Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

27 minutes ago, salerokada said:

Već su imali obavezno 3 dana u nedelji.

Jedna stvar koju ja i dalje ne razumem je sto se prica da se ovo radi i zato da bi se ljudi naterali da daju otkaz a da ne moraju da se otpustaju. Sto mozda ima smisla za ove velikane ali evo moja firma isto tera RTO a zaposljava dodatne ljude.

Link to comment

Ne treba zaboraviti da tamo gde su im ofisi su cene nekretnina i svega ostalog astronomske. Ovo ce im ne samo oduzeti vreme zbog puta i sjebati zivot ako imaju malu decu vec ce im prakticno i drasticno smanjiti plate ako su bili negde dalje. 

  • +1 1
Link to comment

Malo toga van IT-a ima smisla raditi od kuće, tj. van radnog mesta, ti ljudi su navikli da provode 2 sata dnevno u prevozu do posla na kom se bore s ludacima, za platu od koje mogu samo da prežive

 

On 18. 9. 2024. at 21:16, bags said:

Amazon CEO Andy Jassy

 

Ima ovde i mudrih stvari...

Amazon je imperiju izgradio na priticima prema malim proizvođačima/prodavcima, dampingu cena dok konkurencija ne propadne, ucenjivanjvanjem autora i izdavača, iskorišćavanju radnika i nakon svega toga zloupotrebom monopolskog položaja. Od dobrih proizvoda u poslednjih 10+ godina imaju solidan ARM procesor (a i to su dobili akvizicijom) i 3 i po dobra rešenja u cloud tehnologijama. Slično kao i MS, Google, Facebook... a što da ne i Apple

Edited by Engineer
  • +1 3
Link to comment

Video sam da neke kompanije koje uvode RTO to rade samo u USA dok Evropu ne menjaju.

 

I dalje mi nije jasan razlog ovako agresivnog trenda RTO.

Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

Video sam da neke kompanije koje uvode RTO to rade samo u USA dok Evropu ne menjaju.

 

I dalje mi nije jasan razlog ovako agresivnog trenda RTO.

 

Nekretnine.

  • +1 4
Link to comment
6 minutes ago, Sammael said:

 

Nekretnine.

Moze detaljnije? Kako to funkcionise? Svaki CEO svake firme ima pare u poslovnom prostoru? Ili ih Blackrock i slicni ucenjuju/podmicuju? Ili prate velike a veliki su svi povezani? Ili USA vlada wink wink ali zasto onda to ide i u Srbiji npr?

Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Moze detaljnije? Kako to funkcionise? Svaki CEO svake firme ima pare u poslovnom prostoru? Ili ih Blackrock i slicni ucenjuju/podmicuju? Ili prate velike a veliki su svi povezani? Ili USA vlada wink wink ali zasto onda to ide i u Srbiji npr?

 

Ma prosto je, nekretnine, posebno poslovni prostori u SAD, su često u vlasništvu velikih investitora koji su istovremeno i akcionari IT kompanija. Vrednost nekretnina opada ako zvrje prazne, jedno vreme su se bavili mišlju o konverziji kancelarijskog u stambeni prostor ali je to ogromna investicija i batalili su. Dakle, da bi održali vrednost, kancelarije moraju biti popunjene i mora se plaćati renta. Nema veze s CEOovima koliko ima s odborima.

 

Srpske kompanije samo prate trend + ima ugrađivanja od strane lokalnog lidershipa (glasine) + srpski gazda voli da vidi ljude kad uđe u kancelariju.

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, Sammael said:

Nema veze s CEOovima koliko ima s odborima.

 

pa nek uzme odbor da programira.

nek zovu i nesvrstane u pomoć.

  • Haha 1
Link to comment
3 hours ago, garcia said:

pa nek uzme odbor da programira.

nek zovu i nesvrstane u pomoć.

Prezaposljavanje koje se desilo tokom startup pumpanja para plus rast velikih tokom pandemije je stvorio situaciju gde gomila kompanija ima visak ITa. Dodaj tome krizu koja je udarila i krece downsizing. Sada je trenutak kada kompanije imaju prednost u odnosu na zaposlene u ITu i oni to znaju i koriste.

 

Ovi moji su eksplodirali sa brojem ljudi u BGu tokom pandemije pa imamo prostora za manje od pola zaposlenih a neki moraju da tu budu svaki dan. U prevodu, nas hibrid se sveo na 8 radnih dana mesecno u kancu. Sa druge strane u Indiji zakupili dodatni prostor, spremaju se da ih sve vrate u kanc. Ne znam dal to znaci da ce nas u BGu polako da zamenjuju Indusima ili prosto u Indiji vole mikromenadzment jos vise. 

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, garcia said:

 

pa nek uzme odbor da programira.

nek zovu i nesvrstane u pomoć.

Šta ima odbor da programira, postoji AI za to :fantom:

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

ili prosto u Indiji vole mikromenadzment jos vise. 

 

iznenadiće se odbor kad sazna da i Indijci imaju svoje crvene linije

 

it-interview.jpg.8295de140879633a8543c48506975b89.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...