Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

4 minutes ago, bags said:

 

Druze danasnjih 170k EUR  ja siguno necu namaci do penzije. 


Tako sam i ja mislio na pocetku. Nisam nista ni mislio samo voleo da radim svoj posao. To samo doslo, cak i neprimetno. Istina, tebale su decenije.

Link to comment
3 hours ago, bags said:

 

Druze danasnjih 170k EUR  ja siguno necu namaci do penzije. 


Jedan moj inzenjer, Svedjanin, fantom za kominikacione protokole. Obojica smo poceli na micro code, on u Electrolux ves masinama ja na avionskim motorima. Skala je razlicita a nauka je ista.
Za vreme rucka, citali smo Fiber Channel logs, jeli po strance, kao na cucle.
Kaze ti ovaj da mi ne slusamo sta njegova masina kaze.
Ma nemoj, vidi ovo pa mi pokaza liniju u hex logs. On je kriv!

Radili smo zajedno u IBM engineering, Australia.

On konkurisao za posao u Google, plata 250K US$ (2008). Imao je 12 intervjua, poslednji bio za zenskom (ona kao iznajmljeni model, razrez haljine do skoro vrha butine)  da ga izvede na veceru. Nije prosao. Strucan i lep covek, otac troje dece  ali ima (ne moze to da kontrolise) neki body smell.

Nedelju dana kasnije ga je na posao primio FaceBook, jos je tamo, na osetno vecoj plati.

 

Link to comment
3 hours ago, Yoyogi said:

ima (ne moze to da kontrolise) neki body smell.

 

oprostite, jesu li trebali da ga jebu u googlu ili samo da radi kao inženjer tamo? 👀

  • Haha 2
Link to comment
8 hours ago, bags said:

 

170 Eura plate ? U Japanu? Ne razumem.

 

Ma to je bila poslednja godisnja plata pre penzije, 170K EUR.
Penzija ce biti mozda 35K EUR godisnje, kombinacija drzavne japanske, drzavne australijske + privatne japanske + privatne australijske penzije. Pola toga mozes da dignes smesta i odes na Karibe i "zene, zene i sampanjac" i stracis za dva meseca, mozes da ti doziraju mesecno.

Link to comment
44 minutes ago, garcia said:

 

oprostite, jesu li trebali da ga jebu u googlu ili samo da radi kao inženjer tamo? 👀


Pa ne znam kako to Google radi. Verovatno ako ode na neki sastanak sa korisnicima pa se njegov vonj prosiri celom sobom za sastanke, propade posao.
To kada ga ne znaju. Ko ga je znao i kakav je genijalac, to se tolerisalo, cak je bio i simpatican i rado slusan. Ali, da udje prvi put negde, to mu je smetalo bar za Google. 

FaceBook to nije smetalo, ako su uopste i isli do tog nivoa ocenjivanja.

  • +1 1
Link to comment

Da, za Google intervju, tehnicki deo, oni pitaju da im flowchart neku Unix komandu, na tabli. Kao "df", "ls -l", "netstat".
I crtali smo, obojica kako "ls -l" ide kroz inode table i kako prikuplja sta ce da pokaze kada se prompt vrati. Stvarno, bas to su ga pitali. Tehnicki, sve je prosao, samo ta manekenka ga skenjala na kraju.

Link to comment

Uvijek ostanem zapanjen kada čujem za te plate koje dobijaju programeri u Facebook-u, Google-u itd. 

Da li su u pitanju zaista takvi talenti ili se od njih očekuje da žive za kompaniju, ili ima jednog i drugog? 

 

Link to comment
1 minute ago, red star forever said:

Uvijek ostanem zapanjen kada čujem za te plate koje dobijaju programeri u Facebook-u, Google-u itd. 

Da li su u pitanju zaista takvi talenti ili se od njih očekuje da žive za kompaniju, ili ima jednog i drugog? 

 


Pa, mora. Nisu oni toliko unikatni talenti koliko je skupo ziveti u San Francisku. Jednsoban stan, 4,000 dolara mesecno najmanje.
Nastavnici, ucitelji, sluzbenici, oni na drzavnim platama koji nisu imali svoj dom pre, zive po domovima kao kasarne ili "dormitory".
Najgore skole na svetu - uceniku 8. razreda das lenjir i olovku, pitas ga koliko je olovka dugacka - ne zna ni sta ga pitas.
Svako je mogao da vidi da je San Francisco USA prestonica  homeless subclass.
 

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Yoyogi said:


Pa, mora. Nisu oni toliko unikatni talenti koliko je skupo ziveti u San Francisku. Jednsoban stan, 4,000 dolara mesecno najmanje.
Nastavnici, ucitelji, sluzbenici, oni na drzavnim platama koji nisu imali svoj dom pre, zive po domovima kao kasarne ili "dormitory".
Najgore skole na svetu - uceniku 8. razreda das lenjir i olovku, pitas ga koliko je olovka dugacka - ne zna ni sta ga pitas.
Svako je mogao da vidi da je San Francisco USA prestonica  homeless subclass.
 

U Americi je genralno drzavno skolstvo lose,njihova strategija je da uvezu najpametnije i celog sveta.

Link to comment
4 hours ago, red star forever said:

Uvijek ostanem zapanjen kada čujem za te plate koje dobijaju programeri u Facebook-u, Google-u itd. 

Da li su u pitanju zaista takvi talenti ili se od njih očekuje da žive za kompaniju, ili ima jednog i drugog? 

 

Jeste skupoca tih mesta ali je i do toga da su te firme spremne da plate dobre inzenjere. Microsoft u Beogradu placa i 7k neto programatorr ali moras bas da si izuzetan da bi te uzeli u razmatranje. A ne mozes postati takav ako ne zivis posao. Tako sam bar cuo.

Link to comment
Quote

Our culture is unique, and has been one of the most critical parts of our success in our first 29 years. But, keeping your culture strong is not a birthright. You have to work at it all the time. When you consider the breadth of our businesses, their associated growth rates, the innovation required across each of them, and the number of people we’ve hired the last 6-8 years to pursue these endeavors, it’s pretty unusual—and will stretch even the strongest of cultures. Strengthening our culture remains a top priority for the s-team and me. And, I think about it all the time.

We want to operate like the world’s largest startup. That means having a passion for constantly inventing for customers, strong urgency (for most big opportunities, it’s a race!), high ownership, fast decision-making, scrappiness and frugality, deeply-connected collaboration (you need to be joined at the hip with your teammates when inventing and solving hard problems), and a shared commitment to each other.

Two areas that the s-team and I have been thinking about the last several months are: 1/ do we have the right org structure to drive the level of ownership and speed we desire? 2/ are we set up to invent, collaborate, and be connected enough to each other (and our culture) to deliver the absolute best for customers and the business that we can? We think we can be better on both.

On the first topic, we’ve always sought to hire very smart, high judgment, inventive, delivery-focused, and missionary teammates. And, we have always wanted the people doing the actual detailed work to have high ownership. As we have grown our teams as quickly and substantially as we have the last many years, we have understandably added a lot of managers. In that process, we have also added more layers than we had before. It’s created artifacts that we’d like to change (e.g., pre-meetings for the pre-meetings for the decision meetings, a longer line of managers feeling like they need to review a topic before it moves forward, owners of initiatives feeling less like they should make recommendations because the decision will be made elsewhere, etc.). Most decisions we make are two-way doors, and as such, we want more of our teammates feeling like they can move fast without unnecessary processes, meetings, mechanisms, and layers that create overhead and waste valuable time.

So, we’re asking each s-team organization to increase the ratio of individual contributors to managers by at least 15% by the end of Q1 2025. Having fewer managers will remove layers and flatten organizations more than they are today. If we do this work well, it will increase our teammates’ ability to move fast, clarify and invigorate their sense of ownership, drive decision-making closer to the front lines where it most impacts customers (and the business), decrease bureaucracy, and strengthen our organizations’ ability to make customers’ lives better and easier every day. We will do this thoughtfully, and our PxT team will work closely with our leaders to evolve our organizations to accomplish these goals over the next few months.

[By the way, I’ve created a “Bureaucracy Mailbox” for any examples any of you see where we might have bureaucracy or unnecessary process that’s crept in and we can root out…to be clear, companies need process to run effectively, and process does not equal bureaucracy, but unnecessary and excessive process or rules should be called out and extinguished. I will read these emails and action them accordingly.]

 

Amazon CEO Andy Jassy

 

Ima ovde i mudrih stvari...

Link to comment
On 17. 9. 2024. at 15:10, Shan Jan said:

Jeste skupoca tih mesta ali je i do toga da su te firme spremne da plate dobre inzenjere. Microsoft u Beogradu placa i 7k neto programatorr ali moras bas da si izuzetan da bi te uzeli u razmatranje. A ne mozes postati takav ako ne zivis posao. Tako sam bar cuo.


To ti je to. Taj inzenjer, mozda u 30-im godinama zivota ima 7,000 EUR mesecno. Na kraju karijere bi imao mnogo vise nego ja. Mozda i duplo vise, verovatno bi bio direktor ili Vice President ili jos vise.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...