 minutes ago, Mr.Mxyzptlk said:

zavidim svakom majstoru koji radi nesto drustveno korisno/vidi jasan rezultat svog rada

 

To su primetili i cak i neki CEO-ovi pa su stavljali developere u support i jos blize customerima.

 

Ja na poslu imam srecu da mi je 50% customera doslovno na spratu iznad i onda cesto svratim i gledam kako koriste aplikaciju. Imali smo do skora poslednji petak u mesecu za slobodan rad na bilo cemu pa sam koristio da ispeglam par stvari sa pain liste koje sam uocio. Nazalost sad su i to pretvorili u neki AI showcase pa moras povezati sa AI.

 

Druga stvar je da medju poznanicima imam dosta korisnika aplikacije pa pitam povremeno za feedback a i oni se sami jave kad se nesto popravi i unapredi.

 

Mada dzaba sve ako imas dijabolu od Product Ownera...

  • +1 5
  • Haha 1
Link to comment
9 minutes ago, Mr.Mxyzptlk said:

koliko je mene smorio ceo IT svet i svo ovo prodavanje magle nemate pojma.

 

satisfakcija 0

 

odradjivanje iz meseca u mesec za jebene pare. projekti, sastanci i izlozene budale.

 

zavidim svakom majstoru koji radi nesto drustveno korisno/vidi jasan rezultat svog rada

Haha nekada mi i to padne na pamet... Što nisam bio građevinski inženjer da makar gradim nešto vidljivo i što kažeš društveno korisno. 

 

I tako me drma kriza dok ne naiđe malo zanimljiviji projekat pa malo zaboravim, pa kada mi je opet dosadno opet razmišljam i tako u krug. 

  • +1 3
Link to comment

Ja sam opravio jedan bicikl, realna vrednost 100e, zaradio bih jedno 20e. I stavio u oglase za 150e, reko' ionako je prošla sezona, ako se nekom svidi uzeće ga i za te pare. I tri dana kasnije došao lik i odneo. Najslađih 70e od ne pamtim.

 

Baš sam pričao o tome s jednim drugarom juče. Zaključili smo da bi me sve smaralo da radim jedno te isto, šta god da je bilo. Sad dobro je pitanje šta je jedno te isto, za jednog mog kolegu je sve novo kad koristi B umesto A, za mene je to isti kurac jer ima istu svrhu. Ali eto. Mada i taj kolega je pre par nedelja konačno izjavio da mu je dosta svega i da ne može očima da vidi neke stvari.

Edited by Venom
  • Haha 2
Link to comment

mene poslednjih dvadesetak godina totalno boli kurac da li ikome koristi ono što sam uradio, nije da pravimo lekove

  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment

Ja sam imao taj osećaj društvene koristi dok sam radio na projektu za jednu državnu firmu. I tu sam bio u kontaktu sa korisnicima i trudio se da napravim aplikaciju da radi tačno kako njima odgovara tj. da služi da im olakša život. Tu smo na kraju uradili jednu super stvar koja se baš osetila pozitivno u tom segmentu, mogu da kažem i na nivou cele Srbije. I pre toga smo im napravili novu aplikaciju ispočetka, time rešili gomilu problema, napravili im da radi baš kako njima odgovara, lično dodavao funkcionalnosti za koje su me sa terena pričali da im nedostaje. Stvarno osećaj da radiš nešto korisno.
Posle toga nikada više taj osećaj koristi. Korisnike nikada ne vidiš, pojma nemaš kako koriste aplikaciju, šta im smeta, godi. I dan danas sam najmotivisaniji kada se pronađe neki bag, korisnici prijavili i onda gledam, analiziram, cimam se da im to rešim.
Još sadanji posao sve neki "proof of conepts", nešto napraviš, pa se mesec dana kasnije baci u vodu. I kako onda se investiraš u to.

  • +1 1
  • Wub 1
  • Tužno 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...