Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Visokostrucna radna snaga u ITu kosta maltene isto svuda. Ovi jeftini Indusi zamenjuju nize poslove ili pak rade na visim ali menadzment svesno prihvata da ce rezultat biti slabijeg kvaliteta.

 

Ko vredi toga moras da platis danas. Bio u Indiji, Srbiji ili USA.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Yoyogi said:


To je vece od toga sto ti rece. Na primer, jedan tech support poziv za high end, na Zapadu kosta 400 dolara kada je jednostavan. Ako ode u Indiju, 80 dolara. Od nule do resenja.
Ima tu jos. Osiguravajuca drustva u Americi kao CIGNA, AETNA, AIS, AT&T telefonija, call centres su u Indiji.
Ljudi (Amerikanci) se bunili da nece da pricaju sa Indusima, jednostavno, ne mogu da podnesu njihov akcenat.
Podaci, 10 godina stari, danas je to jos vise uvelicano.

Indusi, TATA Consulting, InfoSys, su uradili subcontract - na Filipine. Od (ti stari podaci) su rekli da od 1.2 miliona zaposlenih u tim call centers, 800 hiljada je otislo na Filipine, gde je engleski neutralan i nikoga ne nervira.
 

To jeste istina, kada su u Srbi preuzeli od Indusa, NCR zaposleni u USA su mislili da su u Americi, zvali na piće i na večere. Posle su im objasnili ali su svakako bili srećni što nemaju posla sa Indijom.

 

Doduše prvih nekoliko stotina zaposlenih u Srbiji verovatno zajedno ne bi mogli dve linije koda da ispišu. Što je i ok jer je većina tih poslova bila kombinacija dispečerskih i administrativno-birokratskih poslova pa su gotovo svi zaposleni bili društvenjaci.

Link to comment
13 minutes ago, *edited by mod said:

To jeste istina, kada su u Srbi preuzeli od Indusa, NCR zaposleni u USA su mislili da su u Americi, zvali na piće i na večere. Posle su im objasnili ali su svakako bili srećni što nemaju posla sa Indijom.

 

Doduše prvih nekoliko stotina zaposlenih u Srbiji verovatno zajedno ne bi mogli dve linije koda da ispišu. Što je i ok jer je većina tih poslova bila kombinacija dispečerskih i administrativno-birokratskih poslova pa su gotovo svi zaposleni bili društvenjaci.


Mislim da ih je bilo u NCR Serbia zaposlenih vise nego nekoliko stotina. Na hiljade. Call center.
NCR nije neka losa firma. NCR = National Cash Register. Oni su izmislili registar kase pre 100 godina. 
NCR je izmislio bankomate.
NCR je izmislio samokopirajuce dokumente (kao platne liste) gde se nista ne vidi dok se ne otvori.
NCR je izmislio SCSI disk i SCSI protocol 1984.
NCR je , eksperiementisuci sa racunarskom memorijom, izmislio foto osetljiva stakla za naocare a u tome svetska javnost uziva, ni ne znajuci ko im je to doneo.

 

Link to comment
19 minutes ago, Yoyogi said:


Mislim da ih je bilo u NCR Serbia zaposlenih vise nego nekoliko stotina. Na hiljade. Call center.
NCR nije neka losa firma. NCR = National Cash Register. Oni su izmislili registar kase pre 100 godina. 
NCR je izmislio bankomate.
NCR je izmislio samokopirajuce dokumente (kao platne liste) gde se nista ne vidi dok se ne otvori.
NCR je izmislio SCSI disk i SCSI protocol 1984.
NCR je , eksperiementisuci sa racunarskom memorijom, izmislio foto osetljiva stakla za naocare a u tome svetska javnost uziva, ni ne znajuci ko im je to doneo.

 

Kada su počinjali tj kada sam ja bio tamo bilo ih je manje od hiljadu sigurno. Oko 4.000 ih je bilo u jednom trenutku da ja znam. Ne znam da li su ikada dobacili do 5k doduše sad su se podelili na dva dela pa je malo teže pratiti.

 

U tom prvom talasu je i NCR i Vladi odgovaralo da se zaposle teško zapošljivi fakultetski obrazovani mladi ljudi tipa andragogija, sociologija, istorija umetnosti, engleski i književnost... Jer su sa jedne strane znali odlično engleski pa čak i sleng a sa druge strane država je mogla da se pohvali da je zaposlila X svežih diplomaca, pa se i sa tim muljalo zbog PRa i izbora. A tu su bile i jake subvencije pa je praktično prva godina većine zaposlenih bila pokrivena iz tih subvencija.

Čak je u prvim godinama i Mid menadžment bio uvezen, da bi se to menjalo vremenom i širilo. A pošto se pokazalo isplativo sada u NCR u Srbiji ima raznog kadra pa čak i ozbiljnih data analysts I pravih ITevaca

Link to comment
3 minutes ago, *edited by mod said:

Kada su počinjali tj kada sam ja bio tamo bilo ih je manje od hiljadu sigurno. Oko 4.000 ih je bilo u jednom trenutku da ja znam. Ne znam da li su ikada dobacili do 5k doduše sad su se podelili na dva dela pa je malo teže pratiti.

 

U tom prvom talasu je i NCR i Vladi odgovaralo da se zaposle teško zapošljivi fakultetski obrazovani mladi ljudi tipa andragogija, sociologija, istorija umetnosti, engleski i književnost... Jer su sa jedne strane znali odlično engleski pa čak i sleng a sa druge strane država je mogla da se pohvali da je zaposlila X svežih diplomaca, pa se i sa tim muljalo zbog PRa i izbora. A tu su bile i jake subvencije pa je praktično prva godina većine zaposlenih bila pokrivena iz tih subvencija.

Čak je u prvim godinama i Mid menadžment bio uvezen, da bi se to menjalo vremenom i širilo. A pošto se pokazalo isplativo sada u NCR u Srbiji ima raznog kadra pa čak i ozbiljnih data analysts I pravih ITevaca


Verujem ti. Mozda je u Srbiji strano, zaposliti bilo koga sa zavrsenim fakultetom, bez obzira koji je, znaci neko ko zna da razmislja. Firma te pametne ljude nauci sta treba da rade.
Sigurno, zaposlice i nekoga ko je zavrsio Pejzaznu arhitekturu ili Istoriju umetnosti.
NCR jeste IT firma, sto ne bi zaposlila i dobro platila IT profesionalce u Srbiji?

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Visokostrucna radna snaga u ITu kosta maltene isto svuda. Ovi jeftini Indusi zamenjuju nize poslove ili pak rade na visim ali menadzment svesno prihvata da ce rezultat biti slabijeg kvaliteta.

 

Ko vredi toga moras da platis danas. Bio u Indiji, Srbiji ili USA.


Dok sam bio software developer 1985-1992,  (Unisys), udjem u source code, tamo sve Indijska imena. Bilo je i iz Slovenije, bila su i imena iz Bosne (koji su radili u Sloveniji).
Jednoga sam cak i zvao telefonom, Admir (da mu ne kazem prezime) da ima gresku u kodu. Jooj, kako si primetio!
Bilo je transfer sa Hewlett Packard Unix hosta na IBM mainframe, IBM SNA koji je HP emulirao.
Covek je znao sve i smesta ispravio, i poslao kao patch za General Availibility.

  • Haha 1
Link to comment

image.thumb.png.0234bb2f490a90f0cb13f57ee4633b85.png

 

The surge of hiring during the pandemic slowed the overall downward trend but didn’t reverse it, according to Nela Richardson, head of ADP Research. One of the causes is the natural trajectory of an industry grounded in innovation. “You’re not breaking as much new ground in terms of the digital space as earlier time periods,” she says, adding that increasingly, “There’s a tech solution instead of just always a person solution.” 

Some job seekers say they no longer feel wined-and-dined. One former product manager in San Francisco, who was laid off from Meta Platforms, was driving this spring to an interview about an hour away when he received an email from the company telling him he would be expected to complete a three-part writing test upon his arrival. When he got to the office, no one was there except a person working the front desk. His interviewers showed up about three hours later but just told him to finish up the writing test and didn’t actually interview him. 

The trend of ballooning salaries and advanced titles that don’t match experience has reversed, according to Kaitlyn Knopp, CEO of the compensation-planning startup Pequity. “We see that the levels are getting reset,” she says. “People are more appropriately matching their experience and scope.”

Wage growth has been mostly stagnant in 2024, according to data from Pequity, which companies use to develop pay ranges and run compensation cycles. Wages have increased by an average of just 0.95% compared with last year. Equity grants for entry-level roles with midcap software as a service companies have declined by 55% on average since 2019, Pequity found.

Companies now seek a far broader set of skills in their engineers. To do more with less, they need team members who possess soft skills, collaboration abilities and a working knowledge of where the company needs to go with its AI strategy, says Ryan Sutton, executive director of the technology practice group with staffing firm Robert Half. “They want to see people that are more versatile.”

https://www.wsj.com/tech/tech-jobs-artificial-intelligence-cce22393

 

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Shan Jan said:

Visokostrucna radna snaga u ITu kosta maltene isto svuda. Ovi jeftini Indusi zamenjuju nize poslove ili pak rade na visim ali menadzment svesno prihvata da ce rezultat biti slabijeg kvaliteta.

 

Ko vredi toga moras da platis danas. Bio u Indiji, Srbiji ili USA.

opet je Indija jefinija od USA. Da,ali vec su skupji od mnogih u Jevropi. 

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Miki_belavista said:

opet je Indija jefinija od USA. Da,ali vec su skupji od mnogih u Jevropi. 

Dobro USA je malo anomalija, i da postoje regionalne razlike po svetu ali to postaje sve manje kad je kvalitetan kadar u pitanju. Ako dobro radis svoj posao u ITu ne bi trebalo da se plasis da ce otici u neku Maleziju.

Link to comment
2 minutes ago, red star forever said:

A šta ako si Malezani isto dobri? 

Pa isto. Odavno se poslovi sele i u Maleziju i Filipine.

 

Ako je za poslodavca iz USA svejedno da li ti radis iz Nemacke, Srbije ili sa Filipina, to ce prirodno da smanji razlike u platama.

Link to comment
7 hours ago, Shan Jan said:

Dobro USA je malo anomalija, i da postoje regionalne razlike po svetu ali to postaje sve manje kad je kvalitetan kadar u pitanju. Ako dobro radis svoj posao u ITu ne bi trebalo da se plasis da ce otici u neku Maleziju.

nije anomalija vec tamo ima najvise para,tako da je sve skupo,sem cipsa i cololadica. Jevropa ima skupu socialu,neko to mora da plati.

  • +1 1
Link to comment
23 hours ago, *edited by mod said:

U tom prvom talasu je i NCR i Vladi odgovaralo da se zaposle teško zapošljivi fakultetski obrazovani mladi ljudi tipa andragogija, sociologija, istorija umetnosti, engleski i književnost...


Mislim da smo pričali već negde, jedan bivši kolega HR-ovac koji je zavšio Nemački na Filološkom (i radio jedno vreme u NCR-u) je opisao NCR kao distopiju: gomila filologa, socijologa, filozofa, andragoga (jednom rečju intelektualci) koji rade u call centru.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, salerokada said:


Mislim da smo pričali već negde, jedan bivši kolega HR-ovac koji je zavšio Nemački na Filološkom (i radio jedno vreme u NCR-u) je opisao NCR kao distopiju: gomila filologa, socijologa, filozofa, andragoga (jednom rečju intelektualci) koji rade u call centru.

 

Svaki put kad prođem pored, pomislim - eto je fabrika filozofije.

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...