Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

21 hours ago, Shan Jan said:

Video sam da neke kompanije koje uvode RTO to rade samo u USA dok Evropu ne menjaju.

 

I dalje mi nije jasan razlog ovako agresivnog trenda RTO.


To je "tihi" layoff. Velike firme se tako rese po 10-20 hiljada zaposlenih. Mnogi su i bili zaposleni, regrutovani,  kao "remote", zive po 200-300-400km od najblizeg ofisa. Tamo gde su, nastanili su se, porodice, sta ce oni?
 

Link to comment

Jbt, ko preuzme poslove 10-20 hiljada ljudi? Mislim, ko ce da nastavi da radi to sto je do sad radilo tih 10-20 hiljada ljudi? Nikad mi to nece biti jasno. 

Link to comment

Imas vise opcija:

 

1. Niko, ostavi se projekat da se polako gasi ili ga odmah ugasis

2. Ostavis mali deo ljudi da radi na njemu i da popravlja najosnovnije bugove (zavisno od projekta ali treba ti ispod 10% ljudi)

3. Drugi tim (ili interni ili outsoursujes) preuzme projekat i odrzava ga ili cak dalje razvija

 

 

Link to comment
8 minutes ago, bags said:

Imas vise opcija:

 

1. Niko, ostavi se projekat da se polako gasi ili ga odmah ugasis

2. Ostavis mali deo ljudi da radi na njemu i da popravlja najosnovnije bugove (zavisno od projekta ali treba ti ispod 10% ljudi)

3. Drugi tim (ili interni ili outsoursujes) preuzme projekat i odrzava ga ili cak dalje razvija

 

 

 

Sto ce reci:

 

1. Propadne ti (jedan) posao. Od cega ce onda firma da zaradjuje? (Ok, kapiram da to nije jedini posao tih velikih firmi i da ce preziveti, ali na sta ti kao firma licis ako se tako ponasas na projektima i ko ce da te angazuje opet sledeci put ako zna da moze to da mu se desi?) 

 

2. Trpe ljudi i taj posao. 

 

3. Trpe ljudi i drugi poslovi. 

 

Prelepo. 

 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Da, ali otpušta se zato što ti projekti nisu bili isplativi i cilj i jeste da se pusti da propadnu ili da se značajno smanji broj ljudi koji radi na njima i tako dođe do neke isplativosti. Ne otpuštaju se ljudi koji radi na proizovidma i projektima koji generišu profit. 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

Da, ali otpušta se zato što ti projekti nisu bili isplativi i cilj i jeste da se pusti da propadnu ili da se značajno smanji broj ljudi koji radi na njima i tako dođe do neke isplativosti. Ne otpuštaju se ljudi koji radi na proizovidma i projektima koji generišu profit. 

da ali svaki pocetak nosi gubitje,startupovi su takvi. Ostaju ustvari samo oni koji imaju pristup kapital i moogu i da se zaduzuju.

Link to comment

@Heaviside

 

Logicno, ali ne kapiram takvu vrstu "tihog" otpustanja, gde kazes ljudima 'morate nazad u kancelarije' i onda svi koji rade na daljinu i ne mogu da se presele ili sta god automatski ostaju bez posla. Ako je to stvarno tako. 

 

Aj kao ima smisla da otpustas ljude koji su ti visak jer je posao propao (ili lose ide), ali onda ih pozoves i kazes ima da ih zato otpustas. Hocu reci ne kapiram bas takva masovna otpustanja. 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Ako ih otpustiš duguješ im neku otpremninu ili kakav već paket po ugovoru. Ako narediš back to office a njima ne odgovara, onda sami daju otkaz i ne duguješ im ništa. To je logika kako je ja razumem, ne tvrdim da se to dešava u ovom slučaju.

  • +1 8
Link to comment

Kod tih velikih firmi obicno ima  brdo projekata i inicijativa koje se guraju u nadi da ce nekad napraviti neki iznenadni pomak i kreirati novo trziste. Onda postoje projekti gde imas dobre ljude i koji su tehnicki dobro odradjeni tj. clanovim tima imaju know how koji mozes iskoristiti u drugim timovima ali je jednostavno finansijski neuspesan. E sad nekad dodje neki clan boarda ili viseg menadzmenta koji nece da ceka da se napravi prostor negde drugo u firmi nego presece.

 

Isto postoje projekti gde ljudi rade par godina i sasvim je jasno da ne vode nikuda ali niko nema petlju da presece jer je firma zveknula velike pare. I onda se u ovakvim prilikama i tu presece. Mislim da ne postoji developer u enterprise koji se nije susreo sa tim. Kidas godinu,dve uz ogromne pritiske odozgo i agresivne ideje i taman dan pred kljucan prvi release samo se ugasi sve. Ili par dana kasnije kad postane ocigledno da je svrha promasena.

 

I pored ovih 50 god IT je i dalje vrlo mlada i nezrela industrija gde se nekad olako sprze velike pare u nista. Doduse nekad se i generisu ogromne iz skoro nicega.

  • +1 7
Link to comment

Joooj... ako nesto mrzim to je promena pravca nakon 2-3 godine stresa i pritisaka. Radio i nervirao se nizasta. Par puta tako i sad vec polako pocinje ozbiljno da me boli patka za sve vezano za posao. Sta bude bice, ja svoj deo odradjujem.

 

U Srbiji je puklo gomila startupova jer se novac odatle povukao. Firme koje se bave outsorsingom su isto zestoko sekle zbog ovog o cemu prica Bags. A te firme su imale gomilu ljudi pre krize na benchu u nadi da ce stici jos vise projekata. A sece se i po vecim firmama. Realno ima puno ljudi u ITu u Srbiji koji nisu dovoljno kvalitetni niti vredni ali se nekako vuku jer je svima trebalo ljudi. Realno moze tu da se sece jos puno, mene samo nervira sto se ide na ovo tiho otpustanje koje steti i onima koji ostanu. Valjda ce proci vremenom. Do tad, drzte se dobrih sefova koji ce vam gledati kroz prste kad krsite nova pravila ;) 

  • +1 1
Link to comment

Indija. Koliko god moze, IT ode tamo. Moze tome da se protivi a kako su se radnici FIAT u Italiji osecali kada je prizvodnja FIAT 500L preseljena u Srbiju?
Ili, NCR, ima u Srbiji mozda 4,000 zaposlenih, gde su oni koji su zbog toga izgubili posao a koji i ne znaju gde je Srbija uopste?

Link to comment
6 minutes ago, Yoyogi said:

Indija. Koliko god moze, IT ode tamo. 
Ili, NCR, ima u Srbiji mozda 4,000 zaposlenih, gde su oni koji su zbog toga izgubili posao a koji i ne znaju gde je Srbija uopste?

Istini za volju ti ljudi su u Indiji. Bar je tako bilo u prvom talasu u Srbiji. Doduše to su IT poslovi samo u najširem mogućem smislu.

Link to comment
53 minutes ago, *edited by mod said:

Istini za volju ti ljudi su u Indiji. Bar je tako bilo u prvom talasu u Srbiji. Doduše to su IT poslovi samo u najširem mogućem smislu.


To je vece od toga sto ti rece. Na primer, jedan tech support poziv za high end, na Zapadu kosta 400 dolara kada je jednostavan. Ako ode u Indiju, 80 dolara. Od nule do resenja.
Ima tu jos. Osiguravajuca drustva u Americi kao CIGNA, AETNA, AIS, AT&T telefonija, call centres su u Indiji.
Ljudi (Amerikanci) se bunili da nece da pricaju sa Indusima, jednostavno, ne mogu da podnesu njihov akcenat.
Podaci, 10 godina stari, danas je to jos vise uvelicano.

Indusi, TATA Consulting, InfoSys, su uradili subcontract - na Filipine. Od (ti stari podaci) su rekli da od 1.2 miliona zaposlenih u tim call centers, 800 hiljada je otislo na Filipine, gde je engleski neutralan i nikoga ne nervira.
 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...